Späť na Slovensko alebo nikdy viac?

Postrehy z objavovania nových kultúr a zvykov, o tom ako sa žije v zahraničí, príbehy slovenských emigrantov

Re: Späť na Slovensko alebo nikdy viac?

Poslaťod Lianna » 20 Okt 2012 00:54

Hary01 píše:a zasadne v nemecku robim u domaceho nemca..nie u greka taliana ci cudzinca..ten ti moze byt maximalne kolega nie tvoj zamestnavatel!

Okej, ale to iste mozu povedat oni o nas.
Mizantropicka introvertka
None of your f*cking business!
Lianna

Krajina: United Kingdom (uk)
Mesto: Manchester

Poslaťod Hary01 » 20 Okt 2012 18:22

to mi jedno co kto hovori...za tie roky viem velmi dobre co za mentalita je taliani a juzania..uz normalny talian nechce robit u taliana..preco asi...
Hary01

Mesto: Basel

Poslaťod Vikina33 » 30 Máj 2013 12:53

Ahojte exiláci :D hľadáme si s priateľom nejakú brigádu v zahraničí ja mám 21 priateľ 28. Nevie mi niekto poradiť alebo dať nejaké info či už o pracovnej agentúre alebo o nejakej pracovnej ponuke ?
Za akékoľvek rady, informácie, ponuka budem hrozne vďačná :) nikky33@centrum.sk
Vikina33

Krajina: Slovakia (sk)
Mesto: Slovensko

Poslaťod Hary01 » 22 Sep 2013 18:27

Ako viete nemecky?
Hary01

Mesto: Basel

Poslaťod nicola0903 » 03 Jan 2014 10:42

Ahojte - Potrebujem radu, nazor od Vas - skusenych v zahranici (alebo aspon napisat moj pocit)!

Mam 36r, po 16 rokoch som sa vratila z Belgicka (8.oktobra 2013) na Slovensko. Kupila som byt v Madarsku.
V Belgicku ukoncievam este stale moj zivot, teda business + sukromny zivot skoncili dost zle koli partnerovi koli kotremu som vsetko stratila; Prezila som 16 burlivych rokov v Belgicku ktore momentalne vobec nelutujem, iba na niektore veci..Vela som sa naucila, zmenilo ma to..
V lete 2013 som to uz nemohla vydrzat, mala som vsetkeho (sudy s partnerom, caste stahovanie sa) plne zuby a tak som sa rozhodla ze sa vykaslem na Belgicko a idem "domov' - medzi svojich.

8.januara 2014 budu 3 mesiace. Byvam sama, mam pekny byt, nie uplne zariadeny, skvelich susedov. Nasla som si aj pracu, ktora zacina od Februara 2014. Je to medzinarodna spolocnost kde mam moznost cestovat a vyuzivat jazyky - presne co som chcela. Mam rodinu, rodicov, sestru brata v okoli....
No neviem preco sa citim taka "down"..snazim sa dostat vsetko do starych kolaji (praca v dome, sport, varenie, priatelia)...no potesenie je iba docastne. Nic ma nemotivuje...nechce sa mi ani zobudit sa..
Stale som si myslela ze ked budem mat vlastny "byt" - budem "doma".. No bolo to iba prvy mesiac, ten pocit domova.
No nechcem si priznat, ani nemysliet na Belgicko. Aj napriek velmi zlym veciam ktore sa mi tam udiali mi to chyba - chybaju mi tie ulicky, mesto, obchody.... priatelia.

Momentalne sa nemam koli komu vratit spat do Belgicka, ani koli nicomu. Jedine ak zacnem business..A mozno zabudnem na mesto Brugge ak zacnem novu pracu. Snazim sa zit akokeby sa nic nestalo a byt stastna na SLovensku...Otazka znie: Ci vobec chcem zabudnut a zit s tym ze sa tam uz nevratim..Ci sa to da, zabudnut..

