Opatrovateľky v Rakúsku - a ich sny  

Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/02/2007 12:05  

Som z menšieho mesta 60 km od Bratislavy. V Rakúsku pracuje od nás docela dosť opatrovateliek. Naivita im určite nechýba. Mnohé sa po čase rozvádzajú, keďže vedľa opatrovania dostávajú i iné ponuky od príbuzenstva osoby o ktorú sa starajú. Samozrejme malá finančná hotovosť, či darček umocnia simpatie
i vízie šťastia v novom vsťahu, ktorý sa zdá na dosah, no je to len zpestrenie dlhej chvíle domáceho, nudiaceho sa Rakušáka. Po čase však príde
realita – vytriezvenie i strata práce. Nasleduje urputné zháňanie akéhoľvek zdroja prijmu a nového vsťahu, ktorý by ich zabezpečil. Tak sa vedľa príležitostného žehlenia či upratovania stáva zo 40 až 50 ročnej ženy úbohá
schlafzimmer vanderer, ako z mojej bývalej manželky. – Aj keď teda poznám prípad, že si dotyčná našla partnera a polepšila materiálne, no inak je väzňom v zlatej klietke. Keďže sa dosť množia prípady neúspešných zlatokopiek, asi je to nátura našich žien, ktorú domáci vedia perfektne zvládnuť.
Aj toto sú Slovenky v zahraničí………….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/02/2007 17:09  

no, ty sa pochval..asi si sa velmi o to nepricinil, aby tvoja zena bola s tebou stastna…inak by ti nezahla…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/02/2007 11:10  

……prachy sú prachy a život taký krátky…….
Každý deň sa dáky kšeft núka,
tu rob toho, tu toho – všetko je čistá ruka….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/04/2007 19:43  

Ahoj
Ak môžeš, dohoď prosím ťa nejakú prácu -žehlenie,upratovanie, pomoc v domácnosti v Rakúsku po Viedeň.
Díky


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/04/2007 7:59  

BNALIM,CHAPEM TA AJ MOJEJ KAMARADKE SA TO STALO;ZE ODISLA OD MUZA LEBO SA JEJ UJAL NEJAKY BOHATY RAKUSAK A TEN SA NA NU POSTUPNE VY- PRESTALA BYT PRE NEHO VZACNA,LEBO NOVE SLOVENKY CHODILI DO HANBURGU A MLADSIE.TERAZ SA CHCE VRATIT K MUZOVI ALE ON JU UZ NECHCE,LEBO UZ JEJ NEVERI,POVEDAL ZE RADSEJ ZOSTANE SAM.TAK TO JE NESTASTIE,LEBO TERAZ SU OBAJA SAMI LEN TO ODPUSTENIE TAM CHYBA.PRECO SI SVOJEJ ZENE DOVOLIL IST ZARABAT DO RAKUSKA,TEN MOJ BY MA RADSEJ V NEZAMESTNANOSTI PODPOROVAL AKOBY MI DOVOLIL IST,RADSEJ BY SME BOLI BEZ PENAZI.AKO SA NA TO POZERAJU VASE DETI,TIEZ TUZIA JEDNEHO DNA ODIST ZA PRACOU VON,DNESNI MATURANTI AJ TAK NEMAJU KAM IST.AKO TO POZNACILO TVOJU VIERU V ZENU,DOKAZES ESTE NIAKEJ VERIT,PUSTIL BY SI JU ZNOVA DO RAKUSKA,VERIL BY SI JEJ?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/06/2007 11:34  

