uznanie vysvedcenia  

Stránka 1 / 2 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2009 10:50  

Prosim Vas,vie mi niekto poradit ako mam postupovat ak chcem pracovat v Rakusku ako zdr.sestra a chcem si dat uznat vysvedcenia o vzdelani.Poradte prosim aj to, ak viete o nejakych volnych miestach.Ubytovanie mam v Modlingu.Vopred vdaka!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2009 11:11  

ako zdravotná sestra chceš pracovať, tak musíš byť diplomovaná len to platí v EU.Najskôr musíš maž z nášho Ministerstva zdravotníctva potvrdenie a potom všetky doklady a preložené dáš žiadosť na rakúske ministerstvo, ak toto splnaštak ti napíšem čo presne treba mať preložené k žiadosti v rakúsku


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2009 18:34  

Dakujem,si mila,ze si odpovedala.Ja som maturovala ako detska zdr.sestra,ale mam dve Pomaturitne specializacie/vtedy este neboli Bc/ na osetrovanie dospelych, a druhu na riadenie strednych zdravotnickych pracovnikov.Prosim Ta ,ak vies,mozes mi napisat kde si to konkretne mam u nas podat?V Rakusku by som chcela robit hoci aj osetrovatelku a potom si pripadne zvysit kvalifikaciu,alebo zacat v Domove dochodcov.Mam prax so seniormi a tiez s psychicky a telesne postihnutymi dospelymi ludmi.Ale samozrejme aj na nejakom oddeleni v nemocnici a pod.Ak odpovies este raz vopred dakujem,Janka


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2009 23:10  

JAZKA;
Rakusania neuznavaju pomaturitne specializacne stüdium. U nich plati len dipl.ZS.
A zalezi aj od toho, kedy si koncila vzdelanie.
Tak ako ti napisala anet, najprv poziadaj Sl.minist.zdrav. o uznanie kvalifikacie- podmienky su na ich stranke MZSR . Az ked Ti to oni uznaju, mozes postupovat dalej.
Mne povedali na nasom MZSR, ze sa mi to nepodari vybavit, aj ked som dipl.ZS. Mylili sa. Vybavila som si to. Pracujem uz od juna vo Pflegeheime v Rakusku, dokonca na zivnost dalej a moj mesacny plat je od 2500 do 3600 Eur/ podla odpracovanych hodin.
Vela stastia!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 7:31  

ANKA, dakujem.Ja som koncila PSS v r.1991,takze podla toho,co pises,myslim,ze aj to bude prekazkou.No nevzdavam sa a budem vybavovat dalej,kym definitivne nezistim,ze mi je SZS aj PSS na nic.A v Pflegeheime by som s tymto mohla pracovat ako opatrovatelka,alebo iny pomocny personal?,alebo co vlastne minimalne uznavaju?Ak nie, potom mi este ostane asi zacat studovat v Rakusku..?Prosim Ta porad,..vopred vdaka.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 8:17  

koľko ťa vyjde mesačne nájom a strava ? alebo si niekde blízko a dochádzaš? a koľko je poistné z takého základu a daň ? chcem sa aj ja tak zamestnať, ale neviem, či je lepšie na živnosť alebo zamestnanec, ďakujem za informáciu Anka


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 9:39  

pre jazka stiahni si zo stránky MZ túžiadosť, pošli na ministerstvo do 2 týždnov ti odpovedia, nie je problém to všetko vybaviť, ale ja viem že uznávajú len diplom. ZS a to preto, že aj v heimoch sa píšu ošetrovatelské postupy.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 10:53  

ten plat čo si uviedla je určite v hrubom. neverím že na ruku dostaneš viac ako 2000 eur.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 11:37  

ANKA dakujem,uz sa na tom pracuje,..,pozeram to,kde vlastne patrim… dokonca som inspirovana urobit si „na stare kolena“ nejake dalsie zdr.vzdelanie.Ved nikdy nie je neskoro…?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 11:57  

