Život s deťmi v UK a všetko okolo toho  

Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/04/2006 8:23  

Z niekoľkých príspevkov v rozličných fórach, kde som našla zopár dotazov práve k tejto problematike, ktoré žiaľ zostali nepovšimnuté možno aj z dôvodov svojej neorganizovanosti viem, že rodiny s deťmi sú neinformované a často bezradné v tom čo a ako v cudzej krajine urobiť. Takže skúsme práve tu zhrnúť postrehy, skúsenosti a rady o všetkom čo by takýchto rodičov mohlo zaujímať…od nájdenia vhodnej škôlky, prihlásenia detí do školy, zdravotníctva, legislatívu cez zoznámenie sa s inými rodinami žijúcimi v UK a pod…
Verím, že to mnohí z nich uvítajú a budú vďační za akúkoľvek informáciu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
29/05/2006 11:13  

Áno, máš pravdu. Som absolutne neinformovaná a akokoľvek sa snažím zohnať pár informácií, ktoré sa týkajú vzdelávania detí cudzincov v UK, moje pátranie je bezúspešné. Alebo odpovede na moje otázky sú nepostačujúce a neúplné. Veď rodičov, ktorí odišli so svojimi školopovinnými deťmi zo Slovenska do UK musí byť viac. Deťmi, ktoré neovládali AJ na takej úrovni, aby mohli nastúpiť hneď do školy s vyuč. jaz anglickým. Nie je ani jeden taký, ktorý by pomohol, poradil, alebo sa podelil so svojimi starosťami a problémami?
Keď to najhoršie budeme mať za sebou, určite sa o to podelím s ostatnými a budem rada, ak pomôžem aspoň jednej slovenskej, práve začínajúcej rodinke nový život v UK.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
02/06/2006 18:48  

Je mi naozaj Ľúto, ze je to takto…mám pocit, že v UK sú len samí študenti a mladí slobodní ľudia, ktorí tam idú prevažne za dobrodružstvom…netvrdím, že to nie je v poriadku, ale nechce sa mi uveriť, že sa tam nenájde nejaká rodina, čo sa nepasovala s takými problémami novopríchodzích…
Erika, ak niečo zistím, určite Ti dám vedieť…a budem veľmi rada, ak urobíš rovnako.
Prajem veľa šťastia!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
30/09/2006 13:51  

My sa tam chystame tiež odíst,stravili sme tam 2mesiace aj s detmi,manžel je tam už1,5roka takže niejake skusenosti mám,možem poradit,keby ta zaujímalo niečo konkretne napíš,ale ja tiež príjmem akekolvek rady


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
04/11/2006 20:00  

Ahojte mňa tiež zaujíma ako s deťmi v UK ja som tu asi mesiac a tiež chcem zobrať svoje deti sem, sú školopovinné a angličtinu neovládajú, síce sa ju učia v škole ale to je málo, ak niečo viete dajte mi vedieť budem veľmi rada


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/03/2007 23:31  

ahojte,mna by hlavne zaujimalo ci musia slovenske deti zijuce v zahranici chodit povinne na slovensko na nejake skusky alebo da sa legalne skoncit skolska dochadzka tym odchodom do cudziny.Pisala som uz aj na ministerstvo skolstva,ale spominali mi tam zakony ale nic konkretne.Tak ak niekto uz taktuto situaciu riesil budem rada ak napise…pa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
20/03/2007 13:49  

AHOJTE, AJ JA ZIJEM SO SVOJOU RODINKOU V UK,MAM DVOCH MALICH CHLAPCOU.NAJPRV SME HLADALI PRE NICH SKOLKU PRE CUDZINCOU ALE NENASLI SME. BOLO NAM POVEDANE ZE VRAJ TAKA BOLA , ALE UZ JE ZRUSENA.TAK SME HLADALI SKOLY BLISKO OBLASTI KDE BYVAME.STARSIEHO SYNA NAM ZOBRALI ROVNO DO SKOLY,PRETOZE MA 5.ROKOV A TU ZACINA SKOL. DOCHADZKA PRAVE OD 5 ROKOV.MLADSI CHODI DO SKOLKY.SKOLY NIE SU PLATENE, ALE TIE PLATENE MAJU VZDELANIE NA VYSEJ UROVNI. p.S PORADIM.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/04/2007 13:00  

Dobrý deň, ja by som sa rada opýtala na nejake info, my sa totiž rozhoduje odísť do GB ja, manžel a malý Oli /21 mesiacov/, ale neviem kde začať a ako? zaujímali by ma ako by sme mohli ako rodina isť a čo je potrebné či sú skolky ake su za ne ceny a vlastne všetko. Ak by ste bola taká zlatá a poradila. Veľmi pekne ďakujem. Lucia


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/04/2007 13:02  

Dobrý deň, ja by som sa rada opýtala na nejake info, my sa totiž rozhoduje odísť do GB ja, manžel a malý Oli /21 mesiacov/, ale neviem kde začať a ako? zaujímali by ma ako by sme mohli ako rodina isť a čo je potrebné či sú skolky ake su za ne ceny a vlastne všetko. Ja som ešte na materskej.Ak by ste bola taká zlatá a poradila. Veľmi pekne ďakujem. Lucia


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
20/04/2007 9:12  

ahoj,dostala si uz niejake info ,o tejto problematike,lebo ja tiez patram a patram na intrnete,ale zatial marne,dik


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
07/09/2007 19:42  

ahoj som rozvedena a mam 4 deti ktore su somnou v anglicku pri odchode zo Sk som musela poziadat prislusnu skolu na slovensku o povolenie navstevovat skolu v UK pisomne dali mi odpoved s tym,ze do urciteho casu to musim potvrdit tlacivom a raz do raoka najlepsie cez prazdniny musia prist urobit skusky na slovensko aby im zapocitali rocnik teda to co si pocula je pravda


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/10/2007 18:56  

Mna by hlavne zaujimalo ake su podmienky na prijatie do skoly v UK a ci je moznost nejakej dodatocnej vyuky anglickeho jazyka…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
28/10/2007 11:32  

ahoj Hela chcem ta poprosit o radu ohladom skolky v anglicku som tu s malou uz 4mesiac,nepracujem a chcela by som malu dat do skolky ale neviem ani nahodou co to tu stoji ci sa da vybavit nejaky benefit na skolku,priatel tu pracuje uz druhy rok, mame aj 8 roc. chlapca toho tiez chceme dat do skoly,tiez neovlada AJ ako to je ked ho zoberu do skoly a nevie po anglicky prihliadaju na to?Dakujem za odpoved.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/11/2007 12:44  

Ahoj. Tiež sa chystám do anglicka, tiež som rozvedená akurát mám dve deti. Dcera má 8 rokov a angličtinu ovláda základy. Bola by som vďačná keby si mi napísala o skúsenostiach so školou v anglicku, ako si ovládala jazyk ty, deti , čo v škole. Zatiaľ dakujem Ivana. Budem rada ak sa ozveš.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
15/11/2007 15:43  

ahoj erika,mas pravdu aj ja sa marne chcem dopatrat k nejakym inf.ohladom zivota rodiny s detmi v anglicku.ak mi odpises budem rada.mohli by sme si vymienat postrehy a informacie.planujem odist v juli s detmi. s pozdravom


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
18/11/2007 18:29  

prosim je tu nejka mamina co uz ma skusenosti s adaptaciou skolopovinneho dietata v Skotsku?? dakujem href=“mailto:martina.nova@centrum.sk“>martina.nova@centrum.sk


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/12/2007 10:56  

ahojte,ja s rodinu zijem v Belfaste uz 15. mesiacov.
Nas syn mal 5 rokov ked sme pricestovali,so skolou sme nemali ziadne problemy ,informovali sme sa v nejblissej ,vypisali ziadost a mohol nastupit.Anglicky zacal rozpravat rychlo a v skole nema problem. Skor mame problem so slovencinou .Nedavno sme boli na slov. zahlasit sa v skole,mame im poslat papiere kedy nas syn nastupil do skoly v uk a hodnotenia.A mame sa doreu ohlasit na preskusanie. Ja by som sa chcela informovat ak mate skusenosti so skuskami na slovensku napiste.
Dakujem.
Ja sa tu snazim momentalne rozbehnut doucovanie so slov. jazyka ale slovakov s detmi tu nepoznam ak sa tu niekto zatula budem rada. Dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
12/03/2008 13:53  

