Ako sa Slovák pozerá na Slováka v zahraničí

Postrehy z objavovania nových kultúr a zvykov, o tom ako sa žije v zahraničí, príbehy slovenských emigrantov

Poslaťod bye bye blackbird » 19 Dec 2007 21:45

anonym ut.23.19. Ani ma nenapadne ist spat do skoly, holandsky spravne pisat potrebujem tak ako tretiu nohu. Zatial si ty neukazala co ty vies. Pisala som to po holandsky urcitej osobe v Holandsku, pretoze to bolo sukromne a je tu vela anonymov, ktori robia z komara somara.
bye bye blackbird

Poslaťod lenka » 21 Dec 2007 05:06

bye bye blackbird ,mozem sa iba pridat ku tvojemu komentaru ,
To iba slovak moze napysat taku somarinu ,zaujimave ked ja nieco zle napisem po nemecky to ma za to este nikdy nikdo v nemecku nekritizoval,lebo oni su neni taky sprosty ako nasi slovaci,ale ako vidim tych slovakov to velmi trapy nas pravopis uz som si to vsimla na viacerych temach.A sami nevedia perfektne pisat po slovensky a z druhych sa vysmievaju.Samozrejme nie vsetci!!!!!!
lenka

Poslaťod Lenka » 23 Dec 2007 01:19

Stastne a Vesele vianoce a stastny Novy Rok "2008"vam prajem vsetkym!!!!!!!
Lenka

Poslaťod ikke » 23 Dec 2007 18:11

Bye, bye blackbird, nechapem, co mi to pises o tych Tvojich synoch. To akoze su taki geniovia alebo co si tym chces dokazovat (lebo mne dokazovat nic netreba)? To, co dokazali, co tu opisujes, bola predpokladam timova praca a oni boli sucastou timu. Pises to tak, ako keby bez jedneho Tvojho syna nefungoval elektronicky system podavania danoveho priznania a bez dalsieho syna by tu nemali laser. To je ako reakcia na co? Ci sa tu ln niekto potrebuje vyjadrit? Zavolaj Kukovi.
.
Tato stranka je pre Slovakov zijucich v zahranici a bolo by korektne voci inym, ktory holandsky nevedia, komunikovat po slovensky (ci uz bez chyb alebo s chybami). Ked bude tema vedena v holandcine, rada Ti odpoviem po holandsky.
ikke

Poslaťod ikke » 23 Dec 2007 19:36

lenka, to ze Ta nikto neupozornuje na chyby v nemcine vychadza mozno z toho, ze si cudzinka a u tych proste chyby ocakavat, kym slovencina je Tvoja rodna a materinska rec.
Mimochodom, nikto sa z Teba nevysmieva, len Ta niekto upozornil na chyby, ktore robis. Nemusi sa hned citit napadnuta. Kazdy robi chyby, mudry sa z nich pouci, hlupak ich bude robit dalej.
ikke

Poslaťod Hosť » 23 Dec 2007 23:02

Lenka, Lenka, Lenka,

ani ja sa uz na to nemozem pozerat, tak si zapni opravovac gramatiky, ved to bije do oci ako ten BBB laser, takto nepise ani moja teta a ta sa uz narodila v USA, fuj hanba, na takejto urovni by som s tebou nekomunikovala, ani keby si fakt mala co povedat, a vidim, ze je to chytlave, ludia, majte hrdost a prestante pisat Y v slovesach minuleho casu a pridavnych menach podstatneho mena v mnoznom cisle, ved je to na zvracanie. :-( :-( :-(
Hosť

Poslaťod Jozefina » 24 Dec 2007 14:51

Mili Slovaci,nehasterte sa, radsej si vsetci dajte kurz slov.pravopisu.Naucte sa tolerancii a hlavne nebudte taki vztahovacni.Tolerancia,ktora tak Slovakom chyba je velmi pekna vlastnost.Zelam Vam vsetkym krasne Vianoce a uspesny buduci rok.Jozefina z Bratislavy t.c.v Dubline na navsteve
Jozefina

