Koho viniť za "únik mozgov" zo Slovenska?  

  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
28/09/2006 10:58  

Vinu na odchode vzdelanych zo Slovenska ma predovsetkym stat, ktory vo svojej sfere a to v statnej a verejnej sprave nevytvara pracovne prilezitosti pre mladych vzdelanych ludi, ale ponechava tam pracovat ludi s vysokymi vysluhovymi dochodkami, ktori si nadalej vylepsuju svoj vysoky dochodok. Ide o byvalych profesionalnych vojakov, policajtov atd., ktori po odchode zo sluzobneho pomeru ostavaju dalej na svojich lukrativnych postoch v statnej a verejnej sprave. Ale aj inych, co poziadaju o dochodok a nadalej su zamestnani v pohode v statnej a verejnej sprave. Ak je v state vysoka nezamestnanost, tak po dosiahnuti dochodkoveho veku by mal kazdy odist zo statnej a verejnej spravy, aby uvolnil miesto tym, ktori pracu nemaju. Samozrejme, ze ak tito dochodcovia chcu nadalej pracovat, nikto im nebrani, ale iba v sukromnej sfere. Nemala by vzniknut situacia, ze mladi ludia nemaju pracu a stari si vylepsuju dochodky na fajnovych miestach. Niektore rozpoctove organizacie pripominaju skor sukromne a rodinne podniky, ako opak. Ak by mal tieto organizacie vlastnit podnikatel, tak by aspon polovicu zamestnanych v nich rozprasil, pretoze su tam casto zbytocni, plnia iba fiktivne pracovne povinnosti, ktore stat so svojich penazi plati.Prisne a nezavisle audity by zostihlili statnu spravu, ktora iba bujne a pripomina skor gerentologicke a socialne ustavy, ako vykonnu statnu a verejnu spravu, ktora ma byt pre ludi. Kde niektori pocas pracovneho dna obchadzaju ostatne kancelarie ako dileri roznych firiem a ponukaju kozmetiku na predaj a podobne. Ale ked sa tieto organizacie reorganizuju same, tak sa nemozeme divit, ze kapre sa nenechaju vylovit, ak rozhoduju sami o svojom vylove. Mame prestarnutych profesorov a docentov na vysokych skolach, ktori vsak nechcu odist zo svojich postov. Ako maju mladi postupit v kariere a realizovat sa, ked casto o postupe rozhoduje iba smrt a vtedy sa miesto uvolni? Kym je vysoka nezamestnanost, mal by stat prehodnotit niektore veci, pretoze potom jeden nema za co zit a druhy si vylepsuje uz aj tak svoj vysoky dochodkovy standard. A to je nespravodlive.
Autor: Jano (Slovensko)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
22/10/2006 20:36  

Neviem koho povazujes za tie „mozgy“. Su to tie tisice absolventov ucitelskych odborov, filozofie a podobne, ktori hufne dochadzaju do zahranicia pracovat (sic) ako au-pair, casnici pripadne balit tovar? Alebo tym myslis odbornikov a pripadne absolventov pomerne lukrativnych (v zahranici) odborov?

Ak tych druhych tak potom nie je na vine stat ale jednoducho ide o rozsirenie trhu prace a domaci zamestnavatelia jednoducho nedokazu konkurovat zahranicnym. Okrem toho rozsirenie trhu a vzostup zbohatlikov a spekulantov po 1989 sposobil, ze pre vacsinu mladych ludi so slusnym zarobkom sa stala ponuka nehnutelnosti nedostupna (a to vsade, kde je mozne ziskat pracu). S tym ale stat nic nespravi, tito ludia nemusia cakat na funus.

No a pokial hovoris o tych prvych tak tam je uplne iny problem. Pokial viem tak uz viac ako 10 rokov sa do mladych ludi husti vyvoj na trhu prace a napriek tomu mame stale viac absolventov ucitelskych odborov a absolventov petrzalskej ekonomickej skoly. Tam tiez s tym stat nic nespravi, vsak nemoze nikomu volbu zakazat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/10/2006 6:43  

No dakujem pekne, xaxa. Aj ja som vystudovana ucitelka a stale robim ucitelku. Fakt je, ze ucitelstvo v zahranici je financne ovela lepsie ohodnotene (aspon tu v NL). Au-pair by som nenazvala pracou (aj ked je to drina, sama som si to „odsluzila“), tam karieru neurobis. Ide o to, ze je to najlepsia moznost naucit alebo zdokonalit sa v cudzej reci. Je to viac ako len utieranie zasratych prdeliek a chodenie na kurz. Je to o odvahe ist sama do sveta, kde nikoho nepoznas a aj ked mas maturitu z jazyka, v praxi zistis, ze vela toho teda nevies. A ci tu absolventi filozofie balia tovar, neviem, ja tovar nebalim. A este som nestretla ani ziadnu slovensku casnicku, lebo aj casnicka musi vediet po holandsky, mozno v amsterdame staci anglictina. Ani tymito ludmi by som nepohrdala. Tiez dokazali, ze sa v svete nestratia. Mozno robia par prvych rokov casnikov alebo umyvacov riadu. Kym sa dobre naucia rec. A potom je to uz o inom. Co vlastne robis Ty a dokazala by si sa o seba v zahranici vobec postarat??