Ma niekto podobne skusenosti??Piste.. Vdaka
nicola0903

Krajina: Czech Republic (cz)
Mesto: Praha

Poslaťod tvoja kamaratka » 03 Jan 2014 15:01

Ahoj Nicola, uvazovala som ze nik uz do tejto rubriky nepise a zrazu sprava od teba. Ono co pises, je uplne normalny zivot. Urcite ked si prisla do Belgicka tiez ti trvalo, kym si si zvykla. Mozno to bolo lahsie kedze si bola mlada a verila si, ze "zivot je gombicka" - ale 16 rokov prezitych sa len tak zmazat neda. Cim viac tvoj zivot bude v "normalnych" kolajach, tym viac ti zivot v Belgicku, v retrospektive, bude pripadat ako krasne casy tvojho zivota. Zabudnut sa neda, to je moj nazor. Jedine si musis vzdy pomysliet, bolo krasne a bolo dost, a teraz mam zas toto, na co sa musim sustredit. Odrazu keby si isla do Belgicka, co i len na navstevu - a ved to sa da, ze? - zistis, ze tam sa uz tiez necitis ako volakedy. Je taky filozoficky smer, ktory hovori, ze vsetko, co existuje, existuje len v nasich predstavach, nie naozaj. Zda sa to nelogicke, ale v skutocnosti, mnohokrat, zistime, ze naozaj urcite veci pre nas mali hodnotu len preto, co sme tam zazivali. Ked sa vratime, uz je to vsetko cudzie, su to zas len veci alebo priestory bez vyznamu pre nas. - No a zoberie to cas, kym si najdes vztah k tomu, kde si teraz. Je to fantasticke ze mas dobru pracu a si v takom mieste, kde si spokojna. Spominaj na Belgicko a venuj sa pritomnosti. Vela stastia v novom roku, tvoja kamaratka.
tvoja kamaratka

Krajina: Canada (ca)
Mesto: Toronto

Poslaťod JASMINA » 03 Jan 2014 20:08

no ono sa tak hovori že ked niekto je preč vela rokov potom sa už nikde nciti doma ked je v zahraniči stale tuži po domov ked je dom stale ho ťaha preč bola si už vela rokov preč ale skus to cez rodinu to je najdoležitejšei najlepši by bolo keby si si našla priatela tak vela šťastia
JASMINA

Mesto: nova bana

Poslaťod jozkomrkviczka » 03 Jan 2014 20:36

ja sa na SK uz nikdy nevratim ... milujem SK je to super krajina ale tak mesiac v roku kolko tam bezne travim ej akurat ... vzdy ke didem na SK tesim sa jak pudlik ze hura na SK milujem anse hory a kopu kamosov a podobne ale po tyzdni vidim ze sa nic nezmenilo ze vsetko je rozbite vela veci nefunguje a podobne ... a potom sa vzdy zase tesim domov do nemecka ....
jozkomrkviczka