Ahojte všetci, píše maria. Najviac mi vadi toto strasne pokrytectvo, tato dvojtvarnosť: naše baby dru ako otrokyne v R., pričom rakusania sa tvaria aku nam preukazuju milost!!! „Chudery Slovenky, ubohe, chudobne a zaostale polutovaniahodne stvory!!!“ mimochodom – rakusania Slovensko obchadzaju zdaleka: nezaujímave. ISTE je, že všetko je presne naopak:po 7 rokoch ťažkej driny v R., kedy teda mozem všetko hodnotit na základe VLASTNEJ SKUSENOSTI, s nesmiernou radosťou čítam v tlači ako vzrastajú mzdy v našej vlasti a strasne sa teším: o par rokov dojde aj na chorych rakuskych pacientov, lebo sa NENAJDU baby ktoré budu odkazane hrdlačiť v Rakúsku a konečne sa na to vykaslu.Bude to aj spravodlive: vsetci budu niesť zodpovednosť za vlastné zdravie na svojich pleciach a nebudú ju hadzat na socialne slabsich a odkazaných ludi, ktorí nemajú inej možnosti prežitia. Ako som mohla zistit neustálym skúmaním situácií, okolností v rodinách chorých, je vylúčené dožit sa normálnej staroby, ak celý život zaplnaju iba honba za prachmi, za pôžitkami, za tzv.kariérou v štýle „este viac, este lepšie“. /poznáš album skupina 4 non blondes? – odporucam ti/ Skutočne ludia v Rakúsku už nevedie, čo „lepšie“ a rafinovanejšie by este pojedli, aké skvelé vína by vypili a kam by tak ešte chodili po dovolenkach, a to aspon viackrat do roka. Neviem naozaj, či toto má byť naplnený život…?
Vidiac nevládnych starcov, chorých a hustnúce zástupy alzheimerikov zrejme to budeme NUTENI ODMIETNUT, tento životný štýl
A vobec: mna všetko toto strasne štve, aj celkove postavenie žien, dievcat, matiek, našich báb: hrozne s nimi súcítim, lebo som nadobudla celkom konkrétnu predstavu, čo znamena predávať den svojho života za 40 euro, v lepsom prípade za 50 alebo ak bude po mojom boku stat Štastie, za 55 euro. Za pár euro ta oberu o slobodu, o dostojnost, degradujú tvoju ludskost. Odporúčam všetkým odcestovať na 14 dní za prácoch do R. / – táto skratka zakazdym vo mne evokuje známy lekarsky termin, tu omnoho výstižnejší nez pomenovanie susednej krajiny -/: až potom si budeš vážiť svoj život, slobodu, a nakoniec aj domnelú chudobu. – Mojim priatelom a vzorom v myšlienkach sa stal MonteChristo, lebo som sa ocitala v navlas rovnakej situácii – odrezaná, osamotená, vynulovaná, pochovana zaziva. Tak to je, milé baby!
A potom sa dozvedám, aké su slovenky v R. obľubené, cenené, vraj členky rodiny!!! Temer padnem vzdy pod moj PC-stolík! Tá faloš…
do čítania, do mailovania, do videnia.
Všetko najlepsie, dobrý život podopretý dostakom prachov vam všetkym praje maria


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
07/06/2007 10:43  

Reakcia na Máriu: Dobre napísané, myslím aj pravdivé, ale Mária, keď už ťa tá práca prestala baviť, dohoď mi ju. Ja ti budem vďačná. Ja mám totiž stále pocit, že to bude ešte veľmi dlho trvať, aby sme si mohli povedať, že nebudeme nikomu robiť otrokov. Vieš, Mária, ja po tridsiatichštyroch rokoch práce, mám taký mesačný plat, že tebe stačí ísť na jeden týždeň do Rakúska a sme na tom rovnako. Už som aj tu v jednej diskusii hľadala prácu ako opatrovateľka, ale bohužiaľ sa mi nikto neozval. Takže hovorím,keď ťa to už nebaví, dohoď to miesto mne. Môžeš mi napísať aj mail. Díky moc.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/05/2008 11:43  

Reagujem na Máriinú skúsenosť. Ja pracujem v Rakúsku už 4 roky, upratujem, žehlím. Počas práce v tejto domácnosti som ostala tehotná a drž sa stolíka- nechceli náhradu, čakali kým porodím. Volali mi do pôrodnice, čo neurobila ani svokra. Keď som tak prišla aj s malou mala pripravené naušničky a stali sa jej krstnými rodičmi. Možno ty si natrafila na zlých ľudí ale nie je všetci sú takí.
Tak ti prajem aby si si našla takých ako ja.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/05/2008 11:45  

