cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
markerHľadaj
markerRSS feeds

FrancoFórum • 05.02.2007

Pri sledovaní TV5 Monde som si nenechal ujsť svoju obľúbenú reláciu “Complément d’enquête“, ktorá patrí do série dokumentárnych programov, ktoré som s chuťou a pravidelne sledoval na France 2. Téma poslednej relácie bola viac ako palčivá. Vyjadrovla sa k existenčným problémom strednej vrstvy francúzskej spoločnosti.


Skladba jednotlivých reportáží sa venovala problémom zamestnancov, študentov a situácii s bývaním. Informácie, ktoré som zaznamenal vám poskytujem v krátkom článku, budú slohovité ale snáď sa vám zídu ak sa rozhodnete pre presťahovanie alebo o štúdium vo Francúzsku.

Zamestnanci


Momentálna minimálna mzda sa pohybuje vo výške 1254 Eur a v poslednom roku klesla kúpyschopnosť obyvateľstva o približne 2%. Približne 50% zamestnaných ľudí je nespokojných s momentálnou situáciou a má existenčné problémy, pretože nedokážu vykryť svoje životné náklady. Väčšine obyvateľstva s nižšími a strednými príjmami postupne klesá životná úroveň každým rokom. Nie je ojedinelé, že občania sú nútení pracovať v niekoľkých zamestnaniach naraz. Ľudia, ktorí pracujú a majú hrubé platy do 1500 Eur sú zasiahnutí najviac a cítia veľkú nespravodlivosť, pretože z nízkych platov platia na tých, ktorí nepracujú a využívajú sociálny systém, konštatuje v úvode redaktor.

Malé podniky sú zasiahnuté väčšou mierou ako väčšie spoločnosti a čo je najhoršie majú záujem držať mzdy na nízkej úrovni, pretože na platy do výšky približne 1500 brutto pre zamestnanca sú podnikom poskytované určité výhody pri zdaňovaní a odvodoch, oznamuje reportér.

Situácia v oblasti bývaniaZabezpečenie si dôstojného bývania je z roka na rok väčší problém pre ľudí s nižšími príjmami. Stať sa majiteľom vlastnej nehnuteľnosti je z roka na rok ťažšie a pre strednú vrstvu často aj nedostupnou túžbou. V oblasti okolo Paríža nájsť vhodné a cenovo prístupné ubytovanie je takmer nemožné a ľudia, ktorí sú zamestnaní v bežných zamestnaniach sú donútení si prenajať byt alebo v lepšom prípade kúpiť vo vzdialenosti 60 až 70 kilometrov. Dochádzanie do zamestnania zaberá denne okolo 2 až 3 hodín. Ak sa niekomu podarí kúpiť malometrážny dom alebo byt o obytnej podlažnej ploche približne 70 m², tak cena určite neklesne pod 200.000 Eur. V každom prípade je pre niektorých so stabilným zamestnaním lepšie splácať pôžičku ako platiť 800 až 1300 Eur nájom v oblasti okolo hlavného mesta, tvrdí reportáž. Pre kúpu svojho príbytku sa v roku 2006 rozhodlo 235 tisíc Francúzov.

Reportáž pokračuje príkladom jedného z predmestí Paríža – Bussy. Pred dvadsiatimi rokmi v dedinke žilo približne 400 obyvateľov. Prevažne poľnohospodárska obec sa zmenila na nepoznanie. Poľnohospadári sa predajom poľnohospodárskej pôdy postarili o kompletnú premenu na periférne mestečko a z dedinky sa stalo 20 tisícové enkláva, dodáva miestny starosta.

Všetko je však ďaleko od Paríža a infraštruktúra mestečka nebola rozvíjaná kontinuálne s rozvojom výstavby rodinných domov, čo nie je jednoduché pre novousadlíkov. Chýbajú predškolské zariadenia vrátane občianskej vybavenosti, obchody a služby sú veľmi vzdialené od nových štvrtí.

V prípade štrajku dopravcov sú odrezaní od Paríža a niekedy ich cesta z práce trvá aj 4 hodiny. Ak jeden z partnerov manželskej dvojice, potrebuje dopraviť svojho potomka do predškolského zariadenia, často začne svoj deň o 7.00h a domov prichádza aj o 20.00h.

