www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
Švédsko, Štokholm • 22.11.2005

Mám tu už iba jeden deň a chcem toho vidieť čo najviac. Moja prvá zastávka je radnica, kde mávajú túry o desiatej a dvanástej pre návštevníkov zvedavých na najznámejšiu budovu mesta. Je tu toho dosť na pozeranie na pár hodín, ale musíme to stihnúť za jednu.

Štokholm, radnicaAle aj keď nás sprievodkyňa poháňa, ešte vždy je pripravená odpovedať otázky a všetko nám pekne vysvetliť. Mám smolu, že som sem prišla pár dní po tom čo zatvorili určité atrakcie na zimnú sezónu. Medzi tie patrí aj výhľad z veže, na ktorú sa momentálne môžem pozrieť iba zdola zvonku a z vnútra. Každá ozdoba tu má vraj nejaký význam, každý stĺp, každá klenba a aj každý obraz, či socha má svoju históriu a svoju príčinu. Toto je budova, v ktorej sa každý rok stretnú laureáti Nobelovej ceny na večeru v modrom sále, pretože do zlatého, v ktorom tieto večere bývali kedysi sa už hostia nepomestia.

Zlatý sál tejto radnice je ale peknou pastvou pre oči. Je zlatý menom ale aj výzdobou. Vojdem dnu a nechce sa mi veriť vlastným očiam, steny sú tu naozaj zlaté, ešte viacej sa prekvapím, keď mi sprievodkyňa vysvetlí ako tento sál bol urobený. Trvalo to takmer dva roky a okolo 19 miliónov kúskov mozaiky, kým bol hotový. Navyše, je tu naozajstné zlato, nie hrudy ale dosť na to aby sa celý trblietal. Mozaika je urobená z dvoch kúskov skla medzi ktorými je tenučký lístok zlata. Celá budova zvnútra aj zvon je nádherne postavená a je hneď na brehu ostrova Kungsholmen.

Štokholm, radnica

Potom pokračujem smerom k Hotelu Grand, chcem si ho tiež pozrieť, vraj je to najlepší hotel v meste a veru je to aj pravda, sem teda prídu laureáti Nobelovej ceny, keď prídu do Štokholmu. Nemohla by som si dovoliť tu ani zostať na noc a ani jesť, ale miesto je to pekné a luxus tu kvapká z lustrov na koberce a odtiaľ vyteká až na ulicu. Mám pocit, že by som si mala začať hľadať bohatého milenca, ktorý by rád so mnou cestoval.

Hneď pred dverami Hotela Grand je už fronta na vyhliadkovú loď, na ktorú sa už dva dni chystám. Každé miestečko je obsadené a som rada, že som sa dostala na loď ešte pred tým než by všetky sedačky po stranách boli už preč, inak by ste žiadne fotky z môjho výletu nevideli.

Štokholm, Grand hotel

Jazda loďou trvá asi 50 minút a som prekvapená, koľko veľa ostrovov Štokholmu je pokrytých stromami a krásnymi súkromnými domami. Sú tu celé ostrovy, ktoré sú zelené parky a k tomu tu majú aj veľký skanzen, ktorý na rozdiel od Folklórneho múzea v Osle, znie veľmi zaujímavo.

Štokholm, plavba loďou

Daria sa po ceste stretla s chlapcami z Amsterdamu a teraz sa rozprávajú o tom ako by s nami radi šli večer do baru. Myslím, že to nechám na ňu a nájdem si miesto, kde by som mohla kúpiť nejaké pohľadnice, aby som jednu mohla poslať mojim rodičom a dať im vedieť, čo budem robiť na moje narodeniny.

Štokholm, plavba loďou

Po ceste naspäť do hotela nás pochytí hlad a zastavíme sa v hoteli Berns, ich reštaurácia vyzerá oveľa lepšie, než tá v našom hoteli. Kým my sedíme a objednávame jedlo, vonku pred reštauráciou sa pozháňalo plno hostí. Netrvá nám dlho zistiť, že sa tu vo vedľajšom sále koná veľká hostina. Daria po ceste na WC bola zamiešaná medzi hosťami a akosi sa jej podarilo vrátiť sa naspäť s lístkom na alkoholický nápoj. Vyberiem sa teda tým istým smerom aj ja a aha ho, aj mne sa jeden ušiel. Po večeri sa teda zamiešame medzi ostatných hostí a zdá sa mi, že tu má oslavy akási firma. No smola je, že sa na nás každý udivene pozerá a hneď ako otvoríme ústa, vedia že sem nepatríme. Po pive sa teda vydáme na cestu naspäť k nášmu hotelu.

