Máte problém sa v cudzine udomácniť?  

Stránka 1 / 87 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/06/2006 19:45  

Počula som, že exilanti nemajú naozajstný domov, stále stoja pred dilemou – zostať alebo sa vrátiť. Dokonca aj po 20 rokoch sa mnohí nevedia rozhodnúť kam vlastne patria.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/06/2006 21:47  

JA SOM RADA ZE SOM TAM KDE SOM UZ 13 ROKOV NA SLOVENSKO SA NECHCEM VRATIT ANI NAHODOU MALA SOM SICE PRVICH 7 ROKOV PROBLEMY SI ZVYKNUT ,ALE TERAZ SOM RADA, ZE SOM TAMKDE SOM V EUROPE……


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/07/2006 10:32  

Pociatocne aklimatizacne problemy maju vsetci, tak isto aj cudzinci na Slovensku. Ide len o to, ako su ludia prijati a ake maju podmienky zit svoj zivot dalej aj za hranicami. Ja som tiez rada kde som, aj ked sa velmi rada na Slovensko vraciam a tu nasu slovensku irecitost miestami postradam. Je viac menej mozne, ze radsej ako keby som mala zostat sama, sa asi vratim k rodine. Clovek nikdy nevie. Zatial sa tu citim ako doma, zvykla som si aj na klud mensieho mestecka (vyhovuje mi to dokonca viac ako stresovana Bratislava).


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/07/2006 16:10  

ja nezijem na Slovensku skoro 10 rokov, ale stale mam problemy sa usadit,snat to robi aj to ze cestujeme z krajiny do krajiny a posledne z kontinentu do kontinentu,co mi stazuje situaciu.
Chyba mi vela veci zo slovenska ale hlavne moja rodina,co ma vzdy taha domov,ale ked som na slovensku, rozculuju ma malickosti a neviem sa dockat kedy zase ,,vypadnem,,.Takze ja osobne sa tak citim ,,bez domova,, neviem kam sa zaradit,ale snazim sa zapadnut tam, kde sa prave nachadzam.Som ale presvedcena, ze na stare kolena sa vratim na Slovensko.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/07/2006 17:25  

JA SA TIEZ CITIM AKOSI BEZ DOMOVA, ZIJEM V NEMECKU SICE 4 ROKY; NO STALE SOM SI NEZVYKLA,KAZDY ROK SA VRACIAM NA SLOVENSKO, POTOM MA TO TAM OMRZI A SOM RADA, ZE SA MÖZEM VRATIT, ALE MYSLIENKY CI SA VRATIT ALEBO ZOSTAT MI NEDAJU SPAT


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/07/2006 8:28  

K niektorym nazorom sa mozem pripojit. Byvam v Nemecku necelych 10 rokov, ale keby som tu nemala manzela a dieta, tak by som sa urcite uz vratila na Slovensko. Som tu vlastne len kvoli nim, pretoze rodina a priatelstva su na Slovensku. Hoci ako pise „lee“ a „baby“, ked som na Slovensku, zacnem par veci porovnavat a poviem si, ze az take zle to v Nemecku nie je. Vlastne chyba len ta blizka rodina.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/07/2006 12:58  

ja sa tu citim ako doma. som tu 15 rokov. v lete idem na dovolenku na SK, ale aj tam sa citim doma. takze mam dva domovy. nie je to zle, ze?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/07/2006 17:43  

mözem vám povedat,ze tu zijem 30.rokov,priatelov mám v blave,tu len známych.kazdy len na seba hladí.su povrchni sebavedomí a je jednokolko rokov tu zijeme ostaneme stále cudzincami


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/07/2006 18:51  

To filozofovanie okolo domova je dost nedomyslene.
Co pre nas znamena domov? Aspon u mna je to miesto kde sa citim najlepsie.
Ak sa niektori stale citia najlepsie na Slovensku a teda pokladaju ho stale za svoj domov, potom co im brani vratit sa na Slovensko??


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 13:43  

Ak si myslis, ze vratit sa na SK je az take jednoduche, tak zrejme si si v cudzine este nezalozil rodinu. Potom by si tak lahkomyselne nenapisal, ze to nie je ziadny problem. Ak manzelstvo dobre funguje, zacal by si rozmyslat: vratit sa s celou rodinou, iba s dietatom, podat o rozvod … Ale kedze som sa rozhodla pre vydaj za manzela z Nemecka a zivotna uroven je tu predsa trochu lepsia, tak nemozem povedat, ze sa jednoducho vratim.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 15:07  