Jazka,ja som postupovala tak,že som na naše MZ v BA potrebovala mať maturitné vysvedčenia apostillované a od všetkých zamestnávateľov potvrdenie,ako dlho som robila a v akej funkcii,napr.Zdr.sestra pri lôžku.
Ja som po gymnáziu si urobila nadstavbu ako ženská sestra.Potom som si urobila diplomovanú psychiatrickú sestru.Naše MZ mi uznalo,že som kvalifikovaná zdr.sestra pri lôžku.Diplomovanú mi neuznali,lebo tá neplatí v EU,iba na Slovensku.
Potom som si dala všetko preložiť do Taliančiny a overiť na Tal.ambasáde v BA.Ja som totiž chcela ísť do Talianska.A poslala som to do Ríma.
Keďže mi naši uznali profesiu,tak ju uznali aj Taliani.
Dúfam,že som Ti aspoň trocha pomohla.Tiež mi tvrdili,že v zahraničí uznávajú iba Bc.,ale mne uznali aj zdr.školu,čo som veľmi rada.
Takže skús,za pokus to stojí.Tlačivá si stiahni zo stránky Min.zdravotníctva a máš tam aj postup.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 12:33  

Dakujem Ti Emily,..vobec som si nepredstavovala,ze to bude take zlozite a ze nie je vopred jednoznacne co mi uznaju.No ale samozrejme poslem.Horsie a asi velky problem budem mat dat potvrdenie o praxi ,nakolko od 1991 som bola podnikatelka v obchodnej oblasti a potom 6 rokov som robila opatrovatelku v Rak./ale bez zivnosti/.Teraz tuzim opat robit sestricku .Tak neviem,co na to povedia…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 12:41  

no s tým budeš mať asi velký problém a bez nejakej rakúskej školy asi nemáš šancu


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 15:16  

prepáč Anka, viem že o príjme sa nehovorí a necháp ani nejako konfrontačne, len som chcela vedieť ten čistý príjem preto, že či na staré kolená vybavovať to tak ako píšeš, alebo len opatrovať – do dôchodku už mám dosť rokov na Slovensku, takže by mi to moc nepomohlo


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 17:57  

Jazka,nechcem Ťa odradiť,ale asi budeš mať s tým problémy,lebo mne na MZ povedali,že mi doklady vydajú iba vtedy,ak som posledné 3 roky robila v zdravotníctve vo svojej profesii.Ale nie som si istá,či to bolo 3 alebo 5 rokov.
Ak by si teraz išla pracovať na 3 roky do nemocnice,za ten čas si môžeš urobiť bakalára a máš cestu do zahraničia otvorenú.Teraz sa Ti to asi zdá hrozné,ale 3 roky ubehnú rýchlo.
Alebo choď robiť do heimu ako ošetrovateľka,samozrejme budeš mať nižší plat a sprav si školu priamo v Rakúsku.
Prepáč,nechcem Ti diktovať,čo máš robiť,chcem len pomôcť a toto ma teraz napadlo.
Prajem Ti veľa šťastia!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 22:26  

