Vianoce ďaleko od domova...  

Stránka 1 / 7 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
28/12/2004 17:47  

Všetci tí, ktorí sme prinútení tráviť Vianoce mimo Slovensko sa ťažko vyrovnávame s tým, že sú iné, než na aké sme boli zvyknutí. Podeľte sa s ostatnými o svoje zážitky, prípadne skúsenosti týkajúce sa toho, ako sa vám darí pripravovať „slovenské“ Vianoce ďaleko od domova a aké tradičné dobroty z našej kuchyne nájdeme na štedrovečernom stole u Vás.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/12/2004 8:51  

ja som uz vlastne tretie vianoce slavila mimo slovenska, z tradicii ostala len kapustnicka a supinky s kapra pod tanierom. popoludni sa stretneme cela rodina na kavu u svokrovcov, o piatej ideme do kostola a na cintorin, o siedmej sa rozdaju darceky, potom sa najeme a sedime spolu a rozpravame sa. co sa tyka jedla, je vacsinou navarene dopredu a ohriate, aby s tym nebolo vela starosti(nemecka mentalita)ale vzdy lepsie, ako jedlo z konzervy(aj to som tu uz na vianoce zazila)a svokrovci vzdy pozvu aj znamych, co nemaju nikoho, tentorok sme boli 18 pri stole,bolo to sice mile a dojemne, ale akesi odcudzene.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/12/2004 12:41  

JE prostred leta, horuco ako sa patri, cela rodina sa zisla u svagra ktory ma bazen, cely den sme sa kupali, kedze bola riadna horucava, medzitym sme tlacili parky a rezne z barbecue so zelenym salatom, o jedlo si nikto nerobil starosti, decka si natreli chlieb vegmemitom ked boli hladne… Potom sme si dali zmrzlinu ako dezert, kto mal chut vytiahol obcas z chladnicky pivo, alebo si nalial pohar vina, celkovo sa ale toho popilo malo (okrem vody a limonady 🙂 Aj ked obcas si aj tu udia potrpia, som rad ze v nasej rodine nezijeme aby sme jedli ale skor naopak 😉


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
31/12/2004 0:55  

Tohtoročné Vianoce boli pre našu rodinu výnimočné z viacerých dôvodov:
1. Trávili sme ich po prvýkrát mimo Slovenska.
2. Zistili sme, že aj Vianoce v zúženom rodinnom kruhu majú tiež svoje čaro.
3. Na štedrovečernom stole chýbali niektoré tradičné slovenské pokrmy (oblátky, kapor, bobaľky s makom). Naštastie sme sa vynašli – kapustnica, hoci s českou nakladanou sudovou kapustou, predčila naše očakávania a zemiakový šalát so zemiakmi prinesenými zo Slovenska, tiež nemal chybu. 🙂
4. Hoci bolo vonku 7 stupňov nad nulou a po snehu ani chýru, naša predstavivosť podporená sledovaním programov česko-slovenských televíznych staníc, dokázala dotvoriť tú pravú slovenskú vianočnú atmosféru.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
28/01/2005 22:54  

Darmo, ale najkrajsie Vianoce boli a su pre mna, v zasnezenej tatranskej krajine. Z 23 „exilovych“ Vianocnych sviatkov som predsa prezila viacero aj v Tatrach v rodinnom kruhu. Tych prvych 7 rokov, kym sme domov nemohli, nam velmi chybali.
Moje posledne Vianoce boli krasne, vo francuzskej rodine, vdaka mojej dcere. Na samote medzi Grenoblom a Gap. Bolo veselo, srdecne, aj snehu napadlo. Kapustnica sa mi nevydarila na jednicku, chybala domaca klobasa. Aj tak si urcite budeme dlho spominat, aj ked to neboli tie nase, slovenske.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/02/2005 15:03  

Draha Viva….

