Ako dlho sa učíte jazyk krajiny, v ktorej žijete?  

Stránka 3 / 9 Predchádzajúca Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/09/2007 1:17  

Citam tu kazdy prispevok a cakala som ako sa to vyvinie. Tak uz ste sa konecne spolu dohodli ze anglitcina je najtazsia pre slovaka? Verim tomu aj ja.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/09/2007 8:07  

Ahojte,
precitala som si vsetky prispevky – sama anglictina, nemcina, spanielcina, taliancina… Pripada mi to malicherne ako sa tu dohadujete, ktory jazyk je najlahsi. Podla mojho nazoru je to znacne individualne.

Skor by ma zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s ARABSTINOU?
Chcem sa na nu dat a rada by som vedela, na co sa mam pripravit? Nejake zaklady uz mam – len by som si rada precitala prispevok niekoho, kto sa ucil uplne od nuly pisat a hovorit. Udajne to trva take 2-3 roky, kym sa clovek do toho dostane.
Dik
Iva


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/09/2007 9:02  

iva aj mna by stou arabstinou velmi zaujimalo…aj ja sa chystam zacat ucit:D uz viem napisat aj svoje meno a salam aleykum:D


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/09/2007 22:22  

Iva moja kamoska sa vydala do Kuvajtu. Hovorila arabsky za 2 roky velmi dobre, to jej manzel tvrdil. On pracoval v Prahe hovoril cesky tiez velmi dobre, bohuzial mu nesla anglitcina, ktoru potreboval koli praci a tak do Anglicka nemohol ist, zostal v Prahe, cectina mu nerobila problemy. Teraz ziju obidvaja v Kuvajte. Chodili do Prahy akurat sa zotavovat, pretoze podnebie jej nerobilo dobre, vypadavali jej vlasy a celkovo bola tam stale chora. Kazdy rok bola v Prahe v nemocnici. Jej telo si zvyklo az po 8 rokoch. Teraz tam zije bez problemu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
06/09/2007 19:16  

No ako to tu citam, v niektorych miestach sa to zvrhlo na dost ostru polemiku…
Rada by som k tomu pridala zopar postrehov:
Myslim, ze sa na svete nenajde jazyk, ktory by bol „lahky“. Ci uz je to anglictina, spanielcina, nemcina,… kazdy ma svoju oblast, v ktorej je vyslovene tazky resp. dost vyrazne odlisny od slovenciny a tym aj tazsi na pochopenie.
K tej spanielcine by som rada podotkla, ze urcite nie je najlahsim jazykom. Spanielcinu som sa ucila velmi intenzivne dva roky, ked som odisla zit do spanielska (som tu 5 mesiacov)- co sa tyka slovicok, je to celkom pohoda, vela sa da odvodit z latinciny alebo anglictiny. ALE to ich subjuntivo a minule casy, no nech sa na mna nikto nehneva, ale to je este horsie ako slovencina. Ved maju 4 minule casy a v kazdom case a pre kazdu osobu inu koncovku, okrem toho asi milion nepravidelnych slovies… to je niekedy na mna moc… Takze to, ze to je najlahsi jazyk, prevdepodobne povie clovek, ktory sa dostal tak po jednoduchy minuly cas… (iste, ak sa to niekto uci uz peknych par rokov a ma uz prehlad, kazdy jazyk sa zda jednoduchy) Btw., tiez mam skusenost, ze mi ponukli spanielcinu ako najlahsi jazykovy kurz, ale za pol roka sa s nami dostali po preberanie blizkej buducnosti (!!!), co bola ozaj jednoducha zalezitost, a vtedy som si este aj ja myslela, ze to je lahky jazyk.
Dalsia vec – k tomu prizvuku – skutocne by som nehadzala vsetkych do jedneho vreca. Poculi ste uz niekedy slovo logopedia? Vezmime si napriklad taku slovencinu a cestinu: ak Cech zacne hovorit po slovensky, vacsinou hned kazdy spozna, ze nie je Slovak (samozrejme, to plati vacsinou aj opacne). ALE poznam dievcinu, ktora je Ceska a pravidelne chodila k logopedicke, aby sa naucila spravne vyslovovat (bolo to pre nu dolezite kvoli kariere). Teraz by ste nespoznali, ze je Ceska. Rovnako poznam Araba, ktory zije v Cechach a tiez chodil na podobne kurzy a takisto by ste to nespoznali. Clovek asi z klasickej reci nepochyti, ako spravne vyslovovat, ale ked vam niekto vysvetli, kam polozit jazyk, aby ste dostali pozadovany zvuk, ide to. Ale je to iste dost nakladne a chce to urcite vela odhodlania a cviku.
Tak len tolko k teme a asi sa zas idem ucit spanielcinu 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
07/09/2007 2:02  