ŠtokholmSom sklamaná z toho, že som zatiaľ nestretla ešte žiadnych Švédov, okrem tých v Kodani. Chcela som sa s nejakými pozhovárať, aby som zistila, ako si tu ľudia vôbec žijú. No zatiaľ som nechávala moje oči hlavne na budovách zo začiatku 20. storočia, ktorých je tu až-až a sú naozaj nádherné. Kým Európa prepadala Art Deco, v Švédsku si architekti vytvorili svoj vlastný štýl, jediný spôsob akým to môžem preložiť je Švédska elegancia. A elegantné tieto budovy naozaj sú. Švédsko produkuje veľa ocele a tá je základom budovania, ale používajú tu aj veľa iných materiálov, najobľúbenejšie sú prírodné a prirodzené elementy ako drevo a sklo a krásne jednoduché kamene. Časťou architektúry je aj dizajn nábytku a keď sa tu okolo seba obzerám, vôbec ma neprekvapuje, že IKEA je jednou z najznámejších firiem na svete. Švédi totiž čosi o nábytku naozaj vedia.

Aj keď sme už obe tak trošku opité, povieme si, že náš posledný večer v Štokholme sa musí osláviť pohárikom. Predavač v obchode s elektronikou, kam som si šla kúpiť videokazety nám poradil, aby sme šli do baru v Sodermalme, ktorý je trošku na juh od Gamla Stanu a je to vraj najlepší ostrov na nočný život. Máme šťastie, autobus pred naším hotelom nás dovezie až takmer tam. Vystúpime v Slussene a ďalej už ideme pešo. Aha a tu je plno domácich. Sú tu aj obchodíky so starožitnosťami a oblečením, plno barov a ulice plné ľudí. Sem som mala ísť hneď v prvý večer. No dnes je utorok a v utorok večer sa vraj toho v Štokholme veľa nestane. A je to veru aj pravda. Náš recepčný nám dnes večer hovoril, že ľudia vyrazia do ulíc v stredu, volajú to malá sobota, a potom ešte aj v piatok a v sobotu. Každý tu asi berie svoju prácu naozaj vážne.

ŠtokholmNájdeme náš bar a sme prekvapené z toho, že toto miesto bolo kedysi kinom, ale muselo byť naozaj malé. Teraz je z neho bar a celkom zaujímavý. Celý čas sa čudujem, prečo je tu tak málo ľudí a až keď príroda volá, zistím, že je tu ešte jedna miestnosť plná fajčiarov. Záchody sú tu ale najzaujímavejšie. Stačí sa pozrieť na obrázok aby človek pochopil. Niektoré dievčatá ale naozaj rady robia takmer všetko vo dvojiciach a tu im teda vyhoveli aj na WC.

Celý priestor je vynovený a aj bar je tu pekný, našli sme tu aj nových kamarátov Darie. Sedia tu a čakajú na nás. Prisadli sme si k nim a začali sa s chlapcami zhovárať. Sú obidvaja z Holandska, ale ani jeden z nich nikdy nefajčil žiadnu trávu, majú obidvaja 20 a sú tu na výlete so svojou triedou. Prišli sem na týždeň a teraz im to závidím, aj ja by som tu rada ešte zostala. Chlapci sú to mladí a Daria a aj ja sa po dvoch pohároch Martini a asi po hodine začneme poriadne nudiť a najhoršie je to, že jeden z nich sa asi trošku opil, a keď mu Daria povie, že je po polnoci a teraz sú už moje narodeniny, pozbieral asi všetku odvahu a navrhuje mi aby som sa s ním začala bozkávať. Chúďatko utrpí asi poriadnu ranu, keď mu poviem, že o to naozaj záujem nemám, ba čo viac, musím sa pozbierať a ísť ak nechcem zmeškať môj autobus.

