www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
www.potulkysvetom.exil.sk - cestovateľský denník Exiláka
Nórsko, Oslo • 19.10.2005

Teraz som poriadne sklamaná. V Osle mrzne a aj keď je tu čerstvý vzduch ako ani len pod Tatrami nemajú, nechce sa mi tu byť. Oslo je asi jedným z najškaredších miest aké som kedy videla, ale mám pocit, že problém je aj v tom, že tomuto mestu pod mrakom a v daždi momentálne chýba farba.

Oslo, Karl Johans Gate - hlavná ulica mestaJeseň je tu a nikto sa na zimu neteší. Bodaj by sa aj tešili, keď‘ tu budú cele mesiace v tme. Naozaj stačia dva dni, tri ak tu človek chce silou mocou byť dlhšie, ale potom to už začína byť únavné.

Ceny sú tu tak nehorázne vysoké, že si pripadám ako dáky chudák. Prerátavam čo stojí fľaša vody, a keďže nemám na výber zaplatím za ňu to, čo odo mňa pýtajú, čo je vyše 30 Kroner, asi také 4 eurá. Nechce sa mi veriť, že je to vôbec možné, a cítim sa ako na púšti.

Nočné OsloMilý anglický barman v mojom hoteli mi rozpráva o tom ako sem pred deviatimi rokmi prišiel kvôli žene a o tom ako sa nabudúce pozrie na mapu a zistí kam to vlastne ide pred tým, než zas urobí podobnú hlúposť. Vraj ho tu ale potrebovali, aj keď tu je barmanov dosť, sú vraj veľmi nudní a nevedia zabaviť hostí. Pivo sa tu síce predáva aj v potravinách, ale iba do desiatej, potom to vraj zakryjú čiernym plátnom, a je po zábave. Alkohol sa predáva iba v obchodoch s alkoholom a to je zas kontrolované štátom. Dokonca aj bary sú pozatvárané už o jednej a ľudia zas tak veľmi cez týždeň nikam nechodia, ale zato cez víkend sa opijú do nemoty. Nezdá sa mi, že sa v piatok podhrniem do nejakého klubu.

Ráno sa hneď vyberiem ku kráľovskému palácu a po ceste sa poobzerám po Karl Johans Gate, ktorá je hlavnou ulicou mesta s divadlami, reštauráciami a luxusnými hotelmi. Počula som, že Grand Hotel je jedným z najlepších v meste a navyše tu mávajú laureátov Nobelovej ceny za mier, medzi ich návštevami v Nobelovom Centre Mieru. Dám si teda celkom slušné "café latte" a prezriem si ľudí, ktorí si, zdá sa, môžu dovoliť dosť veľa ak si môžu dovoliť jesť tu. Moja káva tiež stojí nehorázne peniaze a ja si sľubujem, že sa sem už nikdy nevrátim. Dostavím sa pred kráľovsky palác a vidím tu iba malú skupinku japonských turistov. Ak si niekedy nie ste istí, či idete správnym smerom za niečím zaujímavým, iba nasledujte japonských turistov, tí vždy vedia nájsť najzaujímavejšie kútiky každého mesta.

Oslo - kráľovský palác

Počula som, že Nórsky kráľ je veľmi milý človek a stávajú sa aj také veci, že si s ním človek vypije pivo a poklebetí bez toho, žeby vôbec vedel, že sa zhovára s jeho výsosťou. A tak teda dúfam, že sa ukáže aspoň v okne, ale nič také sa nedeje. Výmena stráží je vždy zábava, ale okolo tejto žiadne veľké ceremónie nikto nerobí, a som tomu aj rada lebo tu v tejto zime hodinu stáť nevydržím.

Oslo - reštauráciaVyberiem sa teda ďalej a ked’ ma zastihne hlad zastavím sa vo francúzskej reštaurácii, ktorá je otvorená iba tri týždne, ale vyzerá už dosť populárne. Majiteľ nás sám privíta a usadí, pozhovára sa s nami a donesie nám voňavú zeleninovú polievku s kúskami údeného lososa a sendvič, ktorý vyzerá ako umenie. Samozrejme si dáme aj dezert, tento šéfkuchár je špecialista na sladkosti a vôbec nie sme sklamané. Ak ste v Oslo, nenamáhajte sa s prezeraním mesta, najlepšia časť je táto reštaurácia. Volá sa Chocolat a je hneď neďaleko paláca na St. Olafs gate 33.


Pokračujem ďalej popri radnici k prístavu odkiaľ odchádzajú lode k polostrovu, ktorý sa volá Bygdoy. Je na ňom najdrahšia časť mesta a asi štyri múzeá. Ja si chcem silou mocou pozrieť lode Vikingov a smola je v tom, že hneď na konci leta všetky múzeá zatvárajú skôr a aj toto je otvorené iba do štvrtej popoludní. Stihnem to ale a pozriem si aj tri veľké lode. Najlepšia vec na tomto múzeu je, že mi tu všetko dovolia fotiť a nemusím za to ani platiť navyše. Lode sú to nádherné a dá sa na ne pozrieť aj zhora.

Oslo - Bygdoy

Hneď vedľa Vikingskiphuset je aj Nórske folklórne múzeum, ale tam sa už nedostanem, ale nejako ma to tam ani neťahá. Vraj tam majú drevené budovy z celého Nórska a sú tam preto, aby ľudia videli ako sa kedysi v Nórsku žilo. Ale takisto som počula, že keď už človek videl jeden takýto dom, videl ich všetky a tak si radšej pozriem ako tu teraz bývajú bohatí Nóri. A ojojoj, až sa mi z toho točí hlava.

Oslo - trajekt

Vrátim sa naspäť k prístavu a kým čakám na moju loď prezriem si jachty, ktoré tu v klube majú zakotvené ľudia z Osla. Musia mať každý aspoň jednu, je ich tu toľko.

Oslo - BlitzVyberiem sa naspäť do mesta a k Národnej galérii a po ceste zbadám miesto, o ktorom som si čítala predošlý večer v časopise pre návštevníkov. Toto je Blitz, kultúrne centrum pre určitú časť mladých ľudí v Oslo. Je otvorené už od 1982 a okrem kaviarne je tu vraj aj knižnica a štúdio rozhlasu. Prezriem si to pekne všetko zvonka a poberiem sa hneď k dverám, aby som sa mohla pozhovárať s dvoma zaujímavo vyzerajúcimi chalanmi, ktorí práve vyšli von. Náš rozhovor netrvá ani dve minúty pred tým, čo zistím, že títo dvaja zas až takí zaujímaví nie sú. Namáhajú sa so svojím oblečením toľko, že je to teraz jediná vec, ktorá na nich niekoho zaujme. Sú tu preto, aby mohli v kaviarni fajčiť cigarety a "trávu".

Oslo - kráľovský palácOh, ešte som nespomenula, že sa v Osle nesmie v baroch a reštauráciách fajčiť. Pre mňa, nefajčiara je to perfektné, ale ľuďom tu sa to zas až tak veľmi nepáči. Ale zdá sa mi, že prišli na to ako sa vyhnúť státiu pred barom uprostred treskúcej zimy, namiesto cigariet majú totiž tabak s rozličnými príchuťami, ktorý prežúvajú. Vojdem dnu a zistím, že práve zatvárajú, je už šesť a pre nich teraz padla. Je tu niekoľko ľudí, s ktorých sa snažím dostať nejaké informácie, no smola je, že všetci sú tu tak trošku pomalí. A vraj "tráva" žiadne vedľajšie účinky nemá! Sklamaná teda pokračujem ďalej, v duchu sa sama seba pýtam, čo som to vlastne očakávala a vôbec si nie som istá, či je to iba tou "trávou", že sú títo ľudia takí spomalení.