hm…zijem v Kanade uz skoro 20 rokov a dost dobre som sa naucil po anglicky…noviny,knihy,spravy v telke a rozhlase bez problemov…prizvuk mi chvalia a aj pisem velmi dobre…to pisanie sa casto zanedbava…clovek sa nauci rozpravat,ale treba mu napisat list a je z toho uzasny problem…ja som mal hned od zaciatku priatelov v inych statoch s ktorymi som si pisal,tak som sa spelling stale ucil…po rokoch sa mi to naozaj zislo,ked som majitelovi podniku,v ktorom som pracoval,bez problemov pisal obchodne listy…ja sa ale niekedy zhrozim nad tym,ako to rozpravam,ked si nedavam pozor…a to je asi ten rozdiel medzi niekym,kto sa cudzy jazyk zacal ucit pred 14-tym -15-tym rokom zivota a tymi skor narodenymi…ja si musim dat zalezat,aby som rozpraval spisovne…z tych mladych sa to len tak sype…a na tom prizvuku treba casto pracovat s odbornikom…vacsina cudzincov sa ho nedokaze zbavit…casto sa da uhadnut,ze dotycneho materinskym jazykom je madarcina,polstina,spanielcina…
pred tymi 20-timi rokmi som rok vegetil v Rakusku a po asi 6-tich mesiacoch nad knihami som uz vedel celkom dobre kvaknut po nemecky…
minulu zimu som sa dal na spanielcinu (!)…to,ze sa ju ucim cez anglinu nebol problem…spanielcina mi ale ide velmi pomaly !…(toho som sa uz vopred bal)…vyslovnost mi velmi chvalia…oni ti anglicky hovoriaci Kanadania na rozdiel od Europanov vsetko „zaokruhluju“(namiesto „Pedro“ povedia „Peidrou“,nie „donde“ ale „dondei“…a tiez sa nevedia zbavit toho ich „oslabeneho“ „r“)…a to robia stale a vsade a je potom problem im rozumiet…
ja sa urcite nevzdavam a budem v tej mojej spanielcine od oktobra v skole pokracovat…koncom buduceho roka si to cestou na Slovensko chcem „strihnut“ cez Madrid a Sevillu (z Madridu do Seville uz tym AVE-super expresom !…)…snad budem dovtedy uz aspon co-to po spanielsky…tak aby ma tam nepredali !…no a ak sa podari,tak o rok nato aspon na mesiac DO JUZNEJ AMERIKY !…na zaciatok Peru,Chile,Argentina…uz sa neviem dockat… ahoj.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
07/09/2007 7:26  

Palo
ja mam problem, ak sa ti da prosim ta porad mi. Ja som si kupila letenku do Peru a Chile. Ideme cela rodina, ale mame 5 rocne dieta. Sla som na vaccination a tam mi povedali ze nieje dobre to davat detom pod 8 rokov, hlavne vaccination proti malarii. Side effects je ze druhe zuby budu cierne, tiez spomaluje rast kosti. Tak sa bojim dat vaccination dietatu. Ale ini doktori vcitane travel doctori tvrdia ze maju vaccination pre deti aby som sa nebala. Lenze sa stal zly zazitok mojej znamej, jej dietati museli vybrat operaciou vsetky zuby po vaccination ked mu narastli jeho prve. Vaccination malo ako 8 mesacne. Ked malo 5 rokov jeho zuby boli uplne cierne. Neviem comu mam verit ci je to bezpecne alebo nie vaccination pre 5 rocne. Pretoze effect to bude na jeho druhych zuboch. Prosim ta ak by sa ti dalo zistit v Kanade na vaccination informaciach, ake su tam nazory na to.

