Veríte na mágiu?

Rečnícky kútik - diskutuj na ľubovoľné témy - aktuálne i pálivé

Veríte na mágiu?

Poslaťod Kuwaitanka » 27 Okt 2005 13:43

Zaujímal by ma váš názor na mágiu, čarovanie, či ste sa s niečím takým osobne stretli, alebo máte nejaké skúsenosti v tomto smere. Tu kde žijem, je čarovanie a mágia doslova kultom, každý to tu robí, ľudia calujú obrovské sumy tzv. mágom, bosorkám za čarovanie. Zaujímalo by ma, či je to len taký "hoax" alebo to skutocne može ovplyvniť myslenie, cítenie a zdravie človeka.
Kuwaitanka
 

Poslaťod miki » 31 Okt 2005 03:20

Ľudia sú schopný veriť čomukoľvek. Najčastejšie veria v takú podobu chodu sveta, ktorá vysvetľuje a obhajuje všetky ich životné skutky – to je najčastejší predmet viery. Nie náboženstvo. Náboženstvo je len forma. Viera v každom prípade ovplyvňuje myslenie a konanie ľudí – nezávisle od existencie predmetu viery.
Striktne vzato, mágia v mystickej podobe nemá miesto v reálnom svete ( nech mi to všetci zárobkovo činný v tomto biznise odpustia ).Takže ak platíš nejakej vedme, či zariekačovi – platíš za svoje uspokojenie či skor upokojenie. To čo tam človeka ženie, je nutkavý pocit zabezpečiť sa – před niečím, či niekým. Celý ľudský život poháňa tento pud ( sebazáchovy ).
Netreba si ale zúfať. Vo svete je dosť mágie. Tak v detstve, ako aj v dospelosti.
Ak by som mal prirovnať mágiu k niečomu z reálneho sveta – bola by to nadčasovosť. Skús niekedy nadránom vstať z postele, keď ešte všetci spia. Je to čas, keď sa hlavou ešte nepreháňajú stáda myšlienok. V týchto vzácnych chvíľach - si to ty. Je jedno, aký je dátum. Mohla by si stáť kdekoľvek a kedykoľvek, a cítila by si to rovnako. Ak dokážeš chvíľu len tak „byť “, možeš priam vnímať „hmotu“ sveta a vecí okolo seba. Precítiš skutočnú „váhu“ (či doležitosť) každej myšlienky – pretože v týchto ranných chvíľach musíš každú vytvoriť vedome. Inak cez deň – ich „dostávaš“ z podvedomia, ako repliky postavy ktorú „hráš“ v spoločnosti.
Tak si ja myslím – nadčasovosť je mágia, ktorá je nám doprianá. Záleží len na tom, ako veľmi intenzívne prežíva človek svoju sociálnu rolu, v kolektíve. Ta diktuje scénár „našej postave“ . A pokiaľ ide o to čarovanie, tak sorry, ale pre prenos informácie (tj.účinku zariekania) chýba médium. A tento svet predsa len funguje podľa nekompromisných fyzikálnych zákonov. To, že ich ešte všetky nepoznáme – nemení nič na ich platnosti. Je to ako s existenciou boha: že existuje – na tom by sa aj zhodlo mnoho ľudí. Otázkou zostáva len dohodnúť sa kto, alebo čo je boh. Jední by z neho urobili mystickú vec (sprepitujem)., druhí niečo iné.
Faktom sle zostane, že skutočne existuje, a že je to vec z nášho reálneho sveta. Takže žiadná mystika :-( . Ešte veľa rán ale prejde, pokým sa obrátí myslenie ľudí k realite.
miki
 

Poslaťod Jana » 08 Nov 2005 14:02

myslim si, ze v kazdej kulture existuju vestice, magovia atd. nikde viacej niekde menej sa v nich veri. Pozor, nezavisi to ani od stupna vzdelania! :-) ked to porovnam napriklad v ramci Slovenska a Grecka tak je viera v tieto nadprirodzene veci - cary v podstate na rovnakej urovni. V Grecku je ale silnejsia nabozenska krestanska viera. Skutocny veriaci su snad vecsina obyvatelstva, nepokrsteny tu vlastne ani nemoze existovat lebo by nemal ani meno, teda ani obciansky atd. meno sa ziskava az krstom, nie uz pri narodeni a vyhlasenim rodicov. Tu ho do matriky zapisu az na zaklade krsneho listu. Skutocne neviem ako sa to robi v pripade, ze ide o nekrestana s greckym obcianstvom, napr. moslima aleb zida, asi tam su potom nejake vynimky, ale aj tam exiastuje nejaky obrad mena? Nabozenstvo - krestanske ortodoxne tu nie je oddelene od statu. A tak aj ak nejaky ateista existuje (neveriaci), je pokrsteny. Neexistuju ale nepokrsteny grecky obcania.
Jana
 

