www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
Rusko, Petrohrad • 03.12.2005

Nenávidím rána a hlavne rána, keď vstávam tak skoro. Zdá sa, že je to skoršie než čo hlásia moje hodinky a je na to aj dobrý dôvod, zabudla som na časovú zmenu a tá je vždy bolestivá. Ale raňajky čakajú a tie si nedám ujsť. Samovar tu síce nemajú. Ale je tu plno nakladaných rýb a dokonca aj palacinky na ruský spôsob s kyslou smotanou.

Hneď čo vyjdem z dverí hotela, zarazí ma obrovské množstvo ľudí, aut a obchodov s topánkami. Vychystali sme sa smerom k Nevskému prospektu a tu je plno drahých obchodov, až sa mi nechce veriť, že si tu naozaj zarábajú. Ale zdá sa aj, že je tu dosť ľudí, ktorí majú peniaze a určite nehladujú.

Petrohrad, Nevský prospekt

Daria zbadala miesto, o ktorom mi chce povedať, vraj je to reštaurácia, v ktorej mávajú aj koncerty. Chcem sa teda pozrieť ako to vyzerá zvnútra. Je pri nás hneď strážnik, a pretože hovoríme po anglicky, zavedie nás k recepcii. Recepčná zoberie naše kabáty a zavedie nás dnu, predstaví nás manažérke reštaurácie a tá nás potom s radosťou prevedie cez všetky miestnosti. Toto miesto je naozaj neuveriteľné. Veľa peňazí je tu investovaných v krásnej reštaurácii s históriou.

Petrohrad

Vraj tu táto reštaurácia bola už pred 200 rokmi a po páde socializmu odtiaľto museli odsťahovať 30 ľudí, aby z tejto budovy mohli znova urobiť známu reštauráciu ako to bolo aj pred mnohými rokmi. Bolo to totiž celé rozdelené na byty ale všetci sa ešte vždy delili o jednu kúpeľňu.

Teraz tam je krásny bar zo žltého ónyxu a šachovnicová predsieň, súkromná jedáleň pre menšie funkcie s najväčšou kolekciou herných kariet na svete a nádherná reštaurácia s maľbami na stenách a bielymi obrusmi a obrúskami na okrúhlych stoloch.

Petrohrad, Kazanská katedrála

Večer tu hráva jazzová hudba naživo a časťou reštaurácie je aj malá galéria a vedľa kasíno. Takže všetko čo človek potrebuje na dobrú zábavu je tu pekne pod jednou strechou. Reštaurácia je to úžasná a rovnako dobre vyzerá aj ich jedálny lístok, ale čo je na tomto zážitku najlepšie, je stretnutie s Alicou. Je to manažérka tohto podniku a milo nás pozve na kávu a strávi s nami takmer 2 hodiny. Je to zaujímavá žena a je aj krásna. Má drahý vkus a aj taký vzhľad. V čiernej úzkej sukni a sivej, striebristo hodvábnej blúzke vyzerá akoby práve vypadla z talianskeho módneho časopisu. Vraj je pre ňu veľmi zaujímavé pracovať v tomto odbore, ešte vždy to má veľa spoločného so sociológiou, mení predsa ako ľudia v Petrohrade rozmýšľajú nad večerom v meste a spoločenským životom, ale aj to ako cudzinci vidia dnešné Rusko. A musím povedať, že v mojom prípade sa jej podarilo vzbudiť záujem o toto mesto a aj túto kultúru. Rozpráva nám o histórii tejto reštaurácie a aj o jej terajšej pozícii ako jedna z najlepších reštaurácií v meste. Vraj sem chodí veľa expatriotov a cudzincov ale aj veľa ľudí z Petrohradu a aj z Moskvy. Jedálny lístok má ale ešte vždy ceny v Rubľoch. Alica mala záujem o právo a sociológiu a po dvoch vysokých školách sa rozhodla pracovať tu. Vraj stretne veľa zaujímavých ľudí každý deň a ak sa chceme opýtať čokoľvek o Petrohrade, aby sme jej len zatelefonovali. Moje prvé stretnutia s Petrohradčanmi teda sú naozaj zaujímavé a milé, dokonca mám pocit už teraz, že sem by som sa naozaj rada ešte niekedy vrátila.