Emigrant ak to citas, tiez prosim ta porad.

Ziadam vratenie leteniek pre mna a dieta, ale mi to zamietli, pretoze to boli zlavne letenky $2200. Pritom mame odlet az v oktobri.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
07/09/2007 23:12  

Podla USA vyzkumov zo Socialnej Psychologie, deti nenarodene v USA sa mozu naucit „native accent“do 12 rokov. Mozno sa niekomu zda, ze hovori ako „native“, ale z hladiska natives hovoria ako foreigners.
Takze to zalezi na kriteriach a sebakritike dotycneho, ako sa kto klasifikuje a ako ho klasifikuje jeho okolie.
Have a lots of fun learning English, you will never learn it „perfectly“- unless you are God. Natives tiez nevedia perfektne anglicky.
Takze ucte sa a teste z toho co viete . Adios /?/


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 0:40  

Je to dokazane aj z Australskych vyskumov. Deti sa mozu naucit anglicky perfektne iba ak prisli do Australie do 12 rokov. Neskor to zacina robit problemy. Tak isto deti do 12 rokov ak nepraktizuju ich native jazyk(napr slovensky), ho lahko zabudnu uplne. Mam nemku kamaratku vydatu za australcana, zili v Nemecku a mali deti narodene tam, teraz maju deti 7a 11, ked sa naucili anglicky, uplne zabudli nemecky, pretoze matka prestala hovorit s nimi nemecky. Neverila som vlastnym ociam, presvedcila som sa ked prisla ich babicka na dovolenku do Australie a deti ani nemukli nemecky, iba anglicky, hovorili ze babicke nerozumeju.
Tieto vyskumy su medzinarodne, informacie su v knihe o detoch hovoriacich inym jazykom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 16:02  

Ano, Tiana, bola som svedkom takych pripadov v USA. Ale najpodivnejsi pribeh mi porozpraval jeden fyzik v Bostone o svojom synovi.
Oni prisli z Madarska do US, syn mal asi okolo 7 rokov/ to si uz presne nepamatam/ a nekratko potom syn prestal rozpravat. Tak zacali s nim chodit po lekaroch a roznych vysetreniach, ale vysledok bol nulovy.
Po pol roku naraz zacal syn rozpravat- ale uz iba po anglicky.
Takze prisposovanie sa deti k novemu prostrediu moze nabrat z jazykoveho hladiska niekedy bizarne formy. Obycajne sa to vsak dobre skonci.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 19:30  

Ahojte, ja zijem v nemecku 11 rokov. Moj syn / 15 rocny/ je narodeny na slovensku, ked prisiel do nem. mal 3 roky, a nevedel ani slovicko nemecky. Potom ako zacal navstevovat matersku skolku behom polroka vedel nemecky. Je to neuveritelne a nepochopitelne ako deti sa rychlo ucia cudzi jazyk. Potom isiel do pripravky a az ked mal 7 rokov do prveho rocnika. Dneska je v 9-tom rocniku na Realke a v Deutsch ma 2-ku . Co nemaju mnohe Nemecke deti. Som nanho velmi hrda. No a na okraj este- moj 6-rocny syn – narodeny v nemecku vie aj slovensky. Ja s nim stale rozpravam len slovensky a on mi odpoveda nemecky. Takze vychadzam z toho ze vie slovensky len sa nevie vyjadrit. Je to velmi pekne. No a co sa tyka mna – moj slovensky prizvuk mam stale a sa obavam ze mi aj ostane. Nevadi, uz mi vela ludi povedalo, ze to znie trochu eroticky ak rozpravam nemecky. Ale co musim podotknut ked sa ma pytaju odkial pochadzam tak v prvom rade typuju – Polsko, Ukrajina atd. Ale na Slovensko malo kto typne. No a somna to hrda. Moj manzel rozumie tiez slovenskej reci. Takze netreba zabudnut odkial clovek pochadza. A moje deti aj ked v Nemecku ziju a vyrastaju dohodnu sa kedykolvek na Slovensku – po slovensky. O to sa postaram.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 21:51  

