Odchod s rodinkou do Poľska  

  RSS

 mazur021
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
23/03/2010 21:37  

Ahojte, chcela by som sa spojit so slovakmi, ktori ziju v Polsku alebo odisli do Polska kvoli milujucej osobe.Moj manzel je poliak, ktory zije na Slovensku 4 roky a chce sa vratit domov.Mame 2 male deti, jeden bude mat 2 roky a druhy sa ma este len narodit teraz v maji. Zacinam uvazovat ze by som kvoli manzelovi, nie hned, ale cca za rok, dva odisla zit snim do Polska. A moja otazka? Co vsetko ste museli vybavovat? Na Slovensku a co v Polsku? Pravdepodobne sa budem asi musiet poodhlasovat na uradoch, a ako je to s dochodkom a inymi vecami? Vedel by mi niekto s tym pomoct? Poradit? Dakujem Monika Mazur


ReagovaťCitovať
 neno23
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
27/03/2010 23:34  

Neni to nic zlozite. Mame tiez dcerku, ktora sa narodila mimo Polska.
Postup je asi taky:
1. Zajst na cudzinecku policiu kde dostanes kartu staleho pobytu, trva to 2-3 tyzdne.
2. Ty a dieta potom musite ist do uradu mesta s adresou kde budete byvat + kartou staleho pobytu a poprosit o polsky pesel – rodne cislo. Taktiez dostanes od toho isteho uradu potvrdenie staleho „zameldowania“ na 5 rokov.
Ak uz budes mat polsky pesel, tak mozes mat zdravotne poistenie v PL.
(S tym polskym potvrdenim poistenca spat na SR a ukazat im aby si nemusela viac platit povinne zdravotne aj na SR)
Kde by ste sa stahovali, ake mesto ??
Cauko


ReagovaťCitovať
 mazur021
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
28/03/2010 20:59  

Dakujem pekne za odpoved. manzel byva pri Rzseszowe, mestecko sa vola Sedziszow.ked si vybavim ten pesel a budem to musiet ist odniest na SR to mozem ist do ktorejkolkvek zdravotnej poistovni? A ako je to vlastne s dochodkom? budes dostavat aj zo Slovenska aj z Polska? A ako dlho byvas v Polsku? Paci sa ti? Ale otazky :o)Monika


ReagovaťCitovať
 neno23
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
30/03/2010 18:19  

maš súkromnú správu 🙂


ReagovaťCitovať
 marinka
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 1
24/07/2010 19:05  

Ahojte 🙂 Nasla som Vase forum a aj ked nie som Slovenka tak som sa rozhodla, ze napisem a sa Vas nieco opytam. Ako dlho Vam trvalo sa dobre naucit polsky – myslim ked uz ste boli v Polsku? Ja mam opacny problem – chcem sa prestahovat na Slovensko a u Vas robit. Problem je taky, ze v prace potrebujem nie iba rozumiet slovencine (to neni pre mna ziaden problem) ale aj spravnie hovorit a pisat… Tak esli mate nejake skusenosti tak sa ozvijte prosim 🙂 je to tiazke najst Poliakov v mojej situacie, tak som sa povazila napisat 😉
Diky
M.


ReagovaťCitovať
 neno23
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
24/07/2010 20:28  

Ahoj, ja som sa pristahoval do Polska 2 roky tomu hovoriac plynule po polsky a skoro bez prizvuku, ale to vdaka tomu, ze som zil dlhe roky v cudzine velmi blizko polskej komunity. Vacsina mojich dobrych priatelov boli a su poliaci.
Citat som vedel ale pisat som sa naucil az teraz zijuc v polsku, asi rok tomu kedze som bol nuteny.
Pre teba odporucam zajst na – polonia . sk .. je tam vela poliakov prave v takej istej situacii v akej si ty, ktori sa stahuju alebo uz ziju na slovensku. Urcite sa tam dozvies viac info.
Zelam vela stastia .. serdecznie pozdrawiam 🙂


ReagovaťCitovať
 mateusz
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 1
22/11/2010 23:11  

