www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
Nórsko, Oslo • 19.10.2005

Teraz som poriadne sklamaná. V Osle mrzne a aj keď je tu čerstvý vzduch ako ani len pod Tatrami nemajú, nechce sa mi tu byť. Oslo je asi jedným z najškaredších miest aké som kedy videla, ale mám pocit, že problém je aj v tom, že tomuto mestu pod mrakom a v daždi momentálne chýba farba.

Oslo, Karl Johans Gate - hlavná ulica mestaJeseň je tu a nikto sa na zimu neteší. Bodaj by sa aj tešili, keď‘ tu budú cele mesiace v tme. Naozaj stačia dva dni, tri ak tu človek chce silou mocou byť dlhšie, ale potom to už začína byť únavné.

Ceny sú tu tak nehorázne vysoké, že si pripadám ako dáky chudák. Prerátavam čo stojí fľaša vody, a keďže nemám na výber zaplatím za ňu to, čo odo mňa pýtajú, čo je vyše 30 Kroner, asi také 4 eurá. Nechce sa mi veriť, že je to vôbec možné, a cítim sa ako na púšti.

Nočné OsloMilý anglický barman v mojom hoteli mi rozpráva o tom ako sem pred deviatimi rokmi prišiel kvôli žene a o tom ako sa nabudúce pozrie na mapu a zistí kam to vlastne ide pred tým, než zas urobí podobnú hlúposť. Vraj ho tu ale potrebovali, aj keď tu je barmanov dosť, sú vraj veľmi nudní a nevedia zabaviť hostí. Pivo sa tu síce predáva aj v potravinách, ale iba do desiatej, potom to vraj zakryjú čiernym plátnom, a je po zábave. Alkohol sa predáva iba v obchodoch s alkoholom a to je zas kontrolované štátom. Dokonca aj bary sú pozatvárané už o jednej a ľudia zas tak veľmi cez týždeň nikam nechodia, ale zato cez víkend sa opijú do nemoty. Nezdá sa mi, že sa v piatok podhrniem do nejakého klubu.

Ráno sa hneď vyberiem ku kráľovskému palácu a po ceste sa poobzerám po Karl Johans Gate, ktorá je hlavnou ulicou mesta s divadlami, reštauráciami a luxusnými hotelmi. Počula som, že Grand Hotel je jedným z najlepších v meste a navyše tu mávajú laureátov Nobelovej ceny za mier, medzi ich návštevami v Nobelovom Centre Mieru. Dám si teda celkom slušné "café latte" a prezriem si ľudí, ktorí si, zdá sa, môžu dovoliť dosť veľa ak si môžu dovoliť jesť tu. Moja káva tiež stojí nehorázne peniaze a ja si sľubujem, že sa sem už nikdy nevrátim. Dostavím sa pred kráľovsky palác a vidím tu iba malú skupinku japonských turistov. Ak si niekedy nie ste istí, či idete správnym smerom za niečím zaujímavým, iba nasledujte japonských turistov, tí vždy vedia nájsť najzaujímavejšie kútiky každého mesta.

Oslo - kráľovský palác

Počula som, že Nórsky kráľ je veľmi milý človek a stávajú sa aj také veci, že si s ním človek vypije pivo a poklebetí bez toho, žeby vôbec vedel, že sa zhovára s jeho výsosťou. A tak teda dúfam, že sa ukáže aspoň v okne, ale nič také sa nedeje. Výmena stráží je vždy zábava, ale okolo tejto žiadne veľké ceremónie nikto nerobí, a som tomu aj rada lebo tu v tejto zime hodinu stáť nevydržím.

Oslo - reštauráciaVyberiem sa teda ďalej a ked’ ma zastihne hlad zastavím sa vo francúzskej reštaurácii, ktorá je otvorená iba tri týždne, ale vyzerá už dosť populárne. Majiteľ nás sám privíta a usadí, pozhovára sa s nami a donesie nám voňavú zeleninovú polievku s kúskami údeného lososa a sendvič, ktorý vyzerá ako umenie. Samozrejme si dáme aj dezert, tento šéfkuchár je špecialista na sladkosti a vôbec nie sme sklamané. Ak ste v Oslo, nenamáhajte sa s prezeraním mesta, najlepšia časť je táto reštaurácia. Volá sa Chocolat a je hneď neďaleko paláca na St. Olafs gate 33.


Pokračujem ďalej popri radnici k prístavu odkiaľ odchádzajú lode k polostrovu, ktorý sa volá Bygdoy. Je na ňom najdrahšia časť mesta a asi štyri múzeá. Ja si chcem silou mocou pozrieť lode Vikingov a smola je v tom, že hneď na konci leta všetky múzeá zatvárajú skôr a aj toto je otvorené iba do štvrtej popoludní. Stihnem to ale a pozriem si aj tri veľké lode. Najlepšia vec na tomto múzeu je, že mi tu všetko dovolia fotiť a nemusím za to ani platiť navyše. Lode sú to nádherné a dá sa na ne pozrieť aj zhora.

Oslo - Bygdoy

Hneď vedľa Vikingskiphuset je aj Nórske folklórne múzeum, ale tam sa už nedostanem, ale nejako ma to tam ani neťahá. Vraj tam majú drevené budovy z celého Nórska a sú tam preto, aby ľudia videli ako sa kedysi v Nórsku žilo. Ale takisto som počula, že keď už človek videl jeden takýto dom, videl ich všetky a tak si radšej pozriem ako tu teraz bývajú bohatí Nóri. A ojojoj, až sa mi z toho točí hlava.

Oslo - trajekt

Vrátim sa naspäť k prístavu a kým čakám na moju loď prezriem si jachty, ktoré tu v klube majú zakotvené ľudia z Osla. Musia mať každý aspoň jednu, je ich tu toľko.

Oslo - BlitzVyberiem sa naspäť do mesta a k Národnej galérii a po ceste zbadám miesto, o ktorom som si čítala predošlý večer v časopise pre návštevníkov. Toto je Blitz, kultúrne centrum pre určitú časť mladých ľudí v Oslo. Je otvorené už od 1982 a okrem kaviarne je tu vraj aj knižnica a štúdio rozhlasu. Prezriem si to pekne všetko zvonka a poberiem sa hneď k dverám, aby som sa mohla pozhovárať s dvoma zaujímavo vyzerajúcimi chalanmi, ktorí práve vyšli von. Náš rozhovor netrvá ani dve minúty pred tým, čo zistím, že títo dvaja zas až takí zaujímaví nie sú. Namáhajú sa so svojím oblečením toľko, že je to teraz jediná vec, ktorá na nich niekoho zaujme. Sú tu preto, aby mohli v kaviarni fajčiť cigarety a "trávu".

Oslo - kráľovský palácOh, ešte som nespomenula, že sa v Osle nesmie v baroch a reštauráciách fajčiť. Pre mňa, nefajčiara je to perfektné, ale ľuďom tu sa to zas až tak veľmi nepáči. Ale zdá sa mi, že prišli na to ako sa vyhnúť státiu pred barom uprostred treskúcej zimy, namiesto cigariet majú totiž tabak s rozličnými príchuťami, ktorý prežúvajú. Vojdem dnu a zistím, že práve zatvárajú, je už šesť a pre nich teraz padla. Je tu niekoľko ľudí, s ktorých sa snažím dostať nejaké informácie, no smola je, že všetci sú tu tak trošku pomalí. A vraj "tráva" žiadne vedľajšie účinky nemá! Sklamaná teda pokračujem ďalej, v duchu sa sama seba pýtam, čo som to vlastne očakávala a vôbec si nie som istá, či je to iba tou "trávou", že sú títo ľudia takí spomalení.

Oslo - prístavSnažím sa premýšľať nás Oslom pozitívnym spôsobom, ale akosi sa mi to nedarí. Kodaň bola úžasná, ale možno pre moje očakávania Dáni nasadili latku príliš vysoko. V Nórsku sú vraj veľmi vysoké dane a preto sa mi aj zdá, že jediný obchod, v ktorom sú ľudia vždy, je H&M. A je to vidieť aj na uliciach, vkus je tu tak trošku smutný a nikto sa s tu s tým veľmi nepára. Mám pocit, že som tu najlepšie oblečená osoba a s mojím príjmom je to veľmi smutné konštatovanie.
Okrem toho, je úžasné, že v Kodani som žobrákov nikde nevidela a tu ich je až až. Zdá sa mi tiež trošku divné a je to aj nepríjemné, že tu kľačia na uliciach na kolenách, asi sa im tu toho zas až tak veľa neujde.

Oslo - múzeum vikingovTakže, ďalej sa nútim rozmýšľať pozitívne, ale mám čím ďalej tým viacej pocit, že to asi nepôjde. Najzábavnejšiu vec, ktorú zistím o Osle je, že Národnú Galériu, ktorú mám v pláne navštíviť, pred dvoma rokmi vykradli ozbrojení lupiči za bieleho dňa a odniesli so sebou najdôležitejší obraz, ktorý táto galéria vlastnila. Výkrik od Eduarda Muncha sa odvtedy ešte nenašiel. Takže ani nedúfam, že ho uvidím. Dobrá vec je, že vstup sem je voľný a vo štvrtok je otvorené do ôsmej večer.

Trvá mi necelú hodinku pozrieť si každý kúsok umenia, a aj keď to nie je obrovská galéria, je tu zopár kúskov, ktoré stáli za to. Po ceste naspäť do hotela stretnem chalana, ktorý vyzerá veľmi slušne a chvíľu sa s ním zhováram, kým mi neprehlási, že by sa mu veľmi páčilo keby som ho odfotila nahého.

No, myslím, že mám Osla plné zuby, aby som už bola v Štokholme! Nabudúce až si zmyslím, že chcem vidieť Nórsko, bude to iba v lesoch a nie v blízkosti Osla!

Henrieta Hanisková, henrieta@exil.skPríspevky:

Od: Ivana [návštevník], 21.10.2005
Aho Henrieta asi si mala v tom Norsku pekne zatvorene oci a asi aj srdce. Oslo a aj cele Norsko ma krasnu dusu a ten tvoj prispevok mi dobre zatal do srdca, ale je to len jeden nazor. A ozaj v zime je stale tma len za polarnym kruhom a nie v Oslo. Prajem vela pekych cestovatelskych zazitkov Ivana
Od: peter [návštevník], 25.10.2005
V Norsku som bol už davnejšie, ale asi mala Henrieta dosť zaslepené oči, lebo príroda aj pri Osle je prekrásna, v meste je kopec parkov,Vigelandov park, športový areál Holmenkolen.... apod. Nie je všetko len puby a korzo ... Oslo je typické prístavné mesto ktoré nezasiahla ešte krutá globalizácia sveta a to si na tom meste treba vychutnať . Peter
Od: Jarda [návštevník], 01.02.2006
Mila Henrieta, to co pises vobec nie je pravda. Je to iba tvoj subjektivny nazor a som rad ze v nom zostavas osamotena. Neviem aka anabaza ta viedla k tak kritickemu hodnoteniu. Je mi luto ze si nemala moznost uzit si Oslo rovnako perfektne ako ja. A tak pre mna zostava nadhernym pokojnym, bezpecnym mestom leziacim v prekrasnej prirode s pohodovymi (skvele oblecenymi) ludmi. Suhlasim iba s nazorom ze je velmi drahe (podla studie britskeho vyzkumneho ustavu Economist Intelligence Unit dokonca najdrahsie mesto na svete (udaj k 01.02.2006). Kazdemu kto sa chysta do Norska urcite doporucujem zastavit sa na par dni aj v Osle a uzit si jeho krasnu, pohodovu atmosferu. A nezabudnite potom pridat svoj prispevok pre Henrietu ;o)
Od: sthlm [návštevník], 02.04.2006
ten prispevok ma pravdu,oslo je onicom.najlepsi je samozrejme stockholm.norsko je pekne,ale mne je vrcholne nesympaticke.a co sa tu hadate ze nema pravdu?MA!Oslo je strasne!!!!
Od: veronika [návštevník], 15.06.2006
aj ja chcem ist do Norska, Svedska alebo Finska ale neviem si vybrat. chcem sa ucit niektory z tychto jazykov , no neviem ci to zvladnem . Chcem vediet nazor niekoho nestranneho ktory tieto krajiny navstivil, aby sa vyjadril prostrednictvom tejto web stranky.Co sa mi najviac oplati ak chcem v nejakej z tych krajin zit, teda byvat?
Od: Robert [návštevník], 27.06.2006
Ahoj Veronika dovolim si zareagovat len na teba. Ja som uz o krocik v predu. Ja som si vybral Norsko a norcinu. Ucim sa ju styri mesiace a chystam sa tam v dohladnej dobe.Ak budes mat chut napis mi na tento mail rob_2r@yahoo.com. Mozeme pokecat Zatial ahoj
Od: Raduz [návštevník], 11.07.2006
Ahojte, chystáme sa na 2 týždne ná cestu po Norsku, Dansku, Finsku, Svedsku. Prosim vás ak máte nejakú dobru stranku, ktorá nám odporuči co v týchto krajinách vydiet, radi si necháme poradit. Dik s pozdravom Raduz
Od: julo [návštevník], 16.07.2006
ahoj.. no neviem, neviem, podla mna je oslo uzasne, ja som tu uz nejaky cas, a ked je leto a teplo, je to asi najkrajsie mesto v europe, krasne parky, trava, kde sa da sadnut a okolo 25C, co je ideal, ked to porovname s teplotami tam na juhu. ak ste niekto okolo, alebo sem idete a potrebujete pomoct ci poradit, mozete ma skusit kontaktovat na iuloo@hotmail.com, rad pomozem, ak bude mozne. ahoj
Od: i [návštevník], 30.09.2006
no mne sa oslo pacilo... ale bol som tam v lete, vtedy je to asi ine... najlepsie tam bolo to mnozsvto blondiniek :-)
Od: Karol [návštevník], 18.10.2006
V novembri idem do Stavangeru.Je tam niekto zo Slovákov?Či všetci len v Oslo.Rád by som počul názor aj na Stavanger.Dík.
Od: brano [návštevník], 09.12.2006
vobec nemas pravdu.Oslo je nadherne mesto plne akcii.Travim tu dost vela casu takze si na omyle
Od: geri [návštevník], 20.02.2007
každemu sa pači niečo ine.No ja môžem povedať že oslo je strašne krásne mesto s prijemnými ľudmi,nádhernou prírodou a super miestami na vyblaznenie.Zažila som tam pekné prazdniny,na ktoré nikdy nezabudnem,aj preto,že som tam utratila celoročné úspory;)no nič,aj tak to stálo zato.Už teraz sa neviem dočkať,kedy tam znova pôjdem a navštívim najlepších ľudí,akých som kde spoznala.Týmto pozdravujem Reginu,Piu,Clauda,Dinu,Nicolaia,Dannu,Teana atd´.vaša Geri
Od: zuzana [návštevník], 05.06.2007
Po precitani Henrietineho prispevku som mala vazne obavy navstivit Oslo, ale Julo ma trosku povzbudil (dakujem) a musim povedat, ze som mala najkrajsi vikend za posledny rok. Pocasie uzasne, music festival z niekolkymi "stages" okolo centra a v centre, kde si kazdy mohol vybrat styl hudby podla chuti, detsky festival na Akershus, prehliadka folklornych tancov v Norwegian folk museum... a mnozstvo inych atrakci.., prekrasny design malebnych drevenych domcekov, simulovany ski jumping....Oproti zivotu v Dubline, to boli tri dni "in heaven". V Kodani som bola v marci, za dazdiveho pocasia a vobec som namal take uzasne zazitky ako Henrieta a preto si myslim, ze Skandinavia je krasna, ked svieti slniecko, alebo ked je plno snehu....za dazda a zimy nie je pre turistu peknych vela veci...
Od: dena [návštevník], 25.07.2007
Ahojte ... Norsko som navstivila 2x a hodnotim ho velmi pozitivne,prekrasna krajina(fjordy,kostoliky,ladovce,priroda...tak krasne nedotknuta priam zazracne cista).ODPORUCAM VSETKYM...
Od: daniela [návštevník], 30.07.2007
ahojte všetci, čo ste navštívili Nórsko, chystám sa tam na 1 rok pracovať, viete mi napísať zopár užitočných rád, čo zobrať zo sebou oblečenie a tak..dik email aikon78@azet.sk
Od: michaela [návštevník], 01.08.2007
Ahojte, tak to tu citam a je mi smiesno:) Pracujem v Geirangeri, v najkrajsom fjorde v Norsku a co mozem povedat je , ze Norsko je nadherne....A Oslo carovne.(samozrejme zalezi na tom co ocakavate - nie je tu ziadna juzanska atmosfera) Absolutne.... Ma vsetkych 5P. Len niekedy je to tak , ked nemate okolo sebe spriaznene duse, moze to tu byt aj dost psychicky tazke.... Tma a sneh a dazd vas dostanu do pocitu beznadeje, no potom treba vyhladavat ludi a zabavu na kompenzaciu.... Ja tu prezivam krasne obdobie napriek tazkej praci.... A mozem povedat ....ked si chcete zarobit, chodtte do Norska! Nie do osla, lebo tam je to nepricetne drahe, ale skor si vyberte, nejake mensie mestecko ci dedinku !!! Hlavne nieco , kde viete , ze je krasna priroda a vela turistov!!! To vam da moznost spoznat uzasnych ludi a zazit krasne chvile v panensky nedotknutom svete.... A k tomu obleceniu.....najlepsie si je zobrat si zo vsetkeho kusok...Lebo Norsko vie prekvapit aj krasnym slnecnym pocasim, no aj pekelnou zimou. V kazdom pripade dobre turisticke topanky!!!! A alkohol a cigarety su tu nepricetne drahe. V turistickych oblastiach zvyknu dovazat alkohol a cigarety autobusari cim sa mozte zachranit , no inak sa radsej pripravte na odvykaciu kuru;) Zelam vam vela prijemnych zazitkov;)
Od: terry [návštevník], 11.09.2007
Ahoj Henrieta, ty si ich teda skritizovala, zniedsla chudakov az po ciernu zem, tak by ma zaujimalo ako by si potom opisala takú Bratislavu,ked ti Oslo prislo take nesympaticke
Od: Solinko [návštevník], 08.10.2007
Tento clanok ma dost zarazil. Norsko je strasne krasna krajina a Oslo je jedno z najkrajsich miest kde som bol. Samozrejme priznavaam pre cloveka ktory v Norsku nezije alebo tam aspon sezone nepracoval je vsetko neskutocne drahe. Neviem si predstavit ze by som tam mal stravit ľ mesiace tak ako som stravil, keby som 6 tyzdnov nepracoval. Ale aj pre taketo tazke financen naklady sa do Norska na buduci rok opat vratim a naplno si to uzijem. Nepoznate niekto nejaky rozsiahlejsi norsko-slovensky, pripadne norsko-cesky slovnik internetovy slovnik. Pripadne aj norsko-anglicky. Odporucam prilozenu stranku. Najdete tam kopu uzitocnych informacii o norsku, hlavne ludia ktori sa do tejto krajiny chystaju prvy krat.
Od: Solinko [návštevník], 09.10.2007
Este preilozena stranka: norsko.profitux.cz
Od: Mathew [návštevník], 26.11.2007
Reagujem na tvoj prispevok co sa tyka tvojho vyberania si spomedzi troch skandinavskych krajin..Ja som v norsku takze ti mozem povedat s pocutia a z vlastnych skusenosti ze zo Svedska a finska obcania chodia za pracou do Norska pretoze si tu pridu na lepsie zarobky ako v spominanych krajinach.navyse norsko je spomedzi tychto statou najkrajsie,obohatene krasnymo fjordami za ktorymi sa mozes vybrat.rec v norsku je na studovanie pomerne tazka no ked si v spravnom kolektive o chvilu si ju osvojis ako v kazdej krajine..mne osobne sa norstina velmi paci..
Od: Adri [návštevník], 14.01.2008
Ten kto v Norsku zije a porovnava tak asi skonstatujem ze priroda je nadherna. Mne sa paci jedna vec, ze Nori sa prisposobili prirode, nie naopak. Ak by som tu bola ako turista, tak Norsko jednoznacne vyhrava. Jazyk: nie je tazky. Je neobvykli a potrva Vam to par tyzdnov kym sa don dostanete. Samozrejme odhliadnuc od dialektov. Oslo - dialekt je fajn, lahko mu porozumiet, horsie je to uz takom Rogalande a nejakom Trodheime alebo Tromsø. Ked hovoris slusne norsky, rozumies aj Svedovi, noooo mozno Danovi horsie.....:D No a s finstinou to prosim Vas neporovnavajte, pretoze finstina nie je ani trosku podobna so svedstinou, alebo norstinou. Moj manzel je fin a to ja teda nic nerozumiem.... Inak rozpravame sa norsky...:D Vela stastia vsetkym, co sa odhodlaju do Norska.Ucte sa jazyk hlavne!
Od: tancik [návštevník], 29.02.2008
Ahojte vsetci,rada by som zneuzila toto ako zoznamku... uz pol roka zijem v Osle, zacala som sa ucit norstinu ... len zatial som tu nestretla ziadnych slovakov a tak mi to dobre padlo z casu na cas pokecat. tancik@centrum.sk
Od: Marek Prelovsky [návštevník], 07.06.2008
Tak ,ja sa chystam do osla 9.juna 2008, z liverpoolu, tak potom poslem moje hodnotenie,ale inak cela skandinavia je urcite uzasna,a najkrajsie miesto na zemi je urcite STOCKHOLM !! mozem len odporucit borecrebell@zoznam.sk
Od: aja [návštevník], 16.06.2008
Ahoj Henrieta. Mozno reagujem trosku neskorsie ale len teraz som nahodou klikla na tvoj clanok. V norsku zijem uz par rokov a v osle som prezila pekne tri roky. Pre teba ako turistu je to drahe mesto ale preto by som ti poradila ak budes mat este moznost vratit sa tak na prehliadku mesta je dobre mat sprievodcu alebo aspon nejakeho krajana co pozna mesto a okolie. A este rada na prehliadku mesta si vyber rocne obdobie ktore ti velmi dobre vyhovuje a ked toto vsetko spojis mozno aj tvoje hodnotenie bude pozitivnejsie. A jedno odporucanie na zaver. Co tak obzret norsku prirodu? Za taky kratky cas je velmi tazko hodnotit norov (hlavne z pohladu druhych ludi) ale norsko je zname svojou nadherou prirodnych kras tak co tak vynehat potulky mestom a stavit na istotu a zazitky z poznavania prirodnych kras? Verim ze toto by ti dalo trosku iny pohlad aspon na norsko ako krajinu. Spoznavanie mentality ludi treba nehat na obdobie ked sa rozhodnes v tej danej krajine dlhsie zit alebo pracovat. Prajem vela stastia a optimizmu a verim ze norsko bude krajina ktoru budes chciet este raz navstivit a uistit sa ci ten nazor ktory si si spravila nebude predsa len trosku iny.
Od: Marek Prelovsky [návštevník], 16.08.2008
Takze mojo hodnotenie OSLA : Ako beznemu turistovi, bola tato krajinka dost draha zalezitost,|Ceny tam su asi najvacsie na svete, OSlO je najdrahsie hlavne mesto Europy,ak nie sveta. Ale je pekne.. Velka moznost vyberu skvostov OSLA. S kamosmi sme zmapovali mesto, ako aj historicku cast OSLA, kde su muzealne domy ,ako zili ludia kedysi.. oplati sa urobit vystup na Luziarske stredisko., neskutocny zazitok, je tam i SKI TRENAZER ! Neskutocna bola biela Opera v centre mesta, pri pristave, bola neskutcne krasna !Takze moje hodnotenie je pozitivne... See you ! MArek P.
Od: ludmila [návštevník], 26.09.2008
ahojte, som na tejto stranke prvy krat.Mozno uz onedlho by sme s manzelom mali vycestovat za pracou do Norska-Osla.Vtip je v tom,ze mame ist svojim autom a svojim autom tam aj dochadzat do prace.Viete mi prosim Vas niekto zo zijucich v Osle povedat uprimne,co nas caka vdaka tejto podmienke? A co potrebujeme k papierom? a je ta strava naozaj v Osle tak nehorazne draha? Vdaka za odpovede.ludmila
Od: tatranka [návštevník], 09.10.2008
Ahoj Ludmila, no ja tu zijem zatial par mesiacov a ak sa chystate autom, je to len vyhoda. Poznam tu Slovakov, ktori tu pracuju a hovoria, ze doprava autom sa oplati viac ako platit mesacnik. Samozrejme to zalezi od toho, ako daleko budete mat ubytko od prace. Doprava tu premava vo viacerych zonach a mesacnik v tej prvej, ktory plati na bus, metro a vlak stoji 550 NOK/mesiac, prva + druha zona okolo 1200 NOK, benzin sa tu pohybuje cca 12-13 NOK/liter. Auto mozete pouzivat 1 rok ako cudzinci, potom ho tu musite registrovat a s tym su tu ze vraj spojene vysoke poplatky za poistku. Treba si tu davat velky pozor na prekrocenie rychlosti, lebo je to tu velmi nekompromisne a pokuta moze prekvapit. Ja auto nemam, takze neviem v tom az tak chodit. Strava je tu naozaj draha...proste nemozes preratavat, lebo by Ta ''vystrelo'' :) Pre porovnanie chlieb okolo 20 NOK (vynasob si to cca 3,6), mlieko 12 NOK, pivo 20-30 NOK v potravinach, kava cca 20-40 NOK atd. atd. Ale urcite sa da z norskeho platu slusne vyzit. Pomerovo su tie ceny urcite prijatelnejsie ako na SK. Neviem, co viac chces vediet...skus mi napisat na tatranka81@hotmail.com, ak chces lepsie info. Maj sa.
Od: juro [návštevník], 25.10.2008
Nesuhlasim s autorkou. Norsko je najkrajsia krajina a Oslo najkrajsie mesto, ake som kedy navstivil. Ceny su drahe, ale za to moze vysoka zivotna uroven. Ostatnym len radim: urcite si dajte tu namahu a popozerajte si mesto. Je tu co obdivovat. Do francuzskej restauracie si mozete sadnut kdekolvek na svete.
Od: artúr [návštevník], 05.05.2009
pekný den. velmi pekne vas chcem poprosiť o radu/y, o tom ako zisakť pracu v Norsku. Zatial to skušam individualnym oslovovanim hotelov, reštauracii atd.. zatial nič. Ma to podla vas zmysel? Vyhladavače prace su poväčšine v norčine, tak sa hlada tahšie.. Prosim ak by ste mali nejaky typ, stranku, možnosti.. budem vam vdačny Nech sa darí !
Od: mykka [návštevník], 29.05.2009
Heňa...absolutne neobjektivny posudok...oslo je jedno nadherne mesto!!! parky, pamiatky, ludia...to, ze si ho navstivila na jesen v zlom pocasi ti nedava pravo ho zkritizovat pod ciernu zem...kdekolvek sa na jesen pohnes, zime, dazdu a hmle sa nevyhnes... oslo som po prvy raz navstivila v r. 1996 a uz vtedy bolo nadherne a odvtedy je to stale lepsie...odvtedy som tam pomaly kazdy rok na vikend, tyzden...zamilovala som si ho :)
Od: Eqqdyjus [návštevník], 13.07.2009
Gzus4t
Od: Pwdimbgt [návštevník], 13.07.2009
9qxn9V
Od: phentermine accion diet tabs [návštevník], 22.07.2009
I want to say - thank you for this!
Od: north china beijing time syphilis cialis [návštevník], 23.07.2009
Great work, webmaster, nice design!
Od: drug interactions viagra [návštevník], 01.08.2009
Perfect work!
Od: marian [návštevník], 08.10.2009
Na tento prispevok cestovateľky sa nedá nereagovať. Dva zápory, ale naštastie len vo vete. Žijem tu v Nórsku len pol roka a pracujem tu. Je pravda, že na mentalitu tak multikulturálneho mesta a jeho život akým Oslo bezpochyby je si treba určitú dobu zvykať a ako turisty by sa sem mal človek viackrát vrátiť aby pochopil. Aj ja mám množstvo výhrad, ale len z môjho pohladu a starých zaužívaných návykov. Len príde skutocný denný život a ziszíte pravdu. Čo chcem povedať? Je to Henrietin pohľad a ani nevieme koľko tu bola a čo hľadala. Nóri žilu "rulig", teda v klude a "uten stres", bez stresu a nám sa to zdá, že je tu všetko spomalené. Možno, ale ŽIJÚ a vedia si aj užívať zarobené peniaze aj napriek vysokým daniam a cenám. Viem to podľa seba. A žobráci, ano sú tu, ale to nie sú Nóri, ale Rumuni a iná cháska, ktorá tu hľadá bezpracnú nádej na život. Píšem veľa a možno hovorím málo. P.S.: Každá krajina má svoje pre a proti a každý z nás ich vníma svojsky. Ja som tu spokojný, so Slovenskom sa to nedá porovnávať, maslím zým kvalitu života. Pozdravujem všetkých čo majú otvorené srdce a dušu pre celý svet.
Od: Janka [návštevník], 14.10.2009
Zaujimavy blog.
Od: maria [návštevník], 14.12.2009
Ahojte vsetci citala som tie vase prispevky a chcela by som radu od vas v lete buduci rok sa chystam do Osla aj s detmi a ja sa tam chcem vzdelavat, resp. ucit sa norstinu, tak mi poradte ak dobre jazykove skoly poznate a tiez ake aktivity sa tam daju robit s detmi, vdaka moc za radu: babmaja@yahoo.com
Od: maria [návštevník], 14.12.2009
maria to som ja este raz moj mail je babimaja@yahoo.com tak sa mi prosim vas ozvite a poradte mi ake su skoly na leto dobre na naucenie sa norstiny
Od: diana [návštevník], 30.12.2009
ahojte..no ja som mala tu cest a bola som v Oslo aj v inych mesteckach a dedinke v okoli Osla a je tam krasne, hlavne pohoda ktoru salaju ludia uz len ked je bezny pracovny den..nikto nie je nervozny, kazdy sa usmieva a je mily, hoci ja norsky nehovorim a anglictinu mam velmi slabu, dokazala som tam bez problemov existovat uplne sama 1O dni v auguste...a urcite sa tam coskoro vratim...a mozno aj ostanem zit, pretoze som tam stretla lasku svojho zivota...a to nemam uz 30 ale viac...hehe..aj take carovne je Oslo, Asker, Drammen a pod. mesta a miesta v Norsku. Takk ...ha det bra Diana
Od: Zuzana [návštevník], 18.02.2010
Po prečítaní tohto článku musím súhlasiť s príspevkami.Henrieta je bud slepá, alebo bola v úplne inom meste, alebo tam ani nebola a popísala všetko na základe nejakých fotiek. Oslo je nádherné mesto. Má toľko obyvateľov ako Bratislava, ale je neporovnateľne krajšie.Už len tá príroda okolo.Nevedela som, kam mám pozerať skôr. Komentovať mentalitu a zvyky iného národa, môže len niekto, kto pozná ten národ dokonale. A o tom u Henriety silne pochybujem.Že je tam v zime skoro tma? Aj u nás. Ale zato v lete je tam svetla a svetla......že nejaký národ veľa pije? Aj slováci sú dokonalí ožrani.A na záver. Nórsko je najkrajšia krajina akú som kedy videla.Je tam kľud, pokoj, čisto a nádherná príroda. A ľudia?Sú neuveriteľne kľudní, tolerantní a všetko funguje tak ako má, čo mi u nás chýba.Odporúčam každému navštíviť túto krajinu, je to ako v rozprávke.
Od: Ангел [návštevník], 11.06.2010
Спасибо вам за статью. Thanks. Буду заходить чаще. А щас фильм пойду смотреть
Od: Miro [návštevník], 06.07.2010
Včera som sa vrátil z Osla. Boli sme tam na predĺžený víkend, a som veľmi spokojný, že po Štokholme, Madride, Paríži, Londýne, Barcelone, sme sa rozhodli ísť práve do Osla, aj keď je to bezosporu veľmi drahé mesto. No ak sa niekto rozhodne navštíviť túto ZELENÚ (!) metropolu, tak by nemal všetko preratávať a snažiť sa prispôsobiť sa pomerom, hoci to nie je vždy jednoduché. Oslo je nesmierne pôvabné mesto, a hoci má 580 000 obyvateľov, vládne mu kľud, pokoj a harmónia. Návštevník má príjemný pocit, keď nastúpi do niektorej električky a nechá sa odviezť na konečnú. Architektúra Osla je očarujúca, či už drevenými domami, alebo vilami, či veľkými obytnými rezidenciami, alebo neskutočne pôvabnými dedinkami, ktoré sú na ostrovoch v Oslojskom fjorde, kam sa môžete dopraviť loďami, ktoré sú súčasťou MHD v Oslo. MHD v Oslo tvoria autobusy, električky, metro, prímestské vlaky a lode. Ak sa rozhodnete navštíviť Oslo, kúpte si "týždenku" na MHD, v cene 210 NOK. Oplatí sa to, lebo jednotlivé cestovné je 20 NOK na jednu jazdu. "Električenku" si môžete kúpiť v info centre pred stanicou Oslo S, kam sa dostanete expresom (vlakom) z letiska za 170 NOK za 19 minút, aj keď medzinárodné letisko je cca 50 km od Osla. Môžete využiť aj taxi, ak ste 3, lebo na letisku je možné dohodnúť fixprice rovno pred hotel. Naša cena bola 500 NOK. Taxikár zastaví taxameter na vopred dohodnutej cene, aj keď ste len v prvej 1/3 cesty. Z mesta na letisko je "dohodnutá" cena medzi 580 až 780 NOK. Podľa spoločnosti taxislužby. No trvá to dlhšie, ako airportexpresom. Ten jazdí cez 200 km rýchlosťou a každý druhý vlak, ktorý odchádza z Oslo S, každých 10 až 15 minút, nikde nestojí, len na letisku. Veľkým prekvapením v lete je, že aj o polnoci je vonku ešte svetlo,a ak nie je zamračené, tak sa dá v pohode aj čítať. Ak je v Oslo 25○C, to je už veľmi príjemné leto, a ak je jasno, kľudne si ľahnite na trávnik, alebo hoci aj na strechu novootvorenej Opery a opaľujte sa. Samotná Opera je úžasná stavba. Sklená stena obrátená k moru a strecha končiaca v morskej vode. Fantastický nápad! To stojí za vzhliadnutie, ostatne, ako Vigeland park, kde Vás uchvátia sochy mužov, žien a detí (snáď) vo všetkých možných náladách a charakteroch. Je to skvelý zážitok, ktorý umocní chutná káva, alebo capucino, za takmer 6 €. No to nie je podstatné, ste predsa na dovolenke, a tu sa s "cenami" jednoducho ráta, a tak nemá zmysel prerátavať. Nórsko si žije svoj život a životné náklady sú nastavené na ich príjmy a sociálny program. Priemerná mzda je okolo 3300€ (údaj z roku 2006), takže tie ceny sú pre nich OK. Ak sa vydáte do Nórska, počítajte s tým, že výmena Eur na NOK Vás dosť prekvapí. Kurz, ktorá je nastavený, je skutočne len orientačný. V zmenárni (na stanici) si zaúčtujú pri kurze cca 7,5 NOK za 1 €, poplatok 100 NOK pri výmene do 500 NOK, 150 NOK do 1000 NOK,a tak ďalej, alebo v info centre, je to síce bez poplatku, ale výmenný kurz je 7,06 NOK za 1€, hoci oficiálny kurz bol 7,89 NOK za 1€. A koľko potrebujete vreckového? To záleží od toho, čo máte vopred zaplatené, resp. čo chcete v Oslo, či v Nórsku, "podnikať". Jedlo vo fastfoode výjde cca od 80 do 170 NOK, pivo v bare (čapované) okolo 79 NOK, káva do 40 NOK, v reštauráciách varené jedno od 149 NOK vyššie, pizza okolo 119 NOK. No pohár vína vás výjde na 89 NOK, čo je cca 14 €. Počas celého pobytu sme nenarazili na žiaden obchod s alkoholom. Pivo sme si kúpili v supermarkete, malá plechovka okolo 19 NOK, veľká do 30 NOK, no musíte počítať s tým, že plechovky, ako aj PET fľaše sú zálohované a máte ich možnosť vrátiť. Záloha je od 0,5 do 2,5 NOK. Zmrzlina začína pri cene 30 NOK za jednu guľu (doslova), ak po cca 45 NOK za 4 veľké gule. Odporúčam citrónovo limetkovú, Je famózna! Fajčiari by sa mali zásobiť cigaretami z domu. V Nórsku sú cigarety poriadne drahé! 10 "kowboyských" cigariet light sotí 7 €, 49 NOK. Vstupné do múzeí a na atrakcie je od 50 do 100 NOK. Ak máte predstavu o múzeách, ktoré chcete navštíviť, potom sa oplatí kúpiť aj Oslo pass, ktorého cena začína na 1 deň od 480 NOK, Zahŕňa aj MHD, aj vstupy do múzeí počas 24 hodín. No určite zájdite do Holmenkollen a výjdite na nový skokanský mostík. Oslo máte ako na dlani a je to úžasný pohľad. Dostanete sa tam MHD, aj keď momentálne tam metro nejazdí, popri trati metra jazdí autobus 1B. V 2011 budú tam Majstrovstvá v skokoch na lyžiach, a ten mostík je krásnou architektonickou stavbou, ktorú stojí za to vidieť. Ak uvažujete navštíviť Oslo, neváhajte a vyberte sa tam. Budete veľmi príjemne prekvapení, ako môže byť viac, ako polmiliónové mesto, obkolesené z jednej strany morom a z druhej horami (presnejšie lesmi), také zelené. To mesto je utopené v zeleni. Nevynechajte ani botanickú záhradu. Oslo má svoje čaro, a je iné, ako Štokholm, ktorý stojí na ostrovoch a je takisto veľmi pozoruhodný. Ešte zostávajú Helsinky, z tohto štátneho triumvirátu, ale o nich, niekde inde a po nasatí poznatkov a dojmov, po ich návšteve.
Od: Андрей [návštevník], 24.08.2010
дравствуйте. До не давнего времени я создавал обычный сайт а теперь увидел у вас блог. Какая разница между ними ?
Od: Adka [návštevník], 04.10.2010
Ahojte, takze vidim,ze ludia maju rozne nazory..Ja sa chystam do Norska a to priamo do Osla v decembri, ale myslim,ze Henrieta ma neodradi od toho..Velmi sa na to tesim, lebo pred 5rokmi som bola nejaku dobu vo Finsku a ta krajina ma nadchla..A myslim, ze Norsko je na tom podobne..
Od: lenlons@gmail.com [návštevník], 06.11.2010
Ahojte, poradíte mi, prosím, ako mám hľadať prácu v hoteli, reštaurácii, najlepšie v turistickej oblasti? Viem pracovať, mám rada ľudí, učím sa po nórsky, viem v pohode komunikovať po anglicky, pasívne po francúzsky a učím sa aj španielčinu...
Od: Фильмы [návštevník], 30.12.2010
С Новым Годом Вас ! Пусть принесет удачи и счастья !!!
Od: Борислава [návštevník], 10.01.2011
И как прошли праздники ? Кстати со старым новым годом :) Будет повод еще раз праздновать праздник и посмотреть фильмы :D
Od: Изольда [návštevník], 19.01.2011
Ваша информация на тему - www.potulkysvetom.exil.sk - Studene Oslo - cestovatelsky dennik Exilaka вашего сайта www.exil.sk просто классная. Правда жаль что видео нет.
Od: видео приколы [návštevník], 23.01.2011
Ваш сайт www.exil.sk нуждается в смене дизайна. Ну а тема www.potulkysvetom.exil.sk - Studene Oslo - cestovatelsky dennik Exilaka просто без картинок и видео. Весь инет забили таким контентом который вы хотите чтобы люди читали но кто щас в наше время вообще читает ???
Od: реферат [návštevník], 03.02.2011
Ваш сайт www.exil.sk просто супер ! thanks !
Od: IvanaFukalot [návštevník], 13.02.2011
Как вставить рисунок в комментарий ?
Od: Молоденькая [návštevník], 17.02.2011
Я никак не смогла вставить рисунок в коментарий. Вставляю ссылку на рисунок а он не показывает его как рисунок. Что мне делатЬ? Фотки беру отсюда - images.yandex.ru/yandsearch?text=www.exil.sk
Od: малолетка [návštevník], 19.03.2011
Вы новости копируете что ли? Уже читала где то.
Od: Lorren [návštevník], 14.04.2011
bW6t4B You've hit the ball out the park! Icrendible!
Od: andrea [návštevník], 21.05.2011
no čaute čaute. ja som v osle žila 8 mesiacov, ale mne sa oslo naopak veľmi páčilo a určite sa tam chystám navštíviť priateľov, ktorích rada opať uvidím. pre tých, čo tam chcú pracovať vrelo doporučujem, aby vedeli nie len po anglicky ale hlavne po nórsky. anglina je len tak mimochodom, ale je dobré vedieť obe jazyky. veľa úspechov všetkým prajem :)
Od: Libby [návštevník], 21.05.2011
It's spooky how cleevr some ppl are. Thanks!
Od: Lavigne [návštevník], 23.05.2011
Great cmoomn sense here. Wish I’d thought of that.
Od: Ival [návštevník], 06.06.2011
Real brain power on display. Thanks for that anewsr!
Od: Misty [návštevník], 06.06.2011
In awe of that answer! Rlelay cool!
Od: Тексты песен [návštevník], 21.07.2011
Привет как дела ? Статья класс :)
Od: Агнесса [návštevník], 22.08.2011
Приветики материал для статьи.! Прям как сюжет фильма www.exil.sk этот материал вы откуда то своровали ? Я уже читал его ! :(
Od: Фильм [návštevník], 29.09.2011
Красивый материал для статьи.! Меня Васса зовут а Вас ?
Od: Honey [návštevník], 02.10.2011
This is exactly what I was lokiong for. Thanks for writing!
Od: Jennylee [návštevník], 09.11.2011
Heck yeah bay-bee keep them ciomng!
Od: Kailan [návštevník], 30.11.2011
Posts like this brigehtn up my day. Thanks for taking the time.
Od: Luck [návštevník], 04.12.2011
No cmoplaints on this end, simply a good piece.
Od: Ивана [návštevník], 15.12.2011
Зачем вы меня обманываете ! Сами пишите а мне даже комментарий нельзя сказать !!! Почему не размещаете мои ответы ! Это не блог ес ли мне ответ даже нельзя написать !
Od: Майя [návštevník], 22.12.2011
Thanks ! Gut gut
Od: Idalia [návštevník], 13.01.2012
Ho ho, who woluda thunk it, right?
Od: Matheus [návštevník], 24.04.2012
george16/02/2011ayto pou vlepw einai oti den vlemuope tin kampoura mas kai koitame tous allous.Ayto einai to provlima mas koitame PANTA ti kanoun oi allou.Stin teliki magkia tis-an kai prosopika den mou arese to tragoudi-as kanei kai allous gumno kai as paei na kerdisei stin eurovision!!!
Od: Shiva [návštevník], 26.08.2012
Same with me... still thinking about it, since I was in Norway (Lofotes) when it haeppned.. it is something one can explain and we never will be able to explain it. But still I'm thinking about the victims.. so sad.Beautiful outfit though! As always :)
Od: Rie [návštevník], 27.08.2012
Same with me... still thinking about it, since I was in Norway (Lofotes) when it hpnpeaed.. it is something one can explain and we never will be able to explain it. But still I'm thinking about the victims.. so sad.Beautiful outfit though! As always :)
Od: Spriya [návštevník], 30.09.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kenplimomtet kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: Mzfr [návštevník], 30.09.2012
Se5 finn blogg!:) Jeg liker vanligvis ikke moggolbeter se6rlig godt, men her var det utrolig mange flotte bilder og antrekk :)SVAR: Se5 skjf8nn! Jeg setter stor pris pe5 se5nne komplimenter! Det skal du vite! :)
Od: Marni [návštevník], 08.10.2012
You Sir/Madam are the enemy of confusion eveywrhere!
Od: Nayeli [návštevník], 18.10.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kelomimpntet kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: Handy [návštevník], 27.10.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kimelomentpt kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: north face coats outlet [návštevník], 16.12.2012
So that's what a Pillar of Cloud is: A worldly instantiation of an all-powerful, vengeful God seeking to demonstrate the primacy of his chosen people,
Od: north face jackets [návštevník], 25.12.2012
I’ve been producing professionally for about 4 years.5. What has been the biggest challenge for you in this particular music industry?
Od: north face down jackets [návštevník], 27.12.2012
[roughly] 1/2 of the soldiers shit and pee in their pants and/or freeze the first time they encounter enemy fire. Tests with missiles are tests,
Od: belstaffjacketsireland [návštevník], 29.12.2012
s they did back then.Posted by: JohnE | Nov 15, 2012 1:55:30 PM | 13@13 One can imagine some heated altercations in the departure lounge.Posted by: dh | Nov 15, 2012 2:18:41 PM | 14
Od: Kenelm [návštevník], 31.12.2012
Wow I must confess you make some very trenchant pinots.
Od: Affinity [návštevník], 10.02.2013
Free info like this is an apple from the tree of knwloedge. Sinful?
Od: Regina [návštevník], 10.02.2013
You are so awesome for helping me solve this msytrey.
Od: smashing top seo [návštevník], 25.10.2013
T8ubQf A round of applause for your blog.Thanks Again. Keep writing.
Od: Mr.Lucas Smith [návštevník], 16.11.2013
ahoj My som sa súkromní investori dávame von zabezpečené ručiť za úvery Obchodné mužov a ženy v obchodných transakciách , nákup auta , domáce kúpnej úver a ďalšie osobné pôžičky E.T.C. Dáme sa dlhodobý úver na päť až päťdesiat rokov maximálne s 3 % úrokom na túto tému môžete nám povedať , že množstvo budete potrebovať , aby vám zašleme podmienky , ak ste naozaj záujem o získanie úveru od nás , sú úvery , vydané v Holandsko States Dollar maximálnu dám 80000000 dolár , USA a minimálne USA 1000 dolárov . Ja tiež bezpečnostné a non - Collateral Úvery pre vaše podnikanie spustenie . Pokiaľ máte záujem vyplňte formulár žiadosti nižšie , takže môžeme začať spracovávať vaše výšky úveru . APLIKÁCIA : Meno : ___________________________ Priezvisko : ____________________________ Pohlavie : _______________________________ Rodinný stav : _______________________ Kontaktná adresa: ______________________ Mesto / PSČ : ________________________ Krajina : ______________________________ Dátum narodenia : ________________________ Výška úveru : ________________________ ________________ Doba trvania úveru Mesačný príjem / ročný príjem : _________ Povolanie : ___________________________ Účel , pre úver : _____________________ Home Telefón : ________________________________ Mobilný telefón : ________________________________ Fax : __________________________________ V potvrdení týchto informácií , dám vám dobre počíta Podmienky a stav dohoda . Ďalej je informovaný , že budete mať formu určenie vyžadované , ktoré môžu byť buď vodičský preukaz alebo pracovné ID . ============================ Spôsob platby : * Platba bankovým prevodom na * Platba bankovým overeného šeku ( kuriérom ) * Platba prevodom západnej odborov ============================= Boh vám žehnaj ... Naše webové stránky : www.caprisonaloanservicess.gnbo.com.ng/ napíšte nám na caprisonaloanservices@yahoo.com Mr.Lucas Smith
Od: awesome stuff here [návštevník], 18.11.2013
5IpYSF I truly appreciate this article.Much thanks again. Great.
Od: you want this now [návštevník], 15.12.2013
wL2uEe Im obliged for the blog post.Much thanks again. Really Great.
Od: check it out [návštevník], 08.01.2014
iIEY1a Very neat blog post.Really thank you! Cool.
Od: look at this [návštevník], 18.01.2014
7YInGi Awesome blog article.Thanks Again. Really Cool.
Od: check it out [návštevník], 30.01.2014
pvpYDL Fantastic blog article. Much obliged.
Od: awesome things! [návštevník], 28.02.2014
mVEUmg I appreciate you sharing this article.Much thanks again.
Od: replica bags [návštevník], 05.03.2014
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo - cestovateľský denník Exiláka replica bags
Od: replica bags [návštevník], 05.03.2014
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo - cestovateľský denník Exiláka replica bags
Od: nice seo guys [návštevník], 22.03.2014
OKCOMc Im thankful for the article.Thanks Again. Awesome.
Od: check it out [návštevník], 11.05.2014
osHcnn Thanks a lot for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.
Od: Www.Piupizza.Co.Uk [návštevník], 07.06.2014
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this website on regular basis to take updated from latest information.
Od: awesome seo [návštevník], 18.06.2014
PiDFnD Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Really Great.
Od: awesome seo [návštevník], 19.06.2014
mrDBzs Thanks for sharing, this is a fantastic post.Much thanks again. Much obliged.
Od: Gregorycow [návštevník], 21.06.2014
numerous stories, internet searches, jokes also, saying Viagra, Viagra, Viagra. What more could anyone if possible need to be sure thither Viagra? EdExpress.co.uk viagra online
Od: Gregorycow [návštevník], 21.06.2014
Sildenafil citrate is an vigorous ingredient of this most non-professional ED drug viagra. Viagra is used in a treatment in search men experiencing erectile dysfunction. Viagra's business is to creation EdExpress buy viagra online
Od: Gregorycow [návštevník], 22.06.2014
There are many generic options of viagra handy in most role of the world. Caverta, silagra, Edegra, kamagra, veega, and Meltabs are infrequent trusted generic names used during ED ed express viagra
Od: Princeea [návštevník], 22.06.2014
jy paydayloanssouthdakotanow.com payday advance usa
Od: Charleset [návštevník], 23.06.2014
e8 paydayloansdelawarenow.com project payday affiliate
Od: Charleset [návštevník], 25.06.2014
p5 paydayloanssouthdakotanow.com no telefax payday loans
Od: Charleset [návštevník], 25.06.2014
np paydayloansdelawarenow.com payday loans in hamilton
Od: Charleset [návštevník], 26.06.2014
aw paydayloansnorthdakotanow.com payday loans murfreesboro tn
Od: Charleset [návštevník], 26.06.2014
pj paydayloanssouthdakotanow.com payday lending south carolina
Od: Charleset [návštevník], 27.06.2014
0w paydayloansnevadanow.com payday advance fullerton ca
Od: Charleset [návštevník], 27.06.2014
tv paydayloansnevadanow.com payday loans in hamilton ontario
Od: Charleset [návštevník], 28.06.2014
c0 paydayloansnorthdakotanow.com payday loans fast approval
Od: Charleset [návštevník], 29.06.2014
dm paydayloanscalifornianow.com payday loan legislation canada
Od: Charleset [návštevník], 30.06.2014
8r paydayloanscalifornianow.com lotto payday
Od: Charleset [návštevník], 01.07.2014
g2 paydayloansnevadanow.com payday loans no checking account
Od: Charleset [návštevník], 03.07.2014
tw paydayloansnorthdakotanow.com payday loan san diego
Od: Charleset [návštevník], 03.07.2014
r6 paydayloansnevadanow.com payday loans first free
Od: Charleset [návštevník], 04.07.2014
ph paydayloansnorthdakotanow.com non payday bad credit loans
Od: Charleset [návštevník], 06.07.2014
qy paydayloansdelawarenow.com payday loans resource center
Od: Charleset [návštevník], 08.07.2014
aa paydayloanscalifornianow.com payday condominiums park city
Od: Charleset [návštevník], 09.07.2014
sn paydayloansdelawarenow.com payday jobs
Od: Charleset [návštevník], 10.07.2014
zr paydayloansnorthdakotanow.com payday loans for debit cards
Od: Charleset [návštevník], 11.07.2014
cn paydayloansnorthdakotanow.com payday loans 89123
Od: crorkservice [návštevník], 19.07.2014
RFNN84 Im thankful for the article.Thanks Again. Great.
Od: Thomaswab [návštevník], 01.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]canadian online pharmacy viagra[/url] oa4pk, [url=htt://viagraindiatabs.com]buy cheap viagra without prescription[/url] d3v65
Od: Thomaswab [návštevník], 01.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]online order synthroid[/url] chyvj, [url=htt://viagraindiatabs.com]how does viagra work[/url] u77rj
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]viagra cheap buy[/url] yaiyf, [url=htt://viagraindiatabs.com]generic viagra online reviews[/url] 8pdgc
Od: crorkz linkz [návštevník], 02.08.2014
VVRAkg Looking forward to reading more. Great article.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]viagra free[/url] jm5an, [url=htt://cheapcialisindia.com]suprax 100 mg cialis pills[/url] vqgub
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://cheapcialisindia.com]get cialis online[/url] qlze2, [url=htt://cheapcialisindia.com]where to buy cialis online[/url] g6d7n
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid generic drug levothyroxine sodium[/url] 1d59t, [url=htt://synthroidnetshop.com]skipping doses of synthroid drug information[/url] pky2j
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://generic-rx-med.com]order cialis professional[/url] yrkok, [url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid drug colors[/url] r8fs1
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]losing weight while taking synthroid drug[/url] shrb8, [url=htt://cheapcialisindia.com]buy cialis online in usa drugs[/url] tgz6l
Od: Cialis [návštevník], 03.08.2014
Hello good photo Thanks you
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid generic vs brand thyroid stimulating hormone[/url] vq2h6, [url=htt://viagraindiatabs.com]viagra australia online[/url] u5eey
Od: Cialis [návštevník], 04.08.2014
Hello must read Thanks you
Od: matzcrorkz [návštevník], 06.08.2014
HZU5ik I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Fantastic.
Od: generic cialis [návštevník], 06.08.2014
Hello Good Thanks
Od: http://sucipto82.blogdetik.com [návštevník], 04.10.2014
Hello, Neat place of duty. In attendance's an deliver with your web situate in tangle traveler, may possibly ensure this… Specifically nonetheless is the advertise chief and a enormous module to additional individuals will abandon outdated your magnificent prose payable to this problem
Od: crorkz jremy [návštevník], 23.11.2014
jsImV1 I will right away grab your rss feed as I can't find your email subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.
Od: matz crorkz [návštevník], 17.12.2014
NQUOG9 Really appreciate you sharing this article.Thanks Again. Really Cool.
Od: best dating sites [návštevník], 29.12.2014
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web smart so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it
Od: Best dating sites [návštevník], 04.01.2015
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?
Od: bogner nyc [návštevník], 19.01.2015
3. The Dark Knight Rises Bane and Batman Turn into Bros
Od: Miss Halimat [návštevník], 23.01.2015
Andro Tsara, Izaho Miss. Halimat, iray fanta-daza, ara-dalàna & iray deraina mampisambotra vola orinasa. Dia mampisambo-bola avy amin'ny olona teo amin'ny tahan'ny ny 3%, mila fanampiana ara-bola. Ve ianao manana voninahitra ratsy na ianao mila mandoa faktiora vola? Dia te-hampiasa izany fitaovana mba hampahafantatra anao fa azo antoka tombontsoa hanolotra fanampiana ho isika dia ho faly ny hanolotra anao-bola. Tsy misy voninahitra maso, 100% Azo antoka ny. (Misshalimatloanfirm1@gmail.com) ny mpangataka dia hanomboka ny hamaly ny findramam-bola 4 volana aorian'ny bola no soa aman-tsara izy nafindra / azy. Ny tsy mandoa ny trosa indray amin'izao andrasana daty / fe-potoana, hetsika ara-dalàna no noraisina momba ny fangatahana amin'ny alalan'ny mpisolovava avy hatrany. Fangatahana izay tsy afaka ny hihaona amin 'ny hamaly homena 2 volana kokoa ho toy ny fotoana fahasoavana ara-dalàna eo anatrehan'ny zavatra ho taken.apply amin'izao fotoana izao ao amin'ny: misshalimatloanfirm1@gmail.com Miss. Halimat bola Mafy ho azo antoka sy fanta-daza bola. misaotra FAMPIHARANA bola hameno-KARAZANY SY HIVERINA Name Of fangatahana: ............... Address: ................ City: ..................... .. State: ........................ Firenena: .................. .. Lahy sy ny vavy: ...................... Toe-Panambadiana: ................ Age: ......................... Fibodoana: ................... Fidiram-bola Rate: ................... Lazao: ........................... Office Number: ................ Mobile: ..................... .. Vola Pejy: ............... Bola Duration: .................. Zava-kendreny bola ..................... Fampiharana teo anoloan'ny eny / tsy: .................. aho maika miandry valinteny .... Miss Halimat
Od: chestionare auto [návštevník], 14.02.2015
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo Completeaza chestionare auto drpciv 2014 categoria B, C, E, A, D si treci examenul auto cu aceste teste drpciv online- chestionare auto Chestionare auto si teste explicate pentru categoria B. Chestionarele de la examenul auto oficial sunt actualizate si revizuite. Ia examenul auto din prima.
Od: crork work [návštevník], 06.03.2015
7fSHDP My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!
Od: lite p041 001 2 [návštevník], 17.03.2015
Hi there, after reading this amazing article i am too cheerful to share my familiarity here with friends.
Od: louboutin pas cher [návštevník], 31.03.2015
"Geniuses, I believe mulberry factory shop will be able to complete the task, remember back to make mulberry outlet online hospitality. Tianxiang smiled promise, and other villagers dispersed, said:" shadow butterfly, so that several groups of people for, Cox that and Yue Ling dark to test the waters, the section of track to the destination strange? especially Tibetan valley. "shadow butterfly nod to leave. "Xuan children, the next will be a very tough battle, Sha Shajia and you want to join the fight to reduce the damage." Snow, you can already ride the night pupil?
Od: system swivel samsung sgh [návštevník], 03.04.2015
Your mode of explaining the whole thing in this paragraph is really nice, all can easily understand it, Thanks a lot.
Od: match.com [návštevník], 06.04.2015
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I'm hoping to present something back and aid others like you helped me.
Od: plain punk braces [návštevník], 06.04.2015
My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page again.
Od: crewneck alternative apparel [návštevník], 17.04.2015
Right away I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read additional news.
Od: assigment for money om [návštevník], 21.04.2015
For countering the high fee, compare quantity of lenders assigment for money om last month, the economy added only 114,000 workers.
Od: disney stitch iphone case [návštevník], 23.04.2015
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between superb usability and visual appeal. I must say you've done a very good job with this. Also, the blog loads very fast for me on Safari. Excellent Blog!
Od: charger adapter proclaim [návštevník], 26.04.2015
This post presents clear idea designed for the new visitors of blogging, that really how to do running a blog.
Od: bionic zectron phone [návštevník], 27.04.2015
I am really delighted to glance at this webpage posts which consists of lots of valuable facts, thanks for providing such information.
Od: porcelain plates kizeto [návštevník], 29.04.2015
I have read so many content regarding the blogger lovers except this article is actually a good piece of writing, keep it up.
Od: samsung proclaim case dolphin [návštevník], 29.04.2015
Hello, after reading this amazing paragraph i am as well glad to share my know-how here with friends.
Od: white l ash city [návštevník], 01.05.2015
I'm not sure where you're getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.
Od: dress vest and tie [návštevník], 01.05.2015
Heya! I realize this is somewhat off-topic however I had to ask. Does operating a well-established website like yours take a large amount of work? I'm completely new to blogging but I do write in my diary everyday. I'd like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!
Od: kikyou bellfolower japanese porcelain [návštevník], 03.05.2015
I think everything posted made a ton of sense. However, what about this? suppose you were to create a killer headline? I mean, I don't wish to tell you how to run your blog, but what if you added something that grabbed people's attention? I mean www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo - cestovateľský denník Exiláka is a little vanilla. You might glance at Yahoo's front page and note how they write post titles to grab people to click. You might add a video or a related picture or two to grab readers interested about what you've got to say. Just my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.
Od: crorkservice on fiverr [návštevník], 05.05.2015
bR0Tn9 I am continuously browsing online for articles that can help me. Thx!
Od: fisher price imaginext rescue center [návštevník], 06.05.2015
Hello there! This blog post could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I'll forward this information to him. Fairly certain he'll have a very good read. Thank you for sharing!
Od: wallet leather trifold credit [návštevník], 07.05.2015
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
Od: universal external 2800mah flashlight [návštevník], 07.05.2015
Thank you for the good writeup. It actually was once a entertainment account it. Glance complicated to far brought agreeable from you! However, how can we keep in touch?
Od: v5000 camcorder battery [návštevník], 09.05.2015
I savor, result in I discovered exactly what I was having a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye
Od: quest bars [návštevník], 09.05.2015
WOW just what I was looking for. Came here by searching for Minecraft Games
Od: paidsurveysb.Tripod.com [návštevník], 09.05.2015
Great article. I am dealing with a few of these issues as well..
Od: minecraft games [návštevník], 10.05.2015
Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying this information.
Od: twitter.com [návštevník], 10.05.2015
I enjoy reading an article that can make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment!
Od: minecraft.net [návštevník], 10.05.2015
Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to get nearly anything done.
Od: microfiber frequency wireless [návštevník], 11.05.2015
Thanks for sharing your thoughts about blog. Regards
Od: standards premium mid1045 [návštevník], 11.05.2015
I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
Od: regular nylabone healthy edible [návštevník], 11.05.2015
Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!
Od: http://freemusicdownloadsb.com [návštevník], 11.05.2015
Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.
Od: bestdatingsitesnow.com [návštevník], 11.05.2015
Hey there are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
Od: cupcake graduation wrappers [návštevník], 11.05.2015
I think the admin of this web page is in fact working hard in favor of his web page, as here every information is quality based material.
Od: fredrick linen drawstring [návštevník], 12.05.2015
My brother suggested I may like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't consider simply how much time I had spent for this information! Thanks!
Od: minecraft.net [návštevník], 14.05.2015
Hello There. I discovered your blog using msn. That is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful information. Thank you for the post. I'll definitely comeback.
Od: dietplansforwomentoloseweightfast.com [návštevník], 14.05.2015
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on web?
Od: Lauran [návštevník], 14.05.2015
Great post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!
Od: Nerissa [návštevník], 15.05.2015
Hi there to every one, it's really a good for me to pay a quick visit this web page, it includes valuable Information.
Od: Madie [návštevník], 16.05.2015
I need to to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…
Od: Shaun [návštevník], 17.05.2015
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the very same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!
Od: Ursula [návštevník], 17.05.2015
Very nice article, totally what I wanted to find.
Od: Marcelino [návštevník], 17.05.2015
I was curious if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?
Od: Jerome [návštevník], 20.05.2015
My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!
Od: Mitzie [návštevník], 20.05.2015
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
Od: freemusicdownloadsb.com [návštevník], 21.05.2015
These are in fact fantastic ideas in about blogging. You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.
Od: Thurman [návštevník], 21.05.2015
Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
Od: Delbert [návštevník], 22.05.2015
It's in point of fact a great and helpful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
Od: Alejandrina [návštevník], 24.05.2015
Thanks for every other wonderful article. Where else may anybody get that kind of info in such an ideal manner of writing? I've a presentation subsequent week, and I'm on the search for such info.
Od: Aron [návštevník], 26.05.2015
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the website is also very good.
Od: Min [návštevník], 26.05.2015
It's really a nice and useful piece of info. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
Od: Burton [návštevník], 29.05.2015
I like it when folks come together and share thoughts. Great blog, stick with it!
Od: Wyatt [návštevník], 30.05.2015
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers
Od: Josette [návštevník], 30.05.2015
I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best
Od: MyrleSLecaros [návštevník], 31.05.2015
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
Od: EdgardoBSesley [návštevník], 02.06.2015
Hi, always i used to check blog posts here in the early hours in the morning, because i love to find out more and more.
Od: CierraSWojnaroski [návštevník], 02.06.2015
Hi there, I enjoy reading all of your article. I wanted to write a little comment to support you.
Od: JavierTStemm [návštevník], 04.06.2015
What's up colleagues, its enormous piece of writing regarding cultureand entirely defined, keep it up all the time.
Od: CathieGSteffes [návštevník], 06.06.2015
This piece of writing will assist the internet people for creating new blog or even a blog from start to end.
Od: BabetteWMittchell [návštevník], 07.06.2015
I blog often and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.
Od: DelbertDKuarez [návštevník], 07.06.2015
Hi there would you mind letting me know which web host you're using? I've loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!
Od: MarquisRLadouce [návštevník], 09.06.2015
I pay a visit everyday a few websites and websites to read articles, except this blog provides quality based posts.
Od: JohnieUMammenga [návštevník], 09.06.2015
Article writing is also a fun, if you know after that you can write otherwise it is complex to write.
Od: BeatrisODreiling [návštevník], 10.06.2015
Howdy! This post couldn't be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I'll forward this article to him. Fairly certain he's going to have a good read. I appreciate you for sharing!
Od: JacqulynCBroermann [návštevník], 11.06.2015
Wow! After all I got a weblog from where I be able to truly get useful facts regarding my study and knowledge.
Od: CristenOCucchiaro [návštevník], 13.06.2015
Piece of writing writing is also a fun, if you know then you can write or else it is complex to write.
Od: LatinaSSchmelzer [návštevník], 13.06.2015
Attractive element of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing for your augment or even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.
Od: LeanoraGAntione [návštevník], 15.06.2015
Greetings from Los angeles! I'm bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!
Od: TameshaQHayword [návštevník], 17.06.2015
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how on the topic of unpredicted emotions.
Od: JanieOKachikian [návštevník], 19.06.2015
Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
Od: MalcomLEasterbrooks [návštevník], 19.06.2015
I have read so many posts on the topic of the blogger lovers but this article is in fact a fastidious paragraph, keep it up.
Od: SebastianZTarbor [návštevník], 21.06.2015
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any suggestions for novice blog writers? I'd genuinely appreciate it.
Od: CarmaWKeesler [návštevník], 24.06.2015
all the time i used to read smaller articles or reviews that also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.
Od: DorlaKHolquin [návštevník], 27.06.2015
Thanks for sharing your thoughts on blogroll. Regards
Od: CasimiraMHurtz [návštevník], 28.06.2015
Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!
Od: JamaalHRohrscheib [návštevník], 30.06.2015
I was suggested this website by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!
Od: crorkz backlinks [návštevník], 01.07.2015
GKKHls Thanks again for the blog.Much thanks again. Want more.
Od: NorineSEmeche [návštevník], 02.07.2015
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thank you!
Od: Ramatoa Elena [návštevník], 02.07.2015
Ry Loan Seekers Ve ianao amin'ny toe-javatra misy olana ara-bola? Ve ianao te-manomboka amin'ny raharahan'ny hafa? Bola orinasa ity dia naorina tamin'ny alalan'ny fikambanana mpiaro ny zon'olombelona manerana izao tontolo izao ny hany tanjona ny fanampiana ny mahantra sy ny olona amin'ny olana ara-bola eo amin'ny fiainana. Raha te-hahazo-bola, mihatra Ary mba ho trosa, hiverina ho antsika eto ambany ny antsipirihany mailaka: elenanino05@gmail.com Name: Loan vola ilaina: Loan Duration: Nomerao finday: Misaotra anao sy Andriamanitra anie hitahy Ramatoa Elena
Od: CarmanCBridgford [návštevník], 04.07.2015
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
Od: FrediaKFendley [návštevník], 06.07.2015
Hello! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I'm brand new to running a blog however I do write in my diary every day. I'd like to start a blog so I will be able to share my experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
Od: KeturahEFragale [návštevník], 06.07.2015
Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
Od: ElnoraKFrentzel [návštevník], 07.07.2015
Fabulous, what a webpage it is! This webpage gives valuable data to us, keep it up.
Od: DarrelNMckeehan [návštevník], 10.07.2015
Hi there, I discovered your blog by way of Google at the same time as searching for a similar matter, your website got here up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks. Hi there, just become alert to your weblog thru Google, and located that it is really informative. I'm gonna be careful for brussels. I will be grateful if you proceed this in future. Numerous other folks shall be benefited from your writing. Cheers!
Od: TifanyKHibner [návštevník], 10.07.2015
Genuinely when someone doesn't be aware of after that its up to other visitors that they will assist, so here it occurs.
Od: LinneaYOsterhaut [návštevník], 11.07.2015
Right away I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read further news.
Od: ArlettaSSoltau [návštevník], 11.07.2015
It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this submit and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I want to learn more issues approximately it!
Od: GearldineKDelaurie [návštevník], 13.07.2015
Keep this going please, great job!
Od: Mahjong [návštevník], 13.07.2015
I am sure this post has touched all the internet users, its really really fastidious article on building up new blog.
Od: AlbertoHRhinehart [návštevník], 13.07.2015
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!
Od: FranceneADaddona [návštevník], 14.07.2015
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it
Od: MalissaUMinshew [návštevník], 14.07.2015
I'm now not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thank you for excellent information I was looking for this information for my mission.
Od: BeauJScallan [návštevník], 18.07.2015
Its like you learn my mind! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you just can do with a few percent to force the message house a bit, however instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.
Od: AnnieSPellish [návštevník], 21.07.2015
Appreciation to my father who informed me about this blog, this blog is in fact remarkable.
Od: AlfredoFMyes [návštevník], 24.07.2015
It's actually very difficult in this active life to listen news on TV, therefore I just use the web for that reason, and obtain the most up-to-date information.
Od: MosesDSchorder [návštevník], 29.07.2015
Can I simply say what a comfort to discover somebody that really understands what they're talking about over the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular since you surely possess the gift.
Od: AraceliCBerstein [návštevník], 30.07.2015
Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!
Od: NgaMLinssen [návštevník], 02.08.2015
Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author. I will always bookmark your blog and may come back sometime soon. I want to encourage you continue your great posts, have a nice evening!
Od: seo servicess [návštevník], 04.08.2015
GqrLfI I wish to express appreciation to the writer for this wonderful post.
Od: crorkz com [návštevník], 04.08.2015
Ti8C6N There is clearly a bunch to realize about this. I think you made certain nice points in features also.
Od: quest bars [návštevník], 17.08.2015
Link exchange is nothing else however it is just placing the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
Od: quest bars [návštevník], 20.08.2015
At this moment I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read other news.
Od: quest bars [návštevník], 26.08.2015
Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back in the foreseeable future. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice holiday weekend!
Od: quest bars [návštevník], 26.08.2015
Awesome post.
Od: Georgianna Holesovsky [návštevník], 27.08.2015
These loans are unsecured anyway since you have no have to go under credit check needed & put collateral against getting the loan Georgianna Holesovsky generally,the high fees and interest levels related to instant cash advance pay day loans online businesses usually annoy many.
Od: Janell Bernosky [návštevník], 29.08.2015
This can help someone to have the required cash by the due date for financing for the vehicle Janell Bernosky to sign up for these plans the borrowers don't need to own their valuable property against the loan amount in front in the lenders.
Od: crorkservice [návštevník], 02.09.2015
fnJ7Aj This website was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks!
Od: Coconut Oil [návštevník], 10.09.2015
Link exchange is nothing else however it is just placing the other person's weblog link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
Od: Benefits Of Coconut Oil [návštevník], 11.09.2015
Piece of writing writing is also a excitement, if you know afterward you can write if not it is complicated to write.
Od: crork service [návštevník], 27.09.2015
JPeUrN wow, awesome post.Really thank you! Cool.
Od: link building company [návštevník], 28.09.2015
FwJMsb post is pleasant, thats why i have read it fully
Od: crorkservice fiverr [návštevník], 16.10.2015
GN3dm2 Looking forward to reading more. Great post.Really thank you! Really Great.
Od: crorkservice [návštevník], 17.10.2015
8h0NMq pretty handy material, overall I consider this is worthy of a bookmark, thanks
Od: crork service [návštevník], 08.11.2015
it6ERG Still, we didn at feel like we were going to die or anything. We believed God would see us through, she said.
Od: fiverr crorkservice [návštevník], 09.11.2015
PHzFUD Thanks for sharing, this is a fantastic article.Thanks Again. Great.
Od: thiết kế nội thất [návštevník], 21.11.2015
Hello there! This article couldn't be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thanks for sharing!
Od: crork service [návštevník], 28.11.2015
SIwc69 Name (???????????). Mail (will not be published) (???????????). Website...
Od: http://qy.fi/5P [návštevník], 12.12.2015
The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
Od: http://qy.fi/5P [návštevník], 12.12.2015
The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
Od: http://google.net/ [návštevník], 24.12.2015
Additionally, I gottyen a research assistantship, which often meant I obtained paid a compact monthly stipend that can help a couple of educators with research projects Woe onto his orr herr souls as iit seemed like Tool Sergeantss started to fall out of the bushes

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.