Poslaťod Jana » 13 Nov 2005 21:51

class="postlink" href="http://www.zorafresova.sk">www.zorafresova.sk
Jana
 

Poslaťod miki » 14 Nov 2005 00:03

Ahoj Janka.
Toto je téma kuwaitanky, ale aj tak by som rád reagoval. V pŕvom príspevku som napísal: . . .zaplatíš za svoje upokojenie, či uspokojenie . . .

Stránky sú to pekné – žlté. Len jedna vec mi na týchto duchovných skupinách vadí, a to: vyberanie peňazí. Mám za to, že skutočný – duchom predchnutý vodca, bude vidieť ako cieľ, duchovnú obrodu blízkých, a nie biznis. Bohužiaľ aj u tohoto zoskupenia (vidím tam na pozvánke …bubny, teda aj hudobného :-) ), vidno priestor pre nejaký ten rabat.

Aby si mi rozumela, keď sa budeš dostatočne dĺho zaoberať dochovnou cestou, pochopíš – že tý najlepší majstri buď neučia vobec, alebo učia zadarmo. Ja neodsudzujem snahu ľudí hľadať odpovede. Len mi je vždy ľúto, keď vidím, ako nejaký človek s charizmou a príťažlivého vzhľadu, oberá ľudí neznalých vecí nielen o peniaze, ale aj o ilúzie.

Niekto, kto bol vychovaný v našej civilizácií, Ti nemože byť lektorom v šamanizme. Len príslušník povodných kmeňov by mohol, lenže ten má ďaleko k nám (netvrdím, že nerozumie biznisu – ten je totiž preborník v tomto. Na tom má každý šaman postavený biznis). Prečo sa k tomu vyjadrujem? Pretože to tiež súvisí s tým, aký svet dnes obývame. Miesto racionálneho uvažovania, utiekame ku čomukoľvek, čo sme ešte neskúsili. Niekedy by možno postačilo, skúšať trochu dĺhšie a poctivejšie to posledné – čo sme nedokončili. Ahoj
miki
 

Poslaťod Jana » 15 Nov 2005 12:28

mas pravdu Miki, tak by to malo byt aj podla mna. Sama som sa nikdy neprichylila k takemuto hladaniu odpovede. Vacsina vsak mojich znamych - ci tu ci doma, aspon raz v zivote navsitvilo vestcov a pod. Dokonca jeden slepi dedusko na juhu slovenska nechce prijat peniaze, a tak mu tam ludia z vdacnosti nechavaju az po vyvesteni nejake dary o ktorych on v tej chvili ani nevie.

Co sa tyka nabozenstva kao takeho, tak to je a vzdy bola v prvom rade politika, v druhom rade aj biznis. Moje motto je: verim v boha ale nevrim v cirkev.
Jana
 

Poslaťod Anna » 15 Nov 2005 16:06

ahoj Jana
zaujimalo by ma co si myslis o : Zora Fresova
Anna
 

Poslaťod martina » 15 Nov 2005 19:05

Bola som u jednej znamej vestici ak chcete bolo to uzasne nikdy by som tomu neverila tolko veci co mi vysvetlila a co sa mi splnilo, povedala ze to ma ako bozi dar a nemoze ho zneuzivat tym ze bude od ludi pytat peniaze a zarabat na tom. Proste pomoze kazdemu kto ju o to poziada.
martina
 

Poslaťod Jana » 15 Nov 2005 19:32

Zora Fresova - nemyslim si vobec. nic. Nahodou som na tuto stranku nadabila. Tiez by ma zaujimalli reakcie inych (hlavne MIKIHO). Ja osobne s magiou nemam ziadne skusenosti. V skutocnosti velmi tomu neverim. Myslim si, ak niekomu niekedy nieco ,,zapasuje,, tak je to nejaka vseobecna uvaha, alebo nahoda. Neviem?.?
Momentalne citam knihu - J. Murphy - Moc nasho podvedomia (kniha o vnutornom a vonkajsom rozvijani osobnosti) - vrelo doporucujem.
Jana
 