Poslaťod bye bye blackbird » 25 Dec 2007 00:40

Lenka, momentalne je po oslave Jeziska a rodina spi a sni lebo su vraj velmi naplneni/ kto im povedal, aby sa prejedali, ale som rada, ze im chutilo/ alebo ini ako moja neterka uz odisli. Mam od nej taky teenagersky naramok a citim sa cool. Ale ja som otvorila notebook pre Email. Zase mile odkazy. Potom exil-no HANBA!
Vzhladom k tomu, ze som mama äkoze geniov, ako to prispievatelka z Holandska vyjadrila, / ja som to tak nikdy nepovedala/ ani jeden z mojich synov nevynasiel laser ako to ta idiotka povedala/ ale odstranuje rakovinu laserom a pomaha ludom.
Preco som to spomenula?
Pretoze uz som skutocne unavena, ze ludia ako ty asi nemali taku moznost a prostriedky ako ja, moj manzel a synovia, aby dosiahli to co my, alebo ostatni. Je to pre mna absolutne malicherne, ze ludia v zahranici kritizuju slovensku gramatiku niekoho kto asi nemal prilezitost, ale teraz prispieva a ma svoje vlastne nazory.
Lenka, ty si momentalne v Nemecku, vies sa vyjadrit povedat svoje nazory, chovas sa civilizovane. Takze, nauc sa nemecku gramatiku dobre-vzdelavaj sa a prajem, aby si bola uspesna v krajine, ktora ti da asi viacej sanci ako ta, kde si sa narodila. Tymto koncim tuto temu, lebo som sa k nej dostala, lebo niekto zhadzoval Lenku. Je to tu skutocne NUDA hovorit o slovenskej gramatike v zahranici.
P.S. V tom Irsku musia byt velmi mili a tolerantni slovenski ludia, nikdy som tam nebola, ale ten prispevok nadomnou je dalsi z inych, ktori z Irska vyzyval k tolerancii. Som velmi sklamana, ze to nie je z Holandska.
Lenka, prajem ti vela stastia a vsetko dobre 2008.
bye bye blackbird

Poslaťod ikke » 25 Dec 2007 12:56

Nie, vyzva k tolerancii neprisla z Holandska- od Holandanov sa tolerancii ucit neda. Holandania totiz tolerantni nie su. Mozno boli kedysi a tato nalepka im ostala, ale kto tu zije, viem o com hovorim.
ikke

Poslaťod Ivka » 25 Dec 2007 15:51

Ľudia vo všeobecnosti prestali byť tolerantní,a to na celom svete,čo je veľká škoda.Stalo sa tak vďaka rozvoju krajín a samozrejme vďaka novej generácii,ktoré v rozvoji vyrastali.Keď sa pozriete len dvadsať rokov nazad na Slovensku,tak každý vie,že deti vychovávané pred dvadsiatimi rokmi vtedy zmýšľali inak,ako deti "dnešné".Netvrdím,že lepšie alebo horšie,ale inak.Staršiu generáciu postihla vojna,hlad,nedostatok,preto si dokázali všetkého vážiť a vážia si podnes.Preto zostali tolerantní a ľudské hodnoty zohrávajú v ich životoch doležitú úlohu.Nehovorím,že mladá generácia si žije v našom mladom štáte hojne,ale veľa mladých ľudí študuje,a to dokonca v rodinách s priemerným zárobkom,hladom nikto netrpí,obchody máme preplnené,možností tak isto dostatok.Či už doma,alebo v zahraničí.Samozrejme,prirodzenou ľudskou vlastnosťou sa stáva,kto má,chce ešte viac...,bez toho,aby si to človek niekedy uvedomil.Samotní rodičia vychovávajú dnešnú mládež inak ako kedysi,čo má často negatívny odraz.Častokrát by už nevedeli,ako im ulahodiť,bez toho aby si uvedomili aj druhú stránku,tú negatívnu.Príkladov by bolo neúrekom.Pokiaľ možu,snažia sa im zabezpečiť budúcnosť,no častokrát nie v rámci medzí.Z takých detí ľudia nikdy nebudú! Ľudia budú iba z detí,ktoré samé v živote dokážu zdieľať prekážky,samozrejme pod ochrannými krídlami rodičov,no len do zdravej miery.Aj preto sa dnes ľudské hodnoty akosi vytrácajú,ľudia sa stávajú bezohľadnými a egoistickými.Častokrát rozmýšľam nad tým,že keby nás,nedajBože,postihla v blízkej budúcnosti vojna,ľudia by sa zmenili.Vedeli by si snáď viacej vážiť každý prežitý deň,boli by sme vďačnejší za každý kúsok chleba a už by sme to asi nebrali ako samozrejmosť,ktorú si každý deň kupujeme v hypermarkete,ale ako vďaku,že nemusíme hladovať.Ľudia by si snáď viacej vážili rodičov,pretože každý deň by sme žili v strachu,že o nich možeme prísť.A nebrali by sme ich ako samozrejmosť,že sa nám postarajú o našu budúcnosť.Viacej by si vážili aj jeden druhého,pretože by sme boli jeden na druhom závislí.Všetci by sme sa mali rovnako,rovnako zle a to by nás spájalo.Ale preto,pretože dnes sa máme podstatne dobre,stávame sa neohľaduplnými.A tak je to všade na svete.
Ivka

