reklama
kariera.exil.sk
Kariéra za hranicami
 

Peter Šaro, pôvodom z Košíc a absolvent Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej Univerzity, prináša rýchlokurz obchodovania na Wall Street. Pohľad obchodníka, ktorý zažíva dennodenný stres a adrenalín práce, ktorú poznáme len z filmov ako „City“. Neoceniteľné skúsenosti a rady ako na to - stať sa úspešným v tejto rizikovej kariére... ale najmä – o čom to skutočne je. Pre Kariera Za Hranicami.sk Peter Šaro, New York.

Peťo, ako ste začínali – štúdiá a prvé zahraničné skúsenosti?

Vyštudoval som Marketing/Manažment na Podnikovo-hospodárskej fakulte v Košiciach Ekonomickej univerzity v Bratislave. Počas tohto štúdia som bol v zimnom semestri v roku 2003 účastníkom výmenného programu Erazmus Socrates na Abo Akademi vo Fínsku - ako jediný z PHF Košice na rozdiel od 30 účastníkov zo zvyšných 4 fakúlt EU v Bratislave, čo doteraz pokladám za nespravodlivé.

Ešte počas štúdia som prešiel viacerými „summer jobs“ v rôznych krajinách, napríklad zber jahôd v Škótsku, Work& Travel, teda W&T v USA a Kanade a sprostredkovával som finančné služby cez OVB Allfinanz ako živnostník, čo sa však nestretlo s veľkým úspechom kvôli mojim, vcelku slabým komunikačným schopnostiam.

Aká bola cesta od predaja finančných služieb k obchodovaniu s akciami?

Bolo to v New Yorku, kam som sa dostal ako účastník Professional Career Training programu (PCT), ktorý bol zameraný na reštauračný manažment na letiskách. Pred skončením PCT som rozmýšľal, čo ďalej. Jeden z mojich bývalých spolužiakov z PHF vtedy získal pozíciu obchodníka. Prišiel som ho navštíviť do danej firmy, ktorá už ale neexistuje, porozprával som sa s jeho školiteľom a ten mi navrhol, či by som to nechcel skúsiť. Takto nastal prvý kontakt s reálnym obchodovaním – avšak svet trhov ma fascinoval prakticky počas celého štúdia. Bohužiaľ, fyzicky sa nedalo pracovať na dvoch miestach vzdialených dosť ďaleko od seba, preto som sa musel obchodovania vzdať až do skončenia môjho PCT.

Kľukatá cesta, ale zaviedla do správneho cieľa...Popri tom všetkom, čo považujete za svoj najväčší úspech a neúspech?

Myslím si, že obchodovať s akciami a byť schopný sa tým uživiť ani nie 200 metrov od Wall Street je celkom decentný úspech... A neúspech...keďže vykonávam prácu, ktorá ma baví stále rovnako, ak nie viac, aj po dvoch rokoch, každý menší neúspech na tejto ceste sa v spätnom pohľade stáva opomenuteľným a zanedbateľným – ak som spokojný tak, ako som, nemá pre mňa zmysel zaťažovať sa bývalými neúspechmi.

Ak by ste mali možnosť ktorúkoľvek skúsenosť, resp. rozhodnutie zmeniť, ktoré by to bolo?

Chce sa mi napísať účasť na PCT, ktorá mi priniesla veľa stresov a napätia vo veľmi stresujúcom prostredí, akým je reštauračný biznis. Ale na druhej strane bez tohto programu by som nebol v New Yorku a nerobil to, čo robím, takže je to trochu nejednoznačné. Túto nie veľmi príjemnú skúsenosť si pripomínam každý deň na ceste do roboty a som vďačný za to, že to už nemusím robiť. Takže táto negatívna skúsenosť mi pomáha nabiť sa pozitívnou energiou.

Aby som konkretizoval negatíva reštauračného biznisu, mal som dlhý pracovný týždeň – v priemere 6 dní do týždňa, 10 – 12 hodín denne. Žiadne užívanie si sviatkov, keďže vtedy sú letiská najviac vyťažené. A ako mladý a slobodný manažér som bol „schedulovaný“ práve na tieto dni, napríklad 2 Silvestre som strávil v kancelárii, podobne Vianoce. Ďalším negatívom bola výplata – ako účastník programu som dokonca posledné štyri mesiace dostával menej ako bola minimálna mzda v štáte New York.

Toto by mali počuť všetci tí, ktorí si myslia, že v zahraničí ľuďom „padajú pečené holuby“ z neba priamo do úst. Je úžasné, že sa na túto celú skúsenosť viete dívať pozitívne. Poďme teraz k tomu, čo by ste odporučili tým, ktorí by radi nasledovali podobnú cestu – obchodovanie s akciami v USA. Aká je vaša hlavná rada?

Pri obchodovaní je dôležitá kvalitná firma s dobrým školiacim programom (naši školitelia sú jedni z najlepších, s pravidelnou účasťou na najsledovanejších programoch o trhu priamo z New York Stock Exchange trading floor a pod.) Treba sa teda vyhnúť firmám, ktoré len vezmú váš vstupný kapitál, ktorý je v priemere okolo 5000 USD a po jeho použití (čo sa stane s takmer 100% pravdepodobnosťou každému začínajúcemu obchodníkovi v priebehu prvých troch mesiacov) vás nútia vložiť nové peniaze alebo vás jednoducho vyhodia. Po získaní pozície sa netreba tváriť ako majster sveta, ale uvedomiť si, že ľudia, ktorí to robia 5 rokov, sú stále len začiatočníci (teda aj ja som stále ešte mláďa).

Ešte stále španielska dedina. O čom je teda vaša práca?

Moja pozícia sa volá Equity trader – teda Obchodník s akciami. Na tejto pozícii som musel najprv prejsť školiacim programom, ktorý som začal začiatkom júna 2006 a od konca júna 2006 obchodujem naživo. Hierarchia v tomto biznise je založená čisto na obchodníckych skúsenostiach: jednoduchým pravidlom je, že ten, kto zarába viac, rozpráva a ty počúvaš a nasleduješ jeho rady. Máme 5 majiteľov, ale hovoriť o nejakom reportovaní sa nedá, skôr o prenose skúsenosti od úspešných k začínajúcim.

Ako ste sa dostali práve do tejto firmy?

Po prvom kontakte s obchodovaním, ktorý som už spomínal, som sa rozhodoval orientovať týmto smerom po skončení PCT. Spolu so spomínaným spolužiakom sme našli spoločnosť Nexis Capital, LLC (terajší T3 Capital, LLC), kde som prešiel vstupným interview spočívajúcom v dvoch logických otázkach. Jednu som zodpovedal, druhú tak napoly. Bolo to vo štvrtok, s tým, že odpoveď dostanem v utorok nasledujúceho týždňa. Takisto mi bolo povedané, že sa otvára veľmi silná skupina kandidátov na obchodovanie (skupiny kandidátov sa otvárajú každé tri mesiace) a ak budem prijatý, tak v rámci danej skupiny budem patriť ďaleko pod priemer. V utorok som dostal kladnú odpoveď. Z 25 ľudí, ktorí patrili do mojej skupiny, sme zostali šiesti, z ktorých mám najlepší počet pozitívnych dní v tomto roku. Majiteľovi túto príhodu z interview pripomínam tak každých šesť mesiacov (smiech).

A školenia, ktoré ste už pár krát spomenuli – o čom boli a nesú zásluhu na tom, čo teraz viete?