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
23/10/2006 9:28  

ikke, mne sa nezda, ze ti co sa vedia o seba postarat teraz placu nad unikom mozgov a cakaju ze s tym nieco spravi stat. Neviem odkial beries ze niekto niekym pohrda…

fyi: za unik mozgov sa povazuje v civilizovanom svete nieco ine, nez unik cerstvych absolventov ucitelstva a filozofie.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
24/10/2006 9:58  

Pekny den vsetkym,Super tema!My starsie rocniky to vieme urcite,koho vinit.Za sestdesiate roky a hlavne 68 az 70-te roky su zodpovedni len komunisti a ich pätolizaci.Pozrime sa dnes oklo seba, naco bol november 17-teho s klucikmi atd.?Komunistom je dana v tejto“DEMOKRACII“ochrana,este aj vo vlade mozu strasit a nedaj Boh im slovne skrivyt vlas na hlave.Slzy sa tisknu cloveku,ked si uvedomim tu kvalitu mozgov.ktora bola nutena a je aj dnes nutena makat vonku.Z vlny okupacie,je jasne,ze sa nevratia,maju tam uz zazemie,rodiny,deti s rodinami atd.Ale ti mladi,ti,co dnes utekaju nie za slobodou,ale ozaj za chlebom a prezitim,lutujem,a hlavne tych,co tu moznost nemaju a su doma na rodnej hrudi.Nie som pesimista,ale jednym sme odzvonili a druhych tu mame.
Pokial nebude komunizmus pod“INDEXOM“ myslim lepsie nebude.Urcite to bude trvat jednu generaciu,az nasi vnuci mozu pocitit zlepsenie.Zlepsenie pride aj s novou menou EURO,a potom mnohym pracujucim v nizsich kategoriach sa neoplati „vonku“robit.Drzim palce a pekny den vsetkym.Petojonatanfilmen


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
24/10/2006 14:47  

Aj ja som odisla do zahranicia za pracou.Ano ja balim tovar a vobec sa za to nehanbim.Som tu s manzelom a dvoma malymi detmi.Co som skusila tu prve mesiace dala by som okusit kazdemu kto si mysli,ze sme tu isli iba zbohatnut.Je to o odvahe, sebazapreni a velkej samostatnosti.Ja som isla najprv sama cez agenturu.Nevedela som presne kam,co budem presne robit.Ako sa ku mne budu spravat.Bol to velky strach.Neviete co mozete jest.Vsetko tu chuti akosi inac.Aj obycajne veci,ktore beriete ako samozrejmost tak tie tu necakajte.Vsetko je ine.Len jedno je tu vsade rovnake.Rec krajiny,ktoru dokonale neovladate.A to vas brzdi vsade.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
25/10/2006 19:35  

Stále platí to známe a potvrdené že tam kde noha komunistu vkročí tam 100
rokov tráva neporastie. 58rokov máme už za sebou a ten zbytok musíme nejako dotrpieť alebo odísť preč.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
27/10/2006 8:26  

Dve generacie. Vidim to na dve a mozno aj nieco. Pravdepodobne vsetci, co este neodisli, budu musiet ist niekde zarobit na chlieb. Aspon ti, co maju na to. No a mozgy….. ktore?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
27/10/2006 9:31  

Ktore mozgy ??? Neviem,ci by ste sa necudovali nad statistikou…Aby som pravdu povedal,Slovensko je pre mna len krajinou povodu,kde mam rodinu a priatelov.Po 28 rokoch zivota na Slovensku som bol nie prinuteny,ale doslova vyhnany ist pracovat do zahranicia.Po roku som naozaj bol prekvapeny,ako sa da rychlo napredovat.Nemam ani paru kolko platim za potraviny,nemam ani paru,kolko vecer miniem v pube.Pracujem ako najlepsie viem a nemam problem pokracovat v studiu dalej.Prajem kazdemu ,kto sa odhodla pre pracu mimo uzemia SR vela energie,odvahy,usmevu na perach a hlavne zacnite si naozaj planovat vsetko ako chcete !!!! Prajem prijemny den. Mario


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
29/10/2006 12:58  

ake ma priznaky „unik mozgu“ ?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
31/10/2006 23:10  

Za vsetko treba vzdy! vinit vládu a tých hlupákov, ktorí dali hlas tej politickej strane, ktorá vo volbách zvítazila.
Tí hlupáci sú nasi susedia, kamaráti, kolegovia z práce, skrátka spoluobcania.
Inými slovami MY VSETCI !