zijeme s manzelom a malou dcerkou v spanielsku(ona sa narodila na slovensku).hoci nemam problem dohovorit sa to co potrebujem,som toho nazoru,ze keby som zacala robit trebars v stavebnictve,mala by som sa co ucit co sa slovicok tyka.takze aj moj nazor je,ze ucit sa mame co stale.a prizvuk?No,bohuzial este stale to nie je ten celkom spanielsky,ale tu su na cudzincov pristahovalcov zvyknuty.a za mame aj katalanstinu ako uradny jazyk nastastie az taky problem nie je.katalanci su sice ohromne hrdi na to ze su katalanci,no ked kdesi spustim spanielcinu,automaticky so mnou komunikuju tak.(ved aj tak je ur.jazyk…).a v skolke mojej dcerky povedali,ze este ona nas bude vela veci ucit:-)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 22:21  

Ja som prisla na slovensko na 10 mesiacov s 3 rocnym synom a 5 rocnou dcerou. Obidvaja hovorili iba anglicky, lebo muz bol anglican a ja som tiez hovorila anglicky. Sla som na Slovensko tak dlho, lebo som chcela aby sa deti naucili po slovensky. Syn hovoriaci anglicky prestal uplne hovorit. Dcera sa za 10 mesiacov naucila velmi dobre slovensky. Ked sme sa vratili syn stale nehovoril ziadnou recou, iba kyval hlavou, rozumel po slovensky, zabudol po anglicky. Dcerka mala navstevu jej kamaratiek, hovorili po anglicky a ona sa rozplakala a povedala po slovensky ze im nerozumie. Na stastie trvalo to iba 2 hodiny. Potom zacala rozumiet ale odpovedala slovensky, deti nerozumeli a zasa sa pustila do placu. Nemohla som tomu uverit. Povedala som detom aby odisli a prisli druhy den. Ja som zacala citat pre nu anglicke knihy po cely den. A ona sa zrazu zozpamatovala a zacala druhy den hovorit anglicky. So mnou hovorila po slovensky a s detmi po anglicky. Asi za 2 mesiace zacala mi odpovedat iba anglicky. Bala som sa ze slovencinu zabudne a tak za 1 rok sme tam zasa sli na 5 mesiacov. Trvalo jej asi 2 dni aby si spomenula na slovenstinu a bolo vsetko v poriadku. Rozumela obidva jazyky. Zacali sme chodit na Slovensko kazde 2 roky a pamatala si vsetko, treba pockat asi hodinu nez sa rozpamatala. Teda rozumela hned prvy den, akurat nevedela hned odpovedat. Druhy den jej to slo velmi dobre. Teraz dcera ma 13 rokov a pamata si obidva jazyky. Ma to zafixovane v hlave. Mne to ucitelka anglitciny povedala ze aby som deti ucila slovensky do 12 rokov, potom to nezabudnu a je to pravda. Zato syn po navrate zo Slovenska zacal hovorit anglicky az po 3 mesiacoch. Teraz stale zabuda obidva jazyky, ale rycho sa rozpamata. Dufam ze ked bude mat 13 tiez nebude mat problemy ako dcera.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/09/2007 23:08  

mna by len zaujimalo mirka ty s tvojimi detmi nerozpravas v australii po slovensky? a nemate ani dvd alebo knizky v slovencine – alebo to tie deti tak vypadnu z tej slovenciny aj ked len ty na nich rozpravas po slovensky alebo za tu dobu co su v australii vobec nepocuju slovencinu??


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 0:01  

anonym,
Syn nehovoril ziadnu rec po celu dobu 10 mesiacov na Slovensku a tiez ked sme sa vratili do Australie stale nehovoril dalsie 3 mesiece. Navstivila som aj doktora. Po 3 mesiacoch rano ked vstal spustil anglitcinu ako coby sa nic nedialo, to bol moj stastny den, doteraz nikdy neprestal, vsetko je v poriadku, nemam tusenia preco predtym nehovoril. Velmi som sa bala, nevedela som co sa s nim stalo. A preto teraz stale hovorim iba anglicky. Ked ideme na Slovensko stale hovorim s nim anglicky, ale so slovakmi syn hovori slovensky. Za celu doby co sme v Australii nepocuju deti slovencinu, jedine na Slovensku. Ale v telefone hovoria slovensky s mojou rodinou. Syn ked bol maly zacal plakavat ked som v Australii hovorila anglicky, hovoril ze ho nelubim, lebo hovorim iny jazyk a ze on slovensky jazyk nema rad. Akosi sa ma to dotklo a tak ho nenutim slovenstine, lebo viem ze vie po slovensky, akurat treba si to praktizovat aspom kazde 2 roky, koli tomu chodime na Slovensko do jeho 12 rokov, potom by nemal byt problem, myslim ze to nezabudne tak ako dcera. A aj tak mam v plane stale chodit na Slovensko kazde 2 roky, verim ze si bude pamatat slovensky bez nejakeho natlaku. Dcerka nepocuje tiez slovencinu cele 2 roky a ako prideme na Slovensko, hned zacne po slovensky bez problemu, zato syn sa boji ze deti sa mu budu smiat. Trva mu to par hodin nez sa odvazi hovorit po slovensky.
Ja koli anglickej rodine a muzovi hovorim iba anglicky, mozno kebyze mam slovaka slovenstina by bola pouzivana kazdy den od ich narodenia, prijali by to ako normalku. A ked som hovorila slovensky, oni odpovedali anglicky a tak aj ja hovorim s nimi iba anglicku. Nebojim sa ze slovensky zabudnu, vidim to kazde 2 roky, ze im to nerobi problemy, len netreba prestat chodit na Slovensko aspom do synovych 12 rokov. Ideme tam zasa v aprili na 2 mesiace.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 0:20  

nechcela som sa ta dotknut ale pytala som sa ta to len preto lebo my mame podobnu situaciu – manzel po slovensky nevie ani ceknut a ja sa prave snazim rozpravat s dcerou len po slovensky – este je strasne malicka aby som videla nejake vysledky tiez mame kopec kniziek v slovencine a aj nejake tie rozpravky a filmy sa snazim uz zbierat aby som jej mala co pustat a pocas celeho roka tiez asi dcera nebude pocut slovencinu len na tie telefonaty s rodinou – preto som sa aj trochu zlakla ze ci to aj pri obmedzenejsom styku s tou slovencinou bude tak traumaticky prechadzat z jednej reci do druhej – tiez je mi jasne ze bude zalezat aj na tom ako bude neskor reagovat dcera – to sa este len uvidi. este by ma zaujimala jedna vec – je to fakt zvedavost nic v zlom – ty si sa s nimi rozpravala od babetiek v slovencine a potom ked to zle znasali tak si presla len na anglinu alebo ako to bolo na zaciatku – lebo tu sa mi vidi opisujes len co sa stalo po prvom odchode na sk alebo som to teda ja nepochopila sorry. a diki


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 0:23  

aj sorry teraz to citam druhy raz a vidim ze asi tam co si pisala ze si na syna rozpravala po anglicky malo byt po slovensky a v tom pripade mi to dava zmysel – este raz sorry za zopakovanie otazky vidim ze to tam bolo vysvetlene. diki


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 0:37  

Anonym,
Moje deti nepoculi slovenstinu nikdy predtym. Prvy krat sme sli na Slovensko ked syn mal 3 a dcera 5 rokov, to je prvy krat ked poculi slovenstinu. Stale aj po prichode zo Slovenska do Australie hovorim s nimi anglicky a so synom aj na Slovensku stale anglicky, nechcem aby dostal zasa sok, ak by sa tam hovorilo iba slovensky. Ako pisem, tie mesiace na Slovensku im stacia na naucenie slovenstiny. Len to netraba prestat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 10:48  

