reklama
kariera.exil.sk
Kariéra za hranicami
 

Anglicko je obľúbená krajina mnohých Slovákov, ktorí plánujú vycestovať a pracovať mimo krajiny. Na našom portáli Kariera Za Hranicami.sk vám prinášame ďalší zaujímavý rozhovor s jedným z nich, s návrhárom interiérov, Petrom Petrovom z Košíc. Peter do Anglicka vycestoval už po určitých pracovných skúsenostiach na Slovensku, aby skúsil svoje šťastie a našiel svoje uplatnenie aj v zahraničí. Prečítajte si, čo všetko mu táto krajina dala, či splnila jeho očakávania, a samozrejme, mnoho iného, v tomto rozhovore.

Peťo, priblížte nám obdobie vašich štúdií. Čo a kde ste študovali?

Po ukončení Gymnázia Šrobárova v Košiciach, som pokračoval v štúdiu na Technickej Univerzite v Košiciach, odbor Priemyselný dizajn, ktorý sa mi však nepodarilo dokončiť (smiech). Skúsil som to aj na Fakulte umení TU v odbore Architektúra, ale keďže som v tom čase už pracoval na plný úväzok, bolo pre mňa náročné skombinovať školu a prácu...a tak šla škola bokom.

Kedy ste zistili, že sa chcete venovať práve navrhovaniu interiérov?

Bolo to práve po prerušení štúdia priemyselného dizajnu, keď som si hľadal prácu. Náhodou sa mi podarilo získať miesto v nábytkovom štúdiu ako návrhár kuchýň. Hoci som sa nikdy predtým nevenoval návrhom interiérov, táto práca ma chytila. Prešiel som aj ďalšími podobnými pozíciami, neskôr som sa stal vedúcim kuchynského štúdia. V marci 2005 padlo rozhodnutie odísť do Anglicka, kde momentálne pracujem ako dizajnér/koordinátor v Sovereign Business Park, Burgess Hill. Je to menšie mesto vzdialené asi 40 km od Brightonu. Istým spôsobom som šťastný človek, keďže moja práca ma veľmi baví.

Čo zo svojich skúseností považujete za svoj najväčší úspech a čo za neúspech?

Úspechom je pre mňa práve ten fakt, že sa mi podarilo uplatniť vo svojom odbore aj v Anglicku. Za svoj úspech tiež pokladám rozbehnutie v tom čase (plochou) najväčšieho kuchynského štúdia na Slovensku. Napriek nedostatku predošlých skúsenosti si myslím, že sme to vtedy zmanažovali dobrým smerom. Neúspechom je pre mňa moje štúdium. Ale to sa v budúcnosti chystám zaradiť medzi moje úspechy (smiech).

Povedzte nám teda viac o svojej práci. Keďže pracujete tzv. na „vlastnú päsť“, ide o prácu z domu alebo máte konkrétne miesto, kde pracujete?

Som zamestnaný vo firme Windmills Kitchens Ltd., ktorá je zameraná hlavne na výrobu kuchýň na zákazku pre veľké stavebné spoločnosti. Prostredníkom pri získavaní zákaziek je majiteľ spoločnosti, ktorý je v priamom kontakte s manažérmi projektov. Mojou úlohou je analýza stavebných plánov budovy, dizajn samotných kuchýň, príprava plánov pre výrobu a kalkulácia finančných nákladov. Samozrejme, zahŕňa to aj prácu so samotnými zákazníkmi, hlavne ak ide o individuálne zákazky, ktorých v poslednom období pribúda. Robím síce „na vlastnú päsť“, ale pracujem v priestoroch firmy.

Na čom pracujete momentálne?

Momentálne sa venujem projektu piatich kuchýň pre bytový dom v Londýne, projektovaný firmou Artesian.

Ako vyzerá celý proces, keď dostanete zákazku?