ked si spomeniem na moje prve vianoce v taliansku pred viac ako 20 rokmi,vstupia mi slzy do oci…ziadny sneh..iba sveter a ziadny kozuch…vysvietene ulice…ale ako keby to bolo ako ked prichadza cirkus…vecer co vecer snivala o tom,ako u nas doma pada tisko sneh a vsetko bude rano biele…nuz tak som sa pustila do zhanania stromceka…ziadny,nepoznali to…mali iba „preseppe“ betlehem z dreva alebo kartonu aby som urobila kapustnicu a pochvalila sa,ake su vianoce u nas..nalozila som kapustu na balkon do hlineneho hrnca…pretelefonovala cele hodiny aby som mala recept,ako na rychlokvasenu kapustu,lebo tu zimnu nedostat kupit…nakoniec kapustnica a vyprazana ryba a zemiakovy salat boli iba niecim,co sa len zdaleka podobalo tomu nasmu slovenskemu…teplo,si ziadalo inu stravu a ja so slzami v ociach jedla s laskou tu kapustnicu a salat este dalsich desat dni a prisahala,ze raz sem donesiem nase vianoce…dnes mam zivy stromcek…sklene ozdoby a kapustnicu si nechavam posielat az z vychodneho slovenska po autobuse))) nevzdala som to a veruze uz by im nase slovenske vianoce aj chybali)))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/02/2005 22:33  

Pre Evu
Uz je sice davno po Vianociach, ale kazdych nestravenych Vianoc s rodicmi a v zasnezenej Slovenskej krajine je mi luto. Zial, nie vzdy je moznost. Teraz sa uz tesim na Velku noc, aj ked si neviem predstavit ako mi stisne srdce pri prvom pohlade na znicene Tatranské lesy.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/02/2005 16:50  

Pre Vivu

bola som nedavno v Tatrach,priprav si oci na plac,vidiet hole kopce,tam kde bol les je horsie,ako som vobec myslela,neviem,ci sa dostanem na Velku noc na Slovensko,tovies,rodicia uz nie su a ako jedinacik ani surodencov tam uz nemam,ale niekedy staci nadychnut sa vzduchu a prejst ulicou,co poznas,..ale iste poznas ten pocit…len sa tam vsetko tak rychlo meni a akoby vsade a kazdy chcel nicit slovensky identikit a nejak sme sa chceli viac podobat globalnemu svetu..skoda,taliani si zachovavju tradicne veci…preco to na SK mizne sama neviem,aspon Zvolen a Banska Bystrica sa tymto sposobom menia


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/02/2005 17:57  

pre Evu
aj ja som jedinacik, zial aj moja dcera…rodicov este chvala bohu mam, su z toho bez nalady. Bojime sa toho pohladu co nas caka…V Smokovci som zila prvych 28 rokov. Ak by isla, daj vediet, môzes sa stavit.
Ze sa Slovensko meni na obraz globalneho sveta je pravda, no nezda sa mi ze celkom zabuda na tradicie. V lete byvaju rôzne folklorne akcie, aspon pod Tatrami ich je na vyber. Co sa ale tyka obchodov, tak to bude pomaly jedno v ktorom state si. To je aj vo FR co sa tyka vâcsich miest. Zato si ale o regionalnu turistiku dbaju (produkty, speciality) Zachvavaju tradicny ràz oblasti, mesteciek, dedin… Mne sa teraz pacia stare centra slovenskych miest, veselsie ako ked boli domceky sive s opadanou omietkou. Aj cesty su dobre, len keby sa vodici spravali inac, ale to je uz o inom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/03/2005 18:52  

xVivu,

par dni som si nevsimla Tvoj odkaz,zaco sa ospravedlnujem,iste sa rada vracias do Smokovca,je to nadherne tam.Mail na mna je : href=“mailto:evamat@katamail.com“>evamat@katamail.com ozvi sa,ak skombinujeme navstevu Slovenska v rovnakom case,iste bude cas aj na „kavu“ a ja velmi rada.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
28/09/2005 18:23  

Priklanam sa k p.Evke a p. Vivke resp. viem co ste citili tie prve Vianoce za hranicami …. ja pravdu povediac som mala trochu depresiu samozrejme som sa snazila vylepsit to varenim tradicnych veci; ale celkovo atmosfera co sa tyka snehu ale tiez televizia okrem roznych prirodnych a inych katastrof vo Francuzsku na Vianoce clovek asi tazko najde cosi ako 3orisky pro Popelku alebo Mrazik ci ceske komedie ci aspon nieco co pripomina atmosferu vianoc …. tiez som si tu zaviedla Mikulasa s cistenim ciziem ci velku noc s pravim sibanim a oblievanim ako som ju nemala rada tak som stastna ze nas muz vysibe a vyoblieva s versikom sibi ryby …. ale to som uz zasla az do velkej noci …. xi xi


