Ako poznajú Slovensko v cudzine?

Postrehy z objavovania nových kultúr a zvykov, o tom ako sa žije v zahraničí, príbehy slovenských emigrantov

Re: Ako poznajú Slovensko v cudzine?

Poslaťod arsenik1 » 20 Feb 2011 01:22

ako vidia slovensko v zahraničí class="postlink" href="http://spravy.pravda.sk/zapad-turisti-pozor-na-slovensko-dld-/sk_domace.asp?c=A110215_224418_sk_domace_p29">http://spravy.pravda.sk/zapad-turisti-p ... domace_p29
arsenik1

Krajina: Slovakia (sk)
Mesto: SN

Poslaťod doremi » 30 Máj 2011 03:57

nikto nevie vsetko, kolko slovakov nevie ze australia ma staty tiez, jeden slovak sa ma pytal ze ci v austalii mame skoly a ako vyzera australska rec, co hladam medzi cernochmi, dalsi mi povedal ze vie kde je australia - vedla polska , no tu v australii zatial kazdy vedel ze sme slovensko a cesko, hodne ich bolo v bratislave a prahe. a skuste sa na slovensku na ulici spytal slovakov o nejakom state kolko z nich vie kde sa nachadza alebo hlavne mesto, kolki z vas vie hlavne mesto slavnej californie? sacramento samozrejme, takze nesmejte sa z druhych a nepodcenujte ich, staty su slavne podla toho ked nieco dosiahnu: sport, vyrobu a pod. ked nieje nicim slavny kto sa on zaujima? mna tiez nezaujimaju byvale juhoslovanske staty, naco o nich studovat? ked budem nieco o nich potrebovat vediet zistim si to na google )))
doremi

Krajina: Australia (au)
Mesto: melbourne

Poslaťod Lianna » 16 Jún 2011 21:56

Ja poznam ludi tu v UK co vedia, co je Slovensko a Cesko. Najma fanusikovia futbalu nas poznaju a takisto, tiez ich uz zopar bolo v Bratislave, o Prahe ani nehovoriac.

Zijem v Manchestri uz niekolko rokov. Mojej mamy sa casto ludia pytaju, a co vasa dcera, este stale je v Londyne? Mozno si myslia ze cele Anglicko je len Londyn. Mozno zabudaju, neviem.

Doremi, co sa tyka "australskej reci", to mam zas iny kamenak. Vo vyklade jednej pracovnej agentury v Manchestri (Brook Street) bola raz vyvesena takato ponuka: "Rakusky hovoriaci prieskum trhu--ak viete plynule po rakusky a mate skusenosti s pracou na telefone, kontaktujte nas. £7/hodinu."

Niekto z vas plynule rakusky hovoriaci? Myslim ze za taku sikovnost by ste si zasluzili vyssi plat...
Lianna

Krajina: United Kingdom (uk)
Mesto: Manchester

Poslaťod adrianabodova » 18 Jún 2011 14:49

Dobry den
teraz to bude uz 11 mesiacov co zijem v skotsku,pre mna ako slovenku to neni lahke su tu tvrde podmienky,skoti sa na slovakou pozeraju ako na cudzincov,hadzu ich do jedne vreca s pakistancami,japoncami,poliakmi,cechmi a indmi,oni tu maju vlastny system a ked ste zo zahranicia a nemate tu wrs a nemate odrobeny rok prace ste nikto -MOZETE SKONCIT NA ULICI ALEBO PRI NAJLEPSOM U KRESTANOV-charitativne domy-takze si treba dobre rozmysliet ci sa tu clovek ktory tu nema zmluvu minimalne na jeden rok udomacni,ja mam len 23 pracovala som tu ale vypoved som dostala po 4mesiacov a bohuzial moj byvaly priatel ktory ma tu doviezol mi neurobil wrs-co stoji 90libier a tak s mladeho dievcata plnej idealov a snov stal bezdomovec ktory je rad ze robi za par penazi upratovanie aby si mohol zaplatit byvanie no takze na skotsko sa pozeram velmi zle nezala som tu dobre a ani neskoncim lebo sa uz coskoro konecne chystam domov a na buduce si dam velky pozor odist do krajiny o ktorej som neni dostatocne informovana-mozete mat vysoke vzdelanie hovorit dvomi jazykmi ale ked ste zo zahranicia a nemate tu rodinu-priatelov tak ste bezdomovcom
Adriana
adrianabodova