Reagujem na Máriinú skúsenosť. Ja pracujem v Rakúsku už 4 roky, upratujem, žehlím. Počas práce v tejto domácnosti som ostala tehotná a drž sa stolíka- nechceli náhradu, čakali kým porodím. Volali mi do pôrodnice, čo neurobila ani svokra. Keď som tak prišla aj s malou mala pripravené naušničky a stali sa jej krstnými rodičmi. Možno ty si natrafila na zlých ľudí ale nie je všetci sú takí.
Tak ti prajem aby si si našla takých ako ja.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/09/2008 10:11  

Mária aj ja som mala donedávna také pocity.Ale myslím si že mi chcme už od tých rakušákov strašne vela.Já som mala priatelskú rodinu vo Viedni,ale to som zistila,až ked mi babka zomrela. Mala som 6OE,klud nikto viac v trojizbovom byte,iba mi dve.Na vianoce mi kúpili kožuch,stále nejaké príplatky za dobre odvedenu pracu a musím podotknú,že to boli židia.Nikoho nechceli iba mna.A doteraz mám s nimi kontakt.Ale teraz ked mám čas sa rozpravat s druhými ludmi,ako to chodí aj v iných rodinach,musím pred nimi klobúk smeknút a za všetko podakovat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/09/2008 12:34  

takto vazeni ano opatrovatelky maju tazku situaciu su to zeny ktore maju okolo 40r nevedia nemecky nemaju prac.povolenie pre tieto uz ostane len tato praca.keby ste vedeli nemecky a mali prac.povolenie mali yb ste normalnejsiu praci zobrali by ste si byt vo viedni a zili ludia.Ale opatrovatelka chce chodit kazde dva tyzdne domov co chapem kvoli rodine.neplacte ze rakusaci su zli zijem neaky ten rok vo viedni a na slovensko by som sa nevratil ved som emigroval.Na slovenskud riet na dakeho paka za 10tisic by som iste nedrel.nieje to take zle ako to vy opisujete.vo vasich pripadoch mozno ale v inych pracach je to nebo oproti slovensku.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/09/2008 9:27  

bordel ako Slovensko.K týmto témam sa vyjadrim pozdeji.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/09/2008 10:00  

Tá prva správa sa mi zmazala.Chcela som napísať ohladom opatrovateliek.Nie káždá je tupec ako to reprezentujete.Osobne já nemecky viem,aby som sa s káždým dohovorila.Tak isto mám povolenie pracovať.Vy ste muž,možno aj slobodný nemáte prečo sa vracať sa na Slovensko,a ste zatrpknutý,že pracovať na pako nebudete za pár šestákov.Prečo ste nevyužili svoj potencial.Ked ste sa vedeli uchytit v A.Lebo viem z vlastnej skúseností,že debil tam nemá šancu a ak ju dostane,hned aj skončí.Já som pomohla vela sl.ženám.Tá odplata ani to nechcite vedieť.Bolo mi ľúto,ked som vedela o nejakom volnom mieste,tak som ho ponúkla.Ale už som rezignovala.Neviem,či som mala iba vždy smolu na ludí,ale povedala by som,že sl.ženy sú len intrigánky.Ciganky a madarky by im v tom mali byť príkladom, a to viem,čo píšem.Já som si svoju pozíciu v A vybudovala natoľko,že volajú o pomoc.Ničím len dobre odvedenou pracou,bez intríg,svojou dostojnstou.Kšefty sa mi hrnú z každej strany a je na mne,čo si vyberiem a verte,že aj vyberám.Nie jednu ponuku som odmietla,síce je to pre mna ťažké,lebo sa jedná o chorých ľudí,a každý chce mať človeka,ktorý mu doporučí známí,alebo doktor.Takže,ženy ktoré idú do A,by mali najprv vedieť,čo chcú.Nie je to len o peniazoch.Sl.ženy sú pre mna záhadou,ktorým nerozumiem.Preto mám asi iba 2 priatelky z celého Slovenska.Nezištne pomožete a vráti sa Vám to ako bumerang,len preto,že sú sprosté a nevedia to pochopiť.Niekedy si pripadám,ako by som rozprávala cudzím jazykom.Tot vsjo k tejto téme