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/12/2005 15:40  

ja som si dala 3 oriesky pre popolusku poslat na dvd.;pravu vianocnu atmosferu si uz ani nepametam,bolo to tak davno.Tu v kuwaite su aj ozdoby v obchodoch ale o atmosfere vianoc sa velmi neda hovorit.Ale na stedry vecer si vzdy urobim pravy zemiakovy salat,vyprazim kura aj vianocne pecivo napeciem ale vsetko tak skor potajomky aby manzel nevedel ze oslavujeme,ja a deti.Tym aj darceky rozdam.Mame taky maly umely stromcek schovany v skrini a na stedry vecer skor nez muz dojde domov ho vytiahneme dame k nemu darceky a potajomky oslavujeme.potom rychlo stromcek spet do skrine.A ked muz rano odide sup von so stromcekom a tak stale dokola.A chciet oslavovat novy rok,no ani nahodou.Moslimi take cosy neoslavuju ,takze ani my by sme nemali,takze zase oslava potajomky ja a deti na Silvestra


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/12/2005 11:09  

No, ja uz som vonku asi 8-me Vianoce.
Jedine co mi chyba je poriadny sneh (mame dost mierne, vlhke podnebie, takze ak zasnezi je to skor zazrak) a predobednajsie vylihovanie pri slovenskych rozpravkach. Aj ked musim povedat, ze take vysielace ako MDR, KIKA, NDR davaju velmi casto nase rozpravky a filmy.
Na stedry vecer maju moji svokrovci (lebo sme tam, kedze uz nie su ani stari rodicia a moj muz nema surodencov) vo zvyku jest len oblozene misy (salamova, syrova) a parky. Na druhy den sa je k obedu pecena kacica, hus alebo morka s cervenou kapustou a knedlikmi. Minuly rok som pozvala na druhy sviatok vianocny svokrovcov k nam na obed. Mala som od uja (este z domova) z jeho ulovku velky kusisko Amura (ryby), tak som ho vysmazila klasicky ako kapra a spravila som k tomu zemiakovy salatik. Tak som sa nafutrovala az mi bolo zle. A svokrovci, ktory neboli moc nadseny kaprom a pod. (nepodarilo sa im to tak urobit ako to u nas zvykom) boli uzasnuti, ako to dobre chuti.
Vianoce si robim tak ci tak sama. Z vlastnej nalozenej kapusty (som si doniesla extra zo Slovenska keramicky sudok na nu) urobim dobrucku kapustnicu (hribky si nasusim vzdy na jesen, ked nazberame) a namiesto kapra (lebo na mensom su len same kosti) si vysmazim sumca (file) so zem. salatikom. Nemozem sa postazovat. Moj muz si tiez uz na to zvykol a chuti mu to taktiez. A aj oblatky si sama robim (zohnala som si taku staru masinku na ne, tak trenujem 😀 ). Dva-tri tyzdne pred Vianocami zavana denne nas byt po peceni, pretoze vypekam vsetky typicke slovenske vianocne kolacky (aj pre svokru nejake a aj znamym dam vzdy za hrst). Ja sa nedam preonacit. Slovenske Vianoce si urobim ako uznam za vhodne, moj drahy sa neprieci a ten zvysok mi nema co do toho kecat!
Takze stastne a vesele!!!!!!!!!! 😉


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/12/2005 16:49  

Vsetkym milym priatelom z exil.sk, doma a ci daleko od Slovenska zelam krasne vianocne sviatky plne pohody a lasky.