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
01/11/2006 16:04  

No vidite a ja uplne suhlasim s Janom. Akurat ze ak uz dojde k umrtiu na post odpadlika je nachystany najblizsi pribuzny najblizsieho pracovnika.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
02/11/2006 16:56  

Problem je v celom systeme.
1)Sukromne firmy nemozu a ani nechcu mzdami konkurovat zahranicnym firmam. Zahranicne firmy prisli na to ako to na SR chodi a mzdy su prisposobene priemerom regionu (co je bohuzial velmi nizko).
2)Schopnost vyvijat sa a napredovat ako zamestnanec je na bode mrazu. Firmy sa nesnazia aby zamestnanec sa profesionalne vyvijal, nech si robi svohu robotu ale nech nerastie, lebo ak bude profik a uvedomi si to, bude pytat viac alebo odide do zahranicia resp. niekde kde mu to aj zaplatia.
3)Hrozna spolocenska situacia – vela ludi na SR su znechuteni, otraveni, pochmurny a apaticky, maju pocit ze ich stale niekto okrada, ublizuje im a potom su agresivny.
4)Neumerne vysoke danove zatazenie v porovnani napriklad s USA – southeast, kde je income tax cca. 10 %, sales tax cca.10%. Naproti tomu uroven socialnych sluzieb absolutne nezodpoveda danovemu zatazeniu obcanov.
5)Na SR je velmi draho. Cenova uroven je takmer ako v USA pri sucasnom kurze dolara pricom priemerny prijem na SR je 25% z prijmu v USA, pri kvalifikovanej praci je to 10-15%.
6)Uroven sluzieb je v USA nepomerne lepsia, aj ked na SR sa lepsi.

Stacia tieto dovody?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
15/02/2007 17:59  

Na každom kroku stretávam mladých ľudí, ktorí majú plné ústa pravicových fráz o dokonalosti kapitalizmu a opovrhujú z hĺbky duše sociálnym štátom.
Je mi do smiechu, keď tí istí mladí hrdinovia novej doby medzi sebou vzdychajú, že banka im pri ich úbohej výplate je ochotná dať hypotekárny úver maximálne o takej výške, čo stačí tak na polovicu garsónky. Sú strhaní, zničení, unavení a je na nich kladených stále viac a viac nárokov. A perspektíva je taká, že keď si budú dobre hospodáriť so svojimi príjmami, možno sa za dvadsať až tridsať rokov konečne odsťahujú z rodičovského trojizbáku. Ak dovtedy neskončia pod drnom na infarkt.
Ale stále si myslia, že sa raz niečo zázračné stane a zajtra z nich budú náhle megaúspešní boháči, ktorí budú na drahých limuzínach ráno vychádzať zo svojich luxusných viliek.
Ale ja tvrdím, že tá sila,{slovenská postkomunistická kleptokracia, Mečiar,Dzurinda,Fico} ktorá dnešný systém drží od roku 1989 pokope, je postavená na závisti, lakomstve a ilúziách z rozprávok o „americkom sne“. Rozprávky sú to pekné, len málokto vie, že sa to splní možno iba jednému z desaťtisícov. Zvyšok prežije život v čakárni na úspech.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
15/03/2007 9:46  

Pre uniknute mozgy zo Slovenska.

Janicko mesacne zaraba 25% z trojnasobku Marienkinho mesacneho zarobku. Spolu zarabaju mesacne 156 000Sk. Ak Janickove mesacne trovy su 27 000 Sk a Marienkine 13 000 Sk, kolko spolu usetria rocne a ako dlho im bude trvat, kym si budu moct dovolit spolocny byt za 500 000 Sk? Zanedbajte uroky a narast cien nehnutelnosti.

Vitaz (prva a spravna odpoved) obdrzi exklusivny zajazd pre dve osoby na Malibu a 3 kilometre hodvabnej trikolory.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
16/03/2007 10:35  

Nikto nic?

Tak teda nieco jednoduchsie, ceny su stale tie iste.

V kvize stali proti sebe Cierni a Bieli. Cierni porazili Bielych o 12 bodov. Keby Bieli skorovali o 10% viac, porazili by Ciernych o 6 bodov. Ake bolo vitazne skore?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
17/04/2007 15:09  

remiza


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
02/07/2007 11:44  

1848 až 1918 -vláda v Budapešti (aj vlastná zaostalosť) //
1919 až 1938 -chudoba a hospodárska zaostalosť //
1939 až 1945 -Klérofašizmus (zrada vlastného národa prisluhovačmi) //
1946 až 1947 -Beneš a jeho národný socializmus //
1948 až 1968 -Gottwald (zrada vlastného národa prisluhovačmi) //
1969 až 1989 -Husák (zrada vlastného národa prisluhovačmi) //
1989 až 2007 -Havel – opäť zrada a neobmedzené vládnutie neo-komunistickej,pseudo-demokratickej,boľševicko-ranno-kapitalistickej,
Štbácko-feudálnej Mafie.

konfucius.webovastranka


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
21/02/2008 18:09  

Zdá sa, že som na tom zo všetkých „najlepšie“, som vyštudovaná pedagogička a mala som možnosť vykonávať prácu upratovačky za 1900 korún slovenských. Nadávajú tomu Aktivačné práce a v kútiku srdiečka dúfam, že tento syndróm sa vzťahuje len na náš región. Mladí bakalári, magistri…to u nás buď v Tescu, buď v evidencii na úrade práce, buď doma, alebo dávno v zahraničí. Och aké úbohé, nuž ale čo narobíme????????!


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Život v zahraničí
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.