Ahoj Slovaci
Mam na imię Mateusz, mieszkam w Warszawie. Jestem wielkim miłośnikiem Słowacji i mam dziewczyne która jest ze Słowacji. Już niedługo będziemy razem mieszkać w warszawie 😀 Jeśli ktoś z Was potrzebował by pomocy w Warszawie to chętnię pomoge 🙂 Bardzo dobrze rozumiem język słowacki i trochę też mówię po słowacku 😉


ReagovaťCitovať
 mortik
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 4
18/03/2011 19:44  

Zdravim vsetkych, som zo Slovenska a chcem sa prestahovat za priatelom na sever Polska, no viem ze najlepsie sa dozviem potrebne veci od ludi co si tym uz presli 🙂 takze budem Vam vsetkym velmi vdacna za kazdu skusenost ci link, co pomoze pri hladani prace, vybaveni pobytu , ci XY potrebnych veci.


ReagovaťCitovať
 mazur021
Zaregistroval sa v roku 2010
Príspevky: 3
18/03/2011 20:05  

Ahoj daj mi potom vediet, mi predavame dom a akonahle ho predame ideme tiez do polska.Tak ked ti da niekto infosky preposli aj mne.dakujem pekne a drzim palce nech sa dari papa


ReagovaťCitovať
 mortik
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 4
19/03/2011 1:13  

no nedalo mi to zaspat, kym by som to nenasla,takze pre pobyt v PL budeme potrebovat:
1. Ako obyvateľ EU nepotrebuješ žiadne povolenia na prácu. Zamestnávatelia to sem-tam nevedia, tak si za tým stoj. Všetky formality sa dajú vybaviť neskôr.

2. NIP, tzn. daňové číslo. Nájdi si na internete tvoj daňový úrad, podľa miesta, kde aktuálne bývaš. NIP sa vybavuje najľahšie. Je to dôležité pre zamestnávateľov.

3. Zameldowanie, tzn. prechodný/trvalý pobyt. Aby si sa mohol prihlásiť, na príslušnom mestskom úrade, potrebuješ ísť s majiteľom bytu/domu, do ktorého sa chceš prihlásiť. Napr. ja hoci bývam v Krakove, pobyt mám v Legnici, lebo tam mám svokrovcov, a tu nemám vlastný byt.

4. Keď máš zameldowanie, čas na vybavenie PESEL, tzn. rodné číslo. Je potrebné, aby si mal zdravotné poistenie. Vybavuje sa na tom istom úrade ako zameldowanie.

5. Karta prechodného pobytu. Pre obyvateľa EÚ je to formalita, vybavuje sa v príslušnom krajskom úrade. Je dobrú ju mať.

6. Ak veľmi chceš, môžeš si vybaviť poľský vodičský preukaz, na základe slovenského. Podľa mňa je to ale zbytočné, ak nie si profesionálny šofér.

dufam ze som Vam ostatnym pomohla 🙂
PS no a ja konecne s kludnym vedomim,ze som nasla co som hladala mozem ist spat


ReagovaťCitovať
 micaela_svk
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 4
23/10/2011 19:15  

Ahoj, píšem bakalárku z časti aj o Poľsku a potrebovala by som preložiť asi 10 viet so slovenčiny do poľštiny. Pomohol by mi niekto? ❓


ReagovaťCitovať
 MimaM
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 5
24/04/2012 22:12  

Ahojte, pozerám, že je tu viac tém pre Slovákov žijúcich v Polsku, ja hľadám niekoho v okolí mesta Lublin…v lete sa tam totiž sťahujem…ako ste si zvykali na život v PL? Ja tam zatiaľ budem len ako hosť – teda bez trvalého či prechodného pobytu, časom to možno zmením…


ReagovaťCitovať
 martinklingac
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 6
15/05/2012 18:20  

@MimaM wrote:

Ahojte, pozerám, že je tu viac tém pre Slovákov žijúcich v Polsku, ja hľadám niekoho v okolí mesta Lublin…v lete sa tam totiž sťahujem…ako ste si zvykali na život v PL? Ja tam zatiaľ budem len ako hosť – teda bez trvalého či prechodného pobytu, časom to možno zmením…

ahoj mimka preco prave lublin ? ja uvazujem o varsave alebo krakove
ako je to s pracou a byvanim v polsku a co je hlavny dovod preco si opustila slovensko ? dakujem pekne
mato


