cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
markerHľadaj
markerRSS feeds

Slovenské návraty • 01.02.2007

Počas môjho pobytu na Slovensku sa snažím riešiť nielen svoju bytovú situáciu predajom svojho bytu ale taktiež sledujem vývoj bytovej situácie v slovenskej domovine.


Neviem, či je možné celkom dobré hovoriť o vývoji ale snáď iné optimistické vyjadrenie mi neprichádza na um. Keďže žijem vo Francúzsku od roku 2002 celkom pozitívne vnímam existenciu sociálnych, nájomných bytov a nájomných bytov s regulovaným nájomným.

Doteraz sa bytová politika riešila prostredníctvom obmedzených štátnych fondov rozvoja bývania, stavebného sporenia a hypotekárnych úverov ale iba pre bonitných bohatých klientov a vyššie príjmové skupiny obyvateľstva, ktoré sú schopné splácať tisícové splátky počas 20-tich a viac rokov.

Doposiaľ záležalo od príjmu a od vaších schopností zarobiť peniažky. Určite sa šetrí niekomu lepšie z 30 tisícového platu ako z 15 tisícového. Spoločnosť sa postupne deli na rôzne príjmové skupiny. Neviem, či so sociálneho pohľadu len počítačový inžinier má právo bývať vo vlastnom byte alebo dome a predavačka v miestnom supermarkete je odsúdená živoriť s rodičmi alebo dokonca v ešte horších podmienkach len preto, že pracuje v takom povolaní akom pracuje. Bol by som nerád, ak by sa ľudia posudzovali podľa ich dosiahnutého vzdelania a limitovali ich sociálne práva na základe výšky platu.

V posledných dňoch sa objavili správy o možnostiach rozvoja nájomného bývania pod vedením Ficovho kabinetu. Môžem konštatovať, že načase. Nie je nič jednoduchšie a nič úprimnejšie ako umožniť ľuďom bývať. Právo na bývanie toľko diskutované vo Francúzsku počas posledných dní minulého roka je tá najnoblesnejšia myšlienka, ktorá stojí pred humanistami deška.

Nájomné bývanie nielen umožní, vyššiu mobilitu pracovných síl ale zotrie nepísané rozdiely medzi tými čo si bývanie “môžu dovoliť” a ktorí nie. V tej najsociálnejšej forme nájomné bývanie s regulovaným nájomným umožní bývať “vo svojom”, tým ktorí nemajú až také lakte na presadzovanie sa v neúprosnej realite dneška.

Nie každý má záujem vlastniť veľký dom s dvorom, niekto by bol rád, že má kde hlavu zložiť a založiť rodinu v podmienkach hodných 21. storočia.

Maťo…Príspevky:

Zatiaľ  žiadne reakcie... Neváhaj a pridaj vlastnú!Komentáre sú pre tento príspevok uzavreté.

reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.