Krasne Vianoce byvali na Liptove, kde som stravila 9 rokov svojho zivota. Liptaci su bajecni ludia, podobne to bolo pod Tirolskymi Alpami. Mozno drsna priroda to vyrovnava dobrotou srdca.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/12/2005 12:16  

Tieto vianoce su prve co sme travili mimo slovenska. Sme v anglicku. Tradicna vecera sa zmenila. Jedine co nam ostalo bola kapustnica a zemiakovy salat. Rybu nam vystriedala 8kg morka. Netravili sme ich 24 decembra ale o den pozdejsie. Clovek vtedy zisti ako mu chyba domov. Ale treba to vyskusat a stalo to za to.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/12/2005 21:10  

Ten salat a kapustnica sa asi nikde nemenia. Ja sice zijem uz 13 rokov vo Vancouveri, ale stravila som tieto v tepluckom San Diegu … a musim povedat, ze nejde o salat alebo rybu alebo polievku alebo aj sneh (aky sneh ??)… ide o to s kym tie sviatky clovek stravi. A ak uz nemoze s rodinou, tak by to mali byt priatelia, ci slovenski alebo zahranicni, na tom nezalezi!!!
Vsetko najlepsie do noveho roku!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/11/2006 14:04  

sakra dufam ze sem niekto este napise naposledy pisal pred rokom take vesele vianoce vsetkym co zostavaju v cudzine cez sviatky ak je tu niekto z northamptonshire napiste


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/11/2006 20:08  

cau gali, nie som sice z northamptonshire, ale Vianocovat budem zase v Dubline … daleko od dzedziny Trnavy:)) … pustim si nejake slovenske koledy, uvarim kapustnicu a budem si predstavovat zasnezene drevenicky … a na prvy vianocny sviatok si pojdem zaplavat do mora !!! to tu V Irsku maju taku tradicia Charity swim kazde Vianoce …takze pekne sviatky aj Tebe .. ale kde tie este su – to len v obchodoch zacina sezona …


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/11/2006 12:28  

SILVIA:stastne a vesele aj tebe dobri napad s tym plavanim aj si skocim ale len na plavaren more tu uz par milionov rokov nie je


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/11/2006 19:05  

silvi, tiez som v dubline a prave som pozerala letenky na vianoce. priiiiiiserne drahe, tak rozmyslam, ze ani nepojdem. ak nemas partiu, tak sa ozvi. dik. viera.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2006 11:36  

Ja som v Nemecku uz 9-ty rok. Nas stedry vecer je slovensko-nemecky. Na obed vari moj manzel – rybu dusenu v alobale so zeleninou, zemiaky… A veceru mame takmer slovensku, teda oplatky s medom, kapustnicu, rybku so zem.salatom… Kolaciky taktiez peciem sama, chutia lepsie.
Kati, prekvapila si ma, ze nakladas kyslu kapustu a pecies oplatky. Az tak daleko som sa nedostala. Stihas to vsetko aj s detmi? Vlastne neviem, ci mas a ci pracujes. Ale aj tak klobuk dolu, take domace gazdinky uz casto nestretnes.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2006 14:39  

Hm neviete ci sa da ist na „stedry vecer“ niekde v dubline?? Nekona sa nejaka akcia napriklad v living roome?? Prve vianoce mimo SR a nevieme kam sa podiet.. 😐


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2006 9:02  

Ahoj Lisi,
no, deti este nemam. Neviem ako by to bolo s dietatom, ale aj kvoli inym povinnostiam zacinam vypekat a robit k Vianociam pripravy uz v polovici novembra a koncom zacinam vypekat prve kolacky. Poväcsine je to fuska ako v bani, jeden plech za druhym, reku ked je truba vyhriata, tak to vzdy akosi vyuzivam tym, ze vypekam aj cely den, ktory mam uplne volny a len na pecenie vyhradeny. Kapustu nakladam, pretoze sme to vzdy doma robievali a zacalo to vlastne tak, ze som tu po prvykrat kupila tu od Mildesa – brrr, chuti len po sladidle a je malo kysla. Ale medzicasom som objavila uz aj sackovu, hlavne od vyrobcov z byvalej DDR, ta chuti skoro ako nasa sudova. K oblatkam som dosla tiez nahodou, pretoze sme objavili oblatkovac, taky takmer starozitny, tusim z 50-60-tych rokov a krasne som ho vycistila (vyzera ako novy). Ono je akosi pravidlom, ze co si clovek neurobi sam, nezozenie v takej kvalite ako ma sam rad. A to co ma clovek z domova, urcite zvyky a ritualy, tie si nenecham zobrat.
My robime Stedrovecernu veceru poväcsine suchu, lebo sedime u svokrovcov a oni su tak zvyknuti (pecena morka alebo hus je az na druhy sviatok Vianocny). Ale zato si na dalsi den vysmazim rybku so zemiackovym salatom a kapustnice navarim vzdy na cele Vianoce (tej sa nemozem dojest 😉 ). Takze nie je nikto o nic ukrateny. Celkom mi to vyhovuje. Jedine co mi chyba je cela rodina tak nahromade ako sme kedysi sviatkovali. Ale to sa tiez uz zmenilo, tym ze sme vyrastli, osamostatnili sa… Ale spomienky su velmi krasne a tie zahrievaju kazdy rok.
Ja som dokonca zaviedla specialny zvyk na Stedry vecer. Svokrovci vzdy netrpezlivo cakaju. Zvyknem totizto kazdemu pribalit k darceku jeden skrabkaci lós (bohuzial sme este nic okrem dalsieho losu nevyhrali, fnuk, fnuk, ale jedneho dna sa stastie tiez unavi….).

