cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
cotedazur.exil.sk - slovenský pohľad na azúrovú realitu
markerHľadaj
markerRSS feeds

Slovenské návraty • 26.01.2007

Možno si niektorí z vás spomínajú na vôňu nedelí spred dvadsiatich rokov. Nie nechcem písať o komunizme ale len o tom aké boli nedeľe v 86 alebo 87-mom roku.


Možno si spomínate na autá tej doby, keď najrýchlejšie žiguli sa valilo ako najpomalšia korzička dnešných dní. Na krky študentov zahlené v červeni pionierskych šatiek. Dnes nájdete leda, mp3-kový prehrávač. Na vôňu nefalšovanej punčovej zmrzliny s tlstými hrozienkami od nefalšovaného juhoša za korunu. Počas dnešných dní vám do ruky padne kilové balenie od Danone alebo iného konglomerátu vo vašom hypermarkete s prímesou 320-tich emulgátorov.

Život bol akýsi pomalší a možno aj farebnejší, alebo zdravší, bol akýsi iný. Jonatánky v obchodoch chutili ako jonatánky a kubánske pomaranče plné kôstok spôsobovali vojnu počas prestávok v III.B. Kôstky kubánskych pomarančov v rukách nahradili útočiace štetce v rukách dnešných školákov. Facka spolužiakovi bola len taká pľacka a všetci sme odišli v zdraví domov do bytov kde sme potichu nadávali a počúvali, čo sa deje vôkol nás. Dnes dostanete všetko prežuté v štvornásobnej repríze a to len na slovenskom televíznom nebi.

Rifle boli prepychom a tričká boli módou a každý si strážil ten svoj kostolný nedeľný oblečok. Dnes si za hodinu môžete kúpiť desať párov a keď sa vám nepáči ešte vynadáte predavačovi alebo firme, čo vám ich ponúkla. Náš zákazník, náš pán v praxi. Zákazník je pán a predavač vnucujúca sa prostitútka za každú cenu.

Za posledných dvadsať rokov sme urýchlili premenu planéty na amorfnú guľu plnú sklenníkových plynov. Spomína si z vás niekto na zimu 86-87 na známu kalamitu. Na školskom dvore meter snehu a vonku zúrila pravá snehová búrka. Dnes vám zúria nad Európou monzúnové fujavice, ktoré zabíjajú všetko živé. Na ten sneh nám stačil teplý sveter a kvalitná lopata a na cestu do práce alebo do školy bežky.

Nie je snáď dňa kedy by som si nepovedal, ide to dáko prirýchlo. Ide to voľným pádom priamo dole…priamo na riť ako nám to bez bázne podáva novodobá spevácka hviezda.

V osemdesiatych rokoch sme sa obávali akurát tak tenoristov, do akých výškok to vytiahnu v nedeľnom poobedňajšom koncerte vážnej hudby. V týchto rokoch sa obávame teroristov, aby nás nestiahli do pekelných hĺbok ľudského utrpenia.

Moslim bol ten ujo, čo zamestnáva môjho strýka, ktorý bol na montážach za socializmu v Iraku alebo Lýbii, vtedy spriatelených krajín. Len tak zarobil na tuzexovú fiatku a na nakradnutý material v akcii Z na rodinný dom.

Po uliciach sa prechádzali súdruhovia príslušníci Verejnej bezpečnosti a vzbudzovali strach. Dnes páni policajti, ktorí odišli od Policajného zboru páchajú chladnokrvné vraždy a vzbudzujú skôr verejné opovrhnutie.
A možno aj vy si poviete, že pondelok minulosti je nedeľou dneška. Troška sa zamyslite kam sa ponáhľate…nič vám neutečie…na všetko máte čas. Nechcem, aby to vyznelo nostalgicky a bezútešne ale minulosť je už minulosťou, všetko sa mení a život sa premenil na moloch bez krásy s tou najúčelovejšou formou.

Maťo...Príspevky:

Od: Katka [návštevník], 09.08.2010
Ahoj, Tvoje prispevky sa citaju velmi dobre. Len tak som zabludila na tuto stranku, lebo tiez zijem vo Francuzsku (a posledny rok v PACA), ale milo ma prekvapili tvoje postrehy a vtipnost s akou si ich opisal. V Marseille je kopec Arabov, a stale su s nimi dake problemy (odporucam prejst sa mestom v podvecer futbaloveho zapasu, poulicne guerilly medzi kuklacmi a teenagermi stoja za to). Na druhej strane moj priatel je povodom Arab, a s danou mladezou nema nic spolocne, takze som sa naucila nehadzat vsetkych do jedneho vreca. Kazdopadne tvoje opisy podla mna zodpovedaju skutocnosti (to hovorim, lebo pred chvilou som docitala prispevok o Prefecture). Prajem vela inspiracie na pisanie a letu zdar!

Komentáre sú pre tento príspevok uzavreté.

reklama

Copyright © 2005 www.exil.sk
All rights reserved.