Je vela stranok pre rodicov a mamicky v UK, napr.
class=“postlink“ href=“http://www.pohyby.co.uk“>www.pohyby.co.uk
class=“postlink“ href=“http://www.czechandslovakparents.org.uk“>www.czechandslovakparents.org.uk

Vela zdaru


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
21/04/2008 15:45  

ahoj,som mamicka zijuca v UK s 3 mesacnym chlapcekom,som tu uz 3ti rok a co to som si zistovala o skolkach.je to tu brutal drahe,az 150 libier tyzdenne.da sa poziadat aj o rozne benefity,no ak manzel zaraba viac ako 200 na tyzden,je to biedne.skoly su bezplatne.ak niekto vie o nejakej lacnejsej verzii opatery prosim dajte vediet.dik


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
22/04/2008 22:28  

V Dieta vam v UK po zaregistrovani zoberu do skoly al. skolky. Je to vsak novy jazyk pre dieta, avsak poznam vela deti od kamaratiek, kt. sa skoro adatovali. PO 2-3mesiacoch vedeli dost slusne zaklady komunikacie. Deti sa velmi rychlo ucia. Moja dcera chodila do skolky, ale potom som ju odhlasila. Problem bol, ze dostala vsi od anglickych deti. U nich je to normalna vec/ ziadna hanba/. Dokonca mi povedali, ze zato dostala vsi, ze ma vzdy cistu umytu hlavu, ze sa o nu dobre staram.Avsak od septembra uz musi chodit do skoly/je to povinne, tak ako u nas/ . A ja mam nocne mory, ze zase dostane infekciu/ako to oni volaju/ Je to proste normalna vec, ze dieta s tym rastie, tak mi to bolo povedane. Kedze sme v EU moze sa na deti poberet child benefit/detske pridavky/ plus mzda, a este z uradu/take nieco ako u nas urad prace/ aj danove ulavy/working tax credit / za to ze pracujete, a child tax credit/za to, ze mate deti/ . Cim viac deti, tym viac vyplacaju, bud tyzdenne, al.kazde 4 tyzdne. Okrem toho je mozne si vybavit, aj take nieco ako u nas prispevok na byvanie


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
25/04/2008 20:23  

ahoj tak s tymi vsami to ma riadne vzalo,ze su neporiadny a na hygienu kaslu som zistila uz v porodnici no ze vsi beru jak beznu vec…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/05/2008 14:12  

Dobry den ja by som sa chcela dozvediet ze ako to vlastne je ked chcem ist do UK a mam 11 rocnu dceru .Neviem ako to bude zo skolou ..vopred dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/06/2008 16:39  

ahoj a vy tam idete rtiez zit? aj my sa chstame 11jula


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
14/06/2008 16:16  

Ahoj to je super, konecme som nasla niekoho kto je rozvedeny a s dietatom v zahranici. Tiez sa chystam s 8 rocnym dietatom odist do zahranicia.
Som rozvedena a exmanzel o tom zatial nevie. Chcem sa opytat, ci si potrebovala suhlas od exmanzela, ze mozes odist s detmi, alebo ako to je. Lebo co som si ja zistovala, tak na urade prace socialnych veci a rodiny mi povedali rozne verzie, volala som si totiz do viacerych miest na SK. Citala som aj zakon, ze pokial sa manzelia nedohodnu na tom, ci dieta moze odist do inej krajiny zit, tak musi o tom rozhodnut sud. Mne to ale pripada tak, ze ja to mam dat exmanzelovi vediet a dat mu info o s tyku s dietatom cez niektore prazdniny. Ale ze mozem kludne odist , ved ja nepotrebujem jeho pisomny suhlas, to v tom zakone ani nepise. Pise len, ze ak sa nedohodnu. U mojho exmanzela vie, ze suhlasit asi nebude , uz len z trucu, takze mozem odist s tym, ze mu to poviem, pisomne mu to pride doporucene a dam aj papier na socialne urad do mojho spisu list , ktory poslem aj jemu cez mojho pravnika. Bude tam informacia o tom, ze sa stahujeme , na aku adresu a urcim tam nejaky termin na styk s dietatom. VIem, ze by mohol urobit to, ze o da na sud, ze on s tym nesuhlasi, ale co sa moze potom stat? Lebo mi uz tam budeme zit, ja pracovat a dieta bude chodit do skoly a kym by nas sud predvolal tak uz budme zabyvany . A este sa chcem opytat presne na to, ze dieta tu navstevovalo prvy rocnik ZS. Takze ja musim poziadat riditela tej skoly kde teraz dieta chodi, nech mi da pisomny suhlas na to, ze moze ist studovat do cudziny? To mi staci ? a to musim dat aj prelozit ? Budem ten papier potrebovat aj v zahranici, alebo to je len pre SK? A ake skusky potom robia deti tu na SK? Z akych predmetov? Trosku sa mi to zda na hlavu postavene, ze musia robit skusky. A to aj v pripade, ze zmenime trvaly pobyt a budeme ho mat v cudzine?
Dakujem velmi pekne vopred vsetkym co mi odpovedia a poradia:-)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/06/2008 19:01  