Krajina: Germany (de)
Mesto: Stuttgart

Poslaťod Jarinho » 04 Jan 2014 01:43

Presne. Suhlasim z jozkom. Uz asi rok som sem nepisal tak to trosku ozrejmim. Zivot sa meni situacie sa menia stale pridu nove moznosti len sa toho netreba bat. Ja som este pred rokom netuzil po nicom inom ako po navrate domov. A co cert nechcel udalosti v roku 2013 mi vaetko obratili hore nohami. A teraz sa citim doma aj tu v nemecku. Doma ako doma. Ale na slovensko ma to uz nijak zvlast netaha. Spoznal som zaujimavych ludi, nasiel si partnerku a osud to zahral tak ze teraz spolu byvame pod spolocnou strechou a aj ked to nieje vzdy super je to vsetko fajn a uplne v poriadku. Doma som bol necele dva tyzdne v novembri a musim povedat ze po tom ako som si za posledny rok otvoril oci a povsimal nemecko a ako som sa tu usadil bol aom z nasho slovenska sklamany. Ludia stale s negativnymi vyrazmi v tvari 8 z 10 nasincov chodi s vrazdenym pohladom ako ministri po ulici. Celkovo na prvy pohlad velky rozdiel. Nic doma nefunguje vsetko je zdlhave kazdy doma vyzera akoby ho nasralo uz len to ze musi vytiahnut rit z domu. Celkovy pohlad na slovensko a slovakov ma sklamal. Chodim domov len malo hoci to nemam moc daleko. Doslova par hodin autom. Pracovne povinnosti ma priputali k nemecku. A ked uz aj idem domov tak koli rodine a par priatelom. Nastastie este existuje doma par ludi ktori niesu zamraceny a nasrany. Ale je ich malo. A mozno prave preto je mi tu ovela lepsie ako kinuly rok. Situacia sa meni stale. Mozno sa raz zmeni aj slovensko. Moja priatelka pochadza z rumunska a viem ze ani ona nema velky zaujem sa tam vraťit zit. Cize obaja sme si sadli a obaja mame ciel ostat tu usadit sa a tak dalej. A nechat zivot nech to zariadi po svojom.
Jarinho

Mesto: Berchtesgaden

Poslaťod nicola0903 » 04 Jan 2014 08:50

Ahojte
Vdaka za prispevky, neuverite ale velmi mi to pomaha - nazor od Vas v zahranici!!!
V noci, kedze uz mesiace nespim, som nasla jeden velmi zaujimavy clanok, presne na mna:

http://thoughtcatalog.com/carisse-euseb ... ng-abroad/

Co sa tyka nasich SK obcanov, mozem potvrdit, ze este stale chodia s kamennym vyrazom na tvari a predavaci v obchodoch Vas idu zastrelit, ked sa spytate co i len nespravnu otazku. No necudujem sa im, ked v Blave zarobia 600 euro.
1. Mna Bratislava, aj ked som si tam hladala job, nepritahuje. Moj novy job obsahuje vela cudzich jazykov-chvalabohu.
2. V Jan.2014 idem na tyzden do Belgicka na navstevu aj koli papierom - tesim sa, velmi..
3. Suhlasim s Vami ze po 16 rokoch sa tazko jedno miesto - "domov" -ALE poviem Vam, ze hanbim sa priznat, ze presne tam kde som prezila tolko starosti a problemov, je asi moj domov...A ja som to iba teraz zistila. Jedna velmi mudra pani mi povedala ked som povedala ze si ïdem kupit byt=domov" - Spytala sa ma ci to naozaj potrebujem a ci to tym ziskam domov". Domov je tam kde sa najlepsie clovek citi nie??
4. Viete na co si neviem zvyknut? Ze mi moja rodina ( mama a sestra) denno denne volaju "kde si, co robis atd..."16r sme to nerobili a zrazu 4x denno denne telefon...
5. a zelam si aby som sa zamilovala az po usi, a to uz kdekolvek :-)

Pekny vikend
nicola0903

Krajina: Czech Republic (cz)
Mesto: Praha

Poslaťod jozkomrkviczka » 04 Jan 2014 09:35

hovori sa ze domov je tam kde mas nabijacku k mobilu ;)
jozkomrkviczka

Mesto: Stuttgart

Poslaťod tvoja kamaratka » 04 Jan 2014 14:51

jemine ludia mne tie vase prispevky tak dobre padli hned na novy rok ... Nicola tebe zamilovanie velmi pomoze, ako i kazdemu - potom je tam domov. Horsie je, ked mame krizu, ze? Tak mi napiste, co robite v cudzej zemi, ked mate krizu? A drzte sa - prajem pekny novy rok, nech sa nam vsetkym v tej cudzine dari, i ked este stale, je to skoda, ze sme museli odist, si myslim.
tvoja kamaratka