Prechádzať sa po uliciach Petrohradu je dobrý začiatok, na každom kroku je niečo hodné obdivu alebo aspoň niečo čo človeka nejakým spôsobom prekvapí. Neviem síce ako vyzerá Moskva a ľudia hovoria, že Petrohrad je európske mesto, v porovnaní s Moskvou, ktorá je vraj úplne ruská ale naozaj ten rozdiel môžem posúdiť, až keď to na vlastnej koži zažijem. Ale pravda je, že Petrohrad pre mňa zatiaľ má výzor aj energiu európskeho veľkomesta.

Petrohrad, Chrám zmŕtvychvstaniaKráčame po uliciach smerom ku kostolu, ktorý je jeden z najznámejších v Petrohrade. Chrám zmŕtvychvstania alebo ako to povedia Rusi Chram Spasa na Krovi. Po ceste vidím dieťa na koni a nemusím Dariu dvakrát prehovárať aby si na neho nasadla. Po desiatich minútach jazdy nám milá majiteľka koňa zahlási, že jej dĺžime 2000 rubľov. Vyvalím na ňu oči a rovno jej poviem, že to veru odo mňa nedostane. Som ochotná minúť 500 a ani kopejku viacej. Po malej hádke stratím trpezlivosť a poviem Darii aby sa s ňou prestala baviť. S radosťou môže zavolať políciu ale teraz už iba mrhá časom, kde by mohla okrádať iných turistov. Daria je dokonca dosť bláznivá na to aby jej povedala, že s ňou počkáme na políciu, a keď sa dvaja v uniforme ukážu, milá Dariina kamarátka jej potichu povie, že ak jej dá ešte 2 stovky, nič im o tom nepovie. Ja mám toho dosť a ani na Dariu už nečakám, policajti odídu a máme všetci pokoj. Hm, začiatok bol príliš dobrý, ale okrádanie turistov som očakávala.

Petrohrad, Kazanská katedrála

Pozrieme si teda z vonka kostol, ktorý vyzerá ako narodeninová torta s mnohými poschodiami a potom sa prejdeme popri kanálu k ďalšiemu kostolu, Kazanskej katedrále, ktorá bola postavená ako znak víťazstva nad napoleonskými vojskami. Dnu je svätý obrázok Panny Márie a ľudia tu stoja v rade aby mohli pobozkať sklo pod ktorým sa tento obrázok schováva. Sú tu starenky ale aj mladé baby a muži s deťmi ale aj sami. Kostol je to krásny a väčšina umenia vyzerá ako by bola zo 16. storočia. Počas druhej svetovej vojny zobrali tento obrázok na lietadlo a obleteli s ním celý Petrohrad, počas obliehania tu cez studené zimy a roky hladu zomrelo veľa ľudí, ale Petrohrad nepodľahol a ubránil sa nemeckým útokom. Preto teraz ľudia veria, že je to svätá relikvia a chodia sa sem pomodliť. No a ideme ďalej do nákupného centra uprostred mesta, ktoré je jedným z najstarších v Európe, Gostinnz Dvor. Zvonku to vyzerá ako staršia budova ako mnoho iných, ale hneď ako vojdem dnu, som prekvapená značkovými obchodmi a vysokými cenami. Toto miesto je obrovské. Vystúpime znova na ulicu a z malého stánku pri hlavnom vchode sa nám hlasno ozýva populárna ruská hudba na predaj. OK, snaha tu je, ale zdá sa, že niektorým ľudom to dochádza pomalšie než iným. Sú tu plné ulice, aj keď sa už zotmie a ja s únavou padnem do postele.

Henrieta Hanisková, henrieta@exil.skPríspevky:

Od: Lubbykko [návštevník], 26.10.2008
Good site! Interesting information.. )
Od: topless beach [návštevník], 14.11.2008
i am going to tell my friends about this site - it's just perfect!
Od: solo sexo [návštevník], 15.11.2008
Here is much work done, obviously. Good site
Od: polla gay [návštevník], 16.11.2008
definitely, it's a great site!
Od: video gratis de sexo [návštevník], 16.11.2008
information i found here was quite useful, thank you!
Od: hardcore porn [návštevník], 17.11.2008
definitely, it's a great site!
Od: chico desnudo [návštevník], 17.11.2008
Here is much work done, obviously. Good site
Od: juego eroticos [návštevník], 17.11.2008
sto andando dire ai miei amici circa questo luogo - ? solo perfetto!
Od: nude man [návštevník], 18.11.2008
sto andando dire ai miei amici circa questo luogo - ? solo perfetto!
Od: pene grandes [návštevník], 20.11.2008
me like THAT!:)
Od: chat sexo [návštevník], 20.11.2008
i am going to tell my friends about this site - it's just perfect!
Od: hard core sex [návštevník], 21.11.2008
Luogo che grande avete ottenuto! Scommettevo che siete professionisti!
Od: chica playa [návštevník], 23.11.2008
information i found here was quite useful, thank you!
Od: cheney dick [návštevník], 27.11.2008
i am going to tell my friends about this site - it's just perfect!
Od: babes brazilian [návštevník], 28.11.2008
i am going to tell my friends about this site - it's just perfect!
Od: want to be in love [návštevník], 03.12.2008
..was just passing by.. good work
Od: marina difesa it [návštevník], 04.12.2008
The topic is quite curious, i must say
Od: tui reise [návštevník], 04.12.2008
well done. i'am gonna return in some time for sure
Od: Kris [návštevník], 15.04.2011
AryF41 Kudos to you! I hadn't tohguht of that!
Od: Starleigh [návštevník], 23.05.2011
At last! Smoonee who understands! Thanks for posting!
Od: Nollie [návštevník], 06.06.2011
I bow down hmubly in the presence of such greatness.
Od: Darnesha [návštevník], 12.06.2011
AFAICT you've cvoreed all the bases with this answer!
Od: Kaley [návštevník], 01.10.2011
This info is the cat's pajmaas!
Od: Elric [návštevník], 12.11.2011
Okay I'm cnionvced. Let's put it to action.
Od: Lorren [návštevník], 30.11.2011
Yeah that's what I'm tkailng about baby--nice work!
Od: Cindy [návštevník], 04.12.2011
Now I feel sutipd. That's cleared it up for me
Od: Blessing [návštevník], 09.01.2012
If information were scoecr, this would be a goooooal!
Od: Armando [návštevník], 17.02.2012
witam panie mncaermam pytanko czy moze te dwie ksiazki beda pozniej jeszcze dostepne poniewaz teraz jest brak floty A no i czy moze ukaza sie w formie papierowej najlepiej polaczone
Od: Soya [návštevník], 15.06.2012
Dekuji za Vasi super aplikaci, csuetji z Bratislavy hlavne do zemi Moravskych a Ceskfdch a hojne ji vyuzivam kdyz uz vyrazim na cestu a nemam lacny pristup na IN. Obcas by se hodilo i podrobnejsi Slovensko. Diky.
Od: Sukri [návštevník], 26.08.2012
Zdravedm.. děkuju moc za aktualizaci. Jen menšed dote1zek.. chybed mi tam vloakve1 zaste1vka Vendryně ne že bych ji potřebovala, ale je na trase kde jezdedm a v te9 aplikaci vůbec nened.
Od: Janah [návštevník], 26.08.2012
thanks bhim ji dharai ramro !! dukha lagdo kibtaa lakhnu vayacha ,k garnu garip ko gandaki yastai cha .jati bilana gara pani kasle sunna,,ko cha yaha sunna, yastai cha gandaki asha ra nirasa ma giban bete rayacha ,kas lai dos dau mero karma nai yastai rayacha yahe bhanara man bughaunu parako cha.has ta bhim ji tapai lai dharai 2 dhannabad kibtaa lakhanu vayako ma ,fari bhataulla jaya ma nepal
Od: Tracen [návštevník], 29.08.2012
That's a smart way of lokonig at the world.
Od: Cah [návštevník], 08.10.2012
Zdravedm.. děkuju moc za aktualizaci. Jen menšed dote1zek.. chybed mi tam vokalve1 zaste1vka Vendryně ne že bych ji potřebovala, ale je na trase kde jezdedm a v te9 aplikaci vůbec nened.
Od: Lexus [návštevník], 18.10.2012
Wow, this is in every rsepcet what I needed to know.
Od: Nora [návštevník], 27.10.2012
Ahoj. Me1m takfa ote1zku. De1 sa jeden projekt presiemtniť do druhe9ho. Pretože som urobil na jeden projekt Reproduktory a na druhfd PC. A teraz by som chcel PC presiemtniť do projektu z reproduktormi. De1 sa to nejak ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Od: Eziz [návštevník], 02.12.2012
Zdravedm.. děkuju moc za aktualizaci. Jen menšed dote1zek.. chybed mi tam vlkaove1 zaste1vka Vendryně ne že bych ji potřebovala, ale je na trase kde jezdedm a v te9 aplikaci vůbec nened.
Od: Auth [návštevník], 31.12.2012
Peňažnfd predspevok na bezbarie9rovfa fapravu bytuAke9 sfa konkre9tne kroky pri vyavvoabned? 1.Žiadateľ navštedvi predslušnfd darad pre1ce, socie1lnych veced a rodiny 2.Socie1lny pracovnedk daPSVaR na požiadanie poskytne potrebne9 tlačive1 3.Žiadateľ v žiadosti uvedie čo všetko potrebuje v byte urobiť 4.Určenfd socie1lny pracovnedk si predde obzrieť byt a vypracuje odpoveď na danfa žiadosť 5.Po obdržaned odpovede kontaktuje firmu, ktore1 Ve1m bude byt upravovať a dohodnete si konzulte1ciu a obhliadku priamo u Ve1s 6.Na ze1klade požiadaviek firma vypracuje ze1kaznedkovi projektovfa dokumente1ciu a kalkule1ciu cien 7.Kf3piu projektovej dokumente1cie odovzde1te na schve1lenie na daPSVaR 8.Po schve1lened a určened finančne9ho predspevku, začnfa pre1ce na bezbarierovej faprave 9.Po ukončened pre1c firma vypracuje konečnfa faktfaru, ktore1 sa odovzde1 na daPSVaR 10.Ze1verečne1 kontrola vykonanfdch faprav pracovnedkom daPSVaRzdroj. internet Michaela
Od: click through the up coming web page [návštevník], 12.03.2013
I like the helpful information you supply in your articles. I'll bookmark your blog and take a look at once more right here regularly. I'm slightly sure I'll learn many new stuff proper right here! Best of luck for the following!|
Od: link building [návštevník], 19.07.2014
31gHMN Thanks again for the article.Really looking forward to read more. Really Great.
Od: high quality backlinks [návštevník], 19.07.2014
PIPUnh Thanks so much for the blog.Thanks Again. Will read on...
Od: crorkz [návštevník], 05.08.2014
FH7Maw I really enjoy the blog post.Really thank you! Really Cool.
Od: good backlinks [návštevník], 05.02.2015
gr8Nkv Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!
Od: crork matt [návštevník], 06.03.2015
BumXgU Definitely, what a magnificent website and informative posts, I surely will bookmark your website.All the Best!
Od: pottery ricebowl yashichida [návštevník], 19.03.2015
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.