Školiaci proces je vcelku rýchly. Po teoretickom vysvetlení, ako funguje obchodovací softvér a čo si na ňom treba najviac všímať, prichádza obchodovanie na nečisto v tzv. demosoftvéri Po piatich - šiestich dňoch na demosoftvéri prichádza k obchodovaniu naživo. Proces rýchleho prechodu na živé obchodovanie vychádza z princípu, že žiadna teoretická príprava vás nepripraví na mentálne pocity, ktoré sú absolútne odlišné od dema obchodovania. Prvý obchod naživo som spravil asi po polhodine a skutočne by sa vo mne vtedy krvi nedorezali. Vývoj školenia bol nasledovný: po deme sme naživo mohli ísť iba long (kupovať s cieľom predať za vyššiu cenu) s veľkosťou pozície 100 akcií (lepšie povedané účastín (share), na rozdiel od akcie konkrétnej spoločnosti (stock)). Po dvoch mesiacoch na základe výsledkov, sme mohli zvýšiť svoju pozíciu na 200 účastín a po 4 mesiacoch sme mohli ísť short (operácia, ktorej cieľom je prepad ceny akcie). V súčasnosti je moja kúpna sila (buying power) 250.000 USD, ktorá mi umožňuje napr. nákup 5000 účastín akcie v hodnote 50 USD.

Ako to teda reálne funguje?

Základom každého dňa je výber správnej akcie. Akcie, ktorá ma určitý stupeň pohyblivosti (volatilita odborne) v minulosti, čo zabezpečí pohyb danej akcie v daný deň. Cieľom je vyhnúť sa akciám s malými pohybmi a teda s malou možnosťou zarobenia peňazí. Trh je najviac pohyblivý v prvú hodinu po otvorení - burzy otvárajú o 9:30 Eastern Time. Okolo obeda dochádza k spomaleniu pohybov, čo vyplýva z jednoduchého princípu, že aj účastníci trhu sú ľudia, ktorí sa potrebujú najesť. Pohyblivosť sa vracia späť na trhy okolo 2:00 poobede a burzy sa zatvárajú o 4:00 pm Eastern Time. V prípade výberu nesprávnej akcie je potrebné odfiltrovať nehýbajúce sa akcie a vybrať pohyblivé akcie s veľkým množstvom zobchodovaných účastín. K výberu správnej akcie prispieva aj tímová práca, kde viacerí obchodníci sledujú viaceré akcie a vyvolávajú tie, ktoré sa začínajú hýbať. Súčasťou prace je štúdium grafov, ktoré je súčasťou technickej analýzy zameranej na rozpoznávanie signálov na kúpu alebo predaj.

Každý deň ráno najskúsenejší obchodníci popisujú svoj názor na trh a konkrétne akcie v rámci tzv. Morning gameplan, ktoré je možné sledovať cez web – T3 live.com. Po zavretí trhu sa tieto prognózy a realita rozanalyzujú v rámci tzv. Daily recap. Každé školenie v rámci technickej analýzy je nahrávané a prístup k nahrávkam je umožnený každému obchodníkovi. Naša trading floor je rozdelená na jednotlivé rady, v rámci ktorých sú obchodníci zadelení podľa toho, ktoré akcie alebo sektor sledujú a podľa toho, aký majú štýl obchodovania. Medzi týmito obchodníkmi prebieha konštantná komunikácia založená na princípe „viac očí viac vidí“.

No a hlavnou náplňou mojej práce je samozrejme obchodovanie – vystihnúť správny moment pre vstup do obchodu (čo môže byť otázka niekoľkých sekúnd), správna realizácia obchodu, ukontrolovanie emócií, a obchodovanie v čase, keď je trh aktívny. Technicky to, čo robím, sa volá momentum trading. T.j. obchodovanie, ktoré sa zameriava na krátkodobé obchody v rámci jedného dňa - v rozpätí od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút, max však 20-30 minút.

Znie to veľmi adrenalínovo. Čo vás na tom všetkom najviac priťahuje, a čo nemáte rád?

Na obchodovaní je najviac vzrušujúca nepredvídateľnosť, keďže nikdy neviete, čo vám prinesie nový deň. Každý deň je iný, treba sa mu prispôsobiť, byť adaptabilný. Čo ma baví najmenej – to sú situácie, kedy stratím veľa peňazí ráno v priebehu pár minút, a potom sa musím celý zvyšok dňa snažiť dostať späť do pozitíva, čo sa niekedy podarí a niekedy nie, v najhoršom prípade sa tá strata ešte viacej prehĺbi.

Dá sa pri tejto práci hovoriť o typickom dni?

Ako som už spomenul, základom je výber správnej akcie. Podľa toho rozdeľujem svoj rok na tzv. Earnings season a obdobie mimo Earnings season. Earnings season je obdobie približne jedného mesiaca každé 4 mesiace, kedy spoločnosti, ktorých akcia (stock) sa obchoduje na burzách, zverejňujú štvrťročne správy o svojich výsledkoch za predošlý štvrťrok. Sleduje sa príjem celej spoločnosti a zisk (earning) za akciu v danom období a porovnáva sa to s odhadmi analytikov. Ak sú rozdiely výrazné, tak to prináša pohyblivosť do akcie: veľký pozitívny rozdiel prináša greed (nákupnú horúčku), veľký negatívny rozdiel zase paniku – vypredávanie – to sú dve hlavné sily na trhu. V tomto období sa môj deň začína vyselektovaním konkrétnej akcie, na ktorú sa budem v daný deň zameriavať. Je to prakticky každý deň iná akcia, pretože ako táto pohyblivosť v jeden deň príde, tak na druhý deň odíde. Kritéria výberu sú napríklad veľký pozitívny alebo negatívny rozdiel medzi skutočnosťou a odhadmi analytikov, priemerný objem za posledne tri mesiace, alebo či sa akcia blíži k 52 week high alebo low, t.j. najvyššia, respektíve najnižšia cena za posledný rok.

Mimo Earnings season sa snažím vyselektovať akciu, ktorá ma určitý stupeň pohyblivosti, objemu a dobré pohyby viacero dní, poprípade týždňov za sebou. Takáto akcia sa označuje ako bread&butter (živiteľka). Pri tejto akcii sledujem vývoj jej grafov v minulosti, sledujem oblasti, kde sa historicky nachádza veľa kupujúcich alebo predávajúcich a pod.

Tak to bol veľmi šikovný rýchlo-kurz obchodovania s akciami! Povedzte nám viac aj o firme samotnej – ako sa o Vás, jej zamestnancov, stará?

Za skutočný benefit považujem prácu v skvelom kolektíve, s mladými ľuďmi so silnou sebamotiváciou. Celkovo interná kultúra je absolútne úžasná. Vládne tu úplná uvoľnenosť a zažívame kopec srandy. Dôležitá je aj nezávislosť, keď vaše výsledky závisia len a len od vás. Neexistuje preto nijaká vnútorná rivalita za účelom získania lepšej pozície. Ak je to potrebné, môžem pracovať z domu, prípadne odkiaľkoľvek na svete prostredníctvom internetu. Moja práca mi takisto prináša každodenné vzdelávanie, ktoré by som nedostal nikde a mám svojich koučov, ktorými sú skúsení obchodníci. Mám zľavu na členské v posilňovni. Pozitívom je, že v obliekaní neexistujú žiadne pravidlá.

