www.petrusha.exil.sk www.petrusha.exil.sk www.petrusha.exil.sk
Petrusha
Glosy • 02.03.2010

Tak som sa vám zase raz začítala do aktualít a čítajúc nasledovné mi skoro vylomilo sánku:
„V prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách chce strana Sloboda a Solidarita (SaS) umožniť vyberať poplatky aj za štúdium na základných a stredných školách.“
V novembri roku 1989 to boli práve študenti, čo v prvých šíkoch vybehli do ulíc s ideálmi na zmenu v lepšie časy; na zmenu totalitného režimu, kedy nebolo slobody slova a názoru, teda názor ste mohli mať aký ste len chceli, ale mohli ste si ho maximálne hovoriť doma do plafóna; kedy nebolo voľnosti pohybu, teda pohybovať ste sa mohli koľko a ako ste chceli, ale len tu doma, alebo tam, kde vám to strana schválila, skrátka kedy platilo to, že kto povedal niečo verejne proti systému, mal ľudovo povedané po vtákoch.
Avšak k štúdiu a lekárskej opatere, sociálnej starostlivosti mali prístup všetci, mladí, starí, chudobní i bohatí. Akej takej, ale mali.
Samozrejme, pokiaľ držali hubu a krok.
Máme rok 2010, niečo viacej ako 20 rokov po prevratových udalostiach.
To, že sociálne siete už len dokrivkávajú, dôchodok nám posúvajú do závratných vekových výšok, lebo nie je na dôchodky, že zdravie už je tiež vecou majetných, bo síce základné úkony vám poisťovňa preplatí, ale lieky sú drahé a doplatky sú len na vás, si pomaly zvykáme.
Veľmi pomaly a veľmi bolestivo.
Čo chcete?
Máte byť zdraví a mladí a basta!

Ale to, že si v dnešnej dobe berie niekto vzdelanosť ako spoplatniteľný štít pred seba, to mi fakt hlava neberie (niežeby mi to predošlé brala úplne).
Ako sme mohli tak rýchlo a tak hlboko spadnúť, že vychovávame ľudí s takýmito názormi?
Za posledný rok prišlo o prácu toľké kvantum ľudí, že sa neobávam vyjadriť presvedčenie, že počet ľudí na pokraji chudoby, kedy obracajú každý cent 4 krát dokola pred tým, než zainvestujú do chleba, alebo do mlieka, rapídne narástol.
Že sa to dalo čakať?
Možno hej, ale kam ľudia s týmito názormi ešte chcú posunúť naše krásne Slovensko?
Je všeobecne známe, že najpálčivejším problémom najchudobnejších krajín sveta je negramotnosť. Je všeobecne známe, že riešenie problémov najchudobnejšej a najproblematickejšej časti etnika žijúceho na Slovensku – Rómov, väzí v nízkej vzdelanosti.
Ťažko sa i roľníkovi obrába v dnešnom svete zem, keď nerozumie technike, ktorá mu zabezpečí výnosy, keď si nenájde prostriedky na ničenie škodcov, keď nevie, čo sa okolo neho deje,
Ťažko sa orientuje človeku v tomto svete, keď nevie čítať a písať.
U nás je síce zákonom stanovená desaťročná povinná školská dochádza. Ale ako sa dá prinútiť človek k plateniu školného ak nič nemá?
Z dlane je nemožné vytrhnúť chlp!
To vie aj malé decko.
Ako sa potom dá povinná dochádza riešiť v takýchto prípadoch?
Bude to doplácať štát, teda my všetci, čo ešte držíme hubu a krok a máme zatiaľ prácu a príjem pričom školy zas neodstanú nič – presne rovnakým spôsobom, ako si doplácame za zdravotnú starostlivosť, pričom nemocnice sú na hunte?
Alebo jednoducho dopustíme, že proste a jednoducho časť ľudí bude negramotná?
A kto takýmto ľuďom dá prácu?
Kto im dá obživu?
A či je dôležitejšie len vychovávať hlúpe, ľahko manipulovateľné masy?Príspevky:

Od: Silvia [návštevník], 16.03.2010
O com je toto??? Otrasne tendencny clanok, az by som to prirovnala k sireniu poplasnej spravy! Autorka sa chytila jednej!!! tezy a okolo nej sa toci dookola. Zijeme v 21.storoci a sme sucastout civilizovaneho sveta, kde povinna skolska dochadzka je neodskriepitelnou samozrejmostou. Zbytocne obavy!
Od: Tvoja Mama [návštevník], 07.06.2010
Dakujem za clanok Petrusha. Ozaj zaujimave, ze si vobec dovolia dat nieco podobne do predvolebneho programu. Pravdepodobne tu pojde o akysi socialny vyskum. Citatelia casopisu Plus Sedem Dni, sa akiste do debaty nepridaju, ti su natolko otupeli ze ich uz neprekvapi ani keby ich niekto zral za ziva. Muuu.
Od: Missi [návštevník], 14.04.2011
Glad I've finally found seomthnig I agree with!
Od: Kairii [návštevník], 15.04.2011
R42oIJ At last, soemnoe comes up with the "right" answer!
Od: Sonny [návštevník], 23.05.2011
Thank God! Somneoe with brains speaks!
Od: Unity [návštevník], 12.06.2011
AFAIC that's the best anwser so far!
Od: Cassara [návštevník], 12.06.2011
Wow! That's a relaly neat answer!
Od: Moon [návštevník], 01.10.2011
You really found a way to make this whole pocress easier.
Od: Mimosa [návštevník], 02.11.2011
This info is the cat's paamjas!
Od: Jayvee [návštevník], 30.11.2011
Articles like these put the consumer in the driver seat-very ipmortant.
Od: Beta [návštevník], 18.02.2012
Lukas hovori: presneee mas pdavru s tymi televizormi presne, to ked som bol u uja doma, tak som vzdy vravel vsetkym ze ten televizor piska neverili mi a hovorili, ze sa mi to zda
Od: Ocupado [návštevník], 27.08.2012
Dear Teddy,Thank you very much for your enlightening conemmt. This perspective from the ground will be valuable in preparing the agenda for our International Conference on Charcoal scheduled to take place in Africa in 2012. Our collective goal is to share experiences (like the one you've shared) so as to help formulate policy and other incentives that can help bring order to this highly unregulated and in many cases unsustainable market. Also, can you tell us what has happened with the 2008 Charcoal Regulation Draft prepared by the KFS?Again, we greatly appreciate your contribution.J. Kim Chaix
Od: Loisse [návštevník], 08.10.2012
That's a brilliant answer to an intretesnig question
Od: Sin [návštevník], 04.12.2012
Extremely valuable post. Me and my next door nehbgior have been getting ready to do a little basic research regarding that. We purchased a good publication on that issue from our own local library and most publications werene28099t as descriptive as your content. Ie28099m quite grateful to discover this kind of info which I was looking for a long time.
Od: Guilermo [návštevník], 21.01.2013
Prve1 veta mf4jho predspevku hovored o komerčnom využited.Ak by som za prehliadanie tejto stre1nky pltail tak ako na SME napr. to by bolo už zrejme porušenie autorskfdch pre1v. Ak by niekto použil moje snedmky na komerčne9 fačely musel by som autorstvo preukazovať na sfade v predpadnej žalobe .Čo sa zdieľania tfdka aj ja pracne fotedm ,ale nie pre seba ale pre loke1lpatriotov a stačed mi ak mi moje fotografie odkliknfa ,že sa im pe1čia , ak ich ešte aj okomentujfa tak to už je pre mňa odmena aj s pre9miou . Moje meno by aj tak nikomu nič nepovedalo, takže o jeho uvedenie nestojedm nie som narcis a populista, ktorfd by sa uche1dzal o nejakfa funkciu. Ja to proste robedm pre vlastne9 potešenie a pre potešenie infdch.Netreba za všetkfdm hľadať vždy len peniaze a akfdkoľvek zisk.
Od: Joni [návštevník], 10.02.2013
It's great to find smooene so on the ball
Od: Check This Out [návštevník], 12.03.2013
Thanks for one's marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will always bookmark your blog and may come back in the foreseeable future. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice weekend!|
Od: bookmaring service [návštevník], 15.03.2013
i5pJ04 Great, thanks for sharing this article.Much thanks again. Really Great.

Pridaj príspevok:Copyright © 2007 www.exil.sk
All rights reserved.