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/09/2008 12:31  

ja zatrpknuty niesom mam rodinu dve deti narodene vo Viedni so svojim zivotom som spokojny.Moj nazor nebol ironicky vedeny,len vravim ze ak niekto nevie po nemecky a nema prac.povolenie na rakusko nemyslim tym zivnost tu moze mat kazdy ma to v rakusku tazke.Ja pracujem zarabam 1300euro neto zena podobne dake pridavky nemame vela toho ale moja zivotna uroven je iste lepsia ako keby som mal zit na slovensku.Co sa tyka prace tiez clovek nema taky strach ze ho prepustia Vieden je velka vzdy sa nieco najde.Slovensko moj nazor je len jeden velky bordel a musim ti povedat chodim kazdy mesiac kvoli rodicom na slovensku takze viem co dostanu od statu respektive nic ani suchy zemiak otom je slovensko.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/09/2008 18:20  

laure : teda nic proti nazoru, ani ku skusenostiam, – ale k tvojej vybudovanej pozicii. Aka je to vlastne pozicia? – si obycajna umyvacka zadkov, ako kazda ina, nic viac. Pracujes 14 dni – 24 hodin denne. Vydelis 60:24, vies kolko mas na hodinu. V strehu 24 hodin. Predavas den svojho zivota za 60 Eur, ako pise hore Maria, – patri jej moja poklona za prispevok. Za toto sa ti tie ksefty pohrnu urcite, a ver ze to nie su ksefty.Mozno sa lepsie vies orientovat po tych rokoch praxe a jazykovej pripravy, – no to je vsetko.
Kazdy pomocny robotnik z SR tam robi od 12E na hodinu, odborníci až do 19E/h. Kde si od toho ty ??? Si zatrpknuta voci zenam, ktore mozno sklamali. Mnohé isli von nudzovo, vyhnala ich financna tiesen, nedostatok prac. miest, atd, –na slepo, so slabou jazykovou pripravou, bez praxe a skutocneho obrazu co ich tam vlastne caka. Alebo po poznaní tvojho raja si mozno uvedomily ze to 14 dnove vezenie za to nestoji, alebo ze na tu pracu nemaju ani predpoklady a nezvladnu ju, alebo ju nechcu ani za tie peniaze . Pre teba asi nepochopitelne.
Mozno ty uz nemas ani tie dve priatelky, – a skorej ty budes zahadou pre mnohe slovenske zeny. Si tam uz tolko rokov – CO MAS ZO ZIVOTA ??? A ZA ZIVOT ??? – Nudza ta tam uz urcite nedrzi.
A o pozicii hovor po tom az budes pracovat 8 hodin denne za lepsi plat nez tvoje rakuske kolegine. Tym cudzim jazykom rozpravas aj teraz.
Nic v zlom, zelam ti mnoho uspechov.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2008 8:11  

Myslela som,že nedam nikdy žiadny príspevok,ale tuna musím reagovať.Jedna píše ,že sa narobí ako otrok a ihned má ponuku na tú drinu.Druhá si vyberá.Chcem sa spýtať,ked už ste sa rozhodli tu damu ako ste nazvali umývačkou zadku nič viac,prečo by ste sa rozhodli vy.Mate dilemu sa dať ošetriť,alebo vašho rod,príslušníka.Dáte ho k nášmu lekárovi,ktorého poznáte alebo lekárovi,ktorý ešte len doštudoval a je tm.pleti a možno niekde z Angoly?Myslím,že teda ked ste vážne chorý.Myslím,že som tu pani pochopila.Je úplne jedno kde pracujete,na akej úrovni ste,ide o to,či to niekde dotiahnete a tá pani je asi spokojná so svojim postavením.Myslíte,že je velký rozdiel medzi mnou a tou pani?Nieje,iba je v tom,že já som študovala med. a som na Slovensku.Nemám tu odvahu ísť vonka,mám deti ale nemožem ju urážať,len preto,že já som to nezvládla.Ved ked niekto chce pracovať v zahraničí s pacientom(to aj doma)musí mať na to prípravu,nehovoriac o jazyku,ani nechápem,že nieto vycestuje bez znalosti jazyka,lebo kotakt musí byť s pacientom.Ludia,ktorý idú núdzovo ošetrovať ľudí,bez praxe,fin.tiesni,skutočného obrazu,to musí byť dávka odvahy a drzosti.Já dávam poklonu obidvom damam.Len tá druhá je asi šikovnejšia,lebo s tým nemá problémy a nesťažuje si.Ked má 6OE a je 2týždne doma nemôže si viac ani želať.to já mám za celý mesiac,aj so službami po nociach a nie s jedným pacientom.Podla mna má vcelku dobrý život,2týždne v zamestn.-2doma.Može cestovať,má za čo.Já ked chcem ísť na dovolenku,musím si ju plánovať,a to neviem,či nebude mimoriadny stav.Pre havrana len toľko,skúste svoju pani poslať k nám alebo do iného ústavu,že Vaša pani je bez praxe,vo finančnej tiesni a potrebuje sa zamestnať ako opatrovatelka,ale nevie,čo tá práca obnáša.Odpoved poznáte.Nikdy by som si nedovolila podcenovať žiadne povolanie.Pre p.Lauru,viem o čom píšete a prajem Vám ešte veľa úspechov a trpezlivosti.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2008 9:37  