ja som v Nemecku iba pol roka. keď som sem prišla, nevedela som po nemecky takmer nič. po Nemecku som nikdy netúžila, ale môj priateľ robil pol roka na Slovensku a tak sme sa zoznámili a stretávať sa raz do mesiaca, to môže fungovať, ale nie navždy. najskôr sme komunikovali po anglicky. v SR som si urobila štátnice z Aj, nikdy som nebola vonku, ale na komunikáciu to úplne stačí a v SR som robila 4 roky na recepcii. Nemcov tam bolo veľa, ale Angličtina takmer vždy na komunikáciu stačila. naivne som si myslela, že to tak na začiatku bude fungovať aj v Deu. bývame v Saarlande a tu sú asi tri milióny dialektov. keď som sa rozprávala s našou prenajímateľkou, ktorá pochádza zo severného Nemecka, povedala, že keď sa sem vydala, dali aj jej tie dialekty dobre zabrať. takže keď som sem prišla, na začiatku som mala stres ísť po ulici, že sa ma niekto niečo spýta a ja nebudem rozumieť. potom sme našli kurz Nemčiny, iba raz do týždňa, ale snažila som sa sama veľa prekladať, pozerať Tv a hlavne počúvať opravu všetkého, čo poviem. z Tv ešte nerozumiem všetko, ale na komunikáciu a dohovorenie to stačí. známi môjho priateľa tvrdia, že na pol roka rozprávam super. ale ja som samozrejme stále nespokojná, čo je aj dobré a chcem všetko hneď.teraz sa snažím rozšíriť slovnú zásobu a zlepšiť gramatiku. ale je tu ďalší extrém, občas mám problém povedať vetu po anglicky, aby som tam neprimiešala nemecké slová.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 11:03  

Mojej kamaratky syn ma 4 roky a ovlada svajciarcinu a turectinu perfektne, dokonca vie ze so mnou sa ma rozpravat po nemecky s otcom po turecky a s mamou sa rozprava obidvomi jazykmi. Ale stala sa nam jedna vtipna prihoda, raz sme s isli sa prejst ku jazeru a on zbadal labut a zacal na nu kricat kuh, to znamena po nemecky krava, ale po turecky je to labut, vsetci sa dookola pozerali a smiali, nakolko zijeme vo svajci, tak to bolo dost vtipne ako maly chlapec krici na labut krava….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/09/2007 21:51  

k,
Perfektne 4 rocne deti nerozpravaju ani jeden jazyk. Rozpravaju iba zaklady. Ale 6 rocne by sa dalo povedat ze vie nejaku rec perfektne. Tej kamaratky dieta ked bude mat 6 rokov, potom zisti ci vie tie jazyky perfektne alebo nie.
Ja mam syna 4 rocneho tiez, hovori slovensky, anglicky a po otcovi spanielsky, krsni rodicia hovoria francuzky tak pochytil tiez slovka. Ale oni odisli spat do Kanady, tak po francuzky zabudol. Z kazdej reci vie zaklad, najviac vie anglicky. Ked bude mat 15 a bude hovorit vsetky jazyky, tomu by som bola rada, ale teraz sa to neda posudit, pretoze to mozu lahko zabudnut.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/09/2007 0:51  

MIRA,
ja mam podobny pripad s mojou dcerou. Ja som ju ucila anglicky a slovensky od narodenia, no dcera nehovorila nic do jej 4 rokov. Doctorka mi povedala aby som pred nou pouzivala iba 1 jazyk. A tak to pomohlo. Dcera zacala hovorit anglicky za 1 mesiac. Ked mala 6 ucila som ju slovensky, sli sme na Slovensko kazdy rok na 4 mesiace. Dcera ma teraz 13 rokov a hovori perfectne anglicky a slovensky.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/09/2007 20:09  

Mirka,moja dcerka ma 3roky(ked sme sem prisli mala necele 2).nam poradili doma pouzivat nasu rec(naozaj nou vyprava skvele -samozrejme v ramci veku) a vonku pouzivame ich rec,hoci moja mala ako-tak rozumie,vyprava menej a ked nerozumie co jej ludia vypravaju,prekladam jej.tak trosku-po troske vidime vysledky.
chodime na slovensko kazdych 8rokov a tam to praktizujeme opacne,doma s nou hovorim spanielsky(samozrejme nie,ked sa bavime s mojou mamou:-) a vonku po slovensky.okrem toho ma doma na slovensku dvd a cd v slovencine,katalanstine aj spaniel.a takisto tu v spanielsku.Ale som v trosku inej situacii,my sme obaja s muzom slovaci a moja dcera sa aj narodila na slovensku.Urcite nutenim sa nic neziska.pamatam,ze ked sme sem prisli,prvych 8mesiacov bolo hroznych,mala zurila,ked pocula niekoho ako sa jej prihovarala,lebo nerozumela.nastastie sa chytila tych dvd…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/09/2007 11:28  

