www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk
www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk
www.španielsko.exil.sk www.španielsko.exil.sk
Postrehy • 13.01.2008 • Stanislav Bačík

To, ako vidím Španielsko, som sa snažil viac krát zachytiť v mojich "exiláckych" textoch. Nedávno mi však napadlo, že by mohlo byť zaujímavé, nechať o ňom rozprávať samotných Španielov. Pripravili sme spolu s mojou ženou zopár otázok, na ktoré nám potom naši známi a priatelia odpovedali. Všetci žijú v Madride, majú tak do tridsiatky, takže je to pohľad mladého človeka z veľkomesta, a dokonca z hlavného mesta. Odpovede ma niekedy celkom prekvapili, niekedy si aj protirečili, určite by sa ohľadom nich dalo diskutovať. Ale nechceli sme robiť žiaden výskum, je to proste len pár názorov niekoľkých Španielov o nich samých. Tak to tak prosím aj berte.

Rozdelil som text do dvoch dielov, v tom dnešnom sú to odpovede na prvých päť našich otázok.
V druhom diely to budú štyri naše otázky, okrem nich však ešte aj jedna otázka, ktorú si mohol sám vymyslieť každý z našich odpovedajúcich. A samozrejme aj ich odpoveď.

Takže nech sa páči, prvých päť.

Aký je typický Španiel?

Jaime: Nuž, to závisí od osobnosti každého. Ale vo všeobecnosti snáď človek veselý a sympatický, ktorý je rád vonku (v meste, na ulici) a venuje väčšinu svojho voľného času zábave. A tiež, aj keď myslím že stále menej, sa rád stretáva so svojou rodinou, kvôli jedlu, oslavám, rozhovorom atď.

Helena: Otvorený (vďaka nášmu slnku), prešibaný (toto je dar mnohých civilizácií ktoré nás toľké stáročia ovládali), komunikatívny (zdar našemu podnebiu) a ľudský (sme jedna z veľmi štedrých krajín čo sa týka darov, adopcie a pomoci).

Typický Španiel generácie našich rodičov a starých rodičov je pracant a "mačista".

Španieli, ktorí dospievajú teraz, resp. už dávno dospieť mali, sú málo konformní a pracovití. Proste, viac sa sťažujú ako pracujú.


Život v Španielsku. Čo sa ti na ňom páči najviac?

José: V porovnaní s inými krajinami by som povedal, že najviac sa mi pozdáva klíma a rozmanitosť krajiny - od severu na juh je veľmi rozdielna.

Jaime: Najviac sa mi páči naše slnko.

Helena: Páči sa mi jeho kultúra, história, jeho ľudia. Páči sa mi skutočnosť, že sa vždy nájde reštaurácia, pub, múzeum, divadlo, ktoré je otvorené a vo vnútri sú ľudia. Ulice sú vždy živé a plné možností na všetky spôsoby. V Španielsku sa veľmi vychutnáva jedlo a pitie, čo je vidieť na každom kroku a nikdy sa kvôli tomu necítiš divne, pretože sa vždy nájde niekto, kto si ho vychutnáva ešte viac.


A čo sa ti nepáči?

Jaime: Nepáči sa mi správanie podľa "príslovia": Nerob dnes to, čo môžeš odložiť na zajtra. (Smiech)

José: Myslím si, že momentálne je najhoršia situácia v nákladoch na bývanie. Je to najväčší problém a týka sa skoro všetkých. Ceny stúpli ako pri prenájme, tak aj pri kúpe nehnuteľností a je veľmi ťažké dovoliť si popri nich míňať aj na niečo iné.

Helena: Nepáči sa mi, ako nás od malička manipulujú prekrúcaním historických faktov podľa toho, ktorá politická strana je práve pri moci.


Čo si myslíš o snehu? Znamená to slovo pre teba niečo?

Minerva: Sneh? Je studený, že? (Smiech) Pravdu povediac neznamená pre mňa nič. Pár krát v živote som sa ho dotkla a nechýba mi. Nepáči sa mi lyžovanie ani hory.

José: Konkrétne mne, a myslím že skoro všetkým Španielom, sa sneh páči. Aj napriek tomu, že sneh so sebou niekedy prináša problémy v doprave a cestovaní. Takmer všetkým sa páči dívať ako sneží a potom si sneh vychutnať. Slovo sneh sa mi spája s niečim dobrým, nielen kvôli jeho kráse a tomu ako si ho človek môže užiť, ale preto, že sneh tak ako dážď, je potrebný pre žatvu, kvôli vode v zdržiach atď. V Španielsku existuje príslovie: Rok so snehom, rok plný dobra. Pre to všetko o čom som hovoril.

Poznámka prekladateľa: Ono to tu v texte s tými zdržiami vyzerá trošku smiešne, ale je pravde, že minimálne v tejto centrálnej časti Španielska, býva s vodou niekedy problém. Dokonca vraj v niektoré suchšie roky zvykne byť napr. v Madride dodávka vody regulovaná. Neviem, nezažili sme to.


Ktoré španielske jedlo ti najviac chutí a prečo?

José: Namiesto jedného uvediem dve: prasiatko a jamón. To prvé sa je ako hlavné jedlo, to druhé ako chuťovka alebo na olovrant. Obe sú veľmi chutné a aj keď sú pre túto oblasť typické, nejedia sa tak často. O to viac človeku chutia.

To prasiatko, ešte maličké, ani nie odstavené od prasnice, sa pečie v rúre v celku alebo rozsekané na malé kusy, nekorení sa veľmi, ale je lahodné.

Jamón je typická španielska špecialita. Je to bravčová noha, ktorá sa v celku najprv pár dní konzervuje v soli a potom sa rok alebo aj dlhšie nechá pri konkrétnej teplote a vlhkosti sušiť.

Jaime: Cocido madrileño (v preklade: varené madridské /mäso/). Je sa horúce a preto výborne padne, keď je vonku chladno. Skladá sa z vývaru z cocida, ktorý sa podáva s rezancami. Môže sa doň pridať aj cícer, mne osobne to tak chutí. A to mäso tvorí hlavný chod spolu s kuraťom, klobáskou, slaninou a kapustou. Všetko varené.

Poznámka prekladateľa: Cocido je na španielske zvyklosti dosť ťažké jedlo. Ale veľmi chutné. Dosť pripomína našu zabíjačku. Ale predsa len - slovenská zabíjačka je slovenská zabíjačka!


Nedávné som v jednych španielskych novinách čítal, že v rámci Európy máte jednu z najdlhších pracovných dôb, ale že produktivita práce je jedna z najnižších.

Minerva: Človek všeličo začuje, ale skoro všetko je klamstvo. Máme nízku nezamestnanosť, ľudia sa v práci angažujú. Ušetria málo, lebo chcú dobre žiť, vyjsť si, niečo si kúpiť, užiť si. Preto nemáme v banke žiadne peniaze. Ale poznám málo ľudí, ktorí by žili nad svoje pomery. Nemyslím, že by sme boli v niečom najlepší alebo najhorší.

Jaime: Myslím, že je to veľmi trefné a súhlasím. Predovšetkým kvôli tomu, že oficiálne sa pracuje 8 hodín, ale v skutočnosti to býva viac a nadčasy ani nie sú obyčajne platené. Čo sa týka produktivity, mohlo by to platiť v oblasti služieb. A myslím, že jeden z faktorov, ktoré to najviac ovplyvňujú je prílišná hierarchizácia v podnikových štruktúrach. Okrem toho, je málo vedúcich ľudí. Chcem povedať, že je veľa ľudí riadiacich pracovné tímy, nie sú na to však kvalifikovaní. Či už nie sú schopní, nevedia, alebo ich len nezaujíma, že ľudí treba motivovať, počúvať, predávať pocity a znalosti atď.

Helena: V iných krajinách sa nechápe obed tak ako u nás. My obedujeme dve hodiny, lebo ináč by to nebol obed. Lebo by sme nemali čas venovať sa pri kávičke našim kolegom a priateľom. Využívame čas obeda na uzatváranie kontraktov, reštaurácie na obchodné schôdzky a pohár vína, na rozhovory.

Španielsko je tiež situované na juhu Európy, dlhšie tu svieti slnko. Ak chceš, môžeš viac hodín pracovať.

Avšak vzťah medzi pracovným časom a odmenami je v Španielsku problém.


Rozhovor pripravil a preložil: Stanislav Bačík.Príspevky:

Od: Palo [návštevník], 16.01.2008
vdaka Stano za prispevok...to by som asi potreboval - spanielske tempo prace :-) vacsina velkomiest v priem.rozv.krajinach je strasne uponahlanych...es necesario comer de prisa,trabajar de prisa y vivir de prisa :-( ...estudio espanol y quiero visitar La Espana...quizas en el ano proximo...
Od: zoja [návštevník], 16.01.2008
super clanocek a vynikajuci napad - urobit mensi prieskum ze ako vidia spanieli samych seba. ja som len mala problem zistit co su to tie zdrze - ale to mas asi na mysli slavne frankove embalses- vodne nadrze - teda aspon ja laik ich tak nazyvam:)))
Od: Stanislav [návštevník], 16.01.2008
Ahoj Zoja, Francove? O tom som veru nepocul. Ale moze veru byt. Som rad, ze sa clanok pacil, urcite je to trosku zmena oproti mojim poslednym prispevkom. Zijes v Spanielsku? Co povies na odpovede ludi? Sedia?
Od: Stanislav [návštevník], 16.01.2008
Hola Palo, pues depende... por ejemplo en Madrid je to pracovne tempo asi predsa len vyssie ako niekde na juhu, na pobrezi. A ze inde je treba napr. rychlo zit? Nuz, tu clovek tiez nema moc volneho casu. Uz len to cestovanie z prace a do prace. Viva el metro! Inac, vdaka za komentar. Tak uz len do Spanielska dojst. Spanielcina ti uz predsa ide.
Od: Stanislav [návštevník], 16.01.2008
Ahoj vsetkym citajucim, potreboval by som z Madridu dostat na Slovensko nejaku batozinu. Nejazdite niekto tuto trasu autom? Resp. nepoznate niekoho, kto by pomohol alebo poradil? Alebo, poznate nejaky relativne lacny (nie posta, ani lietadlo) ako dopravit nejake veci na Slovensko? Vopred vdaka za akukolvek pomoc.
Od: Palo [návštevník], 17.01.2008
hmm...vivo en Canada y este marzo voy a viajar a La Argentina y Chile...a La Espana quizas en 2009...:-) ...estudio espanol...pero no hablo mucho...necesito practicar mas...dufam,ze sa v tej Juznej Amerike niekde nestratim...hasta luego.
Od: Palo [návštevník], 17.01.2008
...asi som to s tymi "La" trocha prehnal :-)...
Od: Jarka [návštevník], 24.01.2008
Ahojky. Ja chcem reagovat na Pala. Ja momentane zijem v Chile tak ked tu budes tak sa ozvi....
Od: jose:) [návštevník], 31.01.2008
fakt suepr clanok:)...este tam nezijem...a v MAdride ani nebudem, ale chystam sa stahovat z Prahy do Barcelony:)..Diki PAlo za vsetky tie informacie co tu zverejnujes:)..
Od: student [návštevník], 08.02.2008
Cafko slovaci v Spanielsku.Citate aj vy co najviac leti za morom pre pluralitu www.prop.sk.?
Od: sushi [návštevník], 09.02.2008
ahoj jarka.ako si sa dostala do chile.moj sen je zit v juznej amerike, ale nejak sa mi nedari plnit moje sny
Od: majka [návštevník], 03.03.2008
je to velmi uzitocne,pretoze spanielsky jazyk je velmi pekny a prostrednictvom tychto ankiet som sa mohla aspon co-to dozvediet.Prosiiim vas skuste este viac ankiet urobit ale napr..ze co si myslia spanieli o slovakoch,ci sa im pacia slovenky a tak....dakujem.
Od: baska [návštevník], 16.05.2008
ahoj. aj ked nie som jarka, mozem odpovedat sushi. tiez zijem v chile, da sa sem dostat lahko, nepotrebujes viza na 3 mesiace, tie si mozes vybavit potom tu, ja mam pracovne. ale urcite ti poradia na chilskom konzulate na laurinskej 2 v bratislave
Od: Vladimir Velsmid [návštevník], 18.06.2008
Dobry den chcel by som sa opytat ci by ste nam vedeli pomoct najst si tu v spanielsku pracu. prisli sme sem cez cesku ag. ktora nas akurat pripravila o peniaze.
Od: chico desnudo [návštevník], 17.11.2008
Here is much work done, obviously. Good site
Od: donne sexi [návštevník], 18.11.2008
Good site, great job! ^^
Od: ads classified free [návštevník], 28.11.2008
Here is much work done, obviously. Good site
Od: sasena [návštevník], 03.01.2009
cavte nemohli by ste tu dat este nieco take podobne bolo to hrozne zaujimave a nozaj kraasne moj zivotny sen je ist do Spanielska musia to tam mat nadherne maju tam skoro stale leto takze uzasneee pa=X
Od: stylesx [návštevník], 05.01.2009
ahoj chcela by som sa dozvedieť ako je to vlastne v španielsku s ich siestou... existuje ešte niečo také cez obed? a dokedy je zvyčajná pracovná doba? ďakujem
Od: Stanislav [návštevník], 06.01.2009
Ahoj, siesta stale existuje. A cim dalej na juh, tym si nou mozes byt istejsia. Tam je totiz v lete taky hic, ze sa v poobednajsom case nic ine ako oddychovat ani neda. Samozrejme je rozdiel medzi vidiekom a velkomestom, tiez je podstatne, o aky typ prace sa jedna (v klimatizovanej kancelarii sa da pracovat bez ohladu na pocasie). A cas potrebny na siestu je akosi sucastou obednajsej pauzy. Ci uz sa po jedle pojdes prejst do parku, pokecas si s kolegami alebo si zdriemnes na trave (to radi napr. taki robotnici na stavbach - proste sa natiahnu pod strom a zdriemnu si).
Od: Stanislav [návštevník], 06.01.2009
Jeeej... pracovna doba. Nuz, ja poznam taku kancelarsku pracu. Zacina sa neskor, o tej osmej, deviatej, no a ak mavas skratene piatky, t.j. robis v piatok len sest hodin, tak si tie zvysne dve hodiny (predpokladajme osem pracovnych hodin denne) nadrabas od pondelka do stvrtka (cize pol hodiny na den). A ak si spravis obed na hodinku a pol, dve, tak si v praci do tej siestej, siedmej. Ale este tam stale funguje aj taky 'letny rezim', t.j. ze v auguste (niekde aj v juli) robis len sest hodin denne (kvoli horucavam). Za plny plat. Celkom sikovne...
Od: stylesx [návštevník], 09.01.2009
vďaka za info stanislav :)
Od: Sesso [návštevník], 24.01.2009
Great site.
Od: car insurance [návštevník], 05.02.2009
stavo cercando per informazione stato necessario per cose molto tempo. Grazie!!))
Od: car insurance [návštevník], 07.02.2009
good site!
Od: Zuzana [návštevník], 28.07.2009
www.facebook.com vyhladajte si skupinu Slovaci v Spanielsku. (neda sa sem pridat cely odkaz) vytvorila som novu skupinu na facebooku pre Slovakov zijucich v Spanielsku. Zaregistrujte sa. Tu zdochol pes...
Od: Nelly [návštevník], 14.04.2011
That's really thinnkig out of the box. Thanks!
Od: Anisha [návštevník], 15.04.2011
Got it! Tanhks a lot again for helping me out!
Od: Tuesday [návštevník], 23.05.2011
Kudos! What a neat way of tnihking about it.
Od: Elora [návštevník], 06.06.2011
The forum is a brgihter place thanks to your posts. Thanks!
Od: Janeece [návštevník], 12.06.2011
Now we know who the seinbsle one is here. Great post!
Od: Stella [návštevník], 12.06.2011
You're the greastet! JMHO
Od: Matee [návštevník], 06.07.2011
Your story was really informative, tanhks!
Od: Gracye [návštevník], 08.07.2011
What a joy to find somnoee else who thinks this way.
Od: Torn [návštevník], 09.07.2011
This info is the cat’s pjaamas!
Od: Alexandra [návštevník], 01.10.2011
Super informative wrtiing; keep it up.
Od: Chynna [návštevník], 09.11.2011
Good job making it apeapr easy.
Od: Lorraine [návštevník], 12.11.2011
Your wsbetie has to be the electronic Swiss army knife for this topic.
Od: Nevea [návštevník], 30.11.2011
Do you have more great artilces like this one?
Od: Rowdy [návštevník], 04.12.2011
It was dark when I woke. This is a ray of sunhsine.
Od: satuss [návštevník], 24.02.2012
Hello NorteharonDialect ok, snodus good to me !Are you familiar with Abaknon ( spoken on Capul Island and not understood by anyone else even Waray speakers) dialect or language?Good eyes! Thanks.Waray ako sala misspelled thanks the correction.katorse thanks again another slip the brain was on 16 alreadyThe only one that throws me is the ido . Most places I have visited call the adult dog ido too(after checking I see that ido is used more in Western Samar while ayam is used in the interion and in the north. Probably it seemed strange to me because ayam is chicken in bahasa Indonesian. Thanks again!ingatsdp
Od: Clau [návštevník], 27.08.2012
Dekuji za Vasi super aplikaci, cetujsi z Bratislavy hlavne do zemi Moravskych a Ceskfdch a hojne ji vyuzivam kdyz uz vyrazim na cestu a nemam lacny pristup na IN. Obcas by se hodilo i podrobnejsi Slovensko. Diky.
Od: Unique [návštevník], 20.09.2012
Angie - Ale & Italo, you are an amazing duo! Thank you for minakg our family session so easy. These pictures made me laugh and cry all at the same time. My family and I will enjoy these memories for a lifetime. Looking forward to working with you again. Acromatico rocks!!!!Thank you for your kind words Diana
Od: Adelina [návštevník], 02.10.2012
JoanieJanuary 10, 2012 - 17:05 I can honestly say if this is your first book y'all are amnaizg I honestley wouldn't mind reading a novel about Ivan and Mitch they sound like they'd be fun to get to know better and Rock star sounds good from that little bit so I can't wait for that! Thanks for joining the tour and letting us get to know mitch and Ivan Thx joanie
Od: Marita [návštevník], 08.10.2012
There's nothing like the relief of fidnnig what you're looking for.
Od: Amanda [návštevník], 08.10.2012
I'm not eiasly impressed but you've done it with that posting.
Od: Trubbind [návštevník], 10.10.2012
The Self-governing Aid in the United States resolution persuade!
Od: Bruno [návštevník], 19.10.2012
Angie - Ale & Italo, you are an amazing duo! Thank you for manikg our family session so easy. These pictures made me laugh and cry all at the same time. My family and I will enjoy these memories for a lifetime. Looking forward to working with you again. Acromatico rocks!!!!Thank you for your kind words Diana
Od: Raz [návštevník], 27.10.2012
Angie - Ale & Italo, you are an amazing duo! Thank you for mainkg our family session so easy. These pictures made me laugh and cry all at the same time. My family and I will enjoy these memories for a lifetime. Looking forward to working with you again. Acromatico rocks!!!!Thank you for your kind words Diana
Od: Jarvinn [návštevník], 04.12.2012
Diane AJanuary 11, 2012 - 2:46 Thanks for hosting JP (got the first Little Boy Lost to start today too!).Thanks to Sue and Holly/Sue Holston for shranig the info and interview on the new story, it definitely is one to watch for!
Od: Doughboy [návštevník], 01.01.2013
Your article perfectly shows what I needed to know, tnhaks!
Od: Medo [návštevník], 09.02.2013
Podľa medzine1rodne9ho dhrovoou o pre1vach zdravotne postihnutfdch me1 každfd človek pre1vo na vzdelanie a rovnocennfd život ako všetci ostatned. Veredm, že Vaše zdravotne postihnute9 dvojičky si vyžadujfa denne 24-starostlivosť a opateru a dohľad. Samozrejme ako rodič me1te spre1vne na zreteli aj ich vfdchovu a vzdele1vanie. Nakoľko nie je mi zne1me a akfd druh zdrvotne9ho postihnutia sa jedne1, ťažko sa vyjadriť. Ale možnosti sfa viacere9 - ak sa jedne1 o nižšed stupeň zdravotne9ho postihnutia mohli by sa vzdele1vať za pomoci asistenta aj v riadnej škole. Potom je to vzdele1vanie v špecie1lnych škole1ch. Najlepšie by bolo, keby ste podali bližšie vysvetlenie aspoň približne a kfd druh zdravotne9ho postihnutia sa jedne1 a tiež koľko majfa detičky rokov. Veď aJ ťažko zdravotne postihnute9 dieťa na invalidnom vozedku bez mente1lneho postihnutia sa vzdele1va v riadnej škole samozrejme v bezbarie9rovom prostreded a s pomocou asistenta. Prajem Ve1m veľa sedl, určite sa faspech dostaved, len to trve1 dlhšie ako u zdravfdch deted. Anna
Od: social bookmarks [návštevník], 14.03.2013
tvAcZd Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more.
Od: generi cialis [návštevník], 15.03.2013
I really like and appreciate your blog article.Really looking forward to read more. Will read on...
Od: Social bookmarks [návštevník], 19.04.2013
RiJ8rQ Thank you for your post.Thanks Again. Cool.
Od: good seo [návštevník], 25.05.2013
k72eUk Great blog article.Much thanks again. Really Great.
Od: seo service [návštevník], 28.05.2013
wrFU6H Great, thanks for sharing this blog.Really looking forward to read more. Cool.
Od: best social bookmarks [návštevník], 19.06.2013
DNz5IE I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Keep writing.
Od: best news on earth [návštevník], 26.07.2013
qPcvOc Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more.
Od: amazing news [návštevník], 02.08.2013
BvrBnm Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Really Cool.
Od: great link buildng [návštevník], 19.08.2013
Ebfg4M Looking forward to reading more. Great post.Really looking forward to read more. Really Great.
Od: great link buildng [návštevník], 20.08.2013
izr10y Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Really Great.
Od: best link building [návštevník], 04.09.2013
6eRvlu Thanks so much for the post. Fantastic.
Od: Francis Pasch [návštevník], 07.10.2013
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You've done an impressive job and our whole community will be thankful to you.
Od: check out these guys! [návštevník], 16.10.2013
hYJkKu Great, thanks for sharing this blog post.Much thanks again. Much obliged.
Od: link building team [návštevník], 16.10.2013
HbRcUc Wow, great article.Much thanks again. Fantastic.
Od: top seo guys [návštevník], 30.10.2013
3A5Wv9 Major thanks for the article post.Thanks Again. Cool.
Od: awesome stuff here [návštevník], 18.11.2013
6Q3h78 Major thankies for the blog.Much thanks again. Keep writing.
Od: seo service [návštevník], 15.12.2013
vxTdry Very neat article post.Thanks Again. Really Great.
Od: nice seo guys [návštevník], 17.01.2014
O7ywR3 Thanks a lot for the article post. Will read on...
Od: awesome things! [návštevník], 28.02.2014
GaBdPq Thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Od: ヘッドホン [návštevník], 05.03.2014
What we ought to do to learn more about women before you are abandoned.
Od: フィッシャープライス歩行器 [návštevník], 10.03.2014
An Dreadful Unavoidable truth About Your Wonderful japan Vision
Od: 抱き枕 通販 [návštevník], 11.03.2014
Genuine Methods Of Practice watch And Ways One Can Enroll with The watch Elite
Od: 双子 ベビーカー [návštevník], 11.03.2014
Selection of optimistic actions to discover more regarding watch before you're abandoned.
Od: キッドクラフト [návštevník], 12.03.2014
Checklist of advantageous approaches to discover women well before you're abandoned.
Od: クラフト 抱き枕 [návštevník], 12.03.2014
Some Unpleasant Fact About Your Amazing japan Fantasy
Od: ハワイアンジュエリー リング [návštevník], 15.03.2014
What Everyone Need To Know With Regards To The bag Market
Od: ハワイアンジュエリー ネックレス [návštevník], 16.03.2014
bag Got You Depressed? Some Of Us Have The Perfect Solution
Od: サーフボードsペンダント [návštevník], 16.03.2014
watch was a little too easy previously, however right now it's almost impossible
Od: オークリー ガスカン [návštevník], 17.03.2014
watch was extremely easy before, however now it's impossible
Od: オークリー バットウルフ [návštevník], 18.03.2014
Scene News - women Believed An Essential In the present day
Od: ポリス サングラス 激安 [návštevník], 18.03.2014
What you may should do to discover more on women before you're abandoned.
Od: ドルチェ&ガッバーナ サングラス [návštevník], 19.03.2014
Great new watch E-book Shows you Very Best Way To Rule The watch Marketplace
Od: オークリー デイジーチェーン [návštevník], 20.03.2014
Specifically why noone is writing about watch and as a result the things you should accomplish this afternoon.
Od: nice seo guys [návštevník], 22.03.2014
75zcqL I appreciate you sharing this blog. Want more.
Od: best prices [návštevník], 11.05.2014
1qGw3m I really liked your article.Much thanks again. Really Cool.
Od: best seo company [návštevník], 04.06.2014
SHAc5Q Fantastic blog. Will read on...
Od: awesome seo [návštevník], 17.06.2014
MB7HQa Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Od: Minneapolis Lofts and Condos [návštevník], 19.07.2014
I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is truly nice.
Od: crorkz matz [návštevník], 01.08.2014
j4qrSQ Enjoyed every bit of your post.Thanks Again. Really Cool.
Od: crorkz [návštevník], 04.08.2014
o6ah6F Wow, great post.Thanks Again. Really Great.
Od: matzcrorkz [návštevník], 05.08.2014
yOmDmC Muchos Gracias for your blog post.Much thanks again. Fantastic.
Od: http://www.hpandroids.net/ [návštevník], 04.10.2014
I have to illustrate thanks to the writer for rescuing me from this challenge. Proper following surfing through the the disposable and next crossways clothes which are not beneficial, I was thinking my complete living was dead. Source of revenue exclusive of the strategies to the issues you've sorted outdated every one by means of your complete reassess is a staid defense, as thriving as the ones which could have adversely exaggerated my complete career proviso I hadn't extend crossways the website. Your clear expertise and kindness in sad a lot of stuff was beneficial.
Od: diamond crorkz [návštevník], 18.12.2014
SsFVJa Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Much obliged.
Od: carving consigli 2 [návštevník], 01.04.2015
I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the very good works guys I've added you guys to blogroll.
Od: collection sunglasses pl8317 metal [návštevník], 04.04.2015
I do not even understand how I stopped up here, however I thought this put up was once good. I don't recognise who you might be however definitely you're going to a famous blogger if you are not already. Cheers!
Od: fake ray bans for sale [návštevník], 10.04.2015
A person of the finest factors about the replica Oakley sunglasses concept is that no a person cons you into believe that the items you are purchasing are not actual. In fact suppliers on their own make chest thumping their sales and profits pitch. If it is on-line that you would like to obtain them, then you know you are obtaining a fake.
Od: Fake Oakley Jawbones [návštevník], 11.04.2015
But watch out, because the Oakley's Gascan Sunglasses offers its best yet! Its polarized lenses are made with such uncompromising standards that they were named favorites among the Navy SEALs. Although originally created for world-class athletes only, it is now available in the mass market. Better still, you can order it for prescription-based! For anyone who rides on the dangerous lines, you'd definitely want these oakley sunglasses cheap as the ultimate companion.
Od: fake ray bans wayfarer [návštevník], 11.04.2015
Oakley is the only brand renowned for its designer sunglasses and ski goggles. Jim Jannard, the founder of Oakley eyewear in USA first developed motor bike hand grips and sold them at the motor bike events. After gathering an innovative response to his product, he moved on to sunglasses line. At present Oakley sunglasses are creating a new trend in the fashion world. They gained a separate position in the field of fashion and are creating some exciting products by keeping pace with the changing trend.
Od: fake ray bans wayfarer [návštevník], 11.04.2015
It's possible to train through this to increase your ability to deal with lactic acid for longer periods of time, but this takes some guidance. Wear sunglasses to protect your eyes from UV rays. Apply a sunscreen to your skin for prolonged sun exposure. People of all ages would fall in love with Miami? From toddlers in polka-dot bikinis to retired men soaking up the sun in beach chairs? It will be found sun-bathing by you, just take the chance to own one pair of the Cheap Oakley Sunglasses.
Od: MBT Prezzi [návštevník], 11.04.2015
But watch out, because the Oakley's Gascan Sunglasses offers its best yet! Its polarized lenses are made with such uncompromising standards that they were named favorites among the Navy SEALs. Although originally created for world-class athletes only, it is now available in the mass market. Better still, you can order it for prescription-based! For anyone who rides on the dangerous lines, you'd definitely want these oakley sunglasses cheap as the ultimate companion.
Od: fake ray bans wayfarer [návštevník], 12.04.2015
It's possible to train through this to increase your ability to deal with lactic acid for longer periods of time, but this takes some guidance. Wear sunglasses to protect your eyes from UV rays. Apply a sunscreen to your skin for prolonged sun exposure. People of all ages would fall in love with Miami? From toddlers in polka-dot bikinis to retired men soaking up the sun in beach chairs? It will be found sun-bathing by you, just take the chance to own one pair of the Cheap Oakley Sunglasses.
Od: fake ray bans wayfarer [návštevník], 12.04.2015
There is just no way to find cheap Oakley sunglasses that are authentic. The money you spend on the real thing is going to give you real quality. This brand will last years and yet seem to be good. Long-lasting design and quality are the hallmarks of genuine kind sunglasses.
Od: MBT Roma [návštevník], 12.04.2015
The sunglasses offered by them are specially designed for an active lifestyle. It does not matter whether you are lying at the side of a swimming pool or want them for a walk in the afternoon, you can blindly rely on these fake glasses. These are available in various styles. These fake cheap Oakleys are similar, the only difference is that it is not original. They look and feel the same as branded glares.
Od: shoe bottle holder [návštevník], 15.04.2015
I have read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to create one of these wonderful informative website.
Od: jean ralph lauren homme [návštevník], 24.04.2015
tly explains Olber's paradox,a problem that perplexed 19th century astronomers. The paradox wonders why the sky is dark if the universe is indeed infinite and full of stars. Poe wrote that the dark parts of the sky were stars sending light that had not reached the earth. In Eureka he writes, Were the succession of stars endless, then the background of the sky would present us a uniform luminosity, like that displayed by the Galaxy since there cou.
Od: replica ray bans uk [návštevník], 24.04.2015
Ray Ban belongs to the hottest in addition to number one makes on the earth. In addition to it has the custom made sunglasses, Ray Ban in addition has released celeb glasses aimed towards that advanced buyers. In actual fact a good number of famous famous people are actually determined donning these kinds of spectacles.
Od: ralph lauren vente privée [návštevník], 25.04.2015
elp Poe in finding a publisher for him in England but failed in finding one. Though his work was often rejected by magazines, he on occasion won first place prizes and money for his stories. Willis, editor at the Evening Mirror where Poe was employed, wrote of Poe, . one of the finest scholars, one of the most original men of genius, and one of the most industrious of the literary profession of our country.and James Russell Lowell, whom Poe great.
Od: MBT Scarpe [návštevník], 25.04.2015
These fake shades will not only damage your eyes, but will also wear out in a short span of time. Moreover, sporting a fake pair of Ray-Ban is a fashion faux-pas too. Taking note of a few details will ensure that you don't get fooled by a spurious Ray-Ban on the road.Unlike the original Ray-Ban sunglasses, fake Ray-Ban sunglasses are made with inferior quality materials. These fake sunglasses will do more harm than good to your eyes.
Od: fake ray bans for sale [návštevník], 25.04.2015
Just check out this web page and check out the plethora of ray ban sun shades sold at unbelievable charges Consider a style and also you will discover it proper here. Actually, this day, several ray ban sunglasses stand out from our own ray ban sunglasses, you will find several other possibilities.ray ban sunglasses are promoting hot, ray ban sunglasses sale,Affordable ray ban Sports Sunglasses, to meet the wants of distinct reflective coating. Stylish look and fashion style, it will likely be your superior option.
Od: chaps ralph lauren [návštevník], 25.04.2015
ion to help. Instead I received a copy and paste response. Almost like speaking to a robot who had no knowledge of the situation or people skills. If you want an even more confusing and manual read conversation, you can always try customer service over the phone. I have had at least 6 technicians come out. They always blame the box, unless they can charge you for not blaming the box. On one occasion, they charged me for nothing being wrong with t.
Od: ralph lauren homme pas cher [návštevník], 26.04.2015
ight, reflect light, or even block it and cause shadows. This will cause some things to appear brighter than others. This is what we call contrast. For example, imagine a person standing on a sandy beach. The water will be one level of brightness, the sand will be brighter, and the sky will be even brighter. The shadow from the person will be darker. This represents a higher than normal contrast scene. There is a common standard we use to measure.
Od: Gafas Oakley Baratas [návštevník], 26.04.2015
Oakley's are one of the most popular brands in the world. However, their recent surge in popularity has made it difficult to find rare and sought out pairs, or even to simply save a few bucks on current pairs. In this guide, we will show you where to find that sold out pair of Juliet's, how to save up to 70% on current pairs, and where you can sell those old Gascans on your shelf!Oakley Sunglasses for Men also have enhanced polarization beyond 99% with coatings that are shaped to the lens at the molecular level.
Od: multi coated canon nikon [návštevník], 27.04.2015
Hey there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
Od: ralph lauren fille [návštevník], 27.04.2015
they give you lots of vegetables. I like some of the more traditional sides, and my favorite is their French Fries. They are hot, crisp, and have an excellent texture for most items on the menu. They also have rice, which is a bit too starchy for my taste, and the dinner rolls which are almost a narcotic. They are addictive, and are great with a slab of butter. Stay away from their Cinnamon Apples. I didn't like them, and found them to have too .
Od: Gafas Oakley Deportivas [návštevník], 27.04.2015
Oakley sunglasses also managed to combine science with fashion. And that's all due to the fact, that they are not only very practical, but they look good as well. So you can use them to make your own fashion statement, while protecting your eyes.A person of the finest factors about the replica Oakley sunglasses concept is that no a person cons you into believe that the items you are purchasing are not actual. In fact suppliers on their own make chest thumping their sales and profits pitch. If it is on-line that you would like to obtain them, then you know you are obtaining a fake.

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.