V súčastnosti si mladá rodina berie hypotéku priemerne na dobu 23 rokov a platí v priemere okolo 950 Eur, čo predstavuje podľa zovšeobecňujúcej štatistiky približne tretinu rodinného príjmu. Takmer 600 rodín ročne si vyberie Bussy za svoj domov, avšak na druhej strane samospráva priam kolabuje a nestíha zabezpečovať, tak potrebné služby pre nával novousadlíkov, dodáva reportér.

Študenti v Montpelieri


Situácia študentov študujúcich na univerzitách sa poľa reportáže odvysielanej v Complément d’enquête zhoršuje z roka na rok. V Montpelieri na juhu Francúzska študuje takmer 17 tisíc študentov na rôznych fakultách. Študenti si už roky zo svojimi striedmimi finančnými prostriedkami nedokážu zabezpečiť slušnú existenciu. Platba internátu alebo prenájmu, štúdijných potrieb a potravín je pre študentov takmer nemožná z vreckového od rodičov. Nepriame donútenie pracovať sa odráža na schopnostiach študentov plniť štúdijný plán a vykonávať predpísané skúšky. Šetrenie na každej výdajovej položke sa prejavuje aj na zdraví študentov. Zanedbávanie zdravotnej starostlivosti poprípade zdravých stravovacích návykov je spojené s nutnosťou prežitia.

Keby sme nazreli do nutných výdajov študenta, tak sa budeme blížiť až takmer k 600-700 Eurám bez výdavkov spojených s návštevou rodičov. Minimálne 500 Eur trba vydať na bežnú garzónku. Študenti často bývajú po dvoch alebo po troch v garzónkach alebo jednoizbových bytoch. Tí šťastnejší majú nájom zaplatený od svojich rodičov.
Ďalšie výdavky smerujú na platbu potravín a šatstva. Na začiatku roka miestna pobočka Červeného kríža organizuje pre študentov bazár použitého oblečenia, aby si mohli nakúpiťza prijateľné ceny. Poniektorí sú nútení navštíviť komunitné centrá Červeného kríža a požiadať o dávku potravín v núdzi.

Vrstve študentov, ktorý majú štipendiá sa darí o niečo lepšie ale ich počet je veľmi limitovaný. Výška štipendia závisí podľa ich štúdijných výsledkov alebo príspevkov z rôznych mimovládnych organizácií.Škola sa snaží študentom pomôcť ako sa len dá a preto zabezpečila otvoreneie sociálneho centra a lekárskej ordinácie na akademickej pôde. Ak študenti požiadajú v sociálnom centre o pomoc môžu dostať nenávratnú sociálnu dávku, samozrejme po náležitom schvalovacom a posudzovacom procese, nikto nedostane peniaze okamžite, zvýrazňuje tázaný študent.

Študenti sa cítia perzekuovaní za svoj status, vstupujú do života, majú málo, túžia po vzdelaní, avšak okrem bezplatného štúdia na štátnych univerzitách majú len pramálo výhod. Z prázdnymi vreckami nikto dieru do sveta neurobil...

Čo dodať záverom...


Budem hovoriť ústami autorov a vynechám vlastný názor. Existuje reálne riziko postupného schudobnenia strednej vrstvy, pretože už v dnešných dňoch vidíme reálne rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami spoločnosti. Najvyššia vrstva spoločnosti participuje na globalizácii a vytvára profit mimo krajiny. Malé a stredné spoločnosti nevytvárajú dostatočný profit vnútri v srdci francúzskej ekonomiky.

A malý príklad na úplný záver uvádza hosť: Francúzska spoločnosť na vyplatenie 80 Eur netto zamestnancovi potrebuje vyrobiť 145 Eur a je stále na 0.

Aký je osud strednej vrstvy podľa vás?

Maťo...Príspevky:

Od: E [návštevník], 02.08.2007
Neviem, co kto cakal od francuzskeho sociku...staci sa pozriet na to, ako a preco brzdili vstup anglicanov do EU 12 rokov. Stredna vrstva tam uz existuje skor taka, ze niekto pracuje a plati na toho kto nepracuje, dostava socialku, a suma sumarum su na tom rovnako. Tak potom je pochopitelne pracujucich stale menej a sockarov stale viac. Kto by teda cakal pozdvihnutie strednej vrstvy a nie jej upadok?

Komentáre sú pre tento príspevok uzavreté.

reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.