Poslaťod Hosť » 03 Jan 2008 03:52

presne klinec po hlavicke. bravo.
vojna-krute riesenie.
ale pointa presna. utrpenie ludi zblizuje.
pan boh zavaruj...........................
Hosť

Poslaťod alima » 18 Apr 2008 14:42

To uz ste zas odbocili od temy.Ale k veci:mam tiez viac negativnych skusenosti so Slovakmi v zahranici.Pocas studia som isla do juzneho Talianska na 3 mesiace na letnu brigadu do hotela.Boli sme skupinka asi 12 Slovakov.Na zaciatku bolo vsetko fajn,no uz po par tyzdnoch niektore dievciny zacali robit intrigy a ohovaracky,vznikali hadky a vzajomne nadavky.taktiez aj chalani ohovarali a niektori si mysleli,ze su na dovolenke a nie na brigade,casto z kuchyne kradli vino a potom sa ozierali a v noci hulakali,ze ich cely hotel pocul.Ja som mala trocha lepsiu pracovnu poziciu ako ostatni,i ked platovo to lepsie nebolo,aj tak mi ostatni zavideli.Ja som si odrobila denne 8 hodin,oni aj 12,aj to bol ich dovod,aby mi stale "bodali noze do chrbta".Dokonca aj kamoska zo strednej skoly sa na tej brigade zmenila a otocila sa mi chrbtom lebo bola zmanipulovana inou babou.Bola som z nej dost sklamana.Ak niekto viete,povedzte preco sa v zahranici z fajn ludi stavaju bezcitne a bezohladne zavistlive hyeny?
alima

Poslaťod alima » 18 Apr 2008 14:44

To uz ste zas odbocili od temy.Ale k veci:mam tiez viac negativnych skusenosti so Slovakmi v zahranici.Pocas studia som isla do juzneho Talianska na 3 mesiace na letnu brigadu do hotela.Boli sme skupinka asi 12 Slovakov.Na zaciatku bolo vsetko fajn,no uz po par tyzdnoch niektore dievciny zacali robit intrigy a ohovaracky,vznikali hadky a vzajomne nadavky.taktiez aj chalani ohovarali a niektori si mysleli,ze su na dovolenke a nie na brigade,casto z kuchyne kradli vino a potom sa ozierali a v noci hulakali,ze ich cely hotel pocul.Ja som mala trocha lepsiu pracovnu poziciu ako ostatni,i ked platovo to lepsie nebolo,aj tak mi ostatni zavideli.Ja som si odrobila denne 8 hodin,oni aj 12,aj to bol ich dovod,aby mi stale "bodali noze do chrbta".Dokonca aj kamoska zo strednej skoly sa na tej brigade zmenila a otocila sa mi chrbtom lebo bola zmanipulovana inou babou.Bola som z nej dost sklamana.Ak niekto viete,povedzte preco sa v zahranici z fajn ludi stavaju bezcitne a bezohladne zavistlive hyeny?
alima

Poslaťod Blanka » 19 Apr 2008 22:37

Som vydatà v Taliansku uz tretì rok,tiez som sa nestretla so ziadnym slovàkom,kde byvam.Rada by som si vymenila svoje poznatky o zivote v Taliansku.A este som si nenasla v mieste, kde byvam kamaràtku,dovod cudzinka z vychodnèho bloku,ktorè robia len opatrovatelky starsìm.Zdravotnìctvo je na nic.Na vysetrenia sa musìte objednat a cakà az 3-mesiace-operàcie za polroka.Kultùra zien je nehoràzna,chodia stàle ku kadernìcke,sù stàle moderne oblecenè a nie je o com sa s nimi porozpràvat.
Blanka

Poslaťod Nina » 14 Júl 2008 18:39

Ja pracujem pri Mnichove ale pripada mi to ako na Slovensku.V obchodoch,restaur.je sami Slovak a neni to dobre.nastala tu velka zavyst a klamstvo.Ludia vidia len peniaze....
Nina

