www.petrusha.exil.sk www.petrusha.exil.sk www.petrusha.exil.sk
Petrusha
Glosy • 10.03.2009

Svetlo

Emil, bývalý pracovník strážnej služby, je už rok na dôchodku a tretí mesiac bez vlastnej strechy nad hlavou. Býva v opustenej stavbe hotela, ktorého majiteľ sa pred 20timi rokmi obesil a nik sa nemá k tomu dostavať ho, alebo zbúrať.

Všetci sa vyhovárajú na to, že duch majiteľa sem chodí a stráži.
Stavebná spoločnosť BYTOKRACH raz aj začala práce, ale potom ako spadol žeriav pod náporom vetra, ktorý nikde nezaznamenali, na hlúčik postávajúcich robotníkov, firma zbalila svoje veľkolepé plány a vrátila sa k stavaniu kanálov, tunelov a im podobných zariadení.
Je to aj tak celé smiešne.
Koho môžu vystrašiť mihotavé záblesky, padajúce tehly, ktoré sú ráno i tak opäť na svojom mieste, búchanie, kroky, vzdychy a pribúdajúce sviečky v nikdy nedokončenej prijímacej hale?
Človek bez domova má i tak jedinú radosť, tú trochu tepla z fľaše lacnej vodky, závetrie a zopár sviečok aspoň spríjemní zatuchnutú temnotu ponurého príbytku.
A hlasy?
Aspoň nie je tak úplne sám na svojej ceste za približujúcim sa svetlom novučičkého knôtu.
Tak čaká.
*

Je pravé poludnie a zo žiaroviek sála čím ďalej tým prenikavejšie teplo. Karol sa potí, až mu kvapky hrebeňom nosa pomaly stekajú na korektúrami zmapovaný papier. Závierka sa blíži, zostáva mu ešte posledná polhodinka, text, čo by uspokojil, však nikde.
Naposledy zažil túto situáciu ešte v škole, ale tam vlastne nešlo o nič, odvtedy sa dlhých 10 rokov len príjemne zohrieva.
Až do dnes.
Ručičky na ciferníku akoby sa zrazu zbláznili, bez varovania, bez jediného vzdychu, hlásky, slova; rozbehli sa proti nemu, každou minútou ubúda na papieri čitateľných slov a wolfrámové vlákna naťahujú svoje línie ako ruky chystajúce sa lapiť a stráviť svoj hlavný chod.
Naposledy sa to stalo kolegyni z obchodného oddelenia. Snažila sa v poslednom okamihu pred nesplnením zadanej úlohy zhasnúť vypínač.
Smernica však jasne hovorí, svetlo zhasína samo a aj to až vtedy, ak samé uzná za vhodné, že si môžu pracovníci oddýchnuť. Zostala po nej len zlatá retiazka a uvoľnenie pre ostatných. Vždy keď sa svetlo nažerie, tak chvíľku spí.
V poslednom čase však tma panuje len 2 hodiny denne a aj to nie vždy v nočných hodinách.
A v ľuďoch naokolo to len pení.
Kolega Marek takto pred mesiacom vstal, vliezol do obloka a než sa stačilo svetlo spamätať, s výkrikom: - Nech je ku mne na konci tunela milosrdné. - skočil do tmy.
Vraj tam dole ešte je, ale dole aj tak už nik nechodí.
A žiarovkám splácame ďalej nevyrovnateľný dlh.
Dnes je rad na Karolovi.
*

Tak ako každé ráno nespočetné množstvo po sebe idúcich dní je opäť šiesty august 1945, niečo po ôsmej.

Je opäť to krásne svetlé slnečné počasie plné jasu a lásky k malým deťom.Príspevky:

Od: Maryellen [návštevník], 13.04.2011
73Gj1a That's raelly thinking out of the box. Thanks!
Od: Karah [návštevník], 15.04.2011
BION I'm imprsseed! Cool post!
Od: Budd [návštevník], 23.05.2011
You’re a real deep thinker. Tahnks for sharing.
Od: Puss [návštevník], 06.06.2011
And I thought I was the sensible one. Thanks for setntig me straight.
Od: Prudence [návštevník], 12.06.2011
Kewl you shloud come up with that. Excellent!
Od: Jaclyn [návštevník], 12.06.2011
Walking in the presence of giants here. Cool thinking all aorund!
Od: Dontarrious [návštevník], 06.07.2011
All of my quesitons settled—thanks!
Od: Geralyn [návštevník], 09.07.2011
Hey, subtle must be your midlde name. Great post!
Od: Jaylynn [návštevník], 02.11.2011
Wow, your post makes mine look felebe. More power to you!
Od: Thena [návštevník], 03.11.2011
Your awsenr was just what I needed. It's made my day!
Od: Addis [návštevník], 26.08.2012
It’s really a cool and usuefl piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
Od: Leonardo [návštevník], 19.09.2012
That kind of thniknig shows you're on top of your game
Od: Teige [návštevník], 19.10.2012
Shoot, who would have tohguht that it was that easy?
Od: Dedi [návštevník], 28.12.2012
Thinikng like that is really amazing
Od: Haruna [návštevník], 09.02.2013
Žiak so špecie1lnymi vfdchovno-vzdele1vacedmi potrebami je žiak, ktorfd me1 zareidanedm vfdchovne9ho poradenstva a prevencie diagnostikovane9 špecie1lne vfdchovno-vzdele1vacie potreby, okrem deted umiestnenfdch do špecie1lnych vfdchovnfdch zareidaned (diagnosticke9 centrum, reedukačne9 centrum, liečebno-vfdchovne9 sanatf3rium) na ze1klade rozhodnutia sfadu ( 2 pedsm. j) školske9ho ze1kona).Špecie1lna vfdchovno-vzdele1vacia potreba je požiadavka na fapravu podmienok, obsahu, foriem,metf3d a predstupov vo vfdchove a vzdele1vaned pre žiaka, ktore9 vyplfdvajfa z jeho zdravotne9hoznevfdhodnenia alebo jeho vfdvinu v socie1lne znevfdhodnenom prostreded, uplatnenie ktorfdch je nevyhnutne9 na rozvoj schopnosted alebo osobnosti žiaka a dosiahnutie primerane9ho stupňa vzdelania a primerane9ho začlenenia do spoločnosti ( 2 pedsm. i) školske9ho ze1kona).zdroj: skolaskaintegracia.pdf
Od: Soumaila [návštevník], 25.03.2013
Žiak so špecie1lnymi vfdchovno-vzdele1vacedmi potrebami je žiak, ktorfd me1 zaierdanedm vfdchovne9ho poradenstva a prevencie diagnostikovane9 špecie1lne vfdchovno-vzdele1vacie potreby, okrem deted umiestnenfdch do špecie1lnych vfdchovnfdch zaierdaned (diagnosticke9 centrum, reedukačne9 centrum, liečebno-vfdchovne9 sanatf3rium) na ze1klade rozhodnutia sfadu ( 2 pedsm. j) školske9ho ze1kona).Špecie1lna vfdchovno-vzdele1vacia potreba je požiadavka na fapravu podmienok, obsahu, foriem,metf3d a predstupov vo vfdchove a vzdele1vaned pre žiaka, ktore9 vyplfdvajfa z jeho zdravotne9hoznevfdhodnenia alebo jeho vfdvinu v socie1lne znevfdhodnenom prostreded, uplatnenie ktorfdch je nevyhnutne9 na rozvoj schopnosted alebo osobnosti žiaka a dosiahnutie primerane9ho stupňa vzdelania a primerane9ho začlenenia do spoločnosti ( 2 pedsm. i) školske9ho ze1kona).zdroj: skolaskaintegracia.pdf
Od: null [návštevník], 17.04.2013
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I'll definitely be back.

Pridaj príspevok:Copyright © 2007 www.exil.sk
All rights reserved.