Dobry vecer!
Co sa tyka mojho platu-kedze pracujem na zivnost, je hruby prijem.
Platim si odvody ako kazda opatrovatelka – 142 E mesacne.
Po podani danoveho priznania budem doplacat na penzijnom a platit dan- Minuleho roku som 6 Mes pracovala ako opatrovatelka v rodine. Podavala som danove priznanie a doplacala som na penzijnom za minuly rok vyse 160 Eur.
Dufam ze viete, ze doplacat budu vsetky. Ale je to tak, ze ked nepodate danove priznanie, budete musiet po 3 rokoch doplacat za 3 roky dozadu na penzijnom a k tomu este na zdravotnom. Financny urad Vas kedykolvek moze vyzvat na podanie danoveho priznania a potom musite doplatit. Nikto sa Vas nebude pytat, ci peniaze mate, alebo nie.
Ja si radsej zaplatim rocne, ako keby som naraz musela vela doplacat.
Myslim, ze mnohe to ani nevedia, ze doplatit sa musi. Uz ked zarobite viac ako 537 Eur na mesiac musite doplacat.
Co sa tyka stravy, stravujem sa vo Pflegeheime, ranajky 0.80 E, obed 3.80 a vecera 1.50 Eur. Ale platim len vtedy ak mam plnu porciu s polievkou a salatom.
Byt som dostala 2 izbovy, platim 241 Eur mesacne so vsetkym. V byte som mala zariadenie, v kuchyni je aj chladnicka, na prizeni mame pracovnu s 2 aut.prackami a susickou.
Co sa tyka podmienky odpracovania rokov- za poslednych 5 rokov musis 3 roky pracovat u lozka. Ja som tuto podmienku nesplnala, ale DZS som koncila v roku 2001 a tak mi na Ministerstve vo Viedni povedali, ze Zulassung dostanem.
Vsetky podmienky su na internete- skusim pohladat a poslem Ti internetovu adresu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 23:04  

class=“postlink“ href=“http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standard.html?channel=CH0941&doc=CMS1203514667340″> http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standar … 3514667340
Toto je ta internetova adresa, tam najdes podmienky ne udelenie Anerkennung der Ausbildung.
Na stranke nasho MZSR najdes podmienky na udelenie Uznania o rovnocennosti studia. Nedaj sa vsak od nich odradit, aj mne na Slovensku povedali, ze to v Rakusku nedostanem a ze nedostanem ani miesto tu.
Teraz je tu tolko volnych miest na internete- napr. class=“postlink“ href=“http://www.gigajob.at“>www.gigajob.at, vsade hladajo nielen dipl.personal, ale ak pflegehelfer/innen.
Od 1.1.2011 uz nebude treba ani len pracovne povolenie. Ale Uznanie kvalifikacie musis mat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 23:05  

Ďakujem Anka – je to tak ako som predpokladala, že mi treba nejakých 600 na náklady aj s cestou, robila tak nevesta, ja zostanem ako som v rodine, lebo mám do dôchodku len 2, 5 roka. O tých doplatkoch mnohé vedia, niektorým to pripomenú agentúry aby si niečo odložili, dá sa vypočítať približne koľko treba doplácať, písalo sa o tom na zzz aj tu, myslím aj na sasi. Najlepšie je to vysvetlené v tom príspevku od právnika z SVA – tuším ho tu v nemčine zverejnil Robert. Ďakujem ti za pomoc pri mojom rozhodovaní sa a želám ti všetko dobré.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
10/11/2009 23:05  

Dakujem vam za dobre rady.Riesila som to aj s kamoskou-zdr.sestrou.Dosli sme aj k takej verzii,ze by som sa mozno zamestnala na nejaky uvazok a pritom si urobila mozno Bc.Vlastne ani neviem ako by som bola teraz tu u nas zaradena.Musim vsetko zvazit,lebo nie je mi jedno ostat tu 3 roky pracovat za 400 Eu mesacne.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 7:26  

Mila Jazka, ty sa nemusis zamestnat u nas a robit si bakalara.
Ty mozes nadalej pracovat v Rakusku ako opatrovatelka a bakalara si robit doma popri opatrovatelstve. Ta podmienka s odpracovanymi rokmi plati iba pre tie, ktore skor studovali DZS. Ak mas cerstvy diplom, nemusis mat odpracovane roky. Ani ja som tuto podmienku nesplnala, ale kedze som DZS koncila v 2001, dostala som z BMG (MZ Rakuska) povolenie pracovat. Dokonca mi vo Pflegeheime, kde som sa vtedy uchadzala o zamestnanie povedali, ze aj keby som povolenie ako DZS nedostala, mam zostat u nich ako Pflegehelferin pracovat a oni ma poslu do skoly, aby som mala uznanu DZS.
Tu, kde ja som, ak ta poslu do skoly, neplatis za studium nic, oni za teba zaplatia, ale sa musis zaviazat, ze urcite roky odpracujes.
Moja priatelka bola zdrav.sestra, pracovala u nas 1/2 roka, potom robila tu v Rakusku ako opatrovatelka a az minuleho roku skoncila Bc.
Chce sa teraz uchadzat o povolenie na pracu ZS.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 7:35  