Poslaťod Miro » 31 Júl 2009 10:28

No to co som zazil s niektorymi Slovakmi v meste kde zijem bolo nieco otrasne. Ti najneschopnejsi co nevedeli kecnut ani slovo po finsky,alebo anglicky a nevedeli zapnut ani PC robili zo seba velkych borcou. Robil som im tu tlmocenie ked mali problemy,alebo potrebovali pomoc. No namiesto vdaky len obrovska zavist a **** mojej osoby. A to este jeden totalny hlupak mi povedal ,ze naco chodim do skoly a na co mi bude finstina. A to si este do zivotopisou napisali ,ze vedia anglicky aby ich vzali do zahranicia. Opak bol pravdou.
Miro

Poslaťod Hosť » 31 Júl 2009 13:09

Nina ja zije v Mnichove mam par dobrych slovakov pri sebe nestazujem sa...ak ti neni dobre najdi si albanca alebo turka ci priatelov nemcov.
Hosť

Poslaťod Alena » 21 Nov 2009 18:11

Pracovala som 4 mesiace v Grecku, Slovaci mi pomahali, aj ja som sa snazila im. Ale nepacilo sa mi, ze tuzili po tom, ozrat sa a aj dost nadavali. Vtedy ma tam slovenski muzi odradili. A pravopis nie je vecou zabudania v zahranici, ale ako ste sa ho naucili. Som ucitelka 1. stupna ZS, viem, o com hovorim. Grekyne sa mi pacili viac, ako kamaratky, ale tiez mali svoje chyby, boli zvlastne. Madarky kolegyne boli otrasne.
Alena

Re: Ako sa Slovák pozerá na Slováka v zahraničí

Poslaťod Sonia » 13 Dec 2009 18:55

Ahoj johanka...

tak z tou slovacou mas teda pravdu....aj ja mam skusenosti tiez,ked sa ta vypytuju ohladom platu,kde pracujes atd....a kex tu boli poliaci tak to bolo podobne....
Neviem preco sme taki zavistlivi a nedoprajeme svojim "bratom a sestram" lepsie plateny job alebo karieru.Ano je tazke zit v cudzine!!!!!Ale my by sme skor mali drzat pokope a byt hrdi na nas narod.

Nuz a s tou anglictinou...vsetko zavisi od toho ci zijes so slovenskou komunitou alebo sam. Mam taku skusenost ze ked som prisla navstivit kamaratku do Irska,tak som tam stretla velku komunitu slovakov,ktorich anglictina bola na nulovej urovni.Pretoze vsetci pracovali pokope a robili vsetky akcie spolu tiez.Boli velmi prekvapenu ked som im spomenula ze som jedina slovenka pracujuca v anglickej spolocnosti.Nuz co mam na to povedat.vsetko zavisi od nas!!!No nie????

Kazdy ma rozne zivotne a profesionalne ciele....
Sonia

Krajina: United Kingdom (uk)
Mesto: Leamington Spa

Re:

Poslaťod martin gregor » 06 Jan 2010 12:49

Alena píše:Pracovala som 4 mesiace v Grecku, Slovaci mi pomahali, aj ja som sa snazila im. Ale nepacilo sa mi, ze tuzili po tom, ozrat sa a aj dost nadavali. Vtedy ma tam slovenski muzi odradili. A pravopis nie je vecou zabudania v zahranici, ale ako ste sa ho naucili. Som ucitelka 1. stupna ZS, viem, o com hovorim. Grekyne sa mi pacili viac, ako kamaratky, ale tiez mali svoje chyby, boli zvlastne. Madarky kolegyne boli otrasne.

hej hej ...Mam 30 a "nerad"sa združujem ba priam až vyhýbam ked mam v zahraničí stretnuť skupinu slovakov,presne z toho dovodu. Omezené typologie ako :Aha to čo ma oblečené...uehehee!!! alebo pekná ženská ide po ulici a oni všetci sa prednou skupinovo zhovadia,takým štýlom že horšie by bolo ,už len rozbiť jej kamenom hlavu... No a ked sa dostaneme k tomu posedeniu pri destiláte(och),tak to je čistá parada :Všeci pozerajte sem!My sme slováci..UEEEEEEE!!!..minimalne vzdelanie(abo nejaký ten prehlad)o to vačšia cielavedoma fantasmagoricka opojenosť. NO PARADA. Sme ale aj tak rôzny.Záleží asi na nahode koho človek stretne...ked tam človek žije sam tak to vačsinou magor nieje. -moja skusenosť. Neprajem. :)
martin gregor

Krajina: France (fr)
Mesto: Martin

PredchádzajúciĎalší

Späť na Život v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Toerryjen a 8 hostia