ReagovaťCitovať
 martinklingac
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 6
15/05/2012 18:23  

@mateusz wrote:

Ahoj Slovaci
Mam na imię Mateusz, mieszkam w Warszawie. Jestem wielkim miłośnikiem Słowacji i mam dziewczyne która jest ze Słowacji. Już niedługo będziemy razem mieszkać w warszawie 😀 Jeśli ktoś z Was potrzebował by pomocy w Warszawie to chętnię pomoge 🙂 Bardzo dobrze rozumiem język słowacki i trochę też mówię po słowacku 😉

cau mateusz
ako je to s pracou a byvanim vo varsave ak sa ta mozem spytat?
dakujem velmi pekne
martin


ReagovaťCitovať
 MimaM
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 5
10/08/2012 20:43  

@martinklingac wrote:

@MimaM wrote:

Ahojte, pozerám, že je tu viac tém pre Slovákov žijúcich v Polsku, ja hľadám niekoho v okolí mesta Lublin…v lete sa tam totiž sťahujem…ako ste si zvykali na život v PL? Ja tam zatiaľ budem len ako hosť – teda bez trvalého či prechodného pobytu, časom to možno zmením…

ahoj mimka preco prave lublin ? ja uvazujem o varsave alebo krakove
ako je to s pracou a byvanim v polsku a co je hlavny dovod preco si opustila slovensko ? dakujem pekne
mato

Ahoj, reagujem asi trochu neskoro ale chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala ako to tu funguje…čakala som, že mi príde správa, že niekto reagoval na môj status 😀 Do Lublina preto, lebo som si tam našla manžela, sťahujem sa tam koncom augusta. Sama som zvedavá, že ako to bude s prácou, u mňa to zatiaľ „istí“ materská dovolenka, ale plánujem sa tam samozrejme časom poobzerať aj po nejakej práci… A Ty bývaš v Krakove? Čo do Poľska priviedlo Teba?


ReagovaťCitovať
 radek123
Zaregistroval sa v roku 2012
Príspevky: 3
15/08/2012 19:31  

ahoj Martin
som poliak ale som vam slovakom velmi rad ako budes potrebovat pomoci u ma jo mas ,zijem kole warsawy ale mam tz trvaly byt v zilinie .Zdravim pekne radek


ReagovaťCitovať
 solide
Zaregistroval sa v roku 2011
Príspevky: 5
23/01/2014 12:49  

ahoj chcel by som poprosiť , v blízkej budúcnosti plánujem služobnú cestu do Poľska, do mesta Radom a Ľublin. Za tým účelom by som potreboval krátke tlmočenie. Nepomohol by mi nejaký Slovák ovládajúci dobre poľštinu a žijúci v meste Ľublin, prípadne Radom na cca hodinové tlmočenie? Nejedná sa o nič zložitého, žiadne odborné výrazy, potrebujem len na mieste dohodnúť podmienky budúcej spolupráce. Ďakujem J.


ReagovaťCitovať
 ozzylh
Zaregistroval sa v roku 2014
Príspevky: 1
06/04/2014 15:19  

Dobry den. V tomto prispevku by som sa len chcel informovat ake mate skusenosti s hladanim a ziskanim prace pre slovakov. So zenou planujeme navrat s Anglicka do Polska. Zatial nevieme, krore mesto, ale pravdepodobne nejake vecsie, kde su vecsie moznosti a preto sa chcem zistit ake su moznosti na polskom pracovnom trhu. Dakujem, za akekolvek informacie.


ReagovaťCitovať
 sejino
Zaregistroval sa v roku 2015
Príspevky: 2
04/02/2015 10:53  

Ahoj, vidim ze toto forum je uz nejaky ten den mrtve, tak neviem ci mi niekto odpise. Prestahoval som sa do Krakowa nedavno a vypada to ze tu nejaky rok ostanem pracovat. Neviete ci existuje v Krakowe nejaka slovenska/ceska komunita, ktora sa obcas stretava? Sme tu s priatelkou a nepozname tu moc ludi, tak by sme sa chceli socializovat 🙂


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.