ja som sa tiez prestahovala do uk s 11rocnou dcerou,som tiez rozvedena a veru
neviem o tom ze by som musela ziadat o jeho povolenie. jednoducho som mu to oznamila cez jeho mamu. myslim vsak,ze pokial som zakony zastupca urceny po nasom rozvod sudom,tak len ja mam pravo rozhodnut o tom, ci budem s dietatom zit v tej alebo onej krajine.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/06/2008 19:04  

beatka, inak ak by si mala nejake otazky tykajuce sa skoly v uk pre tvoje dietatko,mozes mi kludne napisat na mailovu adresu href=“mailto:martina.nova@centrum.sk“>martina.nova@centrum.sk
rada ti zodpoviem aj poradim


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/06/2008 12:48  

ahoj,
ake informacie ohladom skol mate vas najviac zaujimaju?
zijem tu dva roky, mam dceru -10r. do skoly som ju prihlasila bez akychkolvek problemov s jej takmer nulovou anglictinou. do dvoch mesiacov sa v pohode dohovorila so spoluziakmi. na jej vyuku anglictiny chodila dohliadat pani, ktora ma v tomto regione na starosti mensiny.
ak mas konkretne otazky, rada na ne odpoviem.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/06/2008 15:49  

Ahojte. Zaujalo ma to s tymi vsami. Ja nezijem v Anglicku, ale v Nemecku. Po prestahovani sa zo SK sme mali veru (ja aj deti) casto rozne infekcie-hnacky, zvracanie-, vsi su aj tu bezne. Syn chodi na plavecky a dostal bradavice. Ma ich tu vela deti. Ked ich raz mate, uz sa ich tak lahko nezbavite. Nas kozny lekar povedal, ze hlavne pristahovalci nosia kadejake kozne choroby a infekcie. Vraj je to strasne, v akom stave u niektorych ta koza je.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
24/06/2008 17:50  

Dakujem Martinka za info a chcem sa opytat, ako si to urobila so skolou na SK, musela si mat pisomny suhlas od riadetela skoly, ci moze tvoja dcerka navstevovat skolu v zahranici? Alebo len jednoducho ju odhlasila?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/07/2008 18:20  

Adrianka…ja som napisala ziadost o povolenie individualneho studia z dovodu dlhodobeho pobytu v zahranici.Riaditelstvo skoly mi obratom dalo povolenie. Potom som dodatocne, uz z UK, poslala potvrdenie zo skoly, ktoru Kika zacala navstevovat,s datumom prijatia a nastupu. Zo skolou na Slovensku som bola povodne dohodnuta,ze pride na zaverecne skusky rocnika.Avsak, ked som videla, ze mala ma co robit, aby sa plne venovala vyuke anglictiny, ku ktorej sa jej este pridruzila aj francuztina,poslala som na svk opat ziadost o vyradenie z evidencie skoly. to som poslala do skoly a riaditelka na slovensku uz zariadila vsetko potrebne s uradom, ktory tiez musi viest evidenciu ziakov. to z dovodu aby som nahodou potom nebola hladana osoba z dovodu zanedbania povinnej skolskej dochadzky mojho dietata.Takze sme celkom zanechali slovenskej skoly a venujeme sa len anglickej.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.