Oslo - prístavSnažím sa premýšľať nás Oslom pozitívnym spôsobom, ale akosi sa mi to nedarí. Kodaň bola úžasná, ale možno pre moje očakávania Dáni nasadili latku príliš vysoko. V Nórsku sú vraj veľmi vysoké dane a preto sa mi aj zdá, že jediný obchod, v ktorom sú ľudia vždy, je H&M. A je to vidieť aj na uliciach, vkus je tu tak trošku smutný a nikto sa s tu s tým veľmi nepára. Mám pocit, že som tu najlepšie oblečená osoba a s mojím príjmom je to veľmi smutné konštatovanie.
Okrem toho, je úžasné, že v Kodani som žobrákov nikde nevidela a tu ich je až až. Zdá sa mi tiež trošku divné a je to aj nepríjemné, že tu kľačia na uliciach na kolenách, asi sa im tu toho zas až tak veľa neujde.

Oslo - múzeum vikingovTakže, ďalej sa nútim rozmýšľať pozitívne, ale mám čím ďalej tým viacej pocit, že to asi nepôjde. Najzábavnejšiu vec, ktorú zistím o Osle je, že Národnú Galériu, ktorú mám v pláne navštíviť, pred dvoma rokmi vykradli ozbrojení lupiči za bieleho dňa a odniesli so sebou najdôležitejší obraz, ktorý táto galéria vlastnila. Výkrik od Eduarda Muncha sa odvtedy ešte nenašiel. Takže ani nedúfam, že ho uvidím. Dobrá vec je, že vstup sem je voľný a vo štvrtok je otvorené do ôsmej večer.

Trvá mi necelú hodinku pozrieť si každý kúsok umenia, a aj keď to nie je obrovská galéria, je tu zopár kúskov, ktoré stáli za to. Po ceste naspäť do hotela stretnem chalana, ktorý vyzerá veľmi slušne a chvíľu sa s ním zhováram, kým mi neprehlási, že by sa mu veľmi páčilo keby som ho odfotila nahého.

No, myslím, že mám Osla plné zuby, aby som už bola v Štokholme! Nabudúce až si zmyslím, že chcem vidieť Nórsko, bude to iba v lesoch a nie v blízkosti Osla!

Henrieta Hanisková, henrieta@exil.skPríspevky:

Od: Ivana [návštevník], 21.10.2005
Aho Henrieta asi si mala v tom Norsku pekne zatvorene oci a asi aj srdce. Oslo a aj cele Norsko ma krasnu dusu a ten tvoj prispevok mi dobre zatal do srdca, ale je to len jeden nazor. A ozaj v zime je stale tma len za polarnym kruhom a nie v Oslo. Prajem vela pekych cestovatelskych zazitkov Ivana
Od: peter [návštevník], 25.10.2005
V Norsku som bol už davnejšie, ale asi mala Henrieta dosť zaslepené oči, lebo príroda aj pri Osle je prekrásna, v meste je kopec parkov,Vigelandov park, športový areál Holmenkolen.... apod. Nie je všetko len puby a korzo ... Oslo je typické prístavné mesto ktoré nezasiahla ešte krutá globalizácia sveta a to si na tom meste treba vychutnať . Peter
Od: Jarda [návštevník], 01.02.2006
Mila Henrieta, to co pises vobec nie je pravda. Je to iba tvoj subjektivny nazor a som rad ze v nom zostavas osamotena. Neviem aka anabaza ta viedla k tak kritickemu hodnoteniu. Je mi luto ze si nemala moznost uzit si Oslo rovnako perfektne ako ja. A tak pre mna zostava nadhernym pokojnym, bezpecnym mestom leziacim v prekrasnej prirode s pohodovymi (skvele oblecenymi) ludmi. Suhlasim iba s nazorom ze je velmi drahe (podla studie britskeho vyzkumneho ustavu Economist Intelligence Unit dokonca najdrahsie mesto na svete (udaj k 01.02.2006). Kazdemu kto sa chysta do Norska urcite doporucujem zastavit sa na par dni aj v Osle a uzit si jeho krasnu, pohodovu atmosferu. A nezabudnite potom pridat svoj prispevok pre Henrietu ;o)
Od: sthlm [návštevník], 02.04.2006
ten prispevok ma pravdu,oslo je onicom.najlepsi je samozrejme stockholm.norsko je pekne,ale mne je vrcholne nesympaticke.a co sa tu hadate ze nema pravdu?MA!Oslo je strasne!!!!
Od: veronika [návštevník], 15.06.2006
aj ja chcem ist do Norska, Svedska alebo Finska ale neviem si vybrat. chcem sa ucit niektory z tychto jazykov , no neviem ci to zvladnem . Chcem vediet nazor niekoho nestranneho ktory tieto krajiny navstivil, aby sa vyjadril prostrednictvom tejto web stranky.Co sa mi najviac oplati ak chcem v nejakej z tych krajin zit, teda byvat?
Od: Robert [návštevník], 27.06.2006
Ahoj Veronika dovolim si zareagovat len na teba. Ja som uz o krocik v predu. Ja som si vybral Norsko a norcinu. Ucim sa ju styri mesiace a chystam sa tam v dohladnej dobe.Ak budes mat chut napis mi na tento mail rob_2r@yahoo.com. Mozeme pokecat Zatial ahoj
Od: Raduz [návštevník], 11.07.2006
Ahojte, chystáme sa na 2 týždne ná cestu po Norsku, Dansku, Finsku, Svedsku. Prosim vás ak máte nejakú dobru stranku, ktorá nám odporuči co v týchto krajinách vydiet, radi si necháme poradit. Dik s pozdravom Raduz
Od: julo [návštevník], 16.07.2006
ahoj.. no neviem, neviem, podla mna je oslo uzasne, ja som tu uz nejaky cas, a ked je leto a teplo, je to asi najkrajsie mesto v europe, krasne parky, trava, kde sa da sadnut a okolo 25C, co je ideal, ked to porovname s teplotami tam na juhu. ak ste niekto okolo, alebo sem idete a potrebujete pomoct ci poradit, mozete ma skusit kontaktovat na iuloo@hotmail.com, rad pomozem, ak bude mozne. ahoj
Od: i [návštevník], 30.09.2006
no mne sa oslo pacilo... ale bol som tam v lete, vtedy je to asi ine... najlepsie tam bolo to mnozsvto blondiniek :-)
Od: Karol [návštevník], 18.10.2006
V novembri idem do Stavangeru.Je tam niekto zo Slovákov?Či všetci len v Oslo.Rád by som počul názor aj na Stavanger.Dík.
Od: brano [návštevník], 09.12.2006
vobec nemas pravdu.Oslo je nadherne mesto plne akcii.Travim tu dost vela casu takze si na omyle
Od: geri [návštevník], 20.02.2007
každemu sa pači niečo ine.No ja môžem povedať že oslo je strašne krásne mesto s prijemnými ľudmi,nádhernou prírodou a super miestami na vyblaznenie.Zažila som tam pekné prazdniny,na ktoré nikdy nezabudnem,aj preto,že som tam utratila celoročné úspory;)no nič,aj tak to stálo zato.Už teraz sa neviem dočkať,kedy tam znova pôjdem a navštívim najlepších ľudí,akých som kde spoznala.Týmto pozdravujem Reginu,Piu,Clauda,Dinu,Nicolaia,Dannu,Teana atd´.vaša Geri
Od: zuzana [návštevník], 05.06.2007
Po precitani Henrietineho prispevku som mala vazne obavy navstivit Oslo, ale Julo ma trosku povzbudil (dakujem) a musim povedat, ze som mala najkrajsi vikend za posledny rok. Pocasie uzasne, music festival z niekolkymi "stages" okolo centra a v centre, kde si kazdy mohol vybrat styl hudby podla chuti, detsky festival na Akershus, prehliadka folklornych tancov v Norwegian folk museum... a mnozstvo inych atrakci.., prekrasny design malebnych drevenych domcekov, simulovany ski jumping....Oproti zivotu v Dubline, to boli tri dni "in heaven". V Kodani som bola v marci, za dazdiveho pocasia a vobec som namal take uzasne zazitky ako Henrieta a preto si myslim, ze Skandinavia je krasna, ked svieti slniecko, alebo ked je plno snehu....za dazda a zimy nie je pre turistu peknych vela veci...
Od: dena [návštevník], 25.07.2007
Ahojte ... Norsko som navstivila 2x a hodnotim ho velmi pozitivne,prekrasna krajina(fjordy,kostoliky,ladovce,priroda...tak krasne nedotknuta priam zazracne cista).ODPORUCAM VSETKYM...
Od: daniela [návštevník], 30.07.2007
ahojte všetci, čo ste navštívili Nórsko, chystám sa tam na 1 rok pracovať, viete mi napísať zopár užitočných rád, čo zobrať zo sebou oblečenie a tak..dik email aikon78@azet.sk
Od: michaela [návštevník], 01.08.2007
Ahojte, tak to tu citam a je mi smiesno:) Pracujem v Geirangeri, v najkrajsom fjorde v Norsku a co mozem povedat je , ze Norsko je nadherne....A Oslo carovne.(samozrejme zalezi na tom co ocakavate - nie je tu ziadna juzanska atmosfera) Absolutne.... Ma vsetkych 5P. Len niekedy je to tak , ked nemate okolo sebe spriaznene duse, moze to tu byt aj dost psychicky tazke.... Tma a sneh a dazd vas dostanu do pocitu beznadeje, no potom treba vyhladavat ludi a zabavu na kompenzaciu.... Ja tu prezivam krasne obdobie napriek tazkej praci.... A mozem povedat ....ked si chcete zarobit, chodtte do Norska! Nie do osla, lebo tam je to nepricetne drahe, ale skor si vyberte, nejake mensie mestecko ci dedinku !!! Hlavne nieco , kde viete , ze je krasna priroda a vela turistov!!! To vam da moznost spoznat uzasnych ludi a zazit krasne chvile v panensky nedotknutom svete.... A k tomu obleceniu.....najlepsie si je zobrat si zo vsetkeho kusok...Lebo Norsko vie prekvapit aj krasnym slnecnym pocasim, no aj pekelnou zimou. V kazdom pripade dobre turisticke topanky!!!! A alkohol a cigarety su tu nepricetne drahe. V turistickych oblastiach zvyknu dovazat alkohol a cigarety autobusari cim sa mozte zachranit , no inak sa radsej pripravte na odvykaciu kuru;) Zelam vam vela prijemnych zazitkov;)
Od: terry [návštevník], 11.09.2007
Ahoj Henrieta, ty si ich teda skritizovala, zniedsla chudakov az po ciernu zem, tak by ma zaujimalo ako by si potom opisala takú Bratislavu,ked ti Oslo prislo take nesympaticke
Od: Solinko [návštevník], 08.10.2007
Tento clanok ma dost zarazil. Norsko je strasne krasna krajina a Oslo je jedno z najkrajsich miest kde som bol. Samozrejme priznavaam pre cloveka ktory v Norsku nezije alebo tam aspon sezone nepracoval je vsetko neskutocne drahe. Neviem si predstavit ze by som tam mal stravit ľ mesiace tak ako som stravil, keby som 6 tyzdnov nepracoval. Ale aj pre taketo tazke financen naklady sa do Norska na buduci rok opat vratim a naplno si to uzijem. Nepoznate niekto nejaky rozsiahlejsi norsko-slovensky, pripadne norsko-cesky slovnik internetovy slovnik. Pripadne aj norsko-anglicky. Odporucam prilozenu stranku. Najdete tam kopu uzitocnych informacii o norsku, hlavne ludia ktori sa do tejto krajiny chystaju prvy krat.
Od: Solinko [návštevník], 09.10.2007
Este preilozena stranka: norsko.profitux.cz
Od: Mathew [návštevník], 26.11.2007
Reagujem na tvoj prispevok co sa tyka tvojho vyberania si spomedzi troch skandinavskych krajin..Ja som v norsku takze ti mozem povedat s pocutia a z vlastnych skusenosti ze zo Svedska a finska obcania chodia za pracou do Norska pretoze si tu pridu na lepsie zarobky ako v spominanych krajinach.navyse norsko je spomedzi tychto statou najkrajsie,obohatene krasnymo fjordami za ktorymi sa mozes vybrat.rec v norsku je na studovanie pomerne tazka no ked si v spravnom kolektive o chvilu si ju osvojis ako v kazdej krajine..mne osobne sa norstina velmi paci..
Od: Adri [návštevník], 14.01.2008
Ten kto v Norsku zije a porovnava tak asi skonstatujem ze priroda je nadherna. Mne sa paci jedna vec, ze Nori sa prisposobili prirode, nie naopak. Ak by som tu bola ako turista, tak Norsko jednoznacne vyhrava. Jazyk: nie je tazky. Je neobvykli a potrva Vam to par tyzdnov kym sa don dostanete. Samozrejme odhliadnuc od dialektov. Oslo - dialekt je fajn, lahko mu porozumiet, horsie je to uz takom Rogalande a nejakom Trodheime alebo Tromsø. Ked hovoris slusne norsky, rozumies aj Svedovi, noooo mozno Danovi horsie.....:D No a s finstinou to prosim Vas neporovnavajte, pretoze finstina nie je ani trosku podobna so svedstinou, alebo norstinou. Moj manzel je fin a to ja teda nic nerozumiem.... Inak rozpravame sa norsky...:D Vela stastia vsetkym, co sa odhodlaju do Norska.Ucte sa jazyk hlavne!
Od: tancik [návštevník], 29.02.2008
Ahojte vsetci,rada by som zneuzila toto ako zoznamku... uz pol roka zijem v Osle, zacala som sa ucit norstinu ... len zatial som tu nestretla ziadnych slovakov a tak mi to dobre padlo z casu na cas pokecat. tancik@centrum.sk
Od: Marek Prelovsky [návštevník], 07.06.2008
Tak ,ja sa chystam do osla 9.juna 2008, z liverpoolu, tak potom poslem moje hodnotenie,ale inak cela skandinavia je urcite uzasna,a najkrajsie miesto na zemi je urcite STOCKHOLM !! mozem len odporucit borecrebell@zoznam.sk
Od: aja [návštevník], 16.06.2008
Ahoj Henrieta. Mozno reagujem trosku neskorsie ale len teraz som nahodou klikla na tvoj clanok. V norsku zijem uz par rokov a v osle som prezila pekne tri roky. Pre teba ako turistu je to drahe mesto ale preto by som ti poradila ak budes mat este moznost vratit sa tak na prehliadku mesta je dobre mat sprievodcu alebo aspon nejakeho krajana co pozna mesto a okolie. A este rada na prehliadku mesta si vyber rocne obdobie ktore ti velmi dobre vyhovuje a ked toto vsetko spojis mozno aj tvoje hodnotenie bude pozitivnejsie. A jedno odporucanie na zaver. Co tak obzret norsku prirodu? Za taky kratky cas je velmi tazko hodnotit norov (hlavne z pohladu druhych ludi) ale norsko je zname svojou nadherou prirodnych kras tak co tak vynehat potulky mestom a stavit na istotu a zazitky z poznavania prirodnych kras? Verim ze toto by ti dalo trosku iny pohlad aspon na norsko ako krajinu. Spoznavanie mentality ludi treba nehat na obdobie ked sa rozhodnes v tej danej krajine dlhsie zit alebo pracovat. Prajem vela stastia a optimizmu a verim ze norsko bude krajina ktoru budes chciet este raz navstivit a uistit sa ci ten nazor ktory si si spravila nebude predsa len trosku iny.
Od: Marek Prelovsky [návštevník], 16.08.2008
Takze mojo hodnotenie OSLA : Ako beznemu turistovi, bola tato krajinka dost draha zalezitost,|Ceny tam su asi najvacsie na svete, OSlO je najdrahsie hlavne mesto Europy,ak nie sveta. Ale je pekne.. Velka moznost vyberu skvostov OSLA. S kamosmi sme zmapovali mesto, ako aj historicku cast OSLA, kde su muzealne domy ,ako zili ludia kedysi.. oplati sa urobit vystup na Luziarske stredisko., neskutocny zazitok, je tam i SKI TRENAZER ! Neskutocna bola biela Opera v centre mesta, pri pristave, bola neskutcne krasna !Takze moje hodnotenie je pozitivne... See you ! MArek P.
Od: ludmila [návštevník], 26.09.2008
ahojte, som na tejto stranke prvy krat.Mozno uz onedlho by sme s manzelom mali vycestovat za pracou do Norska-Osla.Vtip je v tom,ze mame ist svojim autom a svojim autom tam aj dochadzat do prace.Viete mi prosim Vas niekto zo zijucich v Osle povedat uprimne,co nas caka vdaka tejto podmienke? A co potrebujeme k papierom? a je ta strava naozaj v Osle tak nehorazne draha? Vdaka za odpovede.ludmila
Od: tatranka [návštevník], 09.10.2008
Ahoj Ludmila, no ja tu zijem zatial par mesiacov a ak sa chystate autom, je to len vyhoda. Poznam tu Slovakov, ktori tu pracuju a hovoria, ze doprava autom sa oplati viac ako platit mesacnik. Samozrejme to zalezi od toho, ako daleko budete mat ubytko od prace. Doprava tu premava vo viacerych zonach a mesacnik v tej prvej, ktory plati na bus, metro a vlak stoji 550 NOK/mesiac, prva + druha zona okolo 1200 NOK, benzin sa tu pohybuje cca 12-13 NOK/liter. Auto mozete pouzivat 1 rok ako cudzinci, potom ho tu musite registrovat a s tym su tu ze vraj spojene vysoke poplatky za poistku. Treba si tu davat velky pozor na prekrocenie rychlosti, lebo je to tu velmi nekompromisne a pokuta moze prekvapit. Ja auto nemam, takze neviem v tom az tak chodit. Strava je tu naozaj draha...proste nemozes preratavat, lebo by Ta ''vystrelo'' :) Pre porovnanie chlieb okolo 20 NOK (vynasob si to cca 3,6), mlieko 12 NOK, pivo 20-30 NOK v potravinach, kava cca 20-40 NOK atd. atd. Ale urcite sa da z norskeho platu slusne vyzit. Pomerovo su tie ceny urcite prijatelnejsie ako na SK. Neviem, co viac chces vediet...skus mi napisat na tatranka81@hotmail.com, ak chces lepsie info. Maj sa.
Od: juro [návštevník], 25.10.2008
Nesuhlasim s autorkou. Norsko je najkrajsia krajina a Oslo najkrajsie mesto, ake som kedy navstivil. Ceny su drahe, ale za to moze vysoka zivotna uroven. Ostatnym len radim: urcite si dajte tu namahu a popozerajte si mesto. Je tu co obdivovat. Do francuzskej restauracie si mozete sadnut kdekolvek na svete.
Od: artúr [návštevník], 05.05.2009
pekný den. velmi pekne vas chcem poprosiť o radu/y, o tom ako zisakť pracu v Norsku. Zatial to skušam individualnym oslovovanim hotelov, reštauracii atd.. zatial nič. Ma to podla vas zmysel? Vyhladavače prace su poväčšine v norčine, tak sa hlada tahšie.. Prosim ak by ste mali nejaky typ, stranku, možnosti.. budem vam vdačny Nech sa darí !
Od: mykka [návštevník], 29.05.2009
Heňa...absolutne neobjektivny posudok...oslo je jedno nadherne mesto!!! parky, pamiatky, ludia...to, ze si ho navstivila na jesen v zlom pocasi ti nedava pravo ho zkritizovat pod ciernu zem...kdekolvek sa na jesen pohnes, zime, dazdu a hmle sa nevyhnes... oslo som po prvy raz navstivila v r. 1996 a uz vtedy bolo nadherne a odvtedy je to stale lepsie...odvtedy som tam pomaly kazdy rok na vikend, tyzden...zamilovala som si ho :)
Od: Eqqdyjus [návštevník], 13.07.2009
Gzus4t
Od: Pwdimbgt [návštevník], 13.07.2009
9qxn9V
Od: phentermine accion diet tabs [návštevník], 22.07.2009
I want to say - thank you for this!
Od: north china beijing time syphilis cialis [návštevník], 23.07.2009
Great work, webmaster, nice design!
Od: drug interactions viagra [návštevník], 01.08.2009
Perfect work!
Od: marian [návštevník], 08.10.2009
Na tento prispevok cestovateľky sa nedá nereagovať. Dva zápory, ale naštastie len vo vete. Žijem tu v Nórsku len pol roka a pracujem tu. Je pravda, že na mentalitu tak multikulturálneho mesta a jeho život akým Oslo bezpochyby je si treba určitú dobu zvykať a ako turisty by sa sem mal človek viackrát vrátiť aby pochopil. Aj ja mám množstvo výhrad, ale len z môjho pohladu a starých zaužívaných návykov. Len príde skutocný denný život a ziszíte pravdu. Čo chcem povedať? Je to Henrietin pohľad a ani nevieme koľko tu bola a čo hľadala. Nóri žilu "rulig", teda v klude a "uten stres", bez stresu a nám sa to zdá, že je tu všetko spomalené. Možno, ale ŽIJÚ a vedia si aj užívať zarobené peniaze aj napriek vysokým daniam a cenám. Viem to podľa seba. A žobráci, ano sú tu, ale to nie sú Nóri, ale Rumuni a iná cháska, ktorá tu hľadá bezpracnú nádej na život. Píšem veľa a možno hovorím málo. P.S.: Každá krajina má svoje pre a proti a každý z nás ich vníma svojsky. Ja som tu spokojný, so Slovenskom sa to nedá porovnávať, maslím zým kvalitu života. Pozdravujem všetkých čo majú otvorené srdce a dušu pre celý svet.
Od: Janka [návštevník], 14.10.2009
Zaujimavy blog.
Od: maria [návštevník], 14.12.2009
Ahojte vsetci citala som tie vase prispevky a chcela by som radu od vas v lete buduci rok sa chystam do Osla aj s detmi a ja sa tam chcem vzdelavat, resp. ucit sa norstinu, tak mi poradte ak dobre jazykove skoly poznate a tiez ake aktivity sa tam daju robit s detmi, vdaka moc za radu: babmaja@yahoo.com
Od: maria [návštevník], 14.12.2009
maria to som ja este raz moj mail je babimaja@yahoo.com tak sa mi prosim vas ozvite a poradte mi ake su skoly na leto dobre na naucenie sa norstiny
Od: diana [návštevník], 30.12.2009
ahojte..no ja som mala tu cest a bola som v Oslo aj v inych mesteckach a dedinke v okoli Osla a je tam krasne, hlavne pohoda ktoru salaju ludia uz len ked je bezny pracovny den..nikto nie je nervozny, kazdy sa usmieva a je mily, hoci ja norsky nehovorim a anglictinu mam velmi slabu, dokazala som tam bez problemov existovat uplne sama 1O dni v auguste...a urcite sa tam coskoro vratim...a mozno aj ostanem zit, pretoze som tam stretla lasku svojho zivota...a to nemam uz 30 ale viac...hehe..aj take carovne je Oslo, Asker, Drammen a pod. mesta a miesta v Norsku. Takk ...ha det bra Diana
Od: Zuzana [návštevník], 18.02.2010
Po prečítaní tohto článku musím súhlasiť s príspevkami.Henrieta je bud slepá, alebo bola v úplne inom meste, alebo tam ani nebola a popísala všetko na základe nejakých fotiek. Oslo je nádherné mesto. Má toľko obyvateľov ako Bratislava, ale je neporovnateľne krajšie.Už len tá príroda okolo.Nevedela som, kam mám pozerať skôr. Komentovať mentalitu a zvyky iného národa, môže len niekto, kto pozná ten národ dokonale. A o tom u Henriety silne pochybujem.Že je tam v zime skoro tma? Aj u nás. Ale zato v lete je tam svetla a svetla......že nejaký národ veľa pije? Aj slováci sú dokonalí ožrani.A na záver. Nórsko je najkrajšia krajina akú som kedy videla.Je tam kľud, pokoj, čisto a nádherná príroda. A ľudia?Sú neuveriteľne kľudní, tolerantní a všetko funguje tak ako má, čo mi u nás chýba.Odporúčam každému navštíviť túto krajinu, je to ako v rozprávke.
Od: Ангел [návštevník], 11.06.2010
Спасибо вам за статью. Thanks. Буду заходить чаще. А щас фильм пойду смотреть
Od: Miro [návštevník], 06.07.2010
Včera som sa vrátil z Osla. Boli sme tam na predĺžený víkend, a som veľmi spokojný, že po Štokholme, Madride, Paríži, Londýne, Barcelone, sme sa rozhodli ísť práve do Osla, aj keď je to bezosporu veľmi drahé mesto. No ak sa niekto rozhodne navštíviť túto ZELENÚ (!) metropolu, tak by nemal všetko preratávať a snažiť sa prispôsobiť sa pomerom, hoci to nie je vždy jednoduché. Oslo je nesmierne pôvabné mesto, a hoci má 580 000 obyvateľov, vládne mu kľud, pokoj a harmónia. Návštevník má príjemný pocit, keď nastúpi do niektorej električky a nechá sa odviezť na konečnú. Architektúra Osla je očarujúca, či už drevenými domami, alebo vilami, či veľkými obytnými rezidenciami, alebo neskutočne pôvabnými dedinkami, ktoré sú na ostrovoch v Oslojskom fjorde, kam sa môžete dopraviť loďami, ktoré sú súčasťou MHD v Oslo. MHD v Oslo tvoria autobusy, električky, metro, prímestské vlaky a lode. Ak sa rozhodnete navštíviť Oslo, kúpte si "týždenku" na MHD, v cene 210 NOK. Oplatí sa to, lebo jednotlivé cestovné je 20 NOK na jednu jazdu. "Električenku" si môžete kúpiť v info centre pred stanicou Oslo S, kam sa dostanete expresom (vlakom) z letiska za 170 NOK za 19 minút, aj keď medzinárodné letisko je cca 50 km od Osla. Môžete využiť aj taxi, ak ste 3, lebo na letisku je možné dohodnúť fixprice rovno pred hotel. Naša cena bola 500 NOK. Taxikár zastaví taxameter na vopred dohodnutej cene, aj keď ste len v prvej 1/3 cesty. Z mesta na letisko je "dohodnutá" cena medzi 580 až 780 NOK. Podľa spoločnosti taxislužby. No trvá to dlhšie, ako airportexpresom. Ten jazdí cez 200 km rýchlosťou a každý druhý vlak, ktorý odchádza z Oslo S, každých 10 až 15 minút, nikde nestojí, len na letisku. Veľkým prekvapením v lete je, že aj o polnoci je vonku ešte svetlo,a ak nie je zamračené, tak sa dá v pohode aj čítať. Ak je v Oslo 25○C, to je už veľmi príjemné leto, a ak je jasno, kľudne si ľahnite na trávnik, alebo hoci aj na strechu novootvorenej Opery a opaľujte sa. Samotná Opera je úžasná stavba. Sklená stena obrátená k moru a strecha končiaca v morskej vode. Fantastický nápad! To stojí za vzhliadnutie, ostatne, ako Vigeland park, kde Vás uchvátia sochy mužov, žien a detí (snáď) vo všetkých možných náladách a charakteroch. Je to skvelý zážitok, ktorý umocní chutná káva, alebo capucino, za takmer 6 €. No to nie je podstatné, ste predsa na dovolenke, a tu sa s "cenami" jednoducho ráta, a tak nemá zmysel prerátavať. Nórsko si žije svoj život a životné náklady sú nastavené na ich príjmy a sociálny program. Priemerná mzda je okolo 3300€ (údaj z roku 2006), takže tie ceny sú pre nich OK. Ak sa vydáte do Nórska, počítajte s tým, že výmena Eur na NOK Vás dosť prekvapí. Kurz, ktorá je nastavený, je skutočne len orientačný. V zmenárni (na stanici) si zaúčtujú pri kurze cca 7,5 NOK za 1 €, poplatok 100 NOK pri výmene do 500 NOK, 150 NOK do 1000 NOK,a tak ďalej, alebo v info centre, je to síce bez poplatku, ale výmenný kurz je 7,06 NOK za 1€, hoci oficiálny kurz bol 7,89 NOK za 1€. A koľko potrebujete vreckového? To záleží od toho, čo máte vopred zaplatené, resp. čo chcete v Oslo, či v Nórsku, "podnikať". Jedlo vo fastfoode výjde cca od 80 do 170 NOK, pivo v bare (čapované) okolo 79 NOK, káva do 40 NOK, v reštauráciách varené jedno od 149 NOK vyššie, pizza okolo 119 NOK. No pohár vína vás výjde na 89 NOK, čo je cca 14 €. Počas celého pobytu sme nenarazili na žiaden obchod s alkoholom. Pivo sme si kúpili v supermarkete, malá plechovka okolo 19 NOK, veľká do 30 NOK, no musíte počítať s tým, že plechovky, ako aj PET fľaše sú zálohované a máte ich možnosť vrátiť. Záloha je od 0,5 do 2,5 NOK. Zmrzlina začína pri cene 30 NOK za jednu guľu (doslova), ak po cca 45 NOK za 4 veľké gule. Odporúčam citrónovo limetkovú, Je famózna! Fajčiari by sa mali zásobiť cigaretami z domu. V Nórsku sú cigarety poriadne drahé! 10 "kowboyských" cigariet light sotí 7 €, 49 NOK. Vstupné do múzeí a na atrakcie je od 50 do 100 NOK. Ak máte predstavu o múzeách, ktoré chcete navštíviť, potom sa oplatí kúpiť aj Oslo pass, ktorého cena začína na 1 deň od 480 NOK, Zahŕňa aj MHD, aj vstupy do múzeí počas 24 hodín. No určite zájdite do Holmenkollen a výjdite na nový skokanský mostík. Oslo máte ako na dlani a je to úžasný pohľad. Dostanete sa tam MHD, aj keď momentálne tam metro nejazdí, popri trati metra jazdí autobus 1B. V 2011 budú tam Majstrovstvá v skokoch na lyžiach, a ten mostík je krásnou architektonickou stavbou, ktorú stojí za to vidieť. Ak uvažujete navštíviť Oslo, neváhajte a vyberte sa tam. Budete veľmi príjemne prekvapení, ako môže byť viac, ako polmiliónové mesto, obkolesené z jednej strany morom a z druhej horami (presnejšie lesmi), také zelené. To mesto je utopené v zeleni. Nevynechajte ani botanickú záhradu. Oslo má svoje čaro, a je iné, ako Štokholm, ktorý stojí na ostrovoch a je takisto veľmi pozoruhodný. Ešte zostávajú Helsinky, z tohto štátneho triumvirátu, ale o nich, niekde inde a po nasatí poznatkov a dojmov, po ich návšteve.
Od: Андрей [návštevník], 24.08.2010
дравствуйте. До не давнего времени я создавал обычный сайт а теперь увидел у вас блог. Какая разница между ними ?
Od: Adka [návštevník], 04.10.2010
Ahojte, takze vidim,ze ludia maju rozne nazory..Ja sa chystam do Norska a to priamo do Osla v decembri, ale myslim,ze Henrieta ma neodradi od toho..Velmi sa na to tesim, lebo pred 5rokmi som bola nejaku dobu vo Finsku a ta krajina ma nadchla..A myslim, ze Norsko je na tom podobne..
Od: lenlons@gmail.com [návštevník], 06.11.2010
Ahojte, poradíte mi, prosím, ako mám hľadať prácu v hoteli, reštaurácii, najlepšie v turistickej oblasti? Viem pracovať, mám rada ľudí, učím sa po nórsky, viem v pohode komunikovať po anglicky, pasívne po francúzsky a učím sa aj španielčinu...
Od: Фильмы [návštevník], 30.12.2010
С Новым Годом Вас ! Пусть принесет удачи и счастья !!!
Od: Борислава [návštevník], 10.01.2011
И как прошли праздники ? Кстати со старым новым годом :) Будет повод еще раз праздновать праздник и посмотреть фильмы :D
Od: Изольда [návštevník], 19.01.2011
Ваша информация на тему - www.potulkysvetom.exil.sk - Studene Oslo - cestovatelsky dennik Exilaka вашего сайта www.exil.sk просто классная. Правда жаль что видео нет.
Od: видео приколы [návštevník], 23.01.2011
Ваш сайт www.exil.sk нуждается в смене дизайна. Ну а тема www.potulkysvetom.exil.sk - Studene Oslo - cestovatelsky dennik Exilaka просто без картинок и видео. Весь инет забили таким контентом который вы хотите чтобы люди читали но кто щас в наше время вообще читает ???
Od: реферат [návštevník], 03.02.2011
Ваш сайт www.exil.sk просто супер ! thanks !
Od: IvanaFukalot [návštevník], 13.02.2011
Как вставить рисунок в комментарий ?
Od: Молоденькая [návštevník], 17.02.2011
Я никак не смогла вставить рисунок в коментарий. Вставляю ссылку на рисунок а он не показывает его как рисунок. Что мне делатЬ? Фотки беру отсюда - images.yandex.ru/yandsearch?text=www.exil.sk
Od: малолетка [návštevník], 19.03.2011
Вы новости копируете что ли? Уже читала где то.
Od: Lorren [návštevník], 14.04.2011
bW6t4B You've hit the ball out the park! Icrendible!
Od: andrea [návštevník], 21.05.2011
no čaute čaute. ja som v osle žila 8 mesiacov, ale mne sa oslo naopak veľmi páčilo a určite sa tam chystám navštíviť priateľov, ktorích rada opať uvidím. pre tých, čo tam chcú pracovať vrelo doporučujem, aby vedeli nie len po anglicky ale hlavne po nórsky. anglina je len tak mimochodom, ale je dobré vedieť obe jazyky. veľa úspechov všetkým prajem :)
Od: Libby [návštevník], 21.05.2011
It's spooky how cleevr some ppl are. Thanks!
Od: Lavigne [návštevník], 23.05.2011
Great cmoomn sense here. Wish I’d thought of that.
Od: Ival [návštevník], 06.06.2011
Real brain power on display. Thanks for that anewsr!
Od: Misty [návštevník], 06.06.2011
In awe of that answer! Rlelay cool!
Od: Тексты песен [návštevník], 21.07.2011
Привет как дела ? Статья класс :)
Od: Агнесса [návštevník], 22.08.2011
Приветики материал для статьи.! Прям как сюжет фильма www.exil.sk этот материал вы откуда то своровали ? Я уже читал его ! :(
Od: Фильм [návštevník], 29.09.2011
Красивый материал для статьи.! Меня Васса зовут а Вас ?
Od: Honey [návštevník], 02.10.2011
This is exactly what I was lokiong for. Thanks for writing!
Od: Jennylee [návštevník], 09.11.2011
Heck yeah bay-bee keep them ciomng!
Od: Kailan [návštevník], 30.11.2011
Posts like this brigehtn up my day. Thanks for taking the time.
Od: Luck [návštevník], 04.12.2011
No cmoplaints on this end, simply a good piece.
Od: Ивана [návštevník], 15.12.2011
Зачем вы меня обманываете ! Сами пишите а мне даже комментарий нельзя сказать !!! Почему не размещаете мои ответы ! Это не блог ес ли мне ответ даже нельзя написать !
Od: Майя [návštevník], 22.12.2011
Thanks ! Gut gut
Od: Idalia [návštevník], 13.01.2012
Ho ho, who woluda thunk it, right?
Od: Matheus [návštevník], 24.04.2012
george16/02/2011ayto pou vlepw einai oti den vlemuope tin kampoura mas kai koitame tous allous.Ayto einai to provlima mas koitame PANTA ti kanoun oi allou.Stin teliki magkia tis-an kai prosopika den mou arese to tragoudi-as kanei kai allous gumno kai as paei na kerdisei stin eurovision!!!
Od: Shiva [návštevník], 26.08.2012
Same with me... still thinking about it, since I was in Norway (Lofotes) when it haeppned.. it is something one can explain and we never will be able to explain it. But still I'm thinking about the victims.. so sad.Beautiful outfit though! As always :)
Od: Rie [návštevník], 27.08.2012
Same with me... still thinking about it, since I was in Norway (Lofotes) when it hpnpeaed.. it is something one can explain and we never will be able to explain it. But still I'm thinking about the victims.. so sad.Beautiful outfit though! As always :)
Od: Spriya [návštevník], 30.09.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kenplimomtet kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: Mzfr [návštevník], 30.09.2012
Se5 finn blogg!:) Jeg liker vanligvis ikke moggolbeter se6rlig godt, men her var det utrolig mange flotte bilder og antrekk :)SVAR: Se5 skjf8nn! Jeg setter stor pris pe5 se5nne komplimenter! Det skal du vite! :)
Od: Marni [návštevník], 08.10.2012
You Sir/Madam are the enemy of confusion eveywrhere!
Od: Nayeli [návštevník], 18.10.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kelomimpntet kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: Handy [návštevník], 27.10.2012
Me5 bare si at du ble helt utrooolig re5 pe5 he5ret! Litt sent ute med det kimelomentpt kanskje, men du ser i allefall stunning ut. :) Kos deg i hovedstaden. ;)SVAR: Sent eller ikke se5 er det like hyggelig e5 hf8re hver gang! Tusen takk! :D
Od: north face coats outlet [návštevník], 16.12.2012
So that's what a Pillar of Cloud is: A worldly instantiation of an all-powerful, vengeful God seeking to demonstrate the primacy of his chosen people,
Od: north face jackets [návštevník], 25.12.2012
I’ve been producing professionally for about 4 years.5. What has been the biggest challenge for you in this particular music industry?
Od: north face down jackets [návštevník], 27.12.2012
[roughly] 1/2 of the soldiers shit and pee in their pants and/or freeze the first time they encounter enemy fire. Tests with missiles are tests,
Od: belstaffjacketsireland [návštevník], 29.12.2012
s they did back then.Posted by: JohnE | Nov 15, 2012 1:55:30 PM | 13@13 One can imagine some heated altercations in the departure lounge.Posted by: dh | Nov 15, 2012 2:18:41 PM | 14
Od: Kenelm [návštevník], 31.12.2012
Wow I must confess you make some very trenchant pinots.
Od: Affinity [návštevník], 10.02.2013
Free info like this is an apple from the tree of knwloedge. Sinful?
Od: Regina [návštevník], 10.02.2013
You are so awesome for helping me solve this msytrey.
Od: smashing top seo [návštevník], 25.10.2013
T8ubQf A round of applause for your blog.Thanks Again. Keep writing.
Od: Mr.Lucas Smith [návštevník], 16.11.2013
ahoj My som sa súkromní investori dávame von zabezpečené ručiť za úvery Obchodné mužov a ženy v obchodných transakciách , nákup auta , domáce kúpnej úver a ďalšie osobné pôžičky E.T.C. Dáme sa dlhodobý úver na päť až päťdesiat rokov maximálne s 3 % úrokom na túto tému môžete nám povedať , že množstvo budete potrebovať , aby vám zašleme podmienky , ak ste naozaj záujem o získanie úveru od nás , sú úvery , vydané v Holandsko States Dollar maximálnu dám 80000000 dolár , USA a minimálne USA 1000 dolárov . Ja tiež bezpečnostné a non - Collateral Úvery pre vaše podnikanie spustenie . Pokiaľ máte záujem vyplňte formulár žiadosti nižšie , takže môžeme začať spracovávať vaše výšky úveru . APLIKÁCIA : Meno : ___________________________ Priezvisko : ____________________________ Pohlavie : _______________________________ Rodinný stav : _______________________ Kontaktná adresa: ______________________ Mesto / PSČ : ________________________ Krajina : ______________________________ Dátum narodenia : ________________________ Výška úveru : ________________________ ________________ Doba trvania úveru Mesačný príjem / ročný príjem : _________ Povolanie : ___________________________ Účel , pre úver : _____________________ Home Telefón : ________________________________ Mobilný telefón : ________________________________ Fax : __________________________________ V potvrdení týchto informácií , dám vám dobre počíta Podmienky a stav dohoda . Ďalej je informovaný , že budete mať formu určenie vyžadované , ktoré môžu byť buď vodičský preukaz alebo pracovné ID . ============================ Spôsob platby : * Platba bankovým prevodom na * Platba bankovým overeného šeku ( kuriérom ) * Platba prevodom západnej odborov ============================= Boh vám žehnaj ... Naše webové stránky : www.caprisonaloanservicess.gnbo.com.ng/ napíšte nám na caprisonaloanservices@yahoo.com Mr.Lucas Smith
Od: awesome stuff here [návštevník], 18.11.2013
5IpYSF I truly appreciate this article.Much thanks again. Great.
Od: you want this now [návštevník], 15.12.2013
wL2uEe Im obliged for the blog post.Much thanks again. Really Great.
Od: check it out [návštevník], 08.01.2014
iIEY1a Very neat blog post.Really thank you! Cool.
Od: look at this [návštevník], 18.01.2014
7YInGi Awesome blog article.Thanks Again. Really Cool.
Od: check it out [návštevník], 30.01.2014
pvpYDL Fantastic blog article. Much obliged.
Od: awesome things! [návštevník], 28.02.2014
mVEUmg I appreciate you sharing this article.Much thanks again.
Od: replica bags [návštevník], 05.03.2014
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo - cestovateľský denník Exiláka replica bags
Od: replica bags [návštevník], 05.03.2014
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo - cestovateľský denník Exiláka replica bags
Od: nice seo guys [návštevník], 22.03.2014
OKCOMc Im thankful for the article.Thanks Again. Awesome.
Od: check it out [návštevník], 11.05.2014
osHcnn Thanks a lot for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.
Od: Www.Piupizza.Co.Uk [návštevník], 07.06.2014
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this website on regular basis to take updated from latest information.
Od: awesome seo [návštevník], 18.06.2014
PiDFnD Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Really Great.
Od: awesome seo [návštevník], 19.06.2014
mrDBzs Thanks for sharing, this is a fantastic post.Much thanks again. Much obliged.
Od: Gregorycow [návštevník], 21.06.2014
numerous stories, internet searches, jokes also, saying Viagra, Viagra, Viagra. What more could anyone if possible need to be sure thither Viagra? EdExpress.co.uk viagra online
Od: Gregorycow [návštevník], 21.06.2014
Sildenafil citrate is an vigorous ingredient of this most non-professional ED drug viagra. Viagra is used in a treatment in search men experiencing erectile dysfunction. Viagra's business is to creation EdExpress buy viagra online
Od: Gregorycow [návštevník], 22.06.2014
There are many generic options of viagra handy in most role of the world. Caverta, silagra, Edegra, kamagra, veega, and Meltabs are infrequent trusted generic names used during ED ed express viagra
Od: Princeea [návštevník], 22.06.2014
jy paydayloanssouthdakotanow.com payday advance usa
Od: Charleset [návštevník], 23.06.2014
e8 paydayloansdelawarenow.com project payday affiliate
Od: Charleset [návštevník], 25.06.2014
p5 paydayloanssouthdakotanow.com no telefax payday loans
Od: Charleset [návštevník], 25.06.2014
np paydayloansdelawarenow.com payday loans in hamilton
Od: Charleset [návštevník], 26.06.2014
aw paydayloansnorthdakotanow.com payday loans murfreesboro tn
Od: Charleset [návštevník], 26.06.2014
pj paydayloanssouthdakotanow.com payday lending south carolina
Od: Charleset [návštevník], 27.06.2014
0w paydayloansnevadanow.com payday advance fullerton ca
Od: Charleset [návštevník], 27.06.2014
tv paydayloansnevadanow.com payday loans in hamilton ontario
Od: Charleset [návštevník], 28.06.2014
c0 paydayloansnorthdakotanow.com payday loans fast approval
Od: Charleset [návštevník], 29.06.2014
dm paydayloanscalifornianow.com payday loan legislation canada
Od: Charleset [návštevník], 30.06.2014
8r paydayloanscalifornianow.com lotto payday
Od: Charleset [návštevník], 01.07.2014
g2 paydayloansnevadanow.com payday loans no checking account
Od: Charleset [návštevník], 03.07.2014
tw paydayloansnorthdakotanow.com payday loan san diego
Od: Charleset [návštevník], 03.07.2014
r6 paydayloansnevadanow.com payday loans first free
Od: Charleset [návštevník], 04.07.2014
ph paydayloansnorthdakotanow.com non payday bad credit loans
Od: Charleset [návštevník], 06.07.2014
qy paydayloansdelawarenow.com payday loans resource center
Od: Charleset [návštevník], 08.07.2014
aa paydayloanscalifornianow.com payday condominiums park city
Od: Charleset [návštevník], 09.07.2014
sn paydayloansdelawarenow.com payday jobs
Od: Charleset [návštevník], 10.07.2014
zr paydayloansnorthdakotanow.com payday loans for debit cards
Od: Charleset [návštevník], 11.07.2014
cn paydayloansnorthdakotanow.com payday loans 89123
Od: crorkservice [návštevník], 19.07.2014
RFNN84 Im thankful for the article.Thanks Again. Great.
Od: Thomaswab [návštevník], 01.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]canadian online pharmacy viagra[/url] oa4pk, [url=htt://viagraindiatabs.com]buy cheap viagra without prescription[/url] d3v65
Od: Thomaswab [návštevník], 01.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]online order synthroid[/url] chyvj, [url=htt://viagraindiatabs.com]how does viagra work[/url] u77rj
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]viagra cheap buy[/url] yaiyf, [url=htt://viagraindiatabs.com]generic viagra online reviews[/url] 8pdgc
Od: crorkz linkz [návštevník], 02.08.2014
VVRAkg Looking forward to reading more. Great article.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://viagraindiatabs.com]viagra free[/url] jm5an, [url=htt://cheapcialisindia.com]suprax 100 mg cialis pills[/url] vqgub
Od: Thomaswab [návštevník], 02.08.2014
[url=htt://cheapcialisindia.com]get cialis online[/url] qlze2, [url=htt://cheapcialisindia.com]where to buy cialis online[/url] g6d7n
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid generic drug levothyroxine sodium[/url] 1d59t, [url=htt://synthroidnetshop.com]skipping doses of synthroid drug information[/url] pky2j
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://generic-rx-med.com]order cialis professional[/url] yrkok, [url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid drug colors[/url] r8fs1
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]losing weight while taking synthroid drug[/url] shrb8, [url=htt://cheapcialisindia.com]buy cialis online in usa drugs[/url] tgz6l
Od: Cialis [návštevník], 03.08.2014
Hello good photo Thanks you
Od: Thomaswab [návštevník], 03.08.2014
[url=htt://synthroidnetshop.com]synthroid generic vs brand thyroid stimulating hormone[/url] vq2h6, [url=htt://viagraindiatabs.com]viagra australia online[/url] u5eey
Od: Cialis [návštevník], 04.08.2014
Hello must read Thanks you
Od: matzcrorkz [návštevník], 06.08.2014
HZU5ik I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Fantastic.
Od: generic cialis [návštevník], 06.08.2014
Hello Good Thanks
Od: http://sucipto82.blogdetik.com [návštevník], 04.10.2014
Hello, Neat place of duty. In attendance's an deliver with your web situate in tangle traveler, may possibly ensure this… Specifically nonetheless is the advertise chief and a enormous module to additional individuals will abandon outdated your magnificent prose payable to this problem
Od: crorkz jremy [návštevník], 23.11.2014
jsImV1 I will right away grab your rss feed as I can't find your email subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.
Od: matz crorkz [návštevník], 17.12.2014
NQUOG9 Really appreciate you sharing this article.Thanks Again. Really Cool.
Od: best dating sites [návštevník], 29.12.2014
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web smart so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it
Od: Best dating sites [návštevník], 04.01.2015
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?
Od: bogner nyc [návštevník], 19.01.2015
3. The Dark Knight Rises Bane and Batman Turn into Bros
Od: Miss Halimat [návštevník], 23.01.2015
Andro Tsara, Izaho Miss. Halimat, iray fanta-daza, ara-dalàna & iray deraina mampisambotra vola orinasa. Dia mampisambo-bola avy amin'ny olona teo amin'ny tahan'ny ny 3%, mila fanampiana ara-bola. Ve ianao manana voninahitra ratsy na ianao mila mandoa faktiora vola? Dia te-hampiasa izany fitaovana mba hampahafantatra anao fa azo antoka tombontsoa hanolotra fanampiana ho isika dia ho faly ny hanolotra anao-bola. Tsy misy voninahitra maso, 100% Azo antoka ny. (Misshalimatloanfirm1@gmail.com) ny mpangataka dia hanomboka ny hamaly ny findramam-bola 4 volana aorian'ny bola no soa aman-tsara izy nafindra / azy. Ny tsy mandoa ny trosa indray amin'izao andrasana daty / fe-potoana, hetsika ara-dalàna no noraisina momba ny fangatahana amin'ny alalan'ny mpisolovava avy hatrany. Fangatahana izay tsy afaka ny hihaona amin 'ny hamaly homena 2 volana kokoa ho toy ny fotoana fahasoavana ara-dalàna eo anatrehan'ny zavatra ho taken.apply amin'izao fotoana izao ao amin'ny: misshalimatloanfirm1@gmail.com Miss. Halimat bola Mafy ho azo antoka sy fanta-daza bola. misaotra FAMPIHARANA bola hameno-KARAZANY SY HIVERINA Name Of fangatahana: ............... Address: ................ City: ..................... .. State: ........................ Firenena: .................. .. Lahy sy ny vavy: ...................... Toe-Panambadiana: ................ Age: ......................... Fibodoana: ................... Fidiram-bola Rate: ................... Lazao: ........................... Office Number: ................ Mobile: ..................... .. Vola Pejy: ............... Bola Duration: .................. Zava-kendreny bola ..................... Fampiharana teo anoloan'ny eny / tsy: .................. aho maika miandry valinteny .... Miss Halimat
Od: chestionare auto [návštevník], 14.02.2015
www.potulkysvetom.exil.sk - Studené Oslo Completeaza chestionare auto drpciv 2014 categoria B, C, E, A, D si treci examenul auto cu aceste teste drpciv online- chestionare auto Chestionare auto si teste explicate pentru categoria B. Chestionarele de la examenul auto oficial sunt actualizate si revizuite. Ia examenul auto din prima.
Od: crork work [návštevník], 06.03.2015
7fSHDP My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!
Od: lite p041 001 2 [návštevník], 17.03.2015
Hi there, after reading this amazing article i am too cheerful to share my familiarity here with friends.

Pridaj príspevok:reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.