Mesto: Dunfermline

Poslaťod jaja100000 » 19 Jún 2011 22:19

Pridavam sa.. orientacia v zemepise je naozaj slaba.. zazitok a nie len moj zo Spanelska.. boli sme Venezuela, Chile, a dokonca aj cast Mexika.. ale nepochopim ze ak trepnem raz blbost a niekto mi to vysvetluje tak trepnem este dalsiu a vacsiu o tom kde je Slovensko :D bola to uzasna debata :D
jaja100000

Mesto: Skalica

Poslaťod Lianna » 05 Júl 2011 00:12

Adriana, co to prosim ta trepes za hluposti? V UK je cela kopa imigrantov, a nikto kvoli tomu netrpi. Rozhodne sa bezdomovcom nestanes len preto, ze si cudzinec. WRS uz davno zrusili, uz to nepouzivaju. A aj ked to este bolo platne, nezazila som, aby sa niekto na to pytal. Sami Briti ani nevedia, co to je. Pre kazdeho je tazke najst pracu, lebo je kriza.

Zda sa mi, ze sa ti tam velmi nepaci, asi by si mala ist naspat na Slovensko, kam aj patris.
Lianna

Poslaťod petruska34 » 31 Aug 2011 10:11

Vidím, že každý z nás má úplne iné skúsenosti zo zahraničia. Mňa už v Nemecku nič neprekvapuje. Keď poviem, že pochádzam zo Slovenska, tak sa viacerí na mňa buď nechápavo pozrú alebo povedia, že máme krásne more a hory. To potom už viem, že hovoria o Slovinsku. Niekedy ich opravím a poviem, že sa mýlia a určite myslia Slovinsko alebo sa len usmejem a je mi to v podstate jedno. Na tých, na ktorých mi záleží, tí vedia presne skade pochádzam a akceptujú ma ako človeka, nie ako niekoho zo Slovenska a tí, ktorí sa len pýtajú odpoviem podľa nálady. Už som párkrát bola podľa výzoru aj Španielkou, Švajčiarkou a Turkyňou - takéto veci ma vždy len pobavia. Ozaj, chystá sa niekto z Vás na pár dní domov na SK? Ja som chcela krátko navštíviť rodinu a potom možno na krátky čas do hôr. Čo mi poradíte za destináciu?
petruska34

Krajina: Germany (de)
Mesto: Bad Segeberg

Poslaťod peter1661 » 13 Okt 2011 11:46

Podla mojich skusenosti maloktory spaniel alebo andorrcan pozna slovensko. Bezni obyvatelia sa ta priamo opitaju kde je Slovensko. A len ak vyslovys Checoslovaquia tak sa im roziari tvar , lebo to uz niekde niekedy davno poculi a vyslovia - checo ?
Idioti!!! Slovaci maju ovela viac znalosti o zahranici ako latinske narody. Len v poslednych rokoch sa objavuju v malom percente ludia ktory dokonca vedia ze hlavnym mestom Slovenska je Bratislava.
Aby som to nejako uzavrel, zil som v spanielsku 17 rokou a aktualne zijem a pracujem uz treti rok v Andorrskom kniezatsve . Mam dost skusenosti nato aby som ti na tvoju otazku odpovedalasi takto: Spanielsky narod practicki nepozna Slovensko z vynimkou maleho percenta mladych .
peter1661

Krajina: Andorra (ad)
Mesto: Andorra la Vella

Poslaťod vetrouka » 20 Mar 2012 22:01

Musim reagovat na niektore nazory slovakov ako rospravaju svoje pribehy zo zahranicia na temu ci zapad vie kde je slovensko.Keby som sa hoci koho spital kde je napriklad Toga. Tiez by si lamaly hlavu.Jak pre slovakov nie je podstatne Toga.Pre australana,novo zelandana a americana a urcite aj zapado europana nie je podstatne slovensko.Asi takto.Ved naco im to vediet a nam naco vediet kde je toga.My si myslime tiez ze na Toge ziju ludia na stromoch.A pri tom vsetkom maju vyssiu zivotnu uroven jednotlivca ako na slovensku.Ale o tom malo ktori slovak vie.Pricom mi vysiu zivotnu uroven od hore spominamych statov nemame a ani nikdy nebudeme mat.A nebudeme mat preto lebo tak blbi narod akym je slovak tak to siroko daleko nenajdete.

Iba preco nevedia o slovensku.Koho to zaujima.
vetrouka

Mesto: Kosice

Poslaťod Lianna » 24 Mar 2012 01:48

vetrouka píše:Musim reagovat na niektore nazory slovakov ako rospravaju svoje pribehy zo zahranicia na temu ci zapad vie kde je slovensko.Keby som sa hoci koho spital kde je napriklad Toga. Tiez by si lamaly hlavu.Jak pre slovakov nie je podstatne Toga.Pre australana,novo zelandana a americana a urcite aj zapado europana nie je podstatne slovensko.Asi takto.Ved naco im to vediet a nam naco vediet kde je toga.My si myslime tiez ze na Toge ziju ludia na stromoch.A pri tom vsetkom maju vyssiu zivotnu uroven jednotlivca ako na slovensku.Ale o tom malo ktori slovak vie.Pricom mi vysiu zivotnu uroven od hore spominamych statov nemame a ani nikdy nebudeme mat.A nebudeme mat preto lebo tak blbi narod akym je slovak tak to siroko daleko nenajdete.

Iba preco nevedia o slovensku.Koho to zaujima.

Tak nejako. Ibaze sa mi zda ze miesas Tichomorsky ostrov Tonga so zapadoafrickym statom Togo... ale podstata je jasna. Chcela by som vediet, kolko Slovakov by naslo na mape (bez Googlu pravdaze) Burundi, Djibutsko, Virginske ostrovy, Vychodny Timor alebo Samou. A kolko Slovakov ohrna nosom nad "tretim svetom" a myslia si, ze ked pridu napr do UK, ze su viac ako Indovia alebo Africania, ktori tam ziju uz cele roky. A ako som uz spomenula, takisto si myslia ze Britania alebo Anglicko je len Londyn. Kolkokolvek raz moja mama zopakuje, ze zijem v Manchestri, ludia sa stale pytaju, ako sa jej dcera dari v tom Londyne.

Znova opakujem, ze spoznavam coraz viac ludi, ktori poznaju Slovensko--aspon vedia, ze taka krajina existuje. Na druhej strane moja kolegyna Polka si stale mysli, ze som z Ciech, lebo podla nej medzi Slovenskom a Ceskom nie je ziadny rozdiel.
Lianna

Poslaťod vetrouka » 25 Mar 2012 15:38

Aj mne sa stalo pri navsteve Asie a to konkretne Thajska,Singapuru a Indonezie-sumatra.Dostal som ale taky sok ze sa da porovnat z 500 volt.Zacnem hned v Thajsku v restauracii v Bangkoku sedel som a cakal som na jedlo a samozrejme na pivo.Bol som v takej stvrti kde moc turisti nechodia(hlavne vyhladavam take stvrte pri svojich potulkach).Restauracia bola dost obsadena miestnymi.Zrazu kde sa vzali tu sa vzali 3 motorkary z Pitonov-jeden z motorkarskych gangov v Thajsku.Kozene vesticky s emblemamy gangu.Posadali si a objednali jedlo.Jeden z nich sa na mna stale pozeral.Nedalo mu to a podisiel ku mne a ihned vyhrkol nemecky ako sa citim v Thajsku ocividne nebol v bojovej nalade priam naopak.Ja nakolko viem nemecky odpovedal som mu ze sa mi tu paci a ze to nie je moja prva navsteva.A odvetil som ze niesom nemec a hned som pochvalil jeho nemcinu.Spital sa ma odkial som.Povedal so Slovakia.On sa VAM ZARAZIL A HNED NA TO MI ODVETIL A TERAZ VERTE CI NEVERTE ---Bratislaaavaa.A to bolo pre mna 500 volt.Vytetovany motorkar v Thajsku vie hlavne mesto Slovenska.Neverily by ste ako mi tych 500 volt zahrialo srdce.
Dalej na Letisku to iste mladucky asi 25 rocny sekuritak z vysielackou v ruke sa ma spital od kial som v anglictine odpoved Slovakia. To iste jeho odpoved Bratislaaavaa s usmevom na tvary.
Singapur----Restauracia --Boli tam svedi ktory nevedeli kde je slovensko a ktomu sa este chovali ako prasata.Ale za to casnicka a pozor velmi pekna asiatka mohla mat tak 30. Odvetila Vy na slovensku mate pekne hory-TATRO a vela medvedov a snehu.To mi tu nemame.A tich nemcov si nevsimajte.Odvetil som ze su to svedi a ona kyvla dlanov vsak to je jedno.
Indonezia- Bol som v takej dedine (prechadzl som nou)zastavil som a isiel som si kupit pit bolo 36 st. Vosiel som do obchodiku z dreva a bambusu kde sa povalovalo vselico mozne od ponosik po rizu.Kupil som si sodovku.Starsi pan predavac sa ma spital ze od kial som ze urcite nie som anglican a ani american odvetil som Slovakia. Povzdychol zasmial sa prijemnym usmevom chytil ma za zapestie a odveti vy mate dobry hokej a to bolo dalsich 500 volt.
Tych prihod bolo strasne vela v Asii ale ktory nevedeli kde je Slovensko nechali si to vysvetlit a pochopili.
Moj zaver je ze HANBA vsetkym Anglicanom,Americanom a Holandanom ktori vermomocne ukazuju jaky su oni nad ludia a aky su inteligentny ale opak je pravdou SU SPROSTY A PRIMITIVNY LUDIA cest vynimkam.
Chcem len povedat to ze ked tu v europe ludia pasli ovce a kravy zili v zemlankach v ASII uz pisali knihy a spracuvavali kov,zlato vyrabali sperky z drahych kovov stavali krasne palace.a sili krasne oblecenie.A ta kultura historie ucenia a mysli ostala v nich az do dnes.A co sa tika lekarskej mediciny to uz ani nehovoriac.Jednoznacne su daleko pred Europov a Amerikov. Dufam ze vsetci ktori si precitate moj clanok mi date za pravdu.MOJ email:wdr.mtc@gmail.com
vetrouka

Mesto: Kosice

Poslaťod janci213 » 09 Apr 2012 14:00

class="postlink" href="http://www.alexasap.sk">www.alexasap.sk
janci213

Mesto: poprad

Poslaťod kvetinka1983 » 04 Máj 2012 19:46

Tak napr sestrin prípad z Nemecka, keď sa bola prihlásiť u Einwohnermeldeamt. Uradníčka, u ktorej bola, si vyžiadala od nej občiansky preukaz a pracovala s nim takmer pol hodiny, lebo nevedela nahodiť do počítača jej údaje s tým, že sestra pochádza zo Slovinska a nie zo Slovenska, čo bolo trápne. A ešte k tomu si nevedela dať rady s výrazmi v angličtine, ktoré sa tam nachádzajú a dnes je angličtina veľmi obľúbeným a žiadaným cudzím jazykom. Ako je to možné, že sme v Európskej únii a nikto nepozná Slovensko. Azda musíme so sebou nosiť mapu Európy a ukazovať všetkým, kde sa naše Slovensko nachádza. Toľko naša skúsenosť.
kvetinka1983

Mesto: Cadca

Poslaťod rado23 » 11 Júl 2012 21:57

Nedalo mi nereagovat.
Ked som bol na Icelande - a bola táto téma - odkial som (šéf vedel síce že bolo Ceskoslovensko) ale sa ma pýtal či sme boli súčastou Juhoslavie - ked bola reč o horach - tak či sú to Alpy ? :) Tiež si nebol istý či sme neboli súčastou Ruska . Viacerí ma tiež zaradili do Slovinska z čoho som ich musel rozumne vyviesť -smer CESKOSLOVENSKO - Ahaaa...
V Norsku mám zasa dobru skusenost - tam vedeli o Cesko-Slovensku viac ako ja sám - najmä o rokoch po vojne ,kto bol prezident, dianie o revolúcii a socializme - po vojne vela SVK a CZ občanov prišlo (utieklo) do NO. Ubezpečovali ma že aj oni vedia čo je komunizmus a že si to tam tiež zažili . Prekvapili ma najmä starší tí vedeli , mladý tí zasa ked vedeli tak mali nedobrú skusenost s políciou .
Tak či onak predsudky boli sú a budú : pri riešení nájmu v NO sa ma majiteľ pýtal : Ste z Česka, nie zo Slovenska? ! Že? Tak som hneď vedel že tento byt neriešim :) - a tak aj bolo, dal si lehotu že má viacej záujemcov a podobne blá blá - zábavné
V nemecku zasa na mna kolega nemec prehovoril prvý krát slovensky - čo ma príjemne seklo a pobavilo.
Tak či onak je to hlavne o "tipe" ľudí a to sa dá odhadnút na prvý-druhý pohlad . Ja stále hovorím je to o ľudoch nie o národe - blbec sa nájde všade nezáleží na farbe . Niektorý nevedia čo majú dalej od hranice a tí ostatný sa nestratia ...
Zhrnuté a podčiarknuté : sme "mladý" štát čo sa týka názvu - preto SLOVAKIA im moc nehovorí - CECHOSLOVAKIA - áno , preto to ani nikomu nezazlievam ak na to dojde reč , skôr viem s kým mám tu čest ked sa bavím s človekom ktorý zaregistroval že sme dva národy z jedného vo svete známeho .

Viac menej - sami si robíme meno, no myslím že sme na tom celkom dobre - vnímajú nás (teda aspon, čo ja mám skusenost) ako slušných , pracovitých a chytrých ludí - ktorý sa rýchlo učia a vedia toho viacej naraz.
Preto sa mi viac krát stalo že mna - kolegov, uprednostnili pred Poliakmi či Írmi v NO .
Je to o ľudoch nie o farbe ...
rado23

Mesto: Poprad

Poslaťod vladimir vincenc » 31 Júl 2012 18:01

Ahojte všetci,rád by som poznal pár detailov,preto by som chcel poprosiť keby sa mi mohli ozvať súkromne:macka,maya.Veľmi vás prosím,ak môžte,ozvite sa mi,úprimne ďakujem.S pozdravom a s úctou V.Vincenc
vladimir vincenc

Mesto: hlinik nad hronom

Poslaťod miso1 » 09 Nov 2012 12:19

Ja som v NL nestretol som sa ze by holanďan nevedel kde je skovensko, ale zažil som turkov a marokancav,
ktorý sa tu narodili, pýtali sa ma či je Slovensko v Europe.
Holandania a angličania si často mýlia s Českom napr: vedia že som zo slovenska, ale opýtajú sa ma či idem na dovolenku domov do čiech, alebo či môžu ísť so mnou pozrieť si Prahu :lol:
miso1

Mesto: Bratislava

Poslaťod xis_xis » 09 Nov 2012 22:34

Ja mam velmi milu prihodu z Thajska, ked som bola na dovolenke na ostrove Koh Samui. zabavala som sa vecer v bare, nejakym sposobom sa pri mne ocitol chlapik. zacal na mna po anglicky... ale mne sa chcelo zabavat a nie vykecavat... na otazku z kadial som, som mu iba odvrkla SLOVAKIA... a on hned zacal: aaaaa slovakia,,, a hned na to co ma zaskocilo a usta mi zostali dokoran otvorene bolo, ked na mna zacal hovorit lamanou slovencinou. :) tak som sa nakoiec dozvedela ze uz si vela nepamata zo sloenskeho jazyka ale stravil na slovensku dva roky studovanim(ani neviem coho) tak sme si pokecali lamanou slovencinou a aglictinou nakoniec....

Dalsia mila prihoda sa mi stala ked osm tento rok bola v SAE. vecer pri cigaretke pred hotelom postaval jeden postarsi pan... a nejako sme sa dali do reci. ten vedel o slovensku a o historii a prezidentoch viac ako ja :oops:

a tiez este som mala "kvazy priatela" v Dubaji , jeho kamarat mal za zenu slovenku, ale tak to uz sa ocakava ze asi nieco bude viediet... ale dokonca toho vedel v slovencine viac, a tiez sme si pokecali o hokeji a jedno s druhym...

cim dalej tym viac narazam na ludi ktori vedia kde slovensko je, alebo tu uz boli,,, ale z vacsine pripadov je to ceskoslovensko co vedia najma...
xis_xis

Mesto: BA

Poslaťod miso1 » 11 Nov 2012 18:12

Ja mám príhodu, v práci v holandsku jeden na mňa začal vyprávať po slovensky, po tom čo zistil že som slovák, som bol prekvapený, pýtal som sa kde sa učil a prečo? vraj tu študoval na univerzite.
Druhá príhoda len tak na ulici ma pozdravil jeden prechádzal na bycikli,, hey slovakia ako sa máš?
Po tom čo videl značku môjho auta.
miso1

Mesto: Bratislava

Poslaťod slovacisko22 » 21 Apr 2013 22:59

pracujem v Talianskej restauracii v Nemeckom Wolfsburgu. Talianske reakcie na Slovensko su strasne a niekedy mi je az do placu z toho, to ako na nas hadzu vsetku tu spinu a ako nemaju zaujem sa rozpravat. Niektori ktori sa rozpravaju si myslia ze patrime k Juhoslavii, ti dalsi co su mozno trosku dovtipavejsi si myslia ze sme este stale Ceskoslovensko, ale najviac ma poburila odpoved jedneho starsieho Taliana v nasom rozhovore mi vravi ze: Ste len odpad ludstva aj s tym Bulharskom a Rumunskom. Chodite len po cudzine a lepite sa jak choroba. Co sa mna tyka nemam dobre vztahy v zahranici. Je mi to luto.
slovacisko22

Krajina: Germany (de)
Mesto: Wolfsburg

Poslaťod Martina_Katka » 05 Jún 2013 14:56

prečítajte si článok o Slovenke v cudzine : ]http://webmagazin.teraz.sk/cestovanie/rim-cestovanie-turisti-dovolenka-legendy/778-clanok.html]
Martina_Katka

Krajina: Italy (it)
Mesto: Roma

PredchádzajúciĎalší

Späť na Život v zahraničí

• Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Yahoo [Bot] a 2 hostia