Mila Jazka, pozri si stranku class=“postlink“ href=“http://www.kijiji.at“>www.kijiji.at, klikni na Pflege und Medizinische Berufe. Aj teraz su tam inzeraty zamerane prave na ZS zu Slovenska a ostatnych EU statov – hladaju ZS. Reaguj E mailom. ….Za opytanie nebiju……
Ak budu mat zaujem, pomozu aj s vybavenim papierov.
Ak potrebujes preklady, poznam dobru a lacnu prekladatelku, ktora mne prekladala vsetky dokumenty. Ak by si nieco este potrebovala, ozvi sa, hoci aj na moju E mailovu adresu. Rada Ti poradim ako budem vediet.
Zelam Tebe a vsetkym, co to citaju pekny den!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 8:45  

Milá Anka, prosím Ta porad mi. Som diplomovaná fyzioterapeuta a chcela by som zamestnat tiez v rakusku, v odbore. Co mi doporucís mám si vybavit zivnost alebo ako zamestnanec. Zivnost takým istým spôsobom treba vybavit ako pre opatrovatelky alebo sú tam iné podmienky.
Dakujem za odpoved.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 9:49  

Mila ANKA,dakujem,dakujem,..naozaj si ma posmelila a pomohla si mi sa v tom trochu zorientovat.Pozerala som aj prac.ponuky,naozaj je prilezitost,budem na to reagovat.Len som este v dileme,ci do Heimu budu odo mna ziadat hned to uznanie,alebo im staci prelozene vysvedcenie.Rada tam pojdem na zaciatok aj ako pflegerin.Vlastne to povedia a myslim,ze tiez s tym pomozu,ked budu mat o mna zaujem.Este sa ozvem,letim teraz do mesta.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 11:05  

Pre Jarku:
Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.
Moje vyhody ako zivnostnicka:
-mozem kedykolvek povedat- chcem volno, je jedno kolko, alebo ako dlho, musia mi dat- tak mi to bolo aj prislubene, tak to aj robia
-zaplatia mi vsetky hodiny, ktore odrobim
-pracujem tolko, kolko uznam za vhodne- ak chcem zaskocim, ak nie, nie
Nevyhody ako zivnostnicka:
-nedostanem 13. a 14. plat
-nemam platenu dovolenku
-ak by som bola chora, sedim doma, nezarobim nic ale odvody musim platit
-nemam ziadne vyhody ako zamestnanci- zlacnene vstupy do kupalisk, na MHD, na rozne akcie, zlacnene nakupovanie v niektorych obchodoch atd…
nadcasy nebudu preplatene, musim si zobrat volno
-sama sa musim starat o zaplatenie odvodov, podanie dan.priznania, platenie dane, ja to robim sama, ale bolo by dobre ak by som mala niekoho, kto by mi robil toto- je to vsak velmi drahe
Ja chcem pracovne povolenie, ale som ho nedostala. Preto pracujem na zivnost. Teraz moj zamestnavatel znovu poziadal o povolenie, lebo chcu aby som ostala.

Ak budem zamestnana ( nie zivnostnicka) mam platenu dovolenku, mozem za nadcasy zobrat volno a cestovat domov a napriek tomu dostanem mesacny plat. A 13. a 14. plat (tzv. Urlaubs a Weinachtsgeld) to su 2 platy.
Ak budem chora, dostanem krankengeld.
A danove priznanie robi za mna zamestnavatel.
Som rovnocenna ako kazdy iny zamestnavatel a tak vyuzivam aj vyhody
Ak si zamestnana, ma pravo aj tvoja rodina tu prist byvat a dostat prac.povolenie.