podla spravnosti by matka mala od narodenia hovorit svojou recou a otec svojou(alebo slovensky a anglicky), ale nebali by miesat dva jazyky dokopy.
class=“postlink“ href=“http://www.multilingualchildren.org“>www.multilingualchildren.org precitajte si


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/09/2007 11:41  

Mima aj ja som to tak pocula.. problem je len v tom, ze si neviem dost dobre predstavit toho tatina ako dorazi o 19 hodine vecer unaveny domov z prace a este ide viest konverzaciu s dietatom.. ved to dietko viac menej kym je male bude v tom case skoro spat a ked bude vacsie, uz mu neporozumie 😀 Ale srandicky nabok.. mne tiez bolo povedane „ty hovor slovensky, na taliancinu ma otca, babku, dedka, znamych, skolku, skolu..“ asi na tom nieco pravdy bude 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/09/2007 22:18  

mima,
kazde dieta je ine, takze nieje ziadny spravny postup, ktory by sa mal pouzivat. Rodic vie najlepsie a nie nejaky odbornik, ktory na svojich nazoroch iba zaraba.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/09/2007 23:19  

Jasne, suhlasim s anonymom.
Je plno profesii kde ludia beru peniaze za nic. Nutritionist-kazdy vie co je spravne jest, ale ludia idu k nim za radou. Speach terapist-to iste. Moj syn nehovoril do 4 rokov, sla som k terapistovi, on mi povedal to iste co som aj ja robila, nic noveho pod slnkom. Takze som tam nikdy viac nesla. Syn zacal rozpravat sam odseba po 2 mesiacoch. Kazde dieta ma svoj cas, terapist nema na to vplyv. Kamaratky syn bol to iste. Nehovoril do 6 rokov. K terapistovi chodila 2 roky, zaplatila kopu penazi a ja neverim ze chlapec zacal hovorit pretoze terapist mu pomohol, verim ze dietata zacalo rozpravat, ked nastaj jeho cas.
Ucit sa dva jazyky v jednu dobu je lahcie pre nejake dieta a pre ine je lahcie ucit sa najprv jeden a neskor druhy jazyk. Neplati to pre kazde to iste. Niekedy jeden sposob funguje na dietati a pre druhe to moze ublizit, ze sa zasekne na par mesiacov a nehovori ani jeden jazyk.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
14/09/2007 16:09  

Nesuhlasim, je sice pravda ze kazde dieta je ine a kazde zacne rozpravat v inu dobu ale ked sa bude odmala pouzivat tato metoda tak to viac nez prospeje, tomu verim, deti sa najlepsie ucia jazyky do piatich rokov a aj ked to maju zo zaciatku mozno popletene ono to dostane vyznam,ja to mam odskusane na mojom synovy a poznam vela ludi ktory to tak robia. To ze jednemu to trva dlhsie a druhy sa hned chyti, na tom nezalezi, treba vsak mat pevnu volu


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
14/09/2007 16:11  

Este som chcela dodta,ze i ked dieta nehovori to neznamena ze si nepamata a ze sa neuci, len sa neprejavuje tak ako ine


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/09/2007 18:49  

tak bo bude u mna zaujimave, ja som slovenka nastavajuci turek a zijeme vo svajciarsku, tak dieta bude ucit 3 jazyky, to zalezi od dietata. Jeden moj kamarat ma mamu talianku a otca svajciara a po taliansky neviedia ani jeho surodenci, nakolko sa jeho starsi brat zacal zakoktavat, ked ho mama ucila po taliansky, tak radsej s tym prestala a pri druhych detoch to ani neskusala.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Rady a tipy
Stránka 3 / 9 Predchádzajúca Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.