Poslaťod Ela » 16 Nov 2005 15:57

ja v magiu verim a nikomu neodporucam s tym zacinat. Osobne poznam ludi co s tym zacali a potom nemohli prestat lebo duchovia im skriabali na dvere, napriklad veci z vesiaka im padali na zem, tresky plesky a to sa dialo kazdy den v rovnakom case - tieto veci sa diali po tom ako vyvolavali duchov. Totizto niekto vyvolava duchov len tak - srandicky, pri stole sviecky atak - len tak na efekt ale ti co sa tomu venuju hlbsie a dlhsie tak az tak velmi nepotrebuju efekty ale dokazu naozaj duchov vyvolat a moze to sposobit vazne psychycke problemy. Ten kto to nezazil tak neveri tomu ale spajat sa duchmi sa v ziadnom pripade neodporuca.
Ela
 

Poslaťod miki » 20 Nov 2005 17:44

Mal som svojho času, vo svojej blízkosti človeka s charizmou, pekného zjavu (to je v tomto biznise, značná devíza). Dokázal ľudí nadchnúť, v tom čo robil neboli trápne pauzy. Všetci si pripadali, ako v americkom filme: dokonalé frázy, dokonalé riadenie (ich činnosti). Stretávali sa aj na sústredeniach.
Všetko skončilo veľkým sklamaním, pretože keď sa záujem tohto človeka preniesol na niečo iné, preniesla sa aj jeho pozornosť na iných ľudí.

Tí ľudia (zo začiatku príbehu) si mali uvedomiť, že svoju náklonnosť nemajú viazať na osobu duchovného vodcu (byť charizmatického - kto by sa ale nerád popýšil takouto známosťou?), ale na predmet duchovného štúdia. Ak by takto dorazne rozlišovali, potom odchod vodcu, by im nevzal dočasný zmysel života, ale len poukázal na to, že aj vodca može byť povrchný v tom, čo v čom oni možu byť poctivý a idúci do hĺbky.
Často je za príčinou "zaparkovania" v takýchto skupinách, snaha nájsť tak trochu kamaráta, ale tak trochu aj autoritu. Tak sa potenciálny kandidát neobvyklých náuk stáva (vačšinou dočasnou) bábkou v rukách vodcu.

Čo záujemcovi o náuky nezvyklé, poskytujú takéto zoskupenia?
1, pocit spolupatričnosti - t.j. patrím k nejakej skupine, v ktorej vediem dialógy, dostávam reflexie na svoje názory. Mám pocit, že majú o mňa záujem. Dokonca som prospešný, ovplyvňujem iných členov skupiny ...
2, pocit mimozmyslových zážitkov - niečo, čo nezažívaš každý deň, čo nezažiješ pri pĺnom vedomí. Pocit, ktorý by človek (ak by sa nebál, že sa zosmiešni) nazval - magickým
3, pocit vzrušenia - z konania niečoho, mimo bežných zvyklostí

Možné alternatívy :-) :
1, rovnaké pocity možeš okúsiť: v kostole, modelárskom krúžku, na stretnutí chovateľov vtáctva, ...
2, parádne sa zhul, alebo ochlastaj. A keď prejdeš všetkými štádiami až po zvracanie, určite jedno z nich bude vykazovať známky "prítomnosti" čohosi "iného" v nás. Alebo možeš len tak, ráno vstať z postele, keď ešte všetci spia a precítiť jedinú mágiu ktorá je nám doprianá - mágiu existencie to je "moj" sposob. (Predchádzajúce dva nepestujem, a ani k nim nevyzývam - pozn. pre admina tohto fóra.)
3, Raz darmo, pocitom šteklenia v podbrušku sa nevyhneš. Vačšina ľudí si ich rado pestuje. Každý, ale podľa svojej miery. Niektorý jedinci sú schopní ísť až za mieru spoločenskej únosnosti (často spájenej s tzv.normálnosťou), aby dosiahli tento pocit: spáchajú atentát, zverejnia svoju homosexualitu, zneužívanie rodičom v detstve. často ide o vymyslené skutky ...Do tejto kategórie spadá aj "obnažovanie" dovtedy skrytých atribútov osobnosti u členov skupín neobvyklých náuk. Skúsiť si to tak - ukradomky ( aby o tom moji doma nevedeli) - tu pred "svojimi" (spriaznenými dušami)v skupine