V prvom rade obdržím plán. Po rozhovore s majiteľom pripravím analýzu projektu – tzv. skicu, a vyhotovím priebežný dizajn v počítačovom programe Articad. Je to softvér na navrhovanie kuchynských liniek a interiérov, ktorý obsahuje konkrétne podklady a knižnicu typov dvierkoviny od nášho dodávateľa, firmy PWS, ktorá je zároveň najväčším predajcom tohto sortimentu v UK. Projekt vždy začína zadefinovaním pôdorysu a následnom rozmiestňovaní jednotlivých kuchynských modulov s prihliadnutím na priestor a ergonómiu. Po schválení mojej časti práce vyhotovím finálnu vizualizáciu s navrhovanou farebnou konfiguráciou. Nasleduje finančná ponuka a celý projekt je predložený na schválenie objednávateľovi. Ak sú potrebné zmeny, dochádza k prerábaniu plánov, až kým je zákazník spokojný. Celý čas pracujem na zákazke sám, konkrétne detaily však prejednávam so šéfom, alebo telefonujem so zákazníkmi, prípadne so stavebným majstrom a montážnikmi.

Čo vás na vašej práci baví najviac, a naopak, v čom je nezáživná?

Najviac ma napĺňa kreativita samotnej práce, keďže každý projekt je iný a nedochádza k stereotypu. Sú však aj chvíle, keď ma moja práca nebaví. Je to vtedy, keď musím donekonečna prerábať plány.

Ktorú zákazku považujete za svoj najväčší úspech?

Bola to práca na loftových bytoch v Londýne, kde bol starý dom prerobený na štyri luxusné byty...

Aké benefity vám poskytuje váš „chlebodarca“?

Mám flexibilný pracovný čas a tím je tiež fajn. Okrem fixnej mesačnej výplaty dostávam aj výkonové bonusy. A na záver roka šéf rozdáva odmeny (smiech).

Čo by ste odporučili tým, ktorí by mali potenciálny záujem o niečo podobné? Inými slovami – ako uspieť v tejto oblasti?

Veľkou výhodou je znalosť jazyka a, samozrejme, talent. Veľkým plusom je tiež schopnosť komunikovať a jednať so zákazníkom. Taktiež je nutné doťahovať všetky projekty na 100 % a mať trpezlivosť s klientom. Nesmiem zabudnúť na slušnosť, profesionalitu a dobré zvládanie stresových situácií.

Skúsme nazrieť do budúcnosti, ktoré z novodobých trendov považujete za tie, ktoré najsilnejšie ovplyvnia váš sektor a konkrétne vašu prácu v budúcnosti?

Určite budúcnosť ovplyvní vývoj softvéru na 3D navrhovanie interiérov a úroveň grafiky. Takisto vývoj nových, ľahko tvarovateľných materiálov v priemysle.

A prečo toto všetko, akurát v Anglicku?

Už dávnejšie sme uvažovali s priateľkou o vyskúšaní života v zahraničí a Anglicko bola skvelá voľba, keďže obaja ovládame jazyk a chceli sme spoznať túto ostrovnú krajinu. Skutočnosť, že bývame na vzdialenosť ulice od mora, samozrejme, rozhodla.

Keď sa na to dívate spätne, čo ste týmto rozhodnutím získali?

Určite som získal pocit zdravého sebavedomia a sebestačnosti, vyplývajúci z toho, že začínate od nuly v krajine, kde vás nikto nepozná a nemáte priateľov ani rodinu. Krajina mi tiež dala mnoho možností, či už v zdokonalení sa v angličtine alebo v množstve príležitostí vzdelávania sa. Spoznal som cudziu kultúru, veľkomestá s galériami, múzeami, pamiatkami...

Je niečo, čo vás aj napriek rokom stráveným v Anglicku na anglickej kultúre najviac prekvapuje? V čom vnímate najväčšiu odlišnosť oproti slovenskej kultúre?

Stále ma prekvapuje slušnosť na všetkých úrovniach v bežnom, ale aj pracovnom živote. V negatívnom smere sa odlišnosť prejavuje v osobnej rezervovanosti ľudí voči druhým. Nielen voči „prisťahovalcom“, ale aj voči sebe navzájom. V pracovnej sfére mi stále imponuje jednanie zamestnávateľa so zamestnancom, ktoré je so Slovenskom dosť odlišné. No a čím sa negatívne odlišujeme asi najviac s Anglickom, je úroveň poskytovaných služieb (smiech).

Ako funguje slovenská komunita na tomto mieste?

Veselo. Nie je však žiadnou formou organizovaná. Proste ľudia na seba naďabili a stále naďabujú. Niektoré priateľstvá napríklad vznikli už pred príchodom do Anglicka. Nám tu celkom slušne funguje naša malá ale silná „košická mafia“ (smiech). Stretávame sa dosť často a vždy to stojí za to!

Vieme, že plánujete návrat na Slovensko, aký je hlavný dôvod vášho návratu?

Svadba (smiech). Ale nie, mám pocit, že je správny čas na návrat. Cítim potrebu tráviť viac času s rodinou a dvojtýždňový pobyt dvakrát do roka mi už nevyhovuje. Situácia doma sa za posledné roky zmenila, takže ani v profesionálnom živote nemám obavy.

Pri návrate očakávam, že prvé dva týždne budú najťažšie. Myslím si ale, že si rýchlo zvyknem. Okrem toho, pri súčasných cenách leteniek, ak ma chytí silný nával nostalgie, nebude problém vrátiť sa tu na dovolenku alebo predĺžený víkend.

Vďaka za rozhovor a šťastný návrat domov!Diskusia k článku:
Od: Ika Lazarova [návštevník], 01.09.2008
Ahojte, som velmi rada, ze sa aspon nejakym Slovakom podarilo v UK zamestnat v odbore a takto sirit dobre meno nasej krajiny :). Je velmi tazke ziskat kvalifikovanu pracu a dokazat, ze fakt ste dobry. Ja sama zijem s rodinou tiez nedaleko Brighton, v Bexhille, pomaly uz 2 roky. Mame vselijake skusenosti. Nastastie sa mi po prvom roku podarilo zamestnat ako ucitelka ICT na strednej skole. Som velmi rada, ze mozem porovnat nase skolstvo s anglickym, veru mala by som o com rozpravat. Ale ako Peter povedal, aby bol niekto uspesny musi byt 100 % pristup k zakaznikovi, vecne dobre naladeny, ochotny vsetko vyriesit k spokojnosti sefov a hlavne neustale zlepsovat anglictinu. Zial, poznam len zopar Slovakov zijucich tu a nie som v kontakte so ziadnou komunitou, co mi strasne chyba. Prajem vsetko dobre Petrovi aj ostatnym Slovakom zijucim v UK aj inde.
Od: lu [návštevník], 30.08.2009
tesim sa z tvojho uspechu.!!! Chcem ti len povedat, ze navrat na SK nebude taky jednoduchy ako si myslis.Ja som sa vratila po 8 rokoch, 4 mesiac som doma...a fakt neviem, ..som cudzinkou doma aj vonku.....este raz vsetko dobre!
Od: nursing homes [návštevník], 11.12.2010
My partner and I really enjoyed reading this blog post, I was just itching to know do you trade featured posts? I am always trying to find someone to make trades with and merely thought I would ask.
Od: megaupload search [návštevník], 27.12.2010
I enjoyed to c that thinks . Great informative and helpful article.
Od: accessories bags [návštevník], 14.01.2011
Important information for me. Thanks for really competent informative article. Ill be in touch with U
Od: laptop bags [návštevník], 14.01.2011
Im happy U did it. Thanks for writing so informative post. Im lookin' forward to c and read ur next post. Cheers
Od: Ellyanna [návštevník], 14.04.2011
XbGqAR Home run! Great sluiggng with that answer!
Od: Candid [návštevník], 12.06.2011
I'm imperssed! You've managed the almost impossible.
Od: Kaden [návštevník], 17.08.2011
Wowza, problem solved like it never hapepned.
Od: Tory [návštevník], 19.08.2011
Knocked my socks off with knolwegde!
Od: Bones [návštevník], 21.08.2011
Holy shzinit, this is so cool thank you.
Od: Char [návštevník], 26.09.2011
I just hope whoever wriets these keeps writing more!
Od: Marnie [návštevník], 01.10.2011
Great post with lots of ipmortant stuff.
Od: Krystalyn [návštevník], 09.11.2011
Phnoemenal breakdown of the topic, you should write for me too!
Od: Vlora [návštevník], 30.11.2011
Very true! Makes a change to see smoeone spell it out like that. :)
Od: Jock [návštevník], 04.12.2011
Many many quality ponits there.
Od: Discount OEM Software [návštevník], 08.03.2012
OOr7pn I cannot thank you enough for the post.Much thanks again. Really Cool.
Od: wholesale men clothing [návštevník], 20.03.2012
Very informative article post.Really thank you! Fantastic.
Od: Rachel [návštevník], 24.04.2012
canarchaudry / Howdy David!..glad to hear you are having soo much fun with all the amizng crew, scriptwriter, directors, casts and all who are involve in the filming of Nandito Ako .Filipinos are surely fun loving people haha..Well,I might not be actively tweeting lately but I am having a blast watching the mall shows and reading the updates all over the place. It was such a lovely surprise to hear you say the body parts in Tagalog and with a perfect accent too!! You are a fast learner and I guess your Spanish background might have helped you a bit in speaking the language really well,idk:)Food I just about fell of my chair again when I heard you had Balut haha that is a challenge in itself and I am so proud of you for trying out some of these Filipino dish lol.Actually, Adobo is my familia's fave although there are many type of adobo..not sure what type you had:)Recording glad to hear you are able to meet Regine and Olgie Alcasid. would be cool to hear what you have done in the studio with them!!..also looking forward to hear Nandito Ako very soon!!:))Oh man,this is way long now lol..good luck to the last week of filming and hope many Filipino fans will come out and take this opportunity of a lifetime to participate and experience Josh Bradley concert being filmed!! well, I would if I am there lol.K, goodnight from this side of the world and take care always David:):):)>
Od: Zain [návštevník], 26.08.2012
Vansinnigt. SJe4lvklart ska det vara straffbart. Bara ff6r att man e4r HIV potsiiv ska man inte fe5 se4tta andra me4nniskors liv pe5 spel. Och att ff6rsf6ka le4gga en del av skulden a8pe5 den andra indiven e4r absurt. Jag tror INGEN skulle valt att ha sex med den personen om man fe5tt veta att den hade HIV. Det borde vara he5rdar straff e4n det e4r idag.
Od: crork [návštevník], 19.09.2012
ObqLY2 Im thankful for the post.Really thank you! Fantastic.
Od: Sam [návštevník], 30.09.2012
Det ge5r inte att skf6rda inkrementellt efrsoetm man helt sonika he4mtar en XML-fil f6ver Internet, se5 man he4mtar all information. Sedan kan vi ff6rste5s titta pe5 uppdateringsdatum internt i servern och bara uppdatera de objekt som e4ndrats, men det sparar bara millisekunder e4nde5.Sofie-databaser skulle kunna skf6rdas via XML, det e4r pe5 ge5ng med XML-exportfunktionalitet fre5n Sofie.SOCH-protokollet e4r idag utbrett i och med SOCHs (K-samsf6ks) utbredning. Jag tror att man ska undvika dublin core som e4r komplicerat och omste4ndigt ff6r se5ve4l sme5 som stora. Be4ttre att mappa direkt mot SOCH och undvika en mf6jlig kvalitetsff6rsvagning pga mappning i tve5 steg tycker jag!
Od: Indy [návštevník], 07.10.2012
Too many compiletmns too little space, thanks!
Od: Rodrigo [návštevník], 08.10.2012
Ste4mmer ve4l snacka om sknlliad i tillve4gage5ngse4tt.Justitiemord Vs spotify .Man kan fre5ga sig vad politikerna vill.c4r ipred ytterligare en f6vervakningslag de4r man anve4nder fildelning som urse4kt.Kan ve4l inte uppfattas pe5 annat se4tt ne4r man je4mff6r alternativen..Fashistregering.
Od: Eduardo [návštevník], 27.10.2012
Som vi skrivit om tgaiidre gf6r vi under e5ret besf6k pe5 olika he5ll i landet ff6r att bredda ve5ra kontaktytor och tre4ffa kolleger som jobbar operativt med kulturarvsinformation pe5 webben. Vi hoppas ff6rste5s hitta nya leverantf6rer till K-samsf6k men vill ockse5 mer allme4nt lyssna av vad som he4nder och diskutera gemensamma utvecklingsfre5gor. Arbetet utge5r fre5n Riksantikvariee4mbetets regeringsuppdrag att vidareutveckla K-samsf6k i samarbete med berf6rda myndigheter, institutioner och ideella organisationer.
Od: bookmarking service [návštevník], 05.11.2012
p7Y7k6 Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Awesome.
Od: Bohdan [návštevník], 04.12.2012
Ne5gon som re5kar ha en invite till f6vers?Blir galen pe5 att leta efter dem Om ne5gon sne4ll me4nniska ser det he4r e4r min mail:
Od: Mukti [návštevník], 04.12.2012
Hej Stefan,Vi vill ge4rna skf6rda mer fre5n hembygdsff6reningar, men ni me5ste lf6sa biigragllnden sje4lva. Att skf6rda metadata om bilderna kan ske pe5 olika se4tt se5 det kan vi lf6sa tillsammans, men vi har som sagt inte mf6jlighet att hje4lpa till med lagringslf6sningar.mvhBf6rje Lewin
Od: Ana [návštevník], 04.12.2012
Skuldfre5gan i sig e4r ju avgjord av dotmsolAR. Det jag tycker e4r skit e4r dels skvallret och dels hoten etc. Har sje4lv drabbats Hc3…RT av skvaller och startade de5 min blogg ff6r att skriva av mig.Det fria ordet,yttrandefriheten, e4r reglerad i grundlagen. Men se DET kunde jag inbilla mig! Jisses se5 mycket skit jag fick ta i bf6rjan ff6r att jag skrev av mig i vad jag uppfattade som en dagbok Nu, mindre e4n ett e5r senare, e4r jag be5de e4ldre och visare och inser att jag e4ven som bloggare har ett ansvar ff6r det jag skriver. Men min yttrandefrihet fe5r ingen trampa pe5 ff6r det! En sve5r balansge5ng ibland, men jag tycker att jag har le4rt mig. Man aldrig ff6r gammal ff6r att le4ra
Od: Seven [návštevník], 06.12.2012
Wheoevr edits and publishes these articles really knows what they're doing.
Od: Gopal [návštevník], 13.01.2013
d6nskar att jag var pe5 plats ff6r att fe5 svar pe5 mina funderingar kring tve4rtom . Tve4rtom vade5? Kanske ska jag ve5ga te4nka: tve4rtom vad jag har gjort (eller einetlggen inte gjort), var vilse ff6r ett tag. Det e4r ju good enough med tve4rtom je4mff6rt med mig sje4lv och inte tve4rtom vad andra gf6r och te4nker. Se5 tve4rtom kre4ver mod? Jepp enligt mitt se4tt att se det e4r det allt som kre4vs. Tack Max.
Od: Maggie [návštevník], 13.01.2013
carina nilsson - Hej Sonia :)Helt undrabrea bilder du har verkligen fe5ngat familjen Hedberg pe5 ett fantastiskt sett..Ke4nner Marie och Lars sen me5nga e5r tillbaka har klippt dom i me5nga e5r Lars och jag har varit frilufsare de4r hans mor Anna-Greta va ledare Blev se5 glad att titta och njuta av bilderna Du e4r be4st kram Cina
Od: pills for weight loss [návštevník], 01.02.2013
pwq54e Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Fantastic.
Od: Yanti [návštevník], 10.02.2013
instantpcThe best way to establish creidt is to have open active accounts with high limits. A phone bill WILL NOT help you establish good creidt.Your creidt score is determined by the number of accounts open, how long they are open and how high your limit is. Your score can be hurt any time you use more than 50% of any revolving charge account or creidt card, but won't be hurt by mortgages or car loans.The best creidt score is 850 and 700 is about average. A good goal is to get up over 700 to around 760 or higher. This type of high score will get you any creidt, mortgage or car loan you need.Start with a department store card that is not sponsored by MasterCard, Visa, Discover or American Express. If you are student, get a student card that is MC, Visa, or Amex.Don't apply for too much creidt at once. Credit bureau inquiries show on your report and can count against you if you are looking for a loan or new creidt card. More than 2 in 6 months is not looked upon favorably by lenders because it seems like you are looking for lots of loans, even if you are just shopping around.Once you have a department store card or student card, after 6 months, apply for a regular creidt card.What every your limit is on the card, don't go over 50% of the limit then pay it off. You should use each open line of creidt at least once per year to keep it reporting to the creidt bureaus.If you get a creidt monitoring service like MyFico, they can help you watch your creidt month by month to get it very high.I was able to get my creidt from 620 to 750 in about 1 year by just following simple formulas that are set out by the Fair Isaac company who scores creidt using the FICO number. Other creidt scores are not FICO scores, they are only approximate, so be sure if you choose a service to monitor your score, you use one that gives at least 2, better yet all 3 creidt scores according to FICO.Phone bills, gas bills, cable TV and other utilities can put negative information on your creidt if you stiff them, but will never report accounts on a monthly basis that will help your creidt.Here are criteria they look at:- Ever paid a bill late that appears on your creidt?- Are you exceeding 50% of your limit on a creidt card.- Are your creidt limits high or low. ($500 or $5000 or $50,000) Higher limits are much better so if you wind up with several cards with high limits and one card with a very low limit, you may want to drop the low limit card to boost your score.- Do you have a car loan?- Do you have a mortgage?- How long has your creidt file been active. Longer is better. Your oldest account is what determines this, so if your oldest account is a department store card, they will gradually increase your limit which will help you in the long-term. If you close your oldest line of creidt at any point, your whole history will be adjusted to show the next account in line.- Do you have any judgements? This is a small claims court or divorce judgment etc. that is a court record? If you do, this will tank your creidt score by 200 points or more, so be sure to pay any court judgment before it is published.- Did you file bankrupcy? If you did, your score will be very low until it is removed in 7 to 10 years.If you every have negative information that posts to your account, dispute it in writing. Even if it may be accurate, disputing it is the only way to have it removed. Inaccurate data will come off in 30 days or less if you write directly to the creidt bureau, Equifax, Trans Union or Experian. If it is accurate, you could get lucky because the company that made the bad report must validate that is actually accurate within 30 days of your dispute or it comes off your record forever.
Od: click the following webpage [návštevník], 12.03.2013
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|
Od: social bookmarks [návštevník], 15.03.2013
iyNlbj Hey, thanks for the post.Really thank you! Really Great.
Od: good seo [návštevník], 25.05.2013
BQcSmS Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.
Od: seo service [návštevník], 28.05.2013
H3y6uk Im obliged for the blog article.Really thank you!
Od: best social bookmarks [návštevník], 19.06.2013
b4eebC Major thanks for the article.Much thanks again. Will read on...
Od: news and many more [návštevník], 04.07.2013
lV1TEq Im obliged for the blog article. Much obliged.
Od: best link build [návštevník], 15.10.2013
ZZ417a Thank you ever so for you post.Much thanks again. Keep writing.
Od: link building [návštevník], 25.10.2013
CCxBi9 Thanks so much for the blog post. Keep writing.
Od: boiler installation [návštevník], 27.02.2014
At this time it looks like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
Od: boiler installation [návštevník], 13.03.2014
Hello there, I discovered your website by the use of Google while looking for a comparable subject, your website came up, it seems great. I've bookmarked it in my google bookmarks. Hi there, just changed into aware of your blog thru Google, and located that it's really informative. I am gonna be careful for brussels. I'll appreciate for those who proceed this in future. Lots of people might be benefited from your writing. Cheers!

Pridaj vlastný komentár:Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.