Štokholm, Sondermalm Štokholm, Sondermalm

Rýchlo im teda ujdeme, ale k autobusu sa dosť rýchlo nedostaneme, pretože sa každú chvíľku zastavíme, aby sme si mohli niečo vyfotiť. Nabudúce, keď sa vrátim do Štokholmu, prídem najprv sem a prezriem si to všetko aj za bieleho dňa. Je to krásna stará časť mesta, kde veľa ľudí býva. Takže nemám pocit, že som v múzeu ako v Gamla Stane, alebo v mŕtvom meste s kanceláriami a obchodnými domami v Norrmalme okolo môjho hotela, ale že tu žijú aj ľudia a ešte vždy je to Štokholm, najkrajšie hlavné mesto v Európe.

Henrieta Hanisková, henrieta@exil.skPríspevky:

Od: Marek Prelovsky [návštevník], 07.06.2008
tak toto mesto som zazil na vlastnej kozi na trase Liverpool - Stockholm- Paris, a bolo neskutocne !!! najkrajsie co som kedy videl !!!!
Od: Marek Prelovsky [návštevník], 27.07.2008
takze ako som spominal je to uzasne mesto a pravdepodobne sa tam vraciam opat na jesen v oktobri na 3 dni .. je tam totiz tenisovy turnaj nadupany osobnostami, a dufam ze aj zastihnem hokej v Globen arene, ked som naposledy to stastie nemal !! hralo sa vo vedlajsej halo HOVET , kedze tam boli Majstovstva sveta v konikoch :-)
Od: Xbtabkoq [návštevník], 14.07.2009
vMuabI
Od: how to order adipex 37.5mg online [návštevník], 22.07.2009
Incredible site!
Od: buy no phentermine prescription [návštevník], 24.07.2009
I bookmarked this link. Thank you for good job!
Od: phentermine without a prescriptions [návštevník], 02.08.2009
vNHRyz I want to say - thank you for this!
Od: michaela [návštevník], 06.09.2009
zdravim Marek, nevies mi pls poradit nejake ubytko na pol roka v Stockholme? je to dost surne, vdaka :)
Od: Tisha [návštevník], 23.05.2011
That’s not just logic. That’s rellay sensible.
Od: Mavrick [návštevník], 24.05.2011
I thank you humbly for sahirng your wisdom JJWY
Od: Spud [návštevník], 06.06.2011
I'm impressed! You've maanged the almost impossible.
Od: Romby [návštevník], 12.06.2011
Great common sense here. Wish I’d touhght of that.
Od: Maliyah [návštevník], 12.06.2011
Walking in the peresnce of giants here. Cool thinking all around!
Od: Alexandra [návštevník], 04.07.2011
I bow down humbly in the persnece of such greatness.
Od: Gertie [návštevník], 05.07.2011
AFAICT you've covered all the bases with this ansewr!
Od: Mira [návštevník], 22.08.2011
And I was just wnoedirng about that too!
Od: Ziggy [návštevník], 02.10.2011
Hey, stuble must be your middle name. Great post!
Od: Lavar [návštevník], 09.11.2011
Good to see a talnet at work. I can't match that.
Od: Keesha [návštevník], 30.11.2011
Abosltuely first rate and copper-bottomed, gentlemen!
Od: Tangela [návštevník], 04.12.2011
Life is short, and this atrilce saved valuable time on this Earth.
Od: Diego [návštevník], 24.04.2012
Kre1sne. Ďakujeme a prajeme aby ti te1 radosť ktorfa z foienta me1š a rozde1vaš ju aj ostatnfdm ostala navždy. Veľa šťastnfdch pe1rov, veľa kre1snych ze1žitkov a dobre9ho svetla. Ty nerobedš obyčajne9 fotografie, ty rozpre1vaš a maľuješ, de1vaš do toho dušu, moment, predbeh. Ešte raz ti s cele9ho srdca Ďakujeme.Lydka a Martin
Od: Phelisa [návštevník], 26.08.2012
Hej Tjejen! Oj,en till som sitter uppe e5 natabloggtr .=) Har nyss kommit hem fre5n jobbet e5 de5 e4r det skf6nt att varva ner framff6r datorn!! Vad trevligt att er sf6ta tjej har humf6r! Se5 du fe5r ke4nna hur endel av oss andra kan ha det ge5nger tre!!!!!=(Haha gillar dina lax-funderingar =)Hoppas ni fe5r det bra pe5 konserten, Winnerbe4ck e4r se5 bra! (hugger i sten e4r hans be4sta le5t!!!!)Kram, kram!!!!!
Od: Adrii [návštevník], 27.08.2012
Hej Tjejen! Oj,en till som sitter uppe e5 nagaglobttr .=) Har nyss kommit hem fre5n jobbet e5 de5 e4r det skf6nt att varva ner framff6r datorn!! Vad trevligt att er sf6ta tjej har humf6r! Se5 du fe5r ke4nna hur endel av oss andra kan ha det ge5nger tre!!!!!=(Haha gillar dina lax-funderingar =)Hoppas ni fe5r det bra pe5 konserten, Winnerbe4ck e4r se5 bra! (hugger i sten e4r hans be4sta le5t!!!!)Kram, kram!!!!!
Od: Novianti [návštevník], 27.08.2012
c5h,det hugger till i mig att le4sa att ni ska pe5 Winnerbe4ck Jag vill ockse5 dit men har man inte kf6pt bijtlet fe5r man ju vacert stanna hemma iofs se5 jobbar jag i natt ockse5 se5 jag skulle inte ha kunnat e4nde5,men det e4r ju en lite skf6n bitterljuv ke4nsla som kommer.Njut och ha det gott pe5 alla plan..
Od: Jack [návštevník], 08.10.2012
Se5 sf6ta e4nglar! Jag tycker att du e4r helt feeannmol med dina illustrationer! Och det de4r med beste4mda barn ja jag vet inte. Jag har en ett-och-ett-halvt-e5ring och e4r ve4ldigt glad f6ver att jag fortfarande fe5r beste4mma vad han ska ha pe5 sig. Det blir prickiga stf6vlar i e5r. Men ve5r tid med spindelmannenmotiv eller bilar kommer ve4l antar jag Lina: Oj och tack ff6r pepp! Jag suger e5t mig som en svamp just nu. Ja du, jag kan erke4nna att jag e4r je4tteglad f6ver att den de4r Spindelmannen-eran inte hade kickat ige5ng ne4r min tone5ring var en liten kille. Han gillade le4nge randigt och det var absolut inte mig emot. Se5 njut av prickar se5 le4nge det ge5r. Njut ff6r mig med, ff6r he4r tycks det ju inte bli ne5gra. Kram.
Od: Tracy [návštevník], 08.10.2012
My problem was a wall until I read this, then I smasehd it.
Od: Arie [návštevník], 18.10.2012
Hej ThomasJeg tester lige din vilje-skole.Ise6r ogse5 fordi det ramme lige i solar-plexus af hvad jeg har brug for.Er det mgeennin man skal svar i denne formular ?Hvis ja, se5 svarer jeg fsva :1)at jeg ingen klare definerede me5l harat jeg agerer abnormt impulsivtat jeg er alt for magelig/doven2)forste5r ikke din pre6mis ? ikke kontrol over , mener du at man pt ikke evner at kontrollere ? for kostvaner osv er jo netop noget man burde ha fuld kontrol over (du ved, ikke eksterne pe5virkninger).Se5 hvis det er pre6misen :- motionsvaner- karriere/uddannelse- temperamentOg se5 en lille servicemeddelelse.Stf8dte lige pe5 to stavefejl i din blog.Afsnit Er vilje medff8dt? ,skal se6tningen i parantes lyde : (dette sikrer din overlevelse) Afsnit Nu ge5r vi i gang med at tre6ne din vilje skal se6tningen lyde : Du skal ud i omre5der hvor du ikke kontrollerer .. Hils derhjemme og f8nsk onkel Torben alt det bedste med hans kre6ftbehandling. He5ber snart det mf8g kan forsvinde.alt det bedstemkhJakob
Od: Jerson [návštevník], 27.10.2012
Hej ThomasJeg tester lige din vilje-skole.Ise6r ogse5 fordi det ramme lige i solar-plexus af hvad jeg har brug for.Er det meenignn man skal svar i denne formular ?Hvis ja, se5 svarer jeg fsva :1)at jeg ingen klare definerede me5l harat jeg agerer abnormt impulsivtat jeg er alt for magelig/doven2)forste5r ikke din pre6mis ? ikke kontrol over , mener du at man pt ikke evner at kontrollere ? for kostvaner osv er jo netop noget man burde ha fuld kontrol over (du ved, ikke eksterne pe5virkninger).Se5 hvis det er pre6misen :- motionsvaner- karriere/uddannelse- temperamentOg se5 en lille servicemeddelelse.Stf8dte lige pe5 to stavefejl i din blog.Afsnit Er vilje medff8dt? ,skal se6tningen i parantes lyde : (dette sikrer din overlevelse) Afsnit Nu ge5r vi i gang med at tre6ne din vilje skal se6tningen lyde : Du skal ud i omre5der hvor du ikke kontrollerer .. Hils derhjemme og f8nsk onkel Torben alt det bedste med hans kre6ftbehandling. He5ber snart det mf8g kan forsvinde.alt det bedstemkhJakob
Od: Kikie [návštevník], 28.10.2012
Me5 ikke glemme at mange av dem ogse5 tar e5 ge5r til ftiskake kirurger og fe5r fikset pe5 seg.For en tid tilbake i en sf8rlandsperle som heter Lillesand jobbet jeg som df8rvakt og en gjeng med jenter som se5 ut somom de var 16 se5 jeg spurte om ID, det visste seg at den yngste var 32, ne5r jeg spurte om jeg kunne fe5 navnet til kirurgen de brukte fniste de og jeg fikk et visittkort til tidligere nevnte kirurg, (la det ve6re sagt at de kom pe5 en gigantis seilbe5t sammen med mennene sine som se5 ut som Peter Stordalen hele gjengen).Jeg tror vestkanten av Oslo er se5 fake som det kan fe5 blitt!!
Od: Sanjay [návštevník], 02.01.2013
Et mirakel (fra latin mlaicurum av mirari = undre seg) eller et under, er en uforklarlig eller uforste5elig hendelse.Betegnelsen er historisk benyttet i minst tre ulike forbindelser:Religif8s betydning. Guds inngripen i hendelser pe5 jorden. Ved for eksempel jf8denes flukt fra Egypt, ved flere av Jesus' handlinger, bl.a. oppstandelsen fra de df8de.Verdens syv underverker. Gammel betegnelse: abDe syv miraklerbb.Folkelig tale. abJeg kan ikke utff8re mirakler, men skal gjf8re se5 godt jeg kan.bb abMiraklenes tid er ikke forbi.bb abDet er et mirakel at det gikk bra.bb o.a.
Od: Maxmud [návštevník], 12.02.2013
V prvom rade ze1jdite na predslušnfd daPSVaR a tam Ve1m poradia. A tak pode1te žiadosť, ktore1 bude posfadene1 a na ze1klade kteroj budu priznane9 kompenze1cie. Mirka
Od: google plus app download [návštevník], 22.03.2014
I every time spent my half an hour to read this webpage's articles or reviews everyday along with a cup of coffee.
Od: adtitan google plus android [návštevník], 30.06.2014
Great article, totally what I needed.
Od: http://countrysoldier.org/ [návštevník], 04.10.2014
I'm as a result optimistic to arrange this. This is the type of blue-collar that needs to follow familiar and not the casual in carve up truths that's by the added blogs. Be present represent be thankful as an alternative of your sharing this supreme doc.
Od: Lorenza U. Danese [návštevník], 09.10.2014
I'm really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this problem?
Od: variety pack canned [návštevník], 22.10.2014
Amazing things here. I'm very happy to look your article. Thank you so much and I'm looking ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?
Od: long sleeve cocktail dresses [návštevník], 21.01.2015
If you wish for to get a great deal from this paragraph then you have to apply such techniques to your won weblog.

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.