Pravidelne máme podnikové akcie mimo firmy – happy hours, kedy sú drinky na účet firmy. No nie je to paráda? (smiech). Taktiež každý piatok si môžeme na účet firmy objednať pizzu.

Čo sa týka platu, ohodnotenie je veľmi premenlivé, nedá sa spriemerovať na konkrétnu mesačnú sumu. Sú totiž mesiace, kedy nezarobím nič, a potom si to všetko vynahradím v jeden mesiac.

Zhrňme to – plusy a mínusy tohto adrenalínového športu?

Veľkým plusom je každodenný kontakt s najlepšími obchodníkmi, ktorí sú kedykoľvek dostupní. Tiež je to samostatnosť, som prakticky sám sebe pánom, sám si zodpovedám za svoj účet a sám sa rozhodujem, ktoré obchody spravím. Plusom je tiež flexibilita – okamžitá pomoc v akejkoľvek oblasti, ktorá prispieva ku skvalitneniu obchodovania. Ak mám hovoriť o výhodách konkrétne v oblasti akciového trhu, je len jedna výhoda. Tou je finančná nezávislosť. Poviem to na rovinu, v tejto práci nejde o nič iné ako o peniaze. Obchodník nevytvára pre nikoho iného (okrem majiteľov) žiadne hodnoty, len peniaze pre seba (a majiteľov).

Mínusom je skutočnosť, že táto práca, ak vás baví, tak vás úplne pohltí, takže rozmýšľate nad obchodmi aj cez víkend, aj v čase, keď sa oplatí zamýšľať nad niečím iným. Negatívne vnímam stratové dni. Nie vždy sa totiž podarí plusový mesiac a existuje možnosť stratiť v jeden deň všetko, čo som zarobil v priebehu mesiaca. V takej situácii si asi viete predstaviť, akú frustráciu to prináša. Náročný je aj začiatok tejto kariéry, kedy musíte byť pripravení na možnosť, že prvých 10 až 12 mesiacov budete v mínuse, lebo straty sú jednoducho vyššie ako zisky. V nevýhode je ten, kto si nedá pozor, nestanoví si a nedodržuje vlastné pravidlá, pretože ten nikdy nič nezarobí.

Dobre, finálny tip – váš kľúč k úspechu v tradovaní...

Každý, kto chce obchodovať, sa musí pozerať na túto kariéru z dlhodobého hľadiska – úspech sa nikdy nedostaví okamžite. Často sa stretávame s nesprávnym vnímaním obchodovania – že sú to veľké peniaze rýchlo a bez námahy. Je to presný opak. Pozitívny príjem môžu začiatočníci očakávať po roku, lepšie peniaze v druhom roku atď. Musia byť ochotní dennodenne sa vzdelávať, vytrvať a učiť sa na chybách. Čím skôr si uvedomia, že straty sú výsledkom len a len ich chýb a nikoho iného, tým rýchlejšie budú napredovať.

Skúste si ešte pospomínať na začiatky. Aké najväčšie výzvy a problémy ste museli prekonať?

Na začiatku som musel prekonať hlavne sám seba – sám sebe som bol najväčšou brzdou. Mal som strach z veľkých strát, z veľkých pozícií, strach zo vstupu do riskantnejších obchodov. So vzrastajúcimi skúsenosťami prišla rutina, straty sú vnímané ako pozitívum – viac sa človek naučí zo strát, ktoré ho nútia zamyslieť sa nad tým, čo urobil zle, a ako sa tomu vyhnúť v budúcnosti, ako zo ziskových obchodov.

Ktoré zručnosti a kompetencie vám v tomto najviac pomáhajú?

Je paradoxom, že počítač sa stal prostriedkom môjho živobytia. Moje počítačové znalosti sú minimálne a rýchlosť na klávesnici veľmi pomalá. Takže pravdepodobne jedna z vlastnosti, vďaka ktorej som vytrval, je trpezlivosť – vyčkávanie na správny okamih pre vstup do pozície a vyhýbanie sa zbrklým rozhodnutiam.

K USA: Čo vo vašom rozhodovaní zavážilo, keď ste sa rozhodli práve pre USA?

Absolvoval som dva programy W&T počas štúdia v USA a v Kanade. Páčil sa mi fakt, že tvrdá práca sa tu ocení. Na Slovensku som mal pocit, že sa môžem udrieť v nejakej práci, ktorá by viedla do slepej uličky a nikto by si to ani nevšimol. Zavážil aj fakt, že rodinkárstvo je tu minimálne. Mnoho dohôd sa uskutočňuje ústnou formou a aj sa skutočne dodržiavajú. Rokovania idú priamo k veci, od toho sa odvíja aj menšia byrokracia, ktorá ma na Slovensku absurdne veľké rozmery.

Pre Slovákov je problematické získať pracovné víza do USA. Aké sú vaše skúsenosti v tomto?

Absolútne príšerné. Aj v súčasnosti mam víza len do februára budúceho roka. Najlepšie pracovne víza sú H1B víza – tie sú na tri roky. Bohužiaľ som tento rok nebol vybratý do H1B kvóty, ktorá bola len 60000 kusov, zatiaľ čo bolo 163000 žiadostí. Navyše získať pracovne víza je tak trochu bludný kruh. Aby ste ich získali, musíte mať zamestnávateľa, ktorý je ochotný vás zasponzorovať. Aby vás zasponzoroval, musí vás poznať po pracovnej stránke, čo je však často nemožné, pretože nemáte pracovne víza atď. A navyše je to stále len dočasné riešenie – po roku ste znova späť pri zdĺhavom a otravnom procese, ktorý ešte aj stojí veľa peňazí.

Ako ste sa zžili s americkou kultúrou? Ako by ste ju porovnali s tou našou?

Keď som išiel prvýkrát na W&T do Kalifornie, v príručke nás upozorňovali na možnosť tzv. kultúrneho šoku, ktorý sa dostaví pri prechode z jednej kultúry do nových podmienok. Nič také sa však nestalo. Prechod zo Slovenska do USA bol absolútne bezproblémový, keďže americká kultúra je u nás dosť výrazne zastúpená – cez filmy, hudbu a pod. Práve naopak, prechod z USA domov sa vždy ukázal ako ten problémový.

Čo ste v USA získali, čo si ceníte najviac?

Sebavedomie a rozhľad. Vedomie, že pracujem v jednej z najlepších obchodníckych firiem, aké sú na trhu. A že žijem v takom multikultúrnom meste, akým je New York.

Druhý kľúč k úspechu od vás - ako profesionálne uspieť v americkej kultúre?

Tvrdá práca, tvrdá práca a tvrdá práca. Obchodovanie je biznis s najväčším obratom ľudí. 50% skončí v priebehu prvých troch mesiacov, ďalších 25% do 6 mesiacov, snáď 10% to dotiahne k prvej výplate a 5% z tých, ktorí začnú obchodovať, je schopných sa tým aj uživiť. Čo sa týka hľadania si zamestnania, mal by som jednu radu: nebyť plachý a nafúknuť všetky silné stránky, ktoré máte a to tak, ako sa len dá.

Ktoré oblasti sú v posledných rokoch v USA „in“ a v ktorých sa, naopak, neoplatí hľadať uplatnenie?