Bnalin
no založil si tému, aj ked mi to zaváňa nevraživosťou, je to len tvoj uhol pohladu. ktovie čo by napísala tvoja bývalá, napr. že si sa nedokázal postarať finančne o rodinu, ona sa na to nedokázala pozerať a odišla za prácov do R. a možno ona je tam šťastná.
hej opatrovatelky tam umývajú chrým aj zadky a čo robia sestričky, od ktorých už chcú vysoké školy tu u nás v nemocnici? A za tie peniaze a ludia sú tiež nie 2x povďačný. Ale ved nech si každý spytuje svedomie sám. a určite je aj lepšie aj odísť na chvíľu od rodiny do Rakúska, ako doma živoriť a čakať, že sa zmení niečo samo.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2008 10:48  

Moja mama robí v Rakúsku 10rokov tú umyvačku zadkov,ako ste sa vyjadrili k pani,čo tu napísala príspevok.30 rokov ju robila na Slovensku.Za 30 rokov tvrdo odpracovanej práce nenašetrila ani na svatbu pre svoje deti,nebolo z čoho.Od kedy pracuje v Rakúsku mi pomohla finančne postaviť dom,bratom pomohla k bytom.Já ju nesmierne obdivujem a prosíme ju,aby už ostala doma,ale ju tá práca baví.Mala možnosť ísť do nemocnice pracovať vo Viedni,lebo si tam urobila akési skúšky.Odpoved mojej mami bola,že už má dosť nemocnice a služieb.Jej to takto vyhovuje.Tak isto má 60E,nemusí si platiť žiadne ubytovanie,stravu,cestovné.Z rozprávania mojej mami viem,že tam idú aj ženy bez skúseností a bez jazyka.Mama sa len smeje a hovorí,že si mohla ušetriť tie peniaze za cestu.Nemá šancu.Tak prosím neurážajte ženy,ktoré sa tam uchytili,lebo urážate aj moju mamu.Tá je jedna inteligentní žena,vzdelaná pre túto prácu.Ked to niektorej nevyšlo podla jej predstáv nech nepodcenuje nikoho.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2008 16:25  

majka,dana, – vážené, moj prispevok nie je zameraraný na degradáciu práce alebo žien na postoch opatrovateliek. Ani trochu. Dokonca plne chápem nutnosť a potrebnosť tejto práce. -Je to výhradne odpoveď pisatelke s nickom “ laura “ na jej dojem že si tam vybudovala pozíciu a na jej pohľad na slovenské ženy, ktorým nerozumie až natoľko, že s nimi nedokáže ani priateliť sa. Pokúsil som sa jej naznačiť jej reálnu súčasnú vybudovanú pozíciu a to, že nie každá je hlupaňa, ak očákáva od života viac, alebo tento sposob života jej nevyhovuje a túto prácu opustí, keď zistí čo to vlastne obnáša. (Viď príspevok od MáriiJ 06.06. o 13.34 – str.1) Pár Eur naviac nemusí byť pre každého to prvoradé, aj keď viem, že pre mnohé bolo toto riešenie existenčnou nutnosťou, nie obeťou za nový dom a iné mat. statky, za ktoré pravidelne predávajú 24 hodinovou prácou denne, – polku mesiaca svojho života.
Prečítajte si tie tri príspevky znovu, možno ten moj budete chápať inak.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2008 16:34  

dana, – že si si nešla na ten dom zarobiť sama…….spolu s bratmi. Ešte že tú mater máte.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
24/09/2008 7:32  

