cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
markerHľadaj
markerRSS feeds

Slovenské návraty • 29.01.2007

Nie je nič lepšie zistiť, keď prídete domov, že môžete sledovať, čo sa deje doma. Troška bizardná veta ale verím, že mi rozumiete. Žijem vo Francúzsku ale pravidelne sa vraciam na Slovensko z osobných alebo pracovných dôvodov.


Tak a ešte raz...poďme pekne po poriadku. Po návrate domov som zistil, že ešte stále v programovej ponuke UPC figurujú dve francúzske televízne stanice alebo lepšie povedané aby som v nikom nevzbudil pohoršenie dve frankofónne stanice.

Stav mojej frankofonizovanej mysle si nedokážete ani len predstaviť. Potešnie, že budem môcť sledovať spravodajstvo a informácie prichádzajúce z Francúzska ma opantalo od hlavy po päty. Radosť a len radosť. Mal by som sa prestať radovať a napísať prečo sa tak radujem.

Vo Francúzsku som nakazený médiami a ich programom, diskusnými reláciami nemajúcimi konca, francúzskymi filmami, kultúrnymi revue, hudobnými programami. Nie je však všetko zlato čo sa bliští a priam neznášam početné reklamné bloky a prihlúple americké seriály, ktoré nemajú konca kraja.

Čo som však zistil na dvoch frankofónnych kanáloch TV5 Monde a Arte. Najprv si zoberiem jednoduchšieho pána na holenie. Televíziu Arte dôveryhodne poznám z jej terestriálneho vysielania vo Francúzsku. Arte je jedninečným projektom dvoch krajín Nemecka a Francúzska má bilinguálne vysielanie (dúfam, že je to správny a presný opis tejto stanice) a je postavená na veľmi dobrej programovej štruktúre aspoň podľa môjho laického úsudku. Stanica sa venuje kultúre a spájaniu kultúr v najširšom zmysle slova. Prioritná orientácia na dve kultúry nemeckú a francúzsku vám po chvíli prestane vadiť, pretože množstvo relácii je venovaných naozaj širokému publiku. Slovenskému divákovi, ktorý je pravdepodobne skôr zvyknutý na nemeckú kultúru a hovorí skôr po nemecky to len priblíži „slimáky pojedajúceho“ francúzskeho suseda.

Televízna stanica TV5 Monde-Europe je renovovaným projektom TV5. Od 1.1.2006 si sama TV5 v dobrej viere zmenila kabát a pribrala do názvu aj slovíčko Monde (Svet) a ešte sa aj regionalizovala, čiže v naších končinách sa vysiela program z tretím prívlastkom Europe. Nemôžem sa len tešiť z formátu tejto televíznej stanice a obávam sa že som sa zamiloval. TV5 Monde v edícii Europe prezentuje len to najlepšie, čo môžete vidieť na francúzskej obrazovke. Takmer vo vlne totálnejho zaslepenia a eufórie som zabudol napísať o čom program TV5 Monde vlastne je.

Je to nielen „výcuc“ toho naj, čo sa objavuje na verejnoprávnych televíznych staniciach vo Francúzsku - France 2, France 3, France 4, France 5, a kanál Ô. Stanica je taktiež výberom toho naj z frankofónnej tvorby v oblasti hudby, dokumentu, filmu a spravodajstva kanadských, belgických a švajčiarskych frankofónnych štátnych televízií. Mám pocit, že nedeľné futbalové predpoludnie pochádza z dielne súkromnej Canal +, pretože táto stanica vlastní licenciu na vysielanie televíznych prenosov v krajine a to by bola priam výhra pre milovníkov francúzskeho futbalu na TV5 Monde, pretože vo Francúzsku je vysielanie Canal + kódované a tým pádom spoplatňované.

Nie je nič lepšie ako sledovať film a program bez prestávky a bez pomyselného predelu informáciami o najnovšom šampóne alebo najlepšej maskare, kríženej informáciami o vývoji v oblasti intímnej ženskej hygieny. Portez Nana, ako by povedal hlas z reklamného spotu francúzskej televízie. Tí čo poznáte francúzsku televíziu viete o čom píšem.

Maťo...Príspevky:

Od: peter [návštevník], 10.04.2007
Aj ja rad sledujem TV5 monde a ARTE. Najradsej pozeram rozne sutazne relacie a hlavne filmy bez reklam.
Od: Maťo [redaktor], 26.06.2007
to je na tom to naj...intelektualna forma sledovania TV.
Od: Alex [návštevník], 11.11.2010
Skutoocne dobre stanice len zial uz ich na sk nechytam stale menia kody na astre Alex

Komentáre sú pre tento príspevok uzavreté.

reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.