Veľký boom zaznamenala oblasť tzv. Mortgage foreclosures, čo je vyvlastňovanie hypoték od klientov (majiteľov domov) s veľmi slabým kreditom. Súvisí to s veľkým úpadkom tzv. Housing sektoru za posledný rok a pol. Na úpadku je podľa mňa stavebníctvo a to po prasknutej bubline v tomto sektore. Takisto finančný sektor, kde je veľké prepúšťanie v najväčších finančných domoch – Merril Lynch, Citigroup, Morgan Stanley, krach Bearn Sterns – jedného z najstarších brokerských domov na Wall Street.

A čo vaša budúcnosť? Čo si myslíte, aké zmeny nastanú vo vašom sektore?

Zamestnanosť v mojom sektore rastie, keď sú dobré trhy, rastú ceny akcií, zvyšuje sa záujem širokej verejnosti o trhy a pod. Ak by som vedel odpovedať na túto otázku, asi by bol zo mňa najlepší investor všetkých čias.

Najsilnejšie podľa mňa náš sektor ovplyvní internet, umožňujúci diaľkové (remote) obchodovanie. S jeho rastúcou rýchlosťou bude narastať počet účastníkov trhu, ktorí robia to isté, čo ja. To so sebou na trhy prinesie obrovský prílev nového kapitálu zobchodovaného na burzách, čo bude tlačiť burzy k hľadaniu nových a efektívnejších ciest pre regulovanie obchodných operácií. Regulácia na burzách, na rozdiel od klasickej regulácie, ktorá často krát znamená iba nezmyselné navýšenie byrokracie, má za následok umožnenie zvýšenia množstva zobchodovaných účastín. To zase zvyšuje pohyblivosť a tú, ako už asi viete, mám vo svojej práci veľmi rád, pretože prináša častejšie a väčšie výkyvy cien akcií.

Na záver, poďme k vašim osobným zážitkom. Spomeniete si na nejakú „pikošku“ zo života v USA, ktorá stojí za to?

Nie je to ani pikoška, skôr spomienka na to, čo sa mi stalo. Skôr, než som išiel na interview k môjmu terajšiemu zamestnávateľovi, som bol prijatý v inej obchodníckej firme. Odmietol som ich napriek tomu, že som ešte nemal istú pozíciu v našej firme. Uvádzam to na potvrdenie toho, čo som už spomenul – je veľmi dôležité vybrať si kvalitnú firmu. Tá prvá firma mala absolútne slabé pracovne nasadenie, slabý školiaci program a pod. Teda mnohokrát bez risku nie je zisk!

Precestovali ste už dosť. Nájde sa medzi už navštívenými krajinami taká, v ktorej si viete predstaviť žiť dlhodobo?

Navštívil som Bulharsko, Nemecko, Škótsko, Španielsko, Fínsko, Švédsko, Kanadu a USA. Keď som chodieval trajektom z Fínska do Švédska, krátko pred príchodom do Stockholmu sa nachádza veľké množstvo malých ostrovov v súkromnom vlastníctve, na ktorých si majitelia vybudovali svoje domy. Byť schopný úspešne diaľkovo obchodovať z takéhoto miesta, nič viac by mi nebolo treba. Podobne kritériá spĺňa aj ostrov Skye v Škótsku.

Ak by ste kvôli nejakej príčine nemohli robiť to, čo robíte teraz, čo by bola vaša druhá možnosť?

Ani sa mi nechce rozmýšľať nad touto alternatívou. To, čo teraz robím, ma neskutočne baví. Len veľmi malo ľudí robí to, čo ich baví. Ja svoju prácu zbožňujem. Patrím medzi tých par šťastných ľudí. Som pripravený pokračovať v začatej ceste aj zo Slovenska, ak mi nevyjdú víza. Na Slovensko som v žiadnom prípade nezanevrel, len si myslím, že pre moju kariéru by ďalších 4-5 rokov v USA malo väčší prospech.

Vďaka za zaujímavý rozhovor!Diskusia k článku:
Od: Maco [návštevník], 13.12.2008
Absolutne fandim tomuto chalanovy. Vie co chce a ide si za tym, co dnes este stale u nas malo ludi dokaze. Ale predovsetkym je to prostredim v ktorom zije. Severna Amerika je prajna sebavedomim ludom ktori su schopni vyuzit to co im ta spolocnost ponuka aj napriek pociatocnzm kulturnym rozdielom a byrokratickym prekazkam. Peter vystupil z tiena falosneho rovnostarstva, bolestinstva ktore panuje na SVK a posobi ako uspesny individualisticky jedinec. Velmi mu fandim. Len rad by som mu pripomenul jednu podstatnu vec - aby sa ako Slovák povodom z vychodneho Slovenska prestal lutovat a nezivil v sebe komplex Vychodniara ze mu ti zli bratislavcania nedavaju sancu. A je to tymto vyzva pre vsetkych vychodniarov. Tuto segregaciu na "nas vychodniarov" a tich zlich blavakov som zazil v Kanade a bolo mi z toho zle. Bolo mi nanic z toho, ze tento komplex si prenasaju aj do exilu. Sme jeden maly narod obyvajuci malu krajinu ale nosime v sebe velku slobodnu Dusu. Mame schopnosti sa presadit v tvrdych podmienkach aj v emigracii, tak si to tam vonku ale aj doma nekazme svojou malostou. Nakoniec tu v Bratislave dostava svoju sancu cim dalej tym viac Slovakov z vychodu a maju moznost si zit svoj sen o uspechu. (napr. mnozstvo ŠPZ z východu v novopostavenych stvrtiach v rakuskom Kittsee a Bergu a pod.) Takze nakoniec- Peter vela stastia a uspechu v praci aj v osobnom zivote tam v Big Apple ti prajem.
Od: Maco [návštevník], 13.12.2008
Absolutne fandim tomuto chalanovy. Vie co chce a ide si za tym, co dnes este stale u nas malo ludi dokaze. Ale predovsetkym je to prostredim v ktorom zije. Severna Amerika je prajna sebavedomim ludom ktori su schopni vyuzit to co im ta spolocnost ponuka aj napriek pociatocnzm kulturnym rozdielom a byrokratickym prekazkam. Peter vystupil z tiena falosneho rovnostarstva, bolestinstva ktore panuje na SVK a posobi ako uspesny individualisticky jedinec. Velmi mu fandim. Len rad by som mu pripomenul jednu podstatnu vec - aby sa ako Slovák povodom z vychodneho Slovenska prestal lutovat a nezivil v sebe komplex Vychodniara ze mu ti zli bratislavcania nedavaju sancu. A je to tymto vyzva pre vsetkych vychodniarov. Tuto segregaciu na "nas vychodniarov" a tich zlich blavakov som zazil v Kanade a bolo mi z toho zle. Bolo mi nanic z toho, ze tento komplex si prenasaju aj do exilu. Sme jeden maly narod obyvajuci malu krajinu ale nosime v sebe velku slobodnu Dusu. Mame schopnosti sa presadit v tvrdych podmienkach aj v emigracii, tak si to tam vonku ale aj doma nekazme svojou malostou. Nakoniec tu v Bratislave dostava svoju sancu cim dalej tym viac Slovakov z vychodu a maju moznost si zit svoj sen o uspechu. (napr. mnozstvo ŠPZ z východu v novopostavenych stvrtiach v rakuskom Kittsee a Bergu a pod.) Takze nakoniec- Peter vela stastia a uspechu v praci aj v osobnom zivote tam v Big Apple ti prajem.
Od: Maco [návštevník], 13.12.2008
Absolutne fandim tomuto chalanovy. Vie co chce a ide si za tym, co dnes este stale u nas malo ludi dokaze. Ale predovsetkym je to prostredim v ktorom zije. Severna Amerika je prajna sebavedomim ludom ktori su schopni vyuzit to co im ta spolocnost ponuka aj napriek pociatocnzm kulturnym rozdielom a byrokratickym prekazkam. Peter vystupil z tiena falosneho rovnostarstva, bolestinstva ktore panuje na SVK a posobi ako uspesny individualisticky jedinec. Velmi mu fandim. Len rad by som mu pripomenul jednu podstatnu vec - aby sa ako Slovák povodom z vychodneho Slovenska prestal lutovat a nezivil v sebe komplex Vychodniara ze mu ti zli bratislavcania nedavaju sancu. A je to tymto vyzva pre vsetkych vychodniarov. Tuto segregaciu na "nas vychodniarov" a tich zlich blavakov som zazil v Kanade a bolo mi z toho zle. Bolo mi nanic z toho, ze tento komplex si prenasaju aj do exilu. Sme jeden maly narod obyvajuci malu krajinu ale nosime v sebe velku slobodnu Dusu. Mame schopnosti sa presadit v tvrdych podmienkach aj v emigracii, tak si to tam vonku ale aj doma nekazme svojou malostou. Nakoniec tu v Bratislave dostava svoju sancu cim dalej tym viac Slovakov z vychodu a maju moznost si zit svoj sen o uspechu. (napr. mnozstvo ŠPZ z východu v novopostavenych stvrtiach v rakuskom Kittsee a Bergu a pod.) Takze nakoniec- Peter vela stastia a uspechu v praci aj v osobnom zivote tam v Big Apple ti prajem.
Od: mietwagen [návštevník], 14.03.2009
Sehr gute Seite. Ich habe es zu den Favoriten.
Od: BOHUS [návštevník], 20.05.2009
bla bla bla. Obchodujeme volatilitu, no zbohom. Každý deň nová akcia. To akože long investovanie nerobí. Len Buffett na tom zarobil miliardy, Mark Mobius, Benjamin Graham , Philip A. Fisher , Peter Lynch , John Templeton. Ten život má asi riadne desný. Stresu požehnane. Ešte je mladý. Ale žiadnu perspektívu si isto nevytvára. Nech skúsi prejsť do reálnej ekonomiky, z tej vydieračskej zvanej Wall Street. Isto sa ho na pohovore nebudú pýtať, koľko akcií zobchodoval alebo akú stratégiu, ak pôjde mimo obor.
Od: Pxsdlszd [návštevník], 14.07.2009
qZzdOq
Od: extended use viagra [návštevník], 31.07.2009
Perfect work!
Od: no perscription phentermine 37.5 $93 [návštevník], 03.08.2009
jBg1Tf Great work, webmaster, nice design!
Od: miri [návštevník], 30.11.2009
brala by som hociaku robotu hlavne byt v new Yorku
Od: dodiks [návštevník], 07.12.2009
miri,, tak rob kurvu,, tych v new yorku neni nikdy dosť :d
Od: Willie [návštevník], 23.05.2011
You’re the one with the brains here. I’m wahctnig for your posts.
Od: Rosabel [návštevník], 06.06.2011
I feel so much haipper now I understand all this. Thanks!
Od: Bette [návštevník], 12.06.2011
Hey, that post leaves me feeling fooilsh. Kudos to you!
Od: Magda [návštevník], 18.08.2011
God, I feel like I suhold be takin notes! Great work
Od: Forever [návštevník], 21.08.2011
I can aleadry tell that's gonna be super helpful.
Od: Lavonn [návštevník], 04.10.2011
Why do I bhtoer calling up people when I can just read this!
Od: Veruca [návštevník], 09.11.2011
Hey, subtle must be your mildde name. Great post!
Od: Brendy [návštevník], 30.11.2011
Just what the dcotor ordered, thankity you!
Od: Ruvell [návštevník], 04.12.2011
Woot, I will cetrainly put this to good use!
Od: Medford [návštevník], 09.01.2012
IMHO you've got the right asnewr!
Od: Ilham [návštevník], 18.02.2012
Nahodou som ortvoila Vas blog a hned sa mi zapacil. Po jeho precitani som bola nadsena aj tym, ze som objavila okrem informatika, aj dalsieho dejepisara.Prajem vela uspechov.
Od: Kate [návštevník], 26.08.2012
Te4nk! Jag reagerade EXAKT pe5 den meiegnnn! Jag som tidigare tyckt att Oisin brukar ste5 ff6r det sansade och belysa olika vinklar och att allt har olika nyanser( inte bara svart vs. vitt) Att inte df6ma snabbt bla bla bla. Jag blev besviken pe5 Oisin och inse5g att han tycker inte alls som jag he4r.Han le5ter som en liberal tyckare pe5 skumma tre5dar pe5 flashback.14 e5r kf6nsmogen ja eh vissa fe5r mens och brf6st vid 10. Fatta att man e4r barn vid 14 och inte e4r mogen mentalt pe5 vuxennive5.Alla som minns ne4r man var 14 och ne5n gammal le4rare eller syo tafsade och hade sig vet hur ote4ckt det upplevs av en 14 e5ring.Ne4r man e4r 14 vet man kanske vad det handlar om mer e4n en 5 e5ring, men skammen kanske gf6r att man inte ve5gar eller vill bere4tta och typ ve4ljer att skolka fre5n e4cklets lektioner.Ingen 5 eller 14 e5ring ska behf6va utse4ttas ff6r sexuella f6vergrepp eller ens sexuella ne4rmanden av vuxen, oavsett vilket prefix man se4tter ff6re -fil pe5 den som utse4tter dem.
Od: Joseluis [návštevník], 30.09.2012
Som jag skrivit om tiargdie gf6r vi under e5ret besf6k pe5 olika he5ll i landet ff6r att bredda ve5ra kontaktytor och tre4ffa folk som jobbar operativt med kulturarvsinformation pe5 webben. Vi vill ne5 potentiellt nya informationsleverantf6rer till K-samsf6k men ockse5 mer allme4nt lyssna av vad som he4nder och diskutera gemensamma utvecklingsfre5gor. Arbetet utge5r fre5n Riksantikvariee4mbetets regeringsuppdrag att vidareutveckla K-samsf6k i samarbete med berf6rda myndigheter, institutioner och ideella organisationer.
Od: Richard [návštevník], 08.10.2012
Jag kan bara svara utifre5n mig sje4lv, som en helt vanlig snevsk tjej som re5kade vara tillsammans med fel kille ne4r jag var 15 e5r gammal. Jag e4r idag 22 e5r gammal och jag har alltid sett det som en sje4lvklarthet att bere4tta att jag har HIV ff6r eventuella sexpartners. Mitt ex bere4ttade aldrig ff6r mig att han hade HIV och vi var tillsammans le4ngre e4n ett halve5r. Jag skulle ALDRIG kunna gf6ra se5 mot ne5gon annan. Jag anve4nder ALLTID kondom vid sex och min pojkve4n sedan flera e5r tillbaka har vetat om det sedan jag sje4lv fick veta det, ff6r snart fem e5r sedan. Mitt ex gjorde fel och han sitter numera inne vilket jag tycker att han ff6rtje4nar med tanke pe5 att han varken bere4ttade eller ff6rsf6kte skydda sig. Och fre5n att vi gjorde slut tills att jag fick veta att jag var smittad (tog f6ver tve5 e5r) se5 hade jag haft relationer emellan de5 jag faktiskt var en risk ff6r andra, e4ven fast jag inte visste det sje4lv! Tack och lov smittades ingen av mig, och jag gf6r allt jag kan ff6r att undvika att smitta min pojkve4n. Men se5 sve5rt e4r det inte att alltid anve4nda kondom. Dessutom e4ter jag mediciner och har se5 le5ga virusnive5er se5 man inte ens kan se viruset i blodet, och det minskar se5klart ockse5 risken ff6r smittspridning. Jag har ett samvete till skillnad mot mitt ex och jag kommer aldrig att kunna gf6ra samma sak, ff6r se5 gf6r bara hemska me4nniskor Felicia recently posted..
Od: Larasati [návštevník], 18.10.2012
Ste4mmer ve4l snacka om slnilkad i tillve4gage5ngse4tt.Justitiemord Vs spotify .Man kan fre5ga sig vad politikerna vill.c4r ipred ytterligare en f6vervakningslag de4r man anve4nder fildelning som urse4kt.Kan ve4l inte uppfattas pe5 annat se4tt ne4r man je4mff6r alternativen..Fashistregering.
Od: Abhishek [návštevník], 27.10.2012
Ste4mmer ve4l snacka om skllanid i tillve4gage5ngse4tt.Justitiemord Vs spotify .Man kan fre5ga sig vad politikerna vill.c4r ipred ytterligare en f6vervakningslag de4r man anve4nder fildelning som urse4kt.Kan ve4l inte uppfattas pe5 annat se4tt ne4r man je4mff6r alternativen..Fashistregering.
Od: Ferhat [návštevník], 02.12.2012
uy back to blogging ka na pala, i didnt know! (lagi kasi akong wala sa blwgoorld)so how are you? okay na ba ang health mo? i hope so. kasi naman baket poor ang pilipinas? kaya marami sa atin ang lumalayo to find a good future.my brother is an ofw nasa amerika, sobrang lungkot niya doon mag-isa.sanayan lang daw .
Od: Bongiwe [návštevník], 31.12.2012
c4r det Riksantikvariee4mbetet eller K-samsf6k som he5ller regionala tre4ffar med ABM-aktf6rer? K-samsf6k e4r en wsrbeevice, en apparat som skf6rdar data fre5n olika informationsff6rvaltare. Den bjuder inte in till mf6ten och kan f6ver huvud taget inte prata med me4nniskor. De regionala tre4ffarna he5lls av Riksantikvariee4mbetet som har regeringens uppdrag att ”ff6rvalta och vidareutveckla den digitala infrastruktur som skapats genom K-samsf6k” i samarbete med berf6rda myndigheter, institutioner, ideella organisationer och andra aktf6rer. Ff6r att kunna utff6ra detta uppdrag behf6ver vi mf6ta representanter ff6r arkiv, bibliotek och museer (ABM). Den dialogturne9 som vi genomff6r under e5ret e4r ett led i att etablera se5dana a0kontakter, i synnerhet med aktf6rer som tidigare inte deltagit i K-samsf6ksarbetet. Le4s mer om ve5ra regionala mf6ten pe5 K-samsf6ksbloggen.
Od: bookmaring service [návštevník], 14.03.2013
jMNFPg I loved your article.Really thank you!
Od: null [návštevník], 17.04.2013
Hey! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established website like yours require a lot of work? I'm completely new to writing a blog however I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!
Od: pro link building [návštevník], 24.09.2013
gFk2DM Thanks again for the blog post.Really thank you! Much obliged.
Od: Ankush [návštevník], 08.10.2013
Ještě bych se zeptal dotyčnfdch cvoků co tohle pogparujed (s provrtanou deskou a připojenedm na sedť ze spodu) proč mused bfdt vražene1 vidlice do ze1suvky když tedm dojde ke spojened stejnfdch dre1tů kterfd již jsou propojeny kabelem.
Od: link building team [návštevník], 15.10.2013
wIAyyW Great article.Much thanks again. Much obliged.
Od: link building [návštevník], 24.10.2013
CQrs0t Looking forward to reading more. Great blog. Want more.
Od: look at this [návštevník], 18.01.2014
gCze3T Thanks-a-mundo for the article post. Fantastic.
Od: awesome things! [návštevník], 28.02.2014
CibEz4 Im grateful for the blog post.Much thanks again. Keep writing.
Od: seo company [návštevník], 04.06.2014
uZ5AGK Im thankful for the article.Really thank you! Great.
Od: awesome seo [návštevník], 18.06.2014
hs3IIa I truly appreciate this article.Really looking forward to read more. Really Cool.
Od: high pr backlinks [návštevník], 17.07.2014
LT9qlh I really liked your article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: Turbin ventilator [návštevník], 24.07.2014
Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Cool.
Od: solar panels Tucson|voltaic solar panels|residential solar systems Tucson|commercial solar systems T [návštevník], 24.07.2014
Thank you ever so for you article.Really looking forward to read more. Will read on...
Od: bulk sms dubai [návštevník], 24.07.2014
Im grateful for the post.Much thanks again. Really Cool.
Od: traffic [návštevník], 24.07.2014
This is one awesome article post.Really thank you! Really Cool.
Od: dogecoin news [návštevník], 24.07.2014
Really informative blog post.Thanks Again. Much obliged.
Od: sherlock [návštevník], 24.07.2014
I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Fantastic.
Od: Coupons [návštevník], 24.07.2014
I value the blog article.Thanks Again. Will read on...
Od: on the market [návštevník], 24.07.2014
I really like and appreciate your blog post.Really thank you! Really Cool.
Od: Web Content Filtering [návštevník], 24.07.2014
Very neat post.Thanks Again. Want more.
Od: Mobile [návštevník], 24.07.2014
I loved your blog.Thanks Again.
Od: clicking here [návštevník], 24.07.2014
Really informative post.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: vps host [návštevník], 24.07.2014
Wow, great article post.Thanks Again. Want more.
Od: tomorrowland 2014 [návštevník], 24.07.2014
Im obliged for the blog article.Much thanks again. Awesome.
Od: M88 [návštevník], 25.07.2014
Thanks a lot for the blog post.Thanks Again. Want more.
Od: Paris Offshore [návštevník], 25.07.2014
wow, awesome blog post.Thanks Again. Awesome.
Od: best mortgage rates canada [návštevník], 26.07.2014
Enjoyed every bit of your blog.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: braidless [návštevník], 26.07.2014
Thanks a lot for the post.Thanks Again. Will read on...
Od: ways to make extra money from home 2014 [návštevník], 26.07.2014
Great blog article. Will read on...
Od: latest news [návštevník], 26.07.2014
I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Cool.
Od: العاب بنات [návštevník], 26.07.2014
Im obliged for the blog article. Really Great.
Od: portefeuilles hermes [návštevník], 26.07.2014
Very neat article post. Awesome.
Od: Melanotan [návštevník], 26.07.2014
Im obliged for the article post. Cool.
Od: العاب تلبيس [návštevník], 26.07.2014
Major thanks for the blog article.
Od: grow boxes [návštevník], 26.07.2014
Say, you got a nice post. Really Cool.
Od: Hydergine [návštevník], 26.07.2014
Fantastic blog post. Much obliged.
Od: car GPS [návštevník], 26.07.2014
Major thankies for the blog article.Thanks Again. Really Great.
Od: 五月二冬 [návštevník], 26.07.2014
I really liked your blog post.Really thank you! Awesome.
Od: Free Game [návštevník], 26.07.2014
Awesome post. Want more.
Od: ingreso cybernetico [návštevník], 26.07.2014
Thanks so much for the blog post.Really thank you! Much obliged.
Od: seo ottawa [návštevník], 26.07.2014
Very good blog post.Much thanks again. Great.
Od: ronaldo [návštevník], 26.07.2014
wow, awesome article post. Really Great.
Od: live news [návštevník], 26.07.2014
I value the article.Much thanks again. Will read on...
Od: العاب بنات [návštevník], 26.07.2014
I appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more. Really Great.
Od: IRCTC PNR Status [návštevník], 27.07.2014
A round of applause for your blog article. Really Cool.
Od: youtube optical express [návštevník], 27.07.2014
I loved your article post.Thanks Again. Awesome.
Od: cruise bali [návštevník], 27.07.2014
Thanks again for the blog post.Really thank you! Fantastic.
Od: shopping [návštevník], 27.07.2014
Thanks so much for the blog.Much thanks again. Really Cool.
Od: adult [návštevník], 27.07.2014
I think this is a real great blog post.Really thank you! Really Cool.
Od: sports [návštevník], 28.07.2014
Enjoyed every bit of your blog article.Much thanks again. Really Cool.
Od: how to remove fluoride from water [návštevník], 28.07.2014
A round of applause for your blog post. Great.
Od: home based business work [návštevník], 28.07.2014
Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.
Od: remove fluoride from water [návštevník], 28.07.2014
Say, you got a nice blog post. Really Great.
Od: mobile roaming [návštevník], 28.07.2014
Really informative article.Much thanks again. Really Great.
Od: more.. [návštevník], 28.07.2014
Really informative blog article.Thanks Again. Keep writing.
Od: Bitcoin News German [návštevník], 28.07.2014
I loved your post.Much thanks again. Fantastic.
Od: offline work [návštevník], 28.07.2014
I appreciate you sharing this blog article.Thanks Again.
Od: Hip-Hop News [návštevník], 28.07.2014
Really enjoyed this blog article.Thanks Again. Really Cool.
Od: best fat burner pills [návštevník], 28.07.2014
I really like and appreciate your blog post.Much thanks again. Want more.
Od: best infographics [návštevník], 28.07.2014
Really informative blog article.Much thanks again. Great.
Od: weight loss supplement [návštevník], 28.07.2014
Thanks for the article post.Thanks Again. Great.
Od: cut off shorts [návštevník], 28.07.2014
I truly appreciate this blog.Thanks Again. Will read on...
Od: On Amazon [návštevník], 28.07.2014
I think this is a real great blog post.Much thanks again. Awesome.
Od: assisted living care [návštevník], 28.07.2014
Looking forward to reading more. Great article.Much thanks again. Great.
Od: repairing alloy [návštevník], 28.07.2014
I really liked your blog.Much thanks again. Really Great.
Od: furniture [návštevník], 29.07.2014
I really enjoy the blog article.Really thank you! Much obliged.
Od: New York University Ranking [návštevník], 29.07.2014
I appreciate you sharing this blog. Want more.
Od: Victorian [návštevník], 30.07.2014
Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: Emergency home care [návštevník], 30.07.2014
Really informative blog post.Really looking forward to read more. Great.
Od: live music South West [návštevník], 31.07.2014
Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Awesome.
Od: mobistealth spy software [návštevník], 31.07.2014
Very neat blog article.Really looking forward to read more. Great.
Od: money making tips [návštevník], 31.07.2014
Very informative blog article.Really thank you! Will read on...
Od: action movie [návštevník], 31.07.2014
Thanks a lot for the article.Much thanks again. Great.
Od: Sneaker Release Dates [návštevník], 31.07.2014
I really enjoy the article post.Really thank you! Cool.
Od: cancer treatment [návštevník], 31.07.2014
Thanks-a-mundo for the blog post.Really thank you! Really Great.
Od: ipad screen repair liverpool [návštevník], 31.07.2014
I appreciate you sharing this post. Much obliged.
Od: juegos android gratis en español [návštevník], 31.07.2014
Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: broadband internet [návštevník], 31.07.2014
I appreciate you sharing this article.Really thank you! Really Cool.
Od: free|business|resources|start-ups|entrepreneurs|owners|tools|resource|trial|money|make|ideas|biz [návštevník], 31.07.2014
Wow, great article.Really looking forward to read more.
Od: idlecrawler.exe [návštevník], 31.07.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Much obliged.
Od: check website [návštevník], 31.07.2014
Im obliged for the blog post.Much thanks again. Really Great.
Od: Cartoon Design [návštevník], 31.07.2014
Thanks-a-mundo for the blog post.Really thank you! Great.
Od: iss position [návštevník], 31.07.2014
Really appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Much obliged.
Od: Canon Help [návštevník], 31.07.2014
A big thank you for your article post.Much thanks again. Cool.
Od: certified used cars [návštevník], 31.07.2014
Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Will read on...
Od: best commercial real estate blog [návštevník], 31.07.2014
Thank you for your blog article.Really thank you! Keep writing.
Od: women's plus size lingerie [návštevník], 31.07.2014
Thanks-a-mundo for the blog article.Thanks Again.
Od: cara buat ID yahoo [návštevník], 31.07.2014
Thanks again for the blog.Much thanks again. Want more.
Od: basement finishing boston massachusetts [návštevník], 31.07.2014
Very neat blog article.Thanks Again. Much obliged.
Od: fat burning foods [návštevník], 31.07.2014
Appreciate you sharing, great blog article.Thanks Again. Fantastic.
Od: lose belly fat fast [návštevník], 01.08.2014
Thanks again for the blog post.Much thanks again. Keep writing.
Od: Ted Baker [návštevník], 01.08.2014
Appreciate you sharing, great article. Much obliged.
Od: Grow Your Business [návštevník], 01.08.2014
Fantastic blog article. Keep writing.
Od: resume service [návštevník], 01.08.2014
Hey, thanks for the post.Thanks Again. Fantastic.
Od: Brazil Dating Personals [návštevník], 01.08.2014
I truly appreciate this blog article.Really thank you! Fantastic.
Od: The Expendables 3 (2014) DVDSCR x264-VALiANT [návštevník], 01.08.2014
Say, you got a nice blog article.Much thanks again. Fantastic.
Od: flyforsinkelse [návštevník], 01.08.2014
Thanks again for the blog post. Really Cool.
Od: Corporate Services Cayman Islands [návštevník], 01.08.2014
Looking forward to reading more. Great blog. Cool.
Od: Cayman Islands Independent Directors [návštevník], 01.08.2014
Wow, great blog.Thanks Again. Cool.
Od: agen togel [návštevník], 01.08.2014
Im thankful for the post.Much thanks again. Will read on...
Od: natural foods that increase penis size [návštevník], 01.08.2014
Awesome blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Od: arkitektforbundet [návštevník], 01.08.2014
Very good blog. Really Cool.
Od: Hacked Forum [návštevník], 01.08.2014
Really informative post.Really looking forward to read more. Will read on...
Od: mattew crorkz [návštevník], 01.08.2014
GswFcy I am so grateful for your blog.Much thanks again. Really Great.
Od: seo portland oregon [návštevník], 01.08.2014
Thanks again for the article.Really looking forward to read more. Want more.
Od: 300W electric bikes [návštevník], 01.08.2014
A round of applause for your blog article. Want more.
Od: voip [návštevník], 01.08.2014
Very informative blog article.Much thanks again. Really Cool.
Od: juegos de cocina [návštevník], 02.08.2014
I think this is a real great article.Really looking forward to read more. Great.
Od: argan oil mask [návštevník], 02.08.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Fantastic.
Od: http://www.bellenews.com [návštevník], 02.08.2014
Very neat article post. Fantastic.
Od: money making forum [návštevník], 02.08.2014
Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more.
Od: emotion [návštevník], 02.08.2014
Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Keep writing.
Od: Key to markets metatrader broker [návštevník], 02.08.2014
Enjoyed every bit of your post.Much thanks again. Much obliged.
Od: indicator [návštevník], 02.08.2014
I think this is a real great post.Much thanks again.
Od: Drum Sounds [návštevník], 02.08.2014
This is one awesome article.Really looking forward to read more. Great.
Od: interracial dating [návštevník], 02.08.2014
Really informative blog.Much thanks again. Want more.
Od: Special Diet [návštevník], 02.08.2014
Thanks-a-mundo for the blog post. Want more.
Od: electric bicycles [návštevník], 02.08.2014
I think this is a real great blog.Really thank you! Keep writing.
Od: Remote sensing [návštevník], 02.08.2014
Awesome blog post.Really thank you! Want more.
Od: san antonio bail bonds [návštevník], 02.08.2014
Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: St. Louis Park Home inspections [návštevník], 02.08.2014
Thanks a lot for the blog.Really thank you! Keep writing.
Od: voyance gratuite [návštevník], 02.08.2014
Muchos Gracias for your blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Od: Honolulu Lasik Hawaii [návštevník], 03.08.2014
Thank you ever so for you article post.Thanks Again. Want more.
Od: acai berry pure max [návštevník], 03.08.2014
Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Fantastic.
Od: money [návštevník], 03.08.2014
I am so grateful for your post.Thanks Again. Awesome.
Od: MT5 [návštevník], 03.08.2014
A highly requested article, we'll teach you how to find a replica Balenciaga Handbags dealer you can actually trust.
Od: basketball [návštevník], 03.08.2014
Major thankies for the blog article.Thanks Again. Will read on...
Od: roger wireless bedwetting alarm [návštevník], 03.08.2014
This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Od: Natural Remedies For Allergy [návštevník], 03.08.2014
I cannot thank you enough for the post.Much thanks again. Really Cool.
Od: sell your house fast [návštevník], 03.08.2014
wow, awesome article.Really thank you! Really Great.
Od: Remedies For Sore Throats [návštevník], 03.08.2014
Awesome blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.
Od: Forex trading education [návštevník], 03.08.2014
A round of applause for your post.Much thanks again. Really Cool.
Od: Back Pain Treatment [návštevník], 03.08.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Much thanks again. Great.
Od: cinnamon benefits [návštevník], 03.08.2014
I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Great.
Od: air conditioning tampa [návštevník], 03.08.2014
This is one awesome blog post.Much thanks again.
Od: does body by vi work without exercise [návštevník], 04.08.2014
Major thankies for the article. Want more.
Od: Free Game [návštevník], 04.08.2014
Very neat blog article.Much thanks again. Great.
Od: valetparkingnj [návštevník], 04.08.2014
wow, awesome article.Really thank you! Really Cool.
Od: expendables3fullmoviedownload [návštevník], 04.08.2014
wow, awesome blog post. Really Cool.
Od: 5 tips to a beautiful basement in ma [návštevník], 04.08.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic article. Really Great.
Od: Budgeting [návštevník], 04.08.2014
A round of applause for your blog.Much thanks again. Great.
Od: Orioles [návštevník], 04.08.2014
Hey, thanks for the blog article.Thanks Again. Really Great.
Od: herbal remedies [návštevník], 04.08.2014
Really appreciate you sharing this article post.Thanks Again. Really Cool.
Od: iherb coupon [návštevník], 04.08.2014
Very informative blog post.Really thank you! Cool.
Od: hair extensions liverpool [návštevník], 04.08.2014
Thanks again for the article.Thanks Again. Much obliged.
Od: hair extensions bankstown [návštevník], 04.08.2014
A big thank you for your article post. Great.
Od: led downlights [návštevník], 05.08.2014
I loved your blog article. Will read on...
Od: led downlight [návštevník], 05.08.2014
Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Really Cool.
Od: mr16 bulb [návštevník], 05.08.2014
I think this is a real great blog.Much thanks again. Really Cool.
Od: mr16 led light bulbs [návštevník], 05.08.2014
Thanks-a-mundo for the blog article.Much thanks again. Really Cool.
Od: sydney photographic workshops [návštevník], 05.08.2014
I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Great.
Od: electronic door locks hotel [návštevník], 05.08.2014
I loved your post. Keep writing.
Od: door lock keyless [návštevník], 05.08.2014
Thank you for your blog post.Really thank you!
Od: basement finishing massachusetts [návštevník], 05.08.2014
Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.
Od: stream sports live [návštevník], 05.08.2014
I really liked your blog article.Much thanks again. Cool.
Od: printable sunday coupons free [návštevník], 05.08.2014
Im obliged for the blog post.Thanks Again. Great.
Od: toilet paper coupons free [návštevník], 05.08.2014
Really appreciate you sharing this article.Much thanks again. Really Cool.
Od: Clash of Clans hack gems [návštevník], 05.08.2014
A big thank you for your blog article. Great.
Od: toilet paper coupons charmin [návštevník], 05.08.2014
Major thanks for the blog.Thanks Again. Really Great.
Od: laundry coupons printable [návštevník], 05.08.2014
A big thank you for your article.Much thanks again.
Od: printable laundry coupons tide [návštevník], 05.08.2014
Very neat blog post.Much thanks again. Awesome.
Od: Inbox Blueprint 2.0 Review [návštevník], 05.08.2014
Im thankful for the article.Thanks Again. Fantastic.
Od: archive japan big boobs [návštevník], 06.08.2014
Thanks so much for the article.Much thanks again.
Od: Rob Halford [návštevník], 06.08.2014
I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: Mentaltraining [návštevník], 06.08.2014
Awesome article post.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: software outsourcing company [návštevník], 06.08.2014
I loved your blog.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: Coach [návštevník], 06.08.2014
Awesome article post. Keep writing.
Od: SEO tuthorial [návštevník], 06.08.2014
I loved your article post.Really thank you! Great.
Od: Martial Arts Orange County [návštevník], 07.08.2014
Very informative blog post.Thanks Again. Really Cool.
Od: los angeles home staging [návštevník], 07.08.2014
Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Much obliged.
Od: gifts [návštevník], 07.08.2014
Wow, great blog.Much thanks again. Really Cool.
Od: JasaSEOJakarta Indonesia [návštevník], 07.08.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again. Really Great.
Od: organik hit [návštevník], 07.08.2014
Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Od: Las Vegas Social Security Lawer [návštevník], 07.08.2014
Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Want more.
Od: Concentration Supplement [návštevník], 07.08.2014
Im obliged for the blog post.Thanks Again. Really Great.
Od: Las Vegas Workers Compensation Lawer [návštevník], 07.08.2014
I appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Want more.
Od: nobis cartel [návštevník], 07.08.2014
I really enjoy the post.Thanks Again. Want more.
Od: personalised mugs [návštevník], 07.08.2014
Thanks for sharing, this is a fantastic post. Really Great.
Od: crorkz mattz [návštevník], 15.01.2015
T6iDuB You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

Pridaj vlastný komentár:Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.