Pre havrana.Ten Tvok príspevok druhý bol zrejme už bez emocii napísaný.Já tej pani tak trochu závidím a vieš prečo?Já pracujem na Slovensku,lebo ako každá hľadáme,čo by nás uživilo a v rámci možností a vzdelanosti.Kedže som nebola velmi chytrá a nemám dostačujúce školy musím robiť na čo mám.Zobrala som si krčmu do prenájmu a aby som niečo zarobila nemožem ani na jeden den volna pomyslieť.Nezarobím ani tolko,ako tie umyvačky zadkov.Moja práca obnáša ovela viac.Ked chcem zarobiť,musím si viesť účtovníctvo,upratovacku,a robiť veci,ktoré niesú vždy čisté,lebo by som robila iba na štát.Som v práci od rána do večera,do práce chodím svojim vl.autom.Od zákazníkov,kedže je to krčma,pekného slova….?Co je podla Teba lepšie.Sama uvažujem o zmene zamestnania a keby som mala možnosť tak idem zajtra tu myčku zadkov robiť.A ešte k tým príspevkom dalším.Sú rodičia,ktorý žijú pre deti,sú radi,že im možu ulahčiť život.Kde Ty robíš,že máš tak bezstarostný život na Slovensku.Možno si študovaný,ale to ti nedáva právo nikoho podcenovať ani kritizovať.Ta p.laura povedala iba svoj názor ako aj p.Mária.Ten,ktorý má hotel na Smokovci sa tiež zo mna može vysmiať.Mal jednoducho viac rozumu,viac štastia,viac všetkého než mám já,ked som iba v tej krčme a nedotiahla som to dalej. A že nemá kamarátky,ty ich hádam máš.No dnes je to velká neznáma.Ved mi sa ani nepoznáme a pozrite k čomu táto diskuzia vedie.Slovač závidi i to čo nemáme.Každý mi povie,ty sa máš-čo tebe máš krčmu.Vduchu sa smejem nad hlúpostou tejto otázky.Ked ide do Rakúska,tak je len umyčka zadkov.Na všetkom niečo vidíme a to nie je,závisť,?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
24/09/2008 10:25  

`Myslim, ze osetrovanie starych ludi je velmi dostojna praca, potrebna a myslim, ze Laura si skutocne vydobila poziciu kedze je chcena. Co mna ovsem na celej situacii zaraza, ze sl.opatrovatelky i ked maju prac. povolenie a kurz nie su rovnako ohodnotene ako Rakuske. Ved je to protipravne v EU.
Ale zase dalo by sa tiez argumentovat, ze keby ziadali tolko ako Rakusania, tak by nemali sancu sa tam zamestnat. Ale 60 euro za 24 hod. alertnost, tak to je teda hamba pre Rakusakov.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
24/09/2008 14:39  

myslím,že ste odpovedali za mna,milé pisatelky.takže stále rozprávam po slovensky.Ono je to tak s tými platmi.Naši ludia,zoberme si len čechy,tiež nezarábajú ako česi.U nas ked pracuje Ukrajinka tiež nemá ako Slovenka.Všade ideš ako lacná prac.sila.Z tých dochodkov,prevážne,čo majú Rakušáci-priemer si ani oni nemôžu dovoliť rak.opatrovatelku.V tom je to všetko.Lebo tá pýta 5E na hod. zrataj X24.Já som spokojná,som v teple,jem čo chcem akoľko chcem,neminiem ani na cestu,neplatím nájom.Niekto sa pýtal,čo je to za život.60Ex14+140Eodvody+50E+za spokojnosť 20-30E.Nemám na to odpoved.len tolko,že som so svojim životom nad mieru spokojná.pre Patu.Ak vieš nemecky aspon čiastočne možem Ti pomôcť.Uč sa.-O65O6526549