anonymny, dobre povedane. ja sa sice na sk nechcem vratit, mne je tu dobre, co neznamena, ze mi sk chyba. alebo vlastne len rodina a dve kamosky. skor manzela tam taha. ale zvyknu tu byt take otazky, ze ked chces, preco sa nevratis, a preco nechodis castejsie domov atd… to akoze mame zabudnut na rodinu a robit len to, co sa nam chce? mne sa spanielsko paci, ale nie prave tu, kde som, lebo neznasam horucavy. taky „emigrant“ by mi asi doporucil rozviest sa, kaslat na manzela a na syna, nech si poradia sami, a odist niekam na sever. ved mne sa tu nepaci. ale netreba zabudat, ze tu nie sme sami, a ked sa mam „obetovat“ len kvoli tym horucavam, tak to nie je take strasne. na sk nemozem lietat kazdy rok, sama by som mohla, ale nie som sama. treba si spocitat plus a proti a riadit sa vysledkom. nic nie je perfektne, ale treba si vybrat, co nam (a rodine) viac vyhovuje.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 15:44  

Ja sa urcite vratim. Som tu len 3 tyz. a siel som len ako student, ktory si chce prilepsit na dalsi akademicky rok. Mam tu sice znamych, ale uz som sa stretol s dost negativnou strankou tejto krajiny na ktoru si nezvyknem. Je to velka miera kriminality. Zaroven si uvedomujem, ze je to nieco, co je spojene s pristahovalectvom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 17:28  

Anonymny z Nemecka,
Nechcem rozoberat tvoju osobnu situaciu pretoze to je tvoja sukromna vec, ale na druhej strane, niektorych veci sa musim dotknut ak chceme pokracovat v tejto diskusii:
Ked si si brala Nemca, tak verim, ze vam bolo obom jasne kde budete zit. Mam podozrenie, ze ste obaja suhlasili, ze to bude Nemecko. Takze, uz si si vybrala. Ak sa tvoj manzel nehodla s tebou teraz prestahovat na Slovensko, tak potom sa niet co divit. Otazka je, ci by ste vobec chceli, kedze sama pises, ze zivotna uroven v Nemecku je trochu vyssia. Mam obavy, ze viac nez trochu a ze to je hlavny dovod preco sa neprestahujete.
Inymi slovami, zivot na Slovensku by vam priniesol viac nevyhod nez vyhod a teda v suhrne by bol horsi nez v Nemecku. Tu sa vraciam ku svojmu povodnemu prispevku kde pisem „domov je miesto kde sa citim najlepsie“. U teba by teda domovom malo byt Nemecko. Ak sa mylim a existuje nejaka krajina, kde by ste boli spokojnejsi, potom nevahaj a poberte sa tam (ale pochybujem, ze taka krajina existuje).

Ika,
vkladas mi do ust veci, ktore som nepovedal a ani nehodlal povedat. Z toho mi vyplyva, ze nemas uprimny zaujem diskutovat, len sa pokusas zdiskreditovat diskutujuceho. Pokial sa to nezmeni, tak mi dvaja nemame o com hovorit.
Okrem toho, tu diskutujeme trvaly, pripadne dlhodoby navrat na Slovensko. Ak mas nieco dodat k tym navstevam Slovenska, tak to napis do temy kde boli diskutovane.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 19:17  

Emigrant,
s tou zivotnou situaciou v Nemecku s Tebou suhlasim a inu krajinu okrem Nemecka alebo Slovenska nemame vo vyhlade. To by bolo vsetko este komplikovanejsie, kedze by sme tam nikoho nepoznali.
V mojom pripade mi islo skor o rodinu ( ak nieco potrebujes, mozes sa na nu najskor spolahnut) a tak trochu o pocit cudzinca. Nejako 100-perc. ako „doma“ sa citit nemozem.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 19:34  

dakde clovek byvat musi,vsatko je to o peniazoch,o praci a potom sa prisposobime rodinea zamestnaniu.poviete ze nie ale je to tak,zijem na Slovensku svoju rodinu mam rada a le som ochotna vycestovat aby som zabezpecila rodinu lebo ked ma clovek peniaze tak mu nerobi problam preletiet aj 100000km aby sa sniekym stretol a dobre sa citim tam kde je moja rodina alebo dobri priatela,moze to byt kdekolvek