Podla mna je lepsie pracovat ako zamestnanec. V Rakusku maju zamestnanci velku podporu od roznych organizacii, aj ked su inej narodnosti.
Ja ako zivnostnik si musim podmienky dohodnut tak, aby to bolo dobre pre mna. Nemozes sa nikde stazovat, ty si FIRMA a ty si musis dohodnut podmienky.
Od 1.1.2011 vsak pracovne povolenie nepotrebujeme. A to je dobre.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 11:12  

Jarka, co sa tyka vybavenia zivnosti- myslim, ze je to take iste ako pre opatrovatelky- je to tzv. Freie Gewerbe- volna zivnost.
Ale mozes sa informovat aj E mailom na Bezirkhauptmannschafte alebo WKO, je jedno kde.
Oni su velmi mili, poradia Ti. Nie je to tak ako u nas, ze Ta posielaju z miesta na miesto. Mam len dobre skusenosti s uradmi. Tu sa pri vybavovavi mojich zalezitost skutocne citim ako clovek.

Zelam pekny den!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 12:35  

Velmi pekne Ti dakujem za odpoved. Naozaj si zlatá.
Prajem Ti vsetko dobre a pozdravujem Ta, Jara.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
11/11/2009 13:51  

Niet za co. Nech sa Vam vsetkym dari!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
12/11/2009 9:04  

ANKA ahoj,chcem sa Ti este raz podakovat,aj ostatnym diskutujucim za hodnotne rady.Naozaj malokto sa tak otvori a chce uprimne pomoct ako si to urobila Ty.Ja momentalne este neviem,co urobim,pretoze zatial mi nic neuznaju,ked nemam prax 3roky za posl.5 rokov a navyse aj Bc mozem robit len tak, ze budem zamestnana v prislusnom obore.No musim este zistovat ine moznosti..Dalsie studium sa otvara az na buduci rok..hm..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/11/2009 22:28  

Niet za co, Jazka.
A predstav sie, ze v Rakusku nemusis mat ani maturitu a mozes studovat za diplomovanu sestru. Ale neexistuje tu studium DZS popri zamestnani. Podmienkou na studium su aj odpracovane roky- myslim, 2.
Ja som na nasom odd. jedina DZS s maturitou. Potom mame este jednu Pflegehelferin s maturitou a ta je Polka.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
14/11/2009 7:30  

ANKA, som rada,ze si sa ozvala,uz som myslela,ze tato tema zanika.Myslim,ze aj ine to zaujima,kt.zvazuju,ze by nemuseli len v domacnostiach vyuzivat svoje odborne vedomosti.Piste dievcata..
Ja som uz zacala zbierat odpracovane roky,v nemocnici mi to urobia za tyzden a v pondelok este idem do Domova soc.sluzieb,kde som robila,/lebo tam cely tyzden nebol riaditel/.No a potom idem na dva tyzdne robit do Rakuska,takze sa to trochu odtiahne.Potom vsetko podam na nase MZ.,a uvidim,kde ma zaradia,alebo ako sa vyjadria…Som vo velkom napati,lebo som zvedava ako to cele dopadne.No a potom uvidim,ci si budem robit Bc,ved do febr.2010 sa mozem rozhodnut.
Pekny vikend Ti prajem aj vsetkym citajucim.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
14/11/2009 9:11  

Neozyvala som sa, lebo som pracovala. Tu je aj pracovny cas inaksi ako u nas. Robia sa tzv delene sluzby, robis cely den,len cez obed mas prestavku 1,5 alebo 2,45 alebo 3,15 hod. Ale robis najviac 5 dni v kuse, potom mas 2,3 alebo 4 dni volna. Aj nocne sa robia 3 za sebou ( kazdy den) az tak mas volno.
Vdakabohu nebyvam daleko a tak s bicyklom pridem na kratko do bytu, alebo zostanem na pracovisku, mame tam miestnost, kde si mozes aj zdriemnut.
Zelam Tebe a vsetkym pekny den.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Práca a štúdium v zahraničí
Stránka 1 / 2 Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.