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
26/09/2008 12:01  

Já som pracoval v česku Boleslav.Tiež som nezarobil ako kmenový zamestanci.Robili sme ako blázni,ale k ich platu sme to nedotiahli ani spresčasy.Pepíci sa smiali aký sme idioti.Jazyková bariera žiadna,som vyučený,ale nemám šancu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/09/2008 22:11  

Dobre, ja mam skusenost z basty najvacsieho kapitalismu z korporacie USA. Bola som platena ako kazdy American, lebo som mala vsetky papiere a bolo by to proti federalnemu zakonu, keby ma rovnopravne neplatili. Prirodzene ludia, hlavne Mexicania, ktori nemaju papiere su tu absolutne vyzdimani.
Co sa tyka EU, prediskutovala som to so svojou znamou, ktora pracuje v Human resources/ personalistika/ ako managerka na policajnom prezidiu v zap. Eu, a povedala, ze je nelegalne platit ludi emigrantov, ktori maju papiere menej ako domacich.
ALE> ked je niekto stastny, ze vobec ma robotu, tak mu prajem vsetko dobre.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/10/2008 16:15  

Pracujem v Rakúsku už tretí rok – ako mnohé z vás.Začínala som s veľmi dobrým jazykovým základom.Musím len a len súhlasiť,že bez jazyka sa každá môže vrátiť domov!
Môžem povedať,že sa mám v Rakúsku „teraz“ dobre!Zažila som aj zvláštne rodiny,pacientky!
Mám rodinu – manžela a 7-ročného syna.
Zvládli sme synovu prvú triedu, i keď si kopec ľudí zgustlo na tom,že ja matka som odišla od dieťaťa na dva týždne.Všetko zlé, čo syn urobil v škole, odôvodňovali tým, že som preč.Bolo to ťažké,veľmi a stále je!
Odišla som von s tým, že chcem zlepšiť rodinný rozpočet.Vždy keď mi je ťažko,reálne si poviem:Nikto ma nenútil robiť túto prácu, chcela som to ja!
Kde na Slovensku zarobím to,čo zarobím tu. Nechcem to robiť celý život,pacientka nie je moja blízka osoba! Je to realita, ktorá naivné baby trochu zaskočí. Chcem popriať všetkým Slovenkám a Slovákom vonku- nech sú už kdekoľvek- veľa šťastia!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2008 6:58  

Pre Efez.Máš čistú pravdu,že ta nesmú znevýhodnovať,a že je na to zákon.Práve preto Rakúšaci vymysleli túto fintu.Založ si živnosť a pracuj,ale nikto ti neda už tolko ako Rakúšačke.Je to vec dohody.Keby som pracovala v organizácii alebo v štat.správe to by ma museli platiť ako každého.Finta je v živnosti tým odsúvajú ten zákon.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2008 9:25  

Efez, chápem, ze ak si sa rozhodla pre takuto pracu, tak to nebolo z rozmaru, ale z nutnosti. Chápem, ze niektorí ludia su v takej financnej tiesni, ze jednoducho ina moznost asi neexistuje.
Ale na druhej strane nechapem, ako moze zena odist od maleho dietata. NEODSUDZUJEM, len nechapem. Vies, to dieta mamu potrebuje vzdy a zvlast, ked je male. Nechcem ta strasit, ale som si ista, ze to, ze si nebola s nim na nom zanecha nasledky a poznaci to aj vas vztah. To nie je strasenie, to je realita. Poznam niekolko takych pripadov…A nepoznam ani jeden taky pripad, ze rodina potom funguje normalne, tak ako predtym. Nefunguje, hlavne tam, kde su male deti! Ono sa to povie, ze su to len 2 tyzdne, ved babky, tetky, otcovia sa postaraju…Ano, mozno postaraju, ale to dieta tu matkinu nepritomnost citi a chyba mu, aj ked to mozno na sebe neda znat.
Nechcem ta srasit, ale to vsetko zle, co syn urobil v skole vzdy budu zvalovat na teba a to je este ten lepsi pripad, najhorsie ti padne, ked ti to povie aj samotny synator, ze to bolo preto, lebo…..detska psychika je velmi krehka a deti velmi tazko znasaju vela veci a vela veci sa nam snazia naznacit len nejakymi signalmi a je na nas, ci to pochopime, alebo nie.
Nechcem tu opisovat pripady, ktore poznam ja, ale s odstupom casu sa na to pozeraju tí dotycní ludia asi tak, ze nestalo to za to.
Mozno to znie „staromodne“, ale nemal by sa o financie v domacnosti postarat predovsetkym muz? Ved co chlapovi brani chodit na tyzdnovky, pripadne aj na dlhsie turnusy a trebars aj do zahranicia? Chlap ma viac moznosti a menej prekazok a o teplo domova sa ma starat predovsetkym zena. A hlavne, ak odide za pracou chlap, rodina tym urcite menej trpi, ako ked chyba mama.
tolko moj nazor (lepsie povedane uvaha), prosim neukrizujte ma zan.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2008 10:32  

Lulu, ja ta rozhodne nebudem kritizovat za tvoj konzervatiny nazor, i ked moj nazor je iny. Chlapcek ma 7 rokov, takze v jeho veku je uz uloha otca velmi dolezita. Vobec nevidim dovod, preco Efez by nemohla odist na 14 dni a o dieta sa viacej staral manzel. To by sa vzajomne doplnoval zensky a muzsky pristup vychovy. Tiez v tej rodine hra ulohu ekonomicky faktor.
A to pisem ja, co napriek univerzitnemu vzdelaniu som ostala s detmi doma, pretoze moj manzel bol velmi zaneprazdnenny./ tiez dobre zarabal/
Takze u nas sme nemali ziadne financne problemy.
Nemozeme tu pausalizovat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/10/2008 11:12  

Beaticum, moj „mozno“ konzervatívny nazor vychadza predovsetkym zo skusenosti (nastastie nie mojich) a z poznania takychto rodin. Ono to naozaj vyzera velmi jednoducho a jasne – 2 tyzdne sa postara otec a rodina, ved to sa da prezit a hotovo. Ano prezit sa to da, ale postupom casu sa to vsetko nabaluje ako snehova gula…Efez spominala, ze tam robi uz 3 roky, t.j. jej syn mal 4 roky, ked s tym zacala. Odist od 4-roc. syna vzdy na pol mesiaca by som ja nedokazala a bolo by mi toho dietata strasne luto.
Znovu opakujem, ze na tych detoch sa to postupne zacne prejavovat, bud su ustrachane, plache, neiste, alebo naopak vzdorovite, drze, az prehnane samostatne….samozrejme vacsina ludi si povie, ved to je normalne, ma taku povahu, ale nie vzdy je to len o povahe.
Mam kamaratku, ktora isla na rok do zahranicia, ked mal jej syn 2 roky a ked prisla domov, dlho ju volal teta a az do skolskych cias mal problemy s pomocovanim sa a to nielen v noci a aj teraz, ked je uz takmer dospely, je velmi citovo labilny.
V dalsej rodine, kde tiez zostal muz so synom a matka isla na zarobok za hranice si tito „dvaja chlapi“ tak na seba privykli a od mamy odvykli, ze ked prisla domov, tak z toho boli obaja nervozny. Chlapec vzdy protestoval, ked mu mama nieco prikazala, lebo „oni s otcom su nauceni robit to takto“. Nakoniec si vsetci vydychnu, ked sa mama zacne balit a ide naspat, lebo „aspon im nikto nezasahuje do ich zabehnuteho stereotypu“.
Poznam aj dalsie rodiny, ale nebudem ich tu rozoberat, len som som chcela naznacit, ze peniaze nie su vsetko a matka je len jedna a v zivote dietata nenahraditelna. Citove vztahy a hlavne detske city su velmi krehke a ked sa raz porusia, je velmi tazke davat ich znovu dokopy. A plakat nad rozliatym mliekom o par rokov byva uz casto neskoro.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.