Takze su sviatky vzdy take ake si ich spravime, je jedno ako daleko od domova.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2006 11:54  

kati, uz je to jasne, preco asi nemas deti…ved na ne nemas, ani nebudes mat cas, ked domacnost a kolace su ti prednejsie…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2006 19:54  

„Diwiak“ 🙂 Vraj v CZ Inn budu podavat typicku CZ-SK vianocnu veceru len za par eur. To som len pocula. Ja tiez ostavam na Vianoce v Dubline a tak to vyzera, ze sama, lebo vsetci znami idu na vianoce domov :´(


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2006 5:50  

Ahojte
ja si peciem Vianocne oblatky sama. Nechali sme si doniest elektricky pekac (formu) zo Slovenska. V r. 2003 boli ceny od 3000 do 3500 Ks.
Teraz uz budu iste vyssie ceny.
Ak ma niekto zaujem tak tu je adresa : class=“postlink“ href=“http://www.magropom.sk/index.html“> http://www.magropom.sk/index.html
Je k tomu navod a aj vyskusane recepty. Ak by si to niekto kupoval, tak si vyberajte radsej redsie vzorky.
Su tam recepty aj na slane oblatky. Ja robievam aj trubicky, som s tym velmi spokojna 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2006 8:18  

Anonymny,
tu je tema o Vianociach a neviem ci mam tvoju dvojzmyselnu poznamku povazovat za podpichovanie. Co ty uz vies o mojom zivote a preco a kedy budem mat deti?! V nijakom pripade by mi nebola domacnost a kolace prednejsie! Clovek len dba o to, aby sa doma citil co najprijemnejsie. Alebo ty nie????


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2006 8:19  

P.S. Nase mamy a stare mamy stihali aj domacnost aj deti ci vnucence, preco by sa to nedalo v dnesnej dobe tiez stihnut?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2006 9:36  

Vierka, nemas nahodou nejaky dobry recept na cesto (oblatky)?
Ja sice akesi mam, ale rada by som mala taky „domacky“, oskusany a ak mas nejaku radu k peceniu oblatok pre mna, tu uvitam tiez. Ako to robis, aby nezostali na okraji tak rozstrapkane? Ja mam totizto formu, ktora ma na okraji dookola dve ryhy, na ktorych mi to vlastne trosku robi problemy (aj ked viem ze to nie je fabrikova vyroba, kde vsetko robia masinky, predsa ma to hneva, ze nedosiahnem tak hladky okraj). Pecies ich skor pomaly a mierne alebo rychlejsie a kratsie (to je uplna veda zistit tu spravnu dobu )
Diky!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2006 12:50  

Kati,
nasla som tvoju emailovu adresu v predoslej diskusii, tak ti posielam email.
Aby boli pekne okraje, tak ich ostrihas dookola noznicami, nato su tam tie ryhy.
Teplotu mam nadstavenu od firmy kde je termostat, takze ti neporadim ako dlho piect, to uz musis sama urcit podla farby ci chces tmavsie alebo svetlejsie. So skoricou su vzdy tmavsie.
Do trubiciek treba viac cukru, lepsie sa ohybaju.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 7 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.