Poslaťod palo32 » 18 Jan 2015 18:19

Ahoj, ak potrebujete zo zahraničia poslať peniaze na Slovensko tak vám dávam do pozornosti službu TransferWise – http://www.transferwise.com/easytransfer. Je to momentálne asi najvýhodnejší spôsob ako poslať peniaze zo / do zahraničia. Poplatok je len 0,5% ale tým, že používajú reálny výmenný kurz vás vyjde celý transfer lacnejšie ako v banke. Teraz je akcia – registráciou cez refferal link alebo ambassadorský link je prvý transfer úplne bez poplatku až do výšky 3000 GBP! Služba je rýchla (1-2dni) a bezpečná! Kopec informácií a návod ako na to si prečítajte na slovenskom blogu transferwiseblog.eu, a pozrite si video ako služba funguje: youtube.com/watch?v=EAJLm7aV3iM
palo32

Mesto: BA

Poslaťod ERVINPALENIK » 27 Mar 2015 22:02

"Chtěli byste vydělávat na internetu, ale stále to není ono? Podívejte se na stránky http://kredo.kmbyznys.cz a získejte videoškolení o vydělávání peněz na internetu ZDARMA!" :lol:
ERVINPALENIK

Mesto: trencin

Poslaťod Dadinko » 02 Apr 2015 10:18

momentálne som už 2 mesiace na slovenksu a naozaj neviem ako som tu mohla žiť predtým.... ešte musím mesiac fakt pretrpieť tu ,,doma,, a hor sa naspäť do sveta. je mi momentálne jedno kde strávim celý svoj život, ale na slovensku sa teraz necítim ako doma. za mesiac odchádzam do egypta, na dobu neurčitú a kam sa vyberiem potom, fakt neriešim...
najviac ma tu vytáča ako sa k sebe správajú ľudia, nevraživosť, ohováranie, závisť, všetci myslia len na seba a na peniaze. je tu ten život strašne uponáhlaný a nikto si nič neužíva. keď sa na ulici usmievaš, máš pocit že za chvíľku ťa príde niekto zviazať do kazajky a zavrieť na psychiatriu... je tu smutný život
samozrejme keď som už dlho preč z domu chýba mi maminka, rodina, priatelia, sadnúť si v sobotu poobede v eurovei na kávu,.... a dážď (keďže som väčšinou v severnej afrike, chýba mi aj dážď)... a samozrejme bryndza a halušky, segedín, slanina a podobné pochutiny ;)
Dadinko

Mesto: Bratislava

Poslaťod tvoja kamaratka » 02 Apr 2015 22:30

Ahoj diky za prispevok - mna to celkom zaujima ako ludia zvladaju navrat domov - je este niekto kto sa vratil?Napiste. Dadinko a to porovnavas zivot na SVK so zivotom kde?
tvoja kamaratka

Poslaťod Dadinko » 03 Apr 2015 09:42

Tvoja kanaratka - severna afrika, v poslednej dobe egypt, tam sa aj za mesiac vraciam.
Dadinko

Poslaťod tvoja kamaratka » 03 Apr 2015 19:40

no a tam je lepsie ako na Slovensku? Konkretne o Egypte by som si to nemyslela ...
tvoja kamaratka

Poslaťod Dadinko » 03 Apr 2015 21:16

tvoja kamaratka píše:no a tam je lepsie ako na Slovensku? Konkretne o Egypte by som si to nemyslela ...

Podla toho na co narazas... Podla mna tam je ale lepsie vo vsetkych aspektoch....
Dadinko

Poslaťod tvoja kamaratka » 04 Apr 2015 01:46

no ja na nic nenarazam, lebo neviem. Len ma proste zaujima ze co je v Egypte napr lepsie nez na Slovensku, podla teba. Ja som v Egypte nezila, takze neviem - ale co som pocula o zivote tam (od Egyptanov) sa mi nezdalo ze by ma to tam malo lakat ... takze ma zaujima tvoj nazor kedze pises ze uz sa tesis ako tam zo Slovenska odides. Alebo do ktorej krajiny to ides. A co tam budes robit?
tvoja kamaratka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Život v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia