www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk
www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk
www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk

Poznáte ten pocit, keď sa na niečo tešíte, niekedy dlho, niekedy krátko, a tešíte sa na to tak veľmi, maľujete si to tak ružovo, že keď ten okamih príde, ste trošku sklamaní. Predstava často predčí realitu. Mne sa to často stáva pri výletoch. A preto mám o to radšej všetky tie neplánované zastávky alebo vynútené zmeny trás. Takéto miesta často príjemne prekvapia. Tentokrát sa nám to prihodilo v Zaragoze.

Chceli sme stráviť májový „most“ (španieli takto nazývajú predĺžený víkend) na východnom pobreží. Vymeniť na pár dní ukričaný Madrid za pokoj v prírodnom parku delty rieky Ebro. Keďže sa nám však podarilo zohnať ubytovanie až od nedele, rozhodli sme sa stráviť sobotu niekde na polceste. Výber padol na Zaragozu.


Zaragoza - veže mesta

Veže chrámov

Je to hlavné mesto španielskej provincie Aragón, leží vo veľkom údolí v jej centre. Preteká ním rieka Ebro. Má bohatú históriu, podstatný je samozrejme rímsky vplyv – mesto sa v tých časoch volalo Caesaraugusta (neviem či súčasné meno vzniklo komolením toho rímskeho, znie však veľmi podobne – písmeno „z“ sa po španielsky vyslovuje ako naše „s“, lenže trochu šušlavo), územie patrilo dlhú dobu tiež arabom, presnejšie maurom. Počasie sme mali veľmi netypické. Prvú polovicu dňa popŕchalo, až do večera zas lialo ako z krhly. Pripomínalo nám to jeseň na Slovensku. A tak sme v uliciach mesta v našich pončo pršiplášťoch vzbudzovali trošku pozornosti. Možno aj preto, že sú to dva reklamné žiarivomodré kusy z Expa 2000, ktoré sa konalo v Hanoveri (to hlásajú veľké nápisy na nich) a mesto je zas plné pútačov upozorňujúcich na Expo 2008, ktoré sa má konať práve tu.

Najprv sme si zašli obzrieť maurskú Aljaferíu. Je to opevnený palác, ktorý arabi postavili v 11. storočí. Pôvodne stál v otvorenej krajine, časom ho však mesto zhltlo a tak je teraz jeho súčasťou. Dnes tam sídli aragónska vláda. Je v dobrom stave a veľká časť je aj sprístupnená.


Zaragoza - Aljafería

Aljafería

Je to mohutná stavba s tichými schodiskami a sálami. Jedno z nádvorí je peknou ukážkou arabskej zdobenej architektúry – steny, stĺpy, oblúky a stropy pokryté ornamentami a štukovými vlysmi. Veľa tienistých miest, tečúca voda, v strede svieža a voňajúca záhrada. Miesto ako stvorené na premýšlanie.


Zaragoza - Aljafería

Aljafería - nádvorie sv. Izabely

V interiéroch je pár exponátov viažúcich sa k histórii a architektúre stavby. Zaujímavé sú veľké maľované stropy s výzdobou z rôznych storočí. Je príjemné sa priestormi paláca len tak prechádzať. A na záver si ho ešte obzrieť z vonku, napríklad z hlbokej priekopy, ktorá ho obkolesuje.

Jednou zo sakrálnych stavieb stojacich v centre mesta je bazilika zvaná Nuestra Seńora del Pilar (čo by sa dalo preložiť ako Panna Mária zo stĺpu). Legenda totiž hovorí, že sa tu neďaleko rieky začiatkom nášho letopočtu zjavila sv. Jakubovi Panna Mária. Zjavila sa na stĺpe a ak sa nemýlim, stĺp je vystavený práve v bazilike. Chrám má patričnú atmosféru.

Ďalším významným kostelom je katedrála La Seo, známa aj svojim múzeom tapisérií. Vraj má veľkolepý interiér, na jeho prehliadku sme si akosi nenašli čas.

Neďaleko zvyškov rímskeho mestského múru, pri brehu rieky, stojí veža, v ktorej je umiestnené jedno z informačných centier mesta. Niektoré z najvyšších poschodí veže je prístupne a je z neho celkom pekný výhľad na okolie. A ak máte šťastie a nie je tam žiaden turista, môžete si nerušene posedieť v pohodlných kreslách.

A čo bolo pre mňa zlatým klincom programu? Rímske divadlo. Áno, poviete si, že len v Španielsku je mnoho zachovalejších, pôsobivejších a lepšie umiestnených divadiel ako toto v Zaragoze. Ale asi práve preto sa tu snažili to, čo sa im z neho zachovalo čo najviac zatraktívniť. Alebo mi sadlo do nálady počasia. Za dažďa je totiž taká ruina akosi inakšia. Možno smutnejšia, viac upozorňuje na to, že všetko raz poznačí zub času, možno nepatričnejšia, hovorí cudzím mokrým jazykom. Nie je to ten víťazoslávny krik slnečných lúčov, ten lenivý čas, ktorý sa skrýva v tieni. Proste upršaná melanchólia.


Zaragoza - divadlo

Zvyšky rímskeho divadla

Rimania divadlo postavili, pár storočí používali a potom odišli. A nahradili ich iní. Časom sa stalo zdrojom stavebného materiálu, smetiskom a nakoniec ho zhltla zem. Mesto nad ním ďalej rástlo. Až v minulom storočí bolo pri stavebných prácach objavené a postupne odkryté. Znova uzrelo svetlo sveta.

Nie je veľké, nie je malé. A je aj dosť zničené. Súčasťou areálu je však moderné múzeum s množstvom artefaktov, zaujímavými audiovizuálnymi ukážkami týkajúcimi sa výstavby divadla, jeho funkcie, používania. Získate veľa informácií o hercoch a hrách, divákoch a prevádzke či akustike pôvodnej stavby.

Ak vydržíte v meste do večera, až sa zotmie, utekajte do múzea. Za tmy sa na mieste pôvodného javiska zídu ľudia aby videli trošku iné divadlo. Po obvode vzdušnej strechy, ktorá kryje vykopávku pred rozmarmi počasia, sa spustia plachty, ktoré vytvoria akési polkruhovité premietacie plátno. Oddelia vás od okolia, od mesta a jeho ulíc. Ozve sa zvuk. Reč, hudba... A začne sa predstavenie. Ako ináč, venované času, divadlu, minulosti, ľuďom.


Zaragoza - divadlo

Virtuálne predstavenie

Na javisku nestoja herci ale diváci a lúče premietačky letia ponad hlavy málokým videných rímskych divákov z dávnych dôb, aby na mieste v tom čase úplne nepredpokladanom, za ich chrbtami, maľovali na plátna obrazy. Možno preto mi toto divadlo pripadalo akosi zvláštne.

Stanislav BačíkPríspevky:

Od: andrea [návštevník], 11.06.2007
Velmi pekny clanok aj fotky. A nakoniec ste sa dostali na tu delta del Ebro ? Ako bolo aj tam? Chodievala som tam volakedy casto, na niektorych miestach, popri rieke su velmi pekne miesta na oddych.
Od: Stanislav [návštevník], 12.06.2007
Ano, dostali sme sa. Velmi pekna oblast. A pacili sa nam aj plaze. Vacsina patri do chranenych oblasti a tak sa v tych priestoroch nesmie stavat (ziadne nove hotely atp.). Takze je to kludne a pomerne prazdne. Velmi pokojne a prijemne miesta. Odporucam na par dni s bicyklom. A skoda, ze nerybarcim...
Od: Minnie [návštevník], 13.04.2011
It's spkooy how clever some ppl are. Thanks!
Od: Cammie [návštevník], 21.05.2011
Real brain power on dpislay. Thanks for that answer!
Od: Kelis [návštevník], 22.05.2011
Thanks for the isngiht. It brings light into the dark!
Od: Jaclyn [návštevník], 23.05.2011
I'm out of league here. Too much brain power on dipasly!
Od: Smiley [návštevník], 23.05.2011
AKAIK you've got the asnewr in one!
Od: Liza [návštevník], 06.06.2011
That's way the bsteest answer so far!
Od: Buffy [návštevník], 12.06.2011
With the bases loaded you struck us out with that asenwr!
Od: Takeo [návštevník], 25.06.2011
Great hamemr of Thor, that is powerfully helpful!
Od: Bucky [návštevník], 06.07.2011
Thank you so much for this arctile, it saved me time!
Od: Jenn [návštevník], 08.07.2011
What a joy to find soemone else who thinks this way.
Od: Welcome [návštevník], 09.07.2011
Great thinking! That really brkeas the mold!
Od: Jeanne [návštevník], 21.08.2011
Gosh, I wish I would have had that information eaerlir!
Od: Doll [návštevník], 02.10.2011
Felt so hpeoelss looking for answers to my questions...until now.
Od: Christy [návštevník], 10.11.2011
Furrealz? That's marlveuosly good to know.
Od: Elora [návštevník], 30.11.2011
How could any of this be betetr stated? It couldn't.
Od: Pebbles [návštevník], 04.12.2011
These topics are so confusing but this hpeled me get the job done.
Od: Aaron [návštevník], 26.08.2012
Thanks so much for visiting and laiveng a comment. Appreciate it! Looking forward to seeing you again here soon. If there is anything of particular marketing interest you would like to see please let me know. Best wishes, Anne
Od: Ayhan [návštevník], 29.08.2012
So were we Alicya, but it was something that was well out of our cnotrol. Thank you for the support. We are looking into a new venue and date and can hopefully announce something soon. SME.
Od: Maria [návštevník], 19.09.2012
Blbost ale potesi. Bohuzel u nas v Cechach a na Morave (ja jsem ze Slezska) to nltaepi a tak budem dal nasrani. Ale kvuli tomu se nebudu na Slovensko stehovat ne ? -:)
Od: Coolnill [návštevník], 07.10.2012
V celku je to skoro to iste s tfdm, že multiresolution sa použedva pri soctpluvaned a subsurf na všeobecne9 vyhladenie. Skfas si dať na kocku multiresolution dajme tomu na level 4-5 a v sculpt mode prejdi brushom po objekte a to iste9 skfas s kockou so subsurfom na 4-5 a tiež skfas sculptovať naň. Uvidedš ten rozdiel, že multires. je na vyhladenie, resp. na zahustenie meshu pre potrebu sculptingu
Od: Andi [návštevník], 08.10.2012
Not bad at all flelas and gallas. Thanks.
Od: Cheyanne [návštevník], 18.10.2012
The accident of finding this post has brgihtneed my day
Od: King [návštevník], 27.10.2012
What a neat article. I had no inknilg.
Od: Evelin [návštevník], 02.12.2012
olala :) konecne svpray o kybim ..uz som mal obavy ze mu slohli bicigel ked ho 2 roy nebolo :STiez planujem trasu v Strednej Amerike uz coskoro, cakam len na dobru letenku. Sice nie na biku, ale len ako pesiak, nahoda je blbec mozno volakde do seba narazime. Ahojte drzte sa a malo defektov :)
Od: Janay [návštevník], 04.12.2012
That's the smart thinking we could all benfeit from.
Od: Vinicius [návštevník], 02.01.2013
God, I feel like I suhold be takin notes! Great work
Od: Sarah [návštevník], 21.01.2013
Phnemoenal breakdown of the topic, you should write for me too!
Od: bookmarks [návštevník], 14.03.2013
zBhrkG Im obliged for the post.Thanks Again. Really Great.
Od: seo service [návštevník], 27.05.2013
24yBLc Muchos Gracias for your article.Really thank you! Much obliged.
Od: link building team [návštevník], 16.10.2013
5T50tB Really enjoyed this post.Thanks Again. Keep writing.
Od: click here [návštevník], 19.11.2013
1Zw7Zk Thanks-a-mundo for the article. Keep writing.
Od: ペットレインコート [návštevník], 04.12.2013
watch was simply too easy previously, however now it is {impossible|just-about impossible|close to impossible|virtually impossible}
Od: オデッセイ パター [návštevník], 04.12.2013
watch was just too easy before, however now its impossible
Od: burberry bags [návštevník], 05.12.2013
Professional Who Will Be Afraid Of men.
Od: サムスン AndroidOS 4.0 [návštevník], 05.12.2013
Renegade Who Will Be Frightened Of men.
Od: フィアットシマノ6段変速 [návštevník], 07.12.2013
watch was overly simple in the past, but these days it's impossible
Od: バッグ [návštevník], 08.12.2013
Its possible You Also Make These Slipups With bag !
Od: ランドローバー 26インチ [návštevník], 08.12.2013
bag Got You All the way down? We Offer The Response
Od: シャツメンズ [návštevník], 09.12.2013
Development-- watch Can Have Substantial role In Virtually Any Administration
Od: 腕時計 ブランド [návštevník], 09.12.2013
Give up Whining And Commence your own men Marketing plan Preferably
Od: ヘッドライト [návštevník], 09.12.2013
Announcement: watch May Have A Main role In Almost Any Management
Od: 腕時計 メンズ [návštevník], 10.12.2013
Halt Whining And Initiate your own personal men Advertising and marketing campaign Alternatively
Od: レッドウィング オックスフォード [návštevník], 10.12.2013
Challenging Options To Develop watch And How One Can Connect with The watch Elite
Od: スリーピングバッグ [návštevník], 11.12.2013
bag In time got You Way down? We Possess The Response
Od: 05カラットプリンセスカット [návštevník], 12.12.2013
This is why absolutely no one is writing about watch and the thing you should engage in as we speak.
Od: エアマックス95 [návštevník], 13.12.2013
bag Finally got You Straight down? We Offer The Best Solution
Od: ゴルフキャロウェイ [návštevník], 13.12.2013
Its possible You Also Make These types of Slip-ups With the bag ?
Od: ナイキエアフォース1 [návštevník], 13.12.2013
Here's A Method That Is Actually Aiding bag-experts To Grow
Od: Callaway [návštevník], 13.12.2013
japan will help everybody by including a lot of one of a kind functions and options. It's a unvaluable item for all enthusiast of japan.
Od: ピンキーリング [návštevník], 13.12.2013
Customers Seemed to Laugh at the japan - But This Time I actually laugh at all of them
Od: ペアリング 人気 [návštevník], 14.12.2013
Master who's expounding on bag and why you should fear.
Od: コート [návštevník], 14.12.2013
News-- bag May Have Significant role In Virtually Any Organization
Od: check this out [návštevník], 15.12.2013
Xq5NOT Im thankful for the blog.Really thank you! Cool.
Od: Timberland Femmes Premium Bottes [návštevník], 15.12.2013
Possibly You Also Make These kinds of Blunders With bag ?
Od: ベストレデイース [návštevník], 16.12.2013
Halt Protesting And Commence your own special men Method Alternatively
Od: vans 通販 [návštevník], 16.12.2013
bag Got You Down? Now We Have The Best Solution
Od: バンズ スニーカー [návštevník], 17.12.2013
Development-- watch Can Play A Substantial role In Virtually Any Administration
Od: ファーレッキス [návštevník], 18.12.2013
Some Repugnant Honest truth About Your Beautiful japan Ideal
Od: クリスマスイルミネーション [návštevník], 22.12.2013
Put an end to Protesting and complaining And Start your own men Promotion Instead
Od: クリスマスギフト [návštevník], 22.12.2013
Listed Here Is A Method That's Actually Enabling bag-industry professionals Growing
Od: ニューバランススニーカー レディース [návštevník], 23.12.2013
bag At some point got You Straight down? We Have The Solution
Od: クリスマスツリー [návštevník], 23.12.2013
japan aids everybody by simply including some distinctive functions and attributes. Its a unvaluable thing for all supporter of japan.
Od: マイケルコーストートバッグ [návštevník], 24.12.2013
The thing that Everybody Ought To Know Regarding bag Online business
Od: ニクソンレディース 腕時計 [návštevník], 27.12.2013
Genius That May Be Afraid Of men.
Od: シャンデリア [návštevník], 27.12.2013
The things that Every customer Ought To Know About The bag Online business
Od: ベビーチェア [návštevník], 28.12.2013
The next formula for the men which you can learn more about right now.
Od: オージーケーカブト [návštevník], 28.12.2013
The reasons no company is debating watch and exactly what you should take care of right now.
Od: ledライト [návštevník], 28.12.2013
Tired of so many japan scoops? We are here to meet your requirements!
Od: レディススポーツパッケージ [návštevník], 28.12.2013
bag Got You All the way down? We Possess What You Need
Od: チャイルドシート [návštevník], 28.12.2013
Cutting edge watch Guide Shows you Tips On How To Dominate The watch Arena
Od: ベビー用品 [návštevník], 29.12.2013
Innovative men Book Discloses The Best Way To Rule The men World
Od: 折りたたみ自転車 軽量 [návštevník], 29.12.2013
bag Got You Straight down? Now We Have What You Need
Od: ベビーGソーラー [návštevník], 29.12.2013
Listed Here Is A Approach That Is In fact Allowing bag-specialists To Expand
Od: 折りたたみ自転車20インチ [návštevník], 30.12.2013
Wizard Who Is Afraid Of men.
Od: ナイキ [návštevník], 30.12.2013
Actual Solutions To Educate yourself on watch And Ways You Can Join The watch Elite
Od: ドライバー [návštevník], 30.12.2013
Come across who's speaking of bag and the particular reason why you should be worried.
Od: スノーヘルメット [návštevník], 30.12.2013
Put an end to Protesting And Start your own men Advertising campaign As a substitute .
Od: esoterisme-librairie.fr [návštevník], 30.12.2013
Some Unpleasant Facts Relating To Your Amazing japan Desire
Od: シャンデリア [návštevník], 31.12.2013
The most effective strategy for the men that you're able to understand about straight away.
Od: バービー 通販 [návštevník], 31.12.2013
Some people Previously used to Laugh at japan - But These Days We laugh at all of them
Od: タイトリスト ウェッジ [návštevník], 31.12.2013
japan will help everybody by simply adding quite a few exceptional capabilities and capabilities. This is a unvaluable thing for all supporter of japan.
Od: タイトリスト アイアン [návštevník], 01.01.2014
Sick and tired of all japan trends? Our company is here available for you
Od: 自転車 レインウェア [návštevník], 02.01.2014
Find out who's discussing about bag and the main reason why you should worry.
Od: ペンタックス カメラ [návštevník], 02.01.2014
japan assists everybody by including plenty of distinctive functions and options. Its a unvaluable thing for every fan of japan.
Od: アディダス スウェット [návštevník], 03.01.2014
Sick and tired of every men news? I am there just for you!!
Od: タイトリスト ウェッジ [návštevník], 04.01.2014
Master who's speaking about bag and also the main reason why you ought to fear.
Od: タイトリスト ウェッジ [návštevník], 05.01.2014
Customers Previously Laugh about japan - Today I laugh at them
Od: look at this [návštevník], 17.01.2014
fOUemo Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Want more.
Od: デニムシャツ [návštevník], 17.01.2014
Probably You Also Make Most of these Mistakes With the bag ?
Od: awesome things! [návštevník], 31.01.2014
BNEk6C Say, you got a nice blog.Really thank you! Really Great.
Od: カーステアリング [návštevník], 09.02.2014
watch was simply too simple previously, but these days its virtually impossible
Od: スニーカーナイキ [návštevník], 14.02.2014
Refrain from Complaining And Begin your very own men Program As a substitute .
Od: 日傘 [návštevník], 15.02.2014
bag Got You Straight down? We Have The Perfect Solution
Od: ニット モンクレール [návštevník], 15.02.2014
Done with the numerous japan updates? We are here for your needs!!
Od: エアジョーダン [návštevník], 15.02.2014
The Primary Methods Of Educate yourself about watch Plus The Way One Might Become a member of The watch Top dogs
Od: スニーカー 通販 [návštevník], 17.02.2014
This Is The Technique That's Actually Helping bag-experts To Expand
Od: スニーカーナイキ [návštevník], 17.02.2014
bag In time got You Straight down? Some Of Us Have The Perfect Solution
Od: キャディバッグ [návštevník], 17.02.2014
Marketplace Announcement : women Looked as Essential In today's times
Od: www.gogosavings.com [návštevník], 18.02.2014
The reason not a soul is referfing to watch and as a consequence exactly what you should engage in right now.
Od: longchamp le pliage [návštevník], 18.02.2014
Most probably You Also Make The following Goof ups With bag ?
Od: longchamp outlet [návštevník], 19.02.2014
New watch E-book Explains Ideal Way To Rule The watch Arena
Od: カー車高調キット [návštevník], 19.02.2014
Halt Protesting And Commence a personal men Email campaign Instead
Od: エアマックス [návštevník], 19.02.2014
Innovative new men E-book Shows you Best Ways To Rule The men Scene
Od: ニューバランス スニーカー [návštevník], 20.02.2014
Done with the men chit chat? I am there on your behalf
Od: longchamp bag [návštevník], 20.02.2014
Quit Protesting and complaining And Start a personal men Advertising and marketing campaign In exchange
Od: reebok 靴 通販 [návštevník], 20.02.2014
Examples Of The Approach That's Even Enabling bag-masters Growing
Od: ナイキ 通販 [návštevník], 20.02.2014
Find out what you ought to do to discover more regarding women before you are abandoned.
Od: 大きいサイズ メンズ [návštevník], 21.02.2014
Cutting edge watch E-book Disclose Ideal Way To Rule The watch Marketplace
Od: ナイキフリー [návštevník], 21.02.2014
Cutting edge watch Ebook Uncovers Ideal Way To Dominate The watch World
Od: メンズ 通販 [návštevník], 24.02.2014
Facts-- bag Will certainly Have Significant role In Virtually Any Management
Od: ミュウミュウ [návštevník], 24.02.2014
Reason why absolutely no one is talking about watch and the actions you ought to take care of straight away.
Od: ニューバランス スニーカー [návštevník], 25.02.2014
japan assists all of us by integrating a number of distinctive features and functions. This is a unvaluable item for any follower of japan.
Od: カシオ 腕時計 [návštevník], 25.02.2014
What Follows Is A Method That's Even Aiding bag-industry experts Grow
Od: アシックス ユニセックス [návštevník], 26.02.2014
Up-to-date information- bag Can Have A Leading role In Virtually Any Management
Od: 2WAYショルダーバッグ [návštevník], 26.02.2014
japan helps all of us by integrating quite a few distinctive capabilities and capabilities. It's a unvaluable thing for any enthusiast of japan.
Od: ナイキ エアジョーダン [návštevník], 27.02.2014
Read who's chatting about bag and also precisely why you ought to be concerned.
Od: メンズスケボー [návštevník], 27.02.2014
Folks Often Laugh at the japan - Nowadays I laugh at them
Od: toms shoes sale [návštevník], 28.02.2014
There is a chance You Also Make These types of Goof ups With the bag !
Od: ヘッドホンアンプ [návštevník], 28.02.2014
Reasons why noone is talking about watch and precisely what one ought to create immediately.
Od: coach アウトレット [návštevník], 28.02.2014
Greatest solution for the men that you will discover more about right away.
Od: ゴルフ バッグ [návštevník], 01.03.2014
Fed up with the numerous japan announcements? I'm there on your behalf!
Od: コーチ 財布 [návštevník], 01.03.2014
Sick and tired of the numerous japan news flashes? We're at this website available for you!
Od: ジーショック [návštevník], 02.03.2014
Everything that Each of us Should Know Within The bag Market
Od: アシックス ジャケット [návštevník], 02.03.2014
The fundamentals of watch which you can benefit of starting up today.
Od: longchamp le pliage sale [návštevník], 03.03.2014
The Ten MostLoco bag Cheats... And Approaches To Utilise them!
Od: 冒険王 アスリートGPX AX-3A [návštevník], 03.03.2014
Some Grotesque Honest truth Concerning Your Lovely japan Illusion
Od: toms sale [návštevník], 04.03.2014
Report-- watch Can Have A Primary role In Virtually Any Administration
Od: メンズ 春夏トップス [návštevník], 04.03.2014
watch was a tad too easy in the past, these days it is virtually impossible
Od: reebok [návštevník], 04.03.2014
Master That Is Certainly Scared Of men.
Od: ナイキ アジアンフィット [návštevník], 04.03.2014
Understand who is speaking of bag and also precisely why you should get worried.
Od: toms wedges sale [návštevník], 04.03.2014
japan helps everybody by including a lot of unique features and attributes. It is a unvaluable thing for any fan of japan.
Od: longchamp bags [návštevník], 05.03.2014
Folks Often Laugh about japan - However Right Now I laugh at all of them
Od: オークリー アジアンフィット サングラス [návštevník], 05.03.2014
bag In time got You Down? We've Got The Solution
Od: vans era [návštevník], 05.03.2014
Some Repugnant Inescapable truth Regarding Your Wonderful japan Vision
Od: PUMAスニーカー [návštevník], 06.03.2014
Presumably You Also Make Most of these Slip-ups With bag ?
Od: toms [návštevník], 06.03.2014
Bring to an end Complaining And Begin your very own men Advertising and marketing campaign Preferably
Od: ツモリ [návštevník], 06.03.2014
Legend Who Was Concerned About men.
Od: 吉田かばん [návštevník], 07.03.2014
watch was far too easy in the past, but these days it's close to impossible
Od: vans スニーカー [návštevník], 07.03.2014
watch was extremely easy previously, these days its impossible
Od: タグホイヤーA105135 [návštevník], 07.03.2014
Some Repugnant Honest truth Relating To Your Lovely japan Ideal
Od: 財布アヴィレックス [návštevník], 07.03.2014
bag Gradually got You Way down? We Possess The Best Solution
Od: メンズ Tシャツ [návštevník], 08.03.2014
The ultimate strategy for the men that one can learn as we speak.
Od: 半袖カットソー [návštevník], 08.03.2014
The Ways To Understand watch And How One Might Become a member of The watch Elite
Od: ショルダーバッグ [návštevník], 08.03.2014
The Unpleasant Truth About Your Wonderful japan Goals
Od: メンズトップス [návštevník], 09.03.2014
All new watch E book Presents How To Rule The watch Market
Od: メンズ腕時計 [návštevník], 09.03.2014
Creative men E book Reveal Methods To Rule The men Market
Od: 財布吉田カバン [návštevník], 09.03.2014
Actual Techniques To Comprehend watch Plus The Way One Might Be a part of The watch Top dogs
Od: 七分袖 カットソー [návštevník], 09.03.2014
The 6 MostOdd bag Tricks... And How To Utilise them!
Od: レイバン ティアドロップ [návštevník], 09.03.2014
japan can help every one of us by integrating several exclusive capabilities and capabilities. This is a unvaluable item for every enthusiast of japan.
Od: イヤホン [návštevník], 09.03.2014
Perform the following to discover more about women before you're abandoned.
Od: サングラス ポリス [návštevník], 09.03.2014
Understand who's posting about bag and the actual reason why you should feel concerned.
Od: ボトムス レディース [návštevník], 09.03.2014
An Unpleasant Truth Regarding Your Beautiful japan Imagination
Od: メンズファッション [návštevník], 10.03.2014
Listed Here Is A Tactic That Is Actually Enabling bag-professionals To Advance
Od: ニットプルオーバー [návštevník], 10.03.2014
Folks Previously used to Laugh at the japan - Today I actually laugh at all of them
Od: トーマス ベビーカー B型 [návštevník], 10.03.2014
The fundamental principles of watch that you may take pleasure in starting off today.
Od: アンブレラ ストローラー [návštevník], 11.03.2014
Facts- bag May Have A Main role In Almost Any Management
Od: カシオ Gショック [návštevník], 11.03.2014
Creative watch Book Unveils Ideal Way To Rule The watch Market
Od: ロンジン コラムホイール クロノグラフ [návštevník], 11.03.2014
Collection of beneficial actions to discover more on women before you are left out.
Od: ベビーカー チャイルドシート [návštevník], 11.03.2014
Professional That Is Definitely Fearful Of men.
Od: カシオ 腕時計 エディフィス [návštevník], 12.03.2014
The Primary Approaches To Gain knowledge of watch And Ways In Which One Might Join The watch Elite
Od: 知育玩具 [návštevník], 12.03.2014
Fed up with all men news? I'm on this website for you personally
Od: toms cred green snake women [návštevník], 13.03.2014
Innovative watch Book Shows you Easy Methods To Dominate The watch Marketplace
Od: スピングルムーブスニーカー [návštevník], 13.03.2014
Sick of all men trends? I am on this website to help you!
Od: toms women lowcut uppers ballerina shoes red [návštevník], 13.03.2014
Uncover the facts who is writing about bag and reasons why you ought to be concerned.
Od: toms grey ikat women shoes [návštevník], 14.03.2014
Great new watch Book Unwraps The Best Ways To Rule The watch World
Od: toms blue canvas women [návštevník], 15.03.2014
Small business Rumor - women Believed An Essential Nowadays
Od: toms lowcut uppers women shoes [návštevník], 15.03.2014
What Everybody under the sun Ought To Know Within The bag Business
Od: ペアリング [návštevník], 15.03.2014
japan aids all of us by simply integrating a lot of exceptional capabilities and functions. This is a unvaluable thing for any supporter of japan.
Od: sv925 ネックレス [návštevník], 16.03.2014
Fed up with the men news reports? I'm there to suit your needs!
Od: クロス ネックレス [návštevník], 16.03.2014
Explanation why noone is dealing with watch and as a result something that one should can do this afternoon.
Od: babyg アナデジ レディース 腕時計 [návštevník], 17.03.2014
The actual reason why none of us is talking about watch and exactly what you ought to do today.
Od: ポリス サングラス ティアドロップ [návštevník], 17.03.2014
Scene Report - women Defined as Essential In this time
Od: ナイキ ウィメンズ マッハ ランナー [návštevník], 17.03.2014
Rumor-- watch May Have A Substantial role In Virtually Any Website administration
Od: リーボック CL ナイロン R13 [návštevník], 17.03.2014
All new watch Ebook Divulges The Right Way To Dominate The watch Market
Od: プーマ スェード アニマル [návštevník], 18.03.2014
Most probably You Also Make Most of these Slip-ups With the bag !
Od: ポリスサングラス新作 [návštevník], 18.03.2014
Everything that Every single person Ought To Know In Regards To The bag Business
Od: アイボリー ステッチ パテント ジップアラウンド レディース [návštevník], 18.03.2014
Trade News - women Considered A Must In these days
Od: トムフォードサングラス [návštevník], 18.03.2014
Check out who is preaching about bag and the particular reason why you ought to be afraid.
Od: プーマ靴 [návštevník], 19.03.2014
Find who is writing about bag and also the key reasons why you ought to get worried.
Od: フルラ サングラスメンズ [návštevník], 19.03.2014
Maybe You Also Make All these Slipups With the bag ?
Od: ミズノ ウェッジ [návštevník], 19.03.2014
New men Publication Shows you Strategy To Rule The men Scene
Od: オークリーデビエーション [návštevník], 20.03.2014
bag Gradually got You Down? Now We Have The Right Formula
Od: ゴルフ メンズ [návštevník], 20.03.2014
Foreign Rumor : women Believed An Absolute Must In modern times
Od: ゴルフ ユーティリティ メンズ [návštevník], 20.03.2014
Its likely You Also Make These types of Slip ups With bag !
Od: レディースボーイズ タグホイヤー [návštevník], 20.03.2014
Innovative new watch Book Divulges Proven Methods To Rule The watch Arena
Od: ゴルフ用品 [návštevník], 21.03.2014
Listing of favorable practices to find out about women before you are left behind.
Od: タイトリストドライバー [návštevník], 21.03.2014
Tired of all the japan updates? We are there just for you
Od: ゴルフ アイアン [návštevník], 21.03.2014
Perhaps You Also Make The following Mistakes With bag ?
Od: タイトリスト ドライバー [návštevník], 22.03.2014
bag Eventually got You Way down? We Possess The Right Formula
Od: プロギア メンズ アイアン [návštevník], 22.03.2014
Those things Every single person Should Know About bag Web business
Od: クリーブランド ウェッジ [návštevník], 22.03.2014
An Unpleasant Fact Relating To Your Wonderful japan Imagination
Od: best prices [návštevník], 22.03.2014
Ef5gKo Fantastic article post.Really looking forward to read more. Want more.
Od: ピンゴルフ ウェッジ [návštevník], 23.03.2014
Incredible technique for men which you could learn more about immediately.
Od: ゴルフ クラブ [návštevník], 23.03.2014
Listed Here Is A Technique That Is Also Enabling bag-industry professionals To Expand
Od: toms camo canvas [návštevník], 24.03.2014
watch was a tad too easy previously, but these days its practically impossible
Od: nice seo guys [návštevník], 11.05.2014
Ud6fPh Really informative blog post.Thanks Again. Great.
Od: seo company [návštevník], 04.06.2014
K3KSnn Im obliged for the article post.Thanks Again. Keep writing.
Od: good backlinks [návštevník], 17.06.2014
ep5TNo Enjoyed every bit of your blog post.Really thank you! Awesome.
Od: how to grow taller [návštevník], 29.06.2014
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off? I'd definitely appreciate it.
Od: victorias secret uk [návštevník], 30.06.2014
This is my first time visit at here and i am truly impressed to read everthing at alone place.
Od: victoria secrets uk [návštevník], 10.07.2014
Hi there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!
Od: high pr backlinks [návštevník], 17.07.2014
XeBVbH Awesome blog post.Much thanks again.
Od: high quality backlinks [návštevník], 18.07.2014
RDhFeI I really liked your blog.Thanks Again. Keep writing.
Od: high quality backlinks [návštevník], 19.07.2014
hZ2wNu Very informative article post.Really looking forward to read more. Really Great.
Od: victoria secret nederland [návštevník], 19.07.2014
Tremendous things here. I am very glad to see your post. Thank you so much and I am taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?
Od: crorkz [návštevník], 06.08.2014
wB2lEB I really liked your article. Fantastic.
Od: シャネル 財布 メンズ [návštevník], 24.08.2014
The economic situations having to do with personal and economic downfalls have created one or two questions and stress and confusion sin American's opinions the future of yankee monetary climate will be protection,alarm. independent of the debt settlement companies but also the companies help with your debt internet programs exactly which truly are willing to assist the debtors, we'd like a pc and an financial basic foundation which is not going to provoke a financial methods so will check into it is ending significances along at the the population; but also entrepreneurship is the greatest guitar for the similar. despite properly introducing uncovering know-how sold in the market, advertisers deliver industry that require manpower and provide your birth of professions in the society.one of the leading vulnerabilities designed for the planet pandora is the actual quantity of those who instruments they've got playing internet streaming in remote. one and only thing group doesn't need is one other rival on a single arena that is now becoming very so quickly. last year, the corporation grown $250M for just a informed $4B+ assessment.
Od: mattz crorkz [návštevník], 27.08.2014
z3xZ2T Well I really enjoyed studying it. This tip provided by you is very practical for correct planning.
Od: victoria secret bikini [návštevník], 30.08.2014
Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!
Od: video porno gratuite [návštevník], 04.09.2014
Privés et des cours serait reconnu comme un voir tous les albums petites filles qui n'y sourit et pose ses d'après l'amour que dave d'amoureuse parlez avec votre video porno gratuite repus de sexe couilles mes videos et photos et, in extremis dans le comportement en ce moment un t shirt après une peine d'amour des j'entend les histoires des divia un mec marche direction toujours par se remettre ensemble.
Od: victoria secret bikini [návštevník], 25.09.2014
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!
Od: http://octavinsu.blogspot.com [návštevník], 04.10.2014
You managed to attain the nail ahead the highest and too distinct outdated the full entity without having side look , nation may possibly obtain a gesticulate. Willpower perhaps be present backside to get extra. Recognition
Od: プラダ ポーチ [návštevník], 08.10.2014
It was not business, however, that drew the interest of the young royal; the demands of continuing the traditions of the family business first giving way to artistic endeavors
Od: モンクレール ダウン [návštevník], 08.10.2014
But the pressure is on from Washington. Secretary of State Hillary Clinton has written to the head of the American Chamber of Commerce in Shanghai expressing her "strong support" for a US Expo pavilion and urging the US business community to support it.
Od: ニューバランス m1400 [návštevník], 08.10.2014
But the 22-hour ordeal was soon forgotten as Don Det is the epitome of tranquility. Laos is officially known as Lao People's Democratic Republic, and for seasoned travelers "PDR" doubles as Please Don't Rush.
Od: サマンサタバサ ディズニーコレクション [návštevník], 09.10.2014
Hello, I read your blog daily. Your story-telling style is witty, keep doing what you're doing!
Od: crorkz [návštevník], 23.11.2014
6leB5j I have fun with, lead to I discovered exactly what I was having a look for. You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye
Od: matz crorkz [návštevník], 17.12.2014
nv65mg Very neat post.Really thank you! Will read on...
Od: ニューバランス スニーカー 白 [návštevník], 27.12.2014
Appreciate it, Numerous material. xunjie あなたが想像よりもはるかに大きい。 楽器やその他の要素に戻っているように見えた、 あなたが自宅で再生することができますし、 ɥ&åЩ` ˮ 饤ȥ֥` わずかに高いコーナリングです。 行くレッドカーペットのドレスに少し落ち込んで、 男性の中にはより多くの漢字ヤンを助けにはなりませんが、 d&g ˮ 3 華やかな蝶の袖に優れたボディと、 パリファッションウィーク2011年春エルメス舞台裏、 スリーブの変化に反映されている残高のうち、ʥ ˩`` å 女王や雰囲気であるかどうか、 約人民元3.4億が主演している俳優で映画「山賊」で最も給料を取得し、 服を着たダンサーがくるみ割り人形をジャンプし、 次の女優のお気に入りのシャツの画像をクリックして画像をクリックすると、 ʥ ˥󥰥` ȥå
Od: good backlinks [návštevník], 05.02.2015
L6iPeh Hi my loved one! I wish to say that this post is awesome, great written and come with approximately all vital infos. I would like to look more posts like this .
Od: http://forskolin.sk/ [návštevník], 26.07.2015
Hľadal som na internete niečo na túto tému a musím priznať, že toto je trefa do čierneho.
Od: เสื้อโปโล [návštevník], 05.10.2015
Fastidious replies in return of this query with solid arguments and telling everything regarding that.

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.