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/07/2006 20:38  

Ja sa citim doma v Taliansku, takisto aj na Slovensku. V Taliansku sa mi podarilo vybudovat moje nove zazemie a takisto citim spolupatricnost ku Slovensku, kde zije moja dost pocetna rodina, co mi aj chyba, ale mam to len 650 km. Bohuzial, sa mi nedari chodit casto na Svk, koli roznym povinnostam, keby som mohla, chodila by som tam viac. Zda sa mi to nedaleko, tak to bohuzial vzdy odkladam. Myslim, ze komplikovanejsie to maju exilaci z Australie alebo z Ameriky. Tento rok sa mi asi nepodari vobec ist na Slovensko, leto uz mame naprogramovane, medzi pracou a aj dovolenkou. My byvame na severe Talianska, ale svokrovcov mam na Sardini, takze tento rok to bude Sardinia. Na Svk sa dostanem asi az na Vianoce, uz sa velmi tesim. Takze takto…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/07/2006 13:21  

emigrant, len to som chcela povedat, ze aj ked povazujem slovensko za moj domov, situacia sa mi tak zmenila, ze sa tam nechcem vratit natrvalo, lebo by som musela obetovat vela. vzdy budem slovenka a nikdy nebudem spanielka, aj ked sa tu citim ako doma. velmi vela ma to stalo, aby som dosiahla to, co mam. jasne, ze mam zaujem diskutovat, inak by som sem nechodila. ak som sa ta niecim dotkla, prepac. mna len hneva to, ze sa nam tu vytyka, ze sa citime slovakmi, aj ked nebyvame na slovensku (aspon tak to znie). ale nie je to take lahke, nechat vsetko tu a odist.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/07/2006 17:07  

Sally,
verim, ze sa necitis na 100% ako doma. Pokial opustime rodnu krajinu ako dospeli, tak vzdy budeme vnimat urcite rozdiely v novej krajine, obvykle nam zostane aj nejaky ten prizvuk.

Maja,
to sedi. Rodina musi byt najskor materialne zabezpecena. Kedze na Slovensku to casto nie je mozne (alebo len nepostacujuco), tak musime si vybrat: Bud chudoba a zivot s rodinou, alebo dostojne prezitie avsak s pripadnym (mozno docasnym) odlucenim.

Simona,
vedomie, ze si len „za rohom“ redukuje potrebu ist na Slovensko, ako sama pises. Je to urcite vyhoda byvat len dakych 5-6 hodin autom od Slovenska.
Mne to trva skoro 24 hodin – od okamihu ako vypadnem z domu na letisko, let c.1, prestupovanie (niekedy dva), let c.2 (niekedy c.3), plus Vieden-str. Slovensko.

Ika,
to je cela pointa. Slovensko ma pre nas svoje plusy ako miesto kde sme vyrastali, ale ako pises, museli by sme obetovat vela ak by sme sa chceli vratit na trvalo. Dobre je, ze mame na vyber – mozme sa rozhodnut kde nam to viac vyhovuje.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/07/2006 21:23  

emigrant z usa vobec s tebou nesuhlasim,rada by som vedela kolko rokov si mal ked si emigroval,a ci mas rodinu! navyse si myslim ze my zeny to berieme trosku inak,chyba nam viac priatel ten naozajstny ktory zostal na slovensku, a rodina,ci je to babka ,ktora sa chce pomaznat s vysnivanym vnucikom alebo teta ci ujo….
vobec to neni tak ako hovoris ked chces ist tak chod,ked si sa vydala za nemca tak si vedela co robis….clovek ma iste iluzie v istom momente,realita je ina….
vsetky moje kamaratky z dectva ziju daleko vydate za cudzincou, a vsetky mame ten isty nazor-mame dostojny zivot ,dobrych manzelou,inteligentne a zdrave deti ale stale cosi chyba…..domov,ten nas a to neznamena ze teraz pobalym vsetkym kufre a ideme…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/07/2006 21:27  

ica suhlasim s tebou.
narodila som sa ako slovenka a aj zomriem ako slovenka a vobec sa za to nehambim skor naopak,to ze zijem za hranicami nebol moj sen, stalo sa tak.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/07/2006 21:30  

sorry ze som ti schomolila meno ika


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
10/07/2006 22:49  

Ja sice neviem kde sa nachadzas ale ja tu som rok a pol citim sa tu ovela bezpecnejsie ako na Slovensku a to nepochadzam velkeho mesta. 3 tyzdne je velmi kratka doba na hodnotenie niecoho. Bud rad ze si mozes privyrobit nejake peniaze aj ked je to makacka.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 1:34  

Mas problem s adaptaciou v krajine, kde si „skoro“ doma ? Tak prid sem do Wyomingu a skus tu prezit aspon jeden zimny mesiac. Myslim tym zit kazdodennym zivotom a odolavat niekedy az -55F v zimnych mesiacoch, ktorych je tu viac, ako letnych. Ak to dokazes, dam ti $ 1K. Ja tu zijem uz 15 rokov.
Bye, Bye.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 10:36  

Zdravím všetkých exilákov, aj teba Katarína. Píšeš dosť neurčito odtiaľ kde si…….ma tak napadlo, či Slovensko podľa teba nie je v Európe?? 🙂 Podľa mojich skúseností je život rovnako ťažký vo Švajčiarsku, na Slovensku, v Nemecku, Fínsku či v USA a v Kanade.
Priznám sa dosť mi prekážajú slováci, ktorí idú žiť von a odtiaľ kydajú na Slovensko a slovenské pomery. Pritom v zahraničí nie je nič viac ako doma, až na to, že v zahraničí pokiaľ sa vypracuje tak žije možno vo vyspelejších ekonomických podmienkach, ale to závisí od hospodárstva toho ktorého štátu.
Doma, pokiaľ máš rodinu, patríš k niekomu a vonku si stále cudzinec aj po 20 rokoch.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 10:57  

Ten môj prvý príspevok patril KARIN (nie Kataríne)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 15:17  

Vincente. Pises, ze zivot je rovnako tazky na Slovensku, vo Svajciarsku, Nemecku atd…To je kravina! Ked svojou poctivou pracou nedokazes zaistit rodinu – to je tazke. Ja som vonku preto, ze tu funguje zdravotnictvo, skolstvo…soc. system, pretoze mozem svojim detom poskytnut to, co potrebuju. Na slovensku mozes zbohatnut z nicoho len vtedy, ked mas zaludok na urcite veci….Takze ludia co na tie veci zaludok nemaju idu von, aby mohli slusne zit aj bez tych veci. A je uplne normalne, ze potom kydaju na Slovenske pomery, ktore ich prinutili hladat bezpecie, serioznost a dostatok v zahranici! Mne tiez pride vzdy zle z feudalnych pomerov u nas, ale slovenske doliny, pesnicky a bryndzove halusky som neprestal mat rad…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 18:32  

lee,
z tvojho prispevku mudry nie som. Ak ocakavas odo mna nejaku reakciu, tak najskor musis napisat s cim vlastne so mnou nesuhlasis a preco.

Palo,
to bol zasah do cierneho! (tvoja reakcia na Vincente).
Niektori ludia su jednoducho nie schopni alebo ochotni pozriet sa realite do oci a potom pisu take hluposti ako, ze zivot je rovnako tazky na Slovensku, v Nemecku, USA…, alebo ze ked mas na Slovensku pribuznych tak Slovensko je potom tvoj domov…, kritika slovenskych pomerov je u nich kydanie na Slovensko…, atd.
No, nevadi, hlavne, ze sme zdravi 😉


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 22:25  

emigrant,
…to neni moja chyba, ze ,, z prispevku,, si neni mudry…bye bye


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 22:27  

Palo a emigrant, nesuhlasim s vami. Ze by to tu vonku bolo super ruzove, to sa neda povedat. Kazdy stat ma svoje slabosti a nedostatky. A mali by ste sa s otvorenymi ocami pozriet aj na to, ze existuje bieda a totalna chudoba aj na „zapade“. Na celom svete to ide hospodarsky dolu vodou, chce to len cas a bud to cele padne alebo sa pozviecha.
To co sa kedysi nazyvalo istou pracou, ktora zabezpeci zivobytie, je dnes len fraska. Kazdy sa trasie o miesto, pretoze nevie co ho zajtra caka. Vsetky istoty pre nas malych „pesiakov“ sa vytracaju. Jedine co je lepsie, ked sa clovek uskromni je, ze je mozne ako tak vyzit aj z jedneho „lepsieho priemerneho“ platu (na Slovensku pochybujem). Na celom svete sa politici hadaju, nie len ti slovenski. Akeze kydanie?!
Vsetka robota uteka na vychod, pretoze je lacnejsia prac. sila, firmy su na par rokov omilostene od urcitych dani, co by sa tam nepresuvali?! To, ze ludia nemaju robotu tu, to malokoho zaujima, kedze „usetri“.
Suhlasim s Vincente, ze zivot nie je med lizat, pokial sa niekto „nevie narodit“. Ale zivot nie su len peniaze a preto si ma clovek viac cenit ine hodnoty, s tymi sa da prezit aj to najtazsie obdobie.
Domov je tam, kde sa dobre citime, kde mame teplo rodinneho krbu, porozumenie a lasku. To, ze sme vyrastali na Slovensku a sme teraz daleko, neznamena, ze sa nebudeme radi vracat a spominat, a ze ho odsudime.
Clovek si musi zo vsetkeho vybrat len to najlepsie, vtedy ma zivot zmysel.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/07/2006 22:37  

palo,
sice neviem nic o francuzkom zdravotnictve ani skolstve,precestovala som toho ale dost, a mozem ti povedat ze zdravotnictvo zatial je na urovni na slovensku a co sa tyka skolstva-system vyucby je na lepsej urovni nez vo vacsine europskych statov…


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
Stránka 1 / 87 Nasledujúca
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.