V tom podľa mňa spočíva príťažlivosť roznych smerov, ktorých boli tisíce, a ešte (možno) budú. Zora Frešova je len jedna tvár v zozname tisícok tvári. Máme pluralitu názorov, zodpovednosť je prenesená na každého jednotlivca. Ak nezafungujú mechanizmy rodiny, priateľov. Často takýto hľadajúci nachádza sklamanie. Záujem vodcu nie je nasmerovaný na jednotlivca, ale na skupinu. Preto ani neposkytuju osobne vzťahy, ktoré naopak takýto záujemcovia vyhľadávajú.
miki
 

Poslaťod Ela » 23 Nov 2005 10:52

to co pises je pravda ale patri to k inej teme napisal si uplnu pravdu o vodcoch roznych siekt ale magia je trochu ina vec. To co som ja skusila tak neslo o ziadneho vodcu jednoducho medzi nebom a zemou nieco existuje - a ak jednotlivec alebo skupinka zacne sa venovat magii seriozne - nemyslim iba efektiky ako su sviecky, tmava miestnost a ine blbosticky ale ak to zacnu skumat a skusat dlhsie a hlbsie tak sa im naozaj moze podarit spojenie s duchmi tak to moze mat vazne nasledky hlavne ak je clovek neskuseny v tom. ja viem ze malokto to naozaj zazil a preto malokto tomu veri ale ak niekoho to laka tak neodporucam s tym zacinat.
Ela
 

Poslaťod miki » 29 Nov 2005 15:29

Eli,
ja v bežne zaužívanú predstavu mágie, neverím. Myslím (nie negatívne), že tie prežitky a pocity, vznikajú " v hlave " človeka. Teda objektívne - v realite - mágia neexistuje. Ak je človek typom, ktorý je týmto náukám priaznivo naklonený - zakladá to živnú podu pre senzitívnosť týmto smerom.

To je moj sukromný názor. Inak ma aj celkom mrzí, že sme si nemohli prečítať názor Kuwaitanky. Zatiaľ sa vyjadrila len k svojmu okoliu.
miki
 

Poslaťod bosorka » 30 Nov 2005 20:28

Moja názor na mágiu je veľmi pozitívny.Sama sa mágii venujem a dosť jej dôverujem, mnoho krát sa mi stalo, že mi mágia veľmi pomohla, alebo možno ani nie práve mágia ale nejaký BOH ktorému na mne záleži.....vlastne nie nejaký ale SKUTOČNY BOH!! verím aj v Boha aj v mágiu, myslím si, že su nejak prepojení. Teda verím v mágiu a tiež sa jej venujem.
bosorka
 

Poslaťod Severus » 12 Dec 2005 14:05

Suhlasim aj s tím,že magia nam može važne narušit naše psichycke zdravie.naruší ho v tedy ak použivate čiernu magiu,ta sa v nej je totiž doležite to abi sme ubližovali druhým.Zatial čo v bielej magii sa používaju ohen,voda,zem,vzduch a spojenie s Bohom.Biela magia nam pomaha najst v sebe to čo sme stratili alebo ked hladame niečo nové.Podla mna sa treba spojit proti tým čo praktikuju čiernu magiu.
Severus
 

Poslaťod Jana » 28 Dec 2005 14:04

Kto veri v BOHA a to v JEDINEHO SKUTOCNEHO BOHA, nesmie praktizovat magiu, lebo v biblii je napisane "...carodejnice nezdedia kralovstva bozieho."
Jana
 

Poslaťod nika » 30 Dec 2005 14:34

ahoj ak sa ta možem opýtať tak včom ti pomohla????ja na to verím no neviem kde a ako mam ist ku vestici!! ak mozes tak mi napios.dakujem!nika
nika
 

Poslaťod nika » 30 Dec 2005 14:40

preco s tym neodporucujes zacat??co si ti take skusala????ja v to verim ale ostatni mi hovoria aby som tomu prestala verit!! odpis mi dakujem nika
nika
 

Poslaťod jana goegel.nemecko » 06 Feb 2006 16:05

ja som si kedysi vykladala z kariet, citala z cierne j kavy, ci z riky. viac len pre zabavu,nie ze by som tomu verila. ked sa mi ukazovalo nieco dobre, tesila som sa, ak nie, tak som si povedala, ze su gto len karty a pod. som trochu poverciva, ale v kazdom pripade sa spolieham na seba. inac, na silvestra sme liali olovo a s manzelom sme uliali rovnako. obaja babatko v naruci.
jana goegel.nemecko
 

Poslaťod Hosť » 07 Feb 2006 09:59

a co Jana,splnilo sa?
Hosť
 

ĎalšíSpäť na Hyde Park

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia