cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
markerHľadaj
markerRSS feeds

Slovenské návraty • 21.02.2007

Chystáte sa na Slovensko navštíviť rodinu poprípade prídete na dovolenku. Ľuďom, ktorí sa vykorenili z určitého prostredia sa drobnosti, ktoré nie sú žiadnym problémom “doma” akosi stávajú neprekonateľnými. A tak to je aj s prístupom na internet.


Kedže som nútený stráviť niekoľko chvíľ na Slovensku, tak ma priam otravuje nemožnosť pripojiť sa za rozumnú cenu do internetu a minimálne si prečítať nové maily a “pochatovať” s priateľmi na Skype alebo Icq sieťach.

Z Francúzska som si doniesol svoj notebook, externý disk a usb kľúč a na Slovensku som si prikúpil bezdrotový adaptér – wifi usb, keďže môj notebook pamätá už rok 2003, možnosť implementácie bezdrôtového pripojenia bola v tej dobe iba snom.

Niekoľko krát som navštívil internetové kaviarne ale ako to už býva služby boli priam mizerné a cenovo prehnané. V niektorých vám dokonca prihodia niekoľko minút len aby sumičku zaokrúhlili samozrejme smerom nahor. Kedže osobne preferujem použitie svojich aplikácií je priam nutnosťou pre mňa možnosť pripojenia USB kľúča na ktorom mám nakonfigurovaného svojho mailového klienta (Operausb 9.10), internetový prehliadač (Portable Firefox 2.0) a iné aplikácie, ktoré mi umožnia udomácniť sa na akomkoľvek počítači. A práve použitie USB kľúča býva niekedy problémom.

Navštívil som obchodné zastúpenia oboch klasických operátorov Orange a T-Mobile. Ich chovanie je voči cestovateľom sa nevymyká z už klasickej hlášky: “Na Slovensku je to jednoducho tak.” Požadoval som aspoň pripojenie prostredníctvom GPRS (najpomalšia technológia v GSM sieťach) na prácu s mailom a príležitostné prehliadanie webových stránok. Od môjho priateľa som dostal do daru staršiu dátovú kartu Sony Ericsson GC 75.

Vo francúzsko-slovenskom Orange-i som to vyskúšal na dvoch miestach v prevádzke na nám. SNP a priamo v sídle spoločnosti na Prievozskej ulici. Orange na predplatných kartách túto službu, či už ide o Prima kartu alebo Orange-click neposkytuje. Jedinou možnosťou bolo podpísanie zmluvy o pripojení bez prevzatia zariadenia – PCMCIA dátovej karty alebo modemu.

V poriadku tu nie je žiadny problém, veď zariadenie mi netreba. Jedinou nutnosťou je mať k dispozícii dátovú SIM kartu, ktorú vložím do telefónu keďže v dnešnej dobe takmer každý poskytuje minimálne možnosť GPRS pripojenia alebo využijem služby dátovej karty od kamaráta. Studená sprcha nedala na seba dlho čakať a nič nie je také jednoduché ako sa zdá na prvý pohľad.

Dozvedel som sa, že keďže využívam služby predplatnej karty Prima som spoločnosťou posudzovaný ako tzv. “neverný zákazník”, a budem tým pádom nútený zaplatiť aktiváciu vo výške cca 1000 Sk. Poučili ma o medznej hranici 2Gb/mesiac dátového prenosu po ktorej znižujú klientovi prístupovú rýchlosť. Mne neostávalo nič iné len sa smiať lebo parametre prenosu GPRS aj tak neumožňujú prevratné rýchlosti a v podstate dosahujú rýchlosť staručkého analógového pripojenia niekde na úrovni 57.6 až 80 kbps. Vravím si výborne tento typ motivácie klienta sa dá nájsť hádam len na Slovensku. Aktivačný poplatok sa stal pre mňa neprekonateľným demotivačným stimulom, keďže potrebujem internet na časovo ohraničenú dobu a necítim postoj vernosti alebo nevernosti rovnako ako vedenie Orange-u.

Rovnaká pesnička sa opakovala aj v nemecko-slovenskom T-Mobile. Na predplatnej karte Easy sa možnosť pripojenia do internetu neposkytuje. Predavač ma informoval o nutnosti využívania niektorého z paušálnych programov a až potom je možné požiadať o internetové pripojenie. Darmo som vysvetľoval moju motiváciu, využívať toto pripojenie maximálne po dobu 2 až 3 mesiacov a keďže sa pravidelne nezdržiavam na Slovensku paušálny kontrakt, by mi nevyhovoval. Tak sme sa rozišli a ja som odišiel s dlhým nosom.

Už počas decembra 2006 bolo celé Slovensko masírované prípravami na vstup nového mobilného operátora, španielskej firmy Téléfonica skrytého pod marketingovou značkou O2. Nechal som sa aj ja zlákať a v rytme koridy mi na začiatku februára doručili SIM kartu so službami, ktoré som nečakal. Vedel som, že hovorné medzi klientami siete O2 bude pre prvých klientov vo výške 2 Sk/min, čo je viac ako prijateľné, ale nič viac. Prekvapili ma ponúkané tarifné podmienky. Do iných sietí sa dovoláte za 8,50 Sk/min, čo je super ak sa pozriete na ceny v špičke na kartách dvoch starých kartelových operátorov. Cena za jednu SMS 3,20 Sk. Výborne - netreba si aktivovať žiaden profil a SMS posielam najlacnejšie z predplatných kariet na Slovensku pri porovnaní základných cenových balíkov.

Na moje veľké prekvapenie bola v cenníku možnosť internetového pripojenia v norme GPRS bez nutnosti aktivácie, proste a jednoducho pre každého klienta. Cena za 1Mb=29 Sk je však viac ako mastná a určite nie je na vášnivé “browsovanie” internetom alebo na prijímanie a preposielanie prihlúplych reťazových mailov plných príloh.

Na čo však bez problémov stači. Na vybavenie bežnej mailovej agendy – textové správy bez príloh a “chatovanie” na Skype alebo Icq. Za hodinu alebo dve miniete 1Mb. Nikde netreba chodiť, nič netreba podpisovať a aktivovať a vy ste jednoducho spokojný, že aj na Slovensku to ide keď sa chce.

A keď ani len to, tak hup sa na kávičku do kaviarne, kde sa na vás usmieva nápis Wifi Free Zone a za približne 50 Sk/káva/výdrž baterky/sprepitné máte rýchlosť akú len potrebujete.

Maťo...Príspevky:

Od: tomast [návštevník], 07.05.2007
No tak na tento clanok som narazil cirou nahodou,, hldam prave totiz nastavenia pre SE w810i na O2 internet. Ale to je jedno zacal som citat a zaujalo ma ako autor prispevku vysvetluje svoje problemi .. ma UPLNU pravdu a uplne s snim suhlasim .. Orange a T mobile by mali prehodnotit svoje ceny za poskytovane sluzby.. a na O2 mi siel internet JEDEN den .. odvtedy nejde a neviem ho ani na svojej w810i nasatvit .. s wap sa neuspokojim kedze chcem icq klienta pouzivat sem tam. KURNIKK JAK ja nemam rad ked nieco niekde je napisane ze takto si to nastavite a ani tam nenapisu poriadne ze ako. Do IT sa rozumiem,, a take banalneveci ako nastavit na telefone internet,, myslel som si ze v pohode.. Mylil som sa... NO nic Majte sa tu pekne

Komentáre sú pre tento príspevok uzavreté.

reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.