Migrácia za prácou po vstupe Slovenska do Európskej únie  

Stránka 1 / 3 Nasledujúca
  RSS

 imported_admin
Zaregistroval sa v roku 2004
Príspevky: 59
27/08/2004 0:06  

Viete, že vstupom Slovenska do EU sa pre nás postupne odbúravajú doterajšie bariéry v migrácii za prácou? Mnohé krajiny však jednostranne obmedzili právo na voľný pohyb osôb na v trvaní 2-5 rokov. Napriek tomu, už dnes je možné nájsť si legálne zamestnanie v inej európskej krajine (napr. Veľkej Británii) bez nutnosti žiadať o pracovné povolenie. Je to naozaj také jednoduché a ak ovládam jazyk cieľovej krajiny a mám na cestu, stačí zbaliť si svojich pár švestiek a hor sa za prácou? Ako to vidíte vy, prípadne aké sú vaše skúsenosti?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/12/2004 11:29  

Viem ze pred majom tohto roku pre slovakov, cechov, madarov a poliakov bolo takmer nemozne ziskat v provincii kde byvam pracovne povolenie. Totiz pre vsetky styri staty bolo styridsatosem pracovnych miest rocne co bolo vycerpane behom par minut. Od maja sa to trochu ukludnilo a vyzera to tak ze mame konecne ako europania prednost pred indami, marokancami a roznymi africkymi narodmi. Bohuzial tu este potrva nejaky cas kym sa to obijde aj bez roznych formalit ale sme na dobrej ceste a pripadne ak nasi blbci predaju Berlusconimu elektrarne tak sa to urychli ale myslim ze zbytocne vysoka cena.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/12/2004 11:43  

Tiez som bol milo prekvapeny zistenim (velmi sa o tom v mediach nevravelo), ze obyvatelia novych clenskych krajin, ktori legalne pracuju na uzemi „starsej“ krajiny (EU-15) jeden a viac rokov ziskavaju automaticky pristup na pracovny trh v tej-ktorej krajine. Je to sice iba mala vyhodicka, no aspon to par ludom ulahci nekonecne procedury s obnovovanim pracovnych povoleni a tomu podobnymi byrokratickymi procedurami.

Pre viac informacii o „volnom“ pohybe osob odporucam tuto stranku – Guide „Free movement of workers to and from the new Member States“: class=“postlink“ href=“http://europa.eu.int/comm/employment_social/free_movement/index_en.htm“> http://europa.eu.int/comm/employment_so … dex_en.htm (pre informacie v slovencine staci kliknut na malu ikonku SK:-))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
28/02/2005 0:03  

V UK by sa mali Slovaci (aj ostatni zamestnanci z novych krajin okrem Cypru a Malty) zaregistrovat do 1 mesiaca od vzniku prac.pomeru na Home Office, formular najdete na ich stranke a zaplatit poplatok 50 libier. K formularu sa priklada doklad od zamestnavatela, ze ste u neho zamestnany, 2 fotky na pas, a original pasu alebo OP, myslim, ze aj vyplatna paska – posiela sa to postou. OP alebo pas a potvrdenie o registracii vam poslu spat. Mne osobne to prislo asi po 2 mesiacoch, kamoske po 2 tyzdnoch. Okrem toho by ste si mali vybavit aj insurance number – vybavenie trvalo asi 2 mesiace. Najskor si Vas pozvu na pohovor na Job Office a potom Vam kartu s insurance number poslu postou.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/08/2005 19:44  

Holandania si vyhradili 2 roky ako prechodnu dobu na volny prechod pracovnych sil.. to znamena, ze v Holandsku sa toho od vstupu SVK do EU vela nezmenilo.. je tu aj hrozna byrokracia, ta je porovnatelna s tou Slovenskou. Ja som tu teraz ako studentka a po roku sa mi konecne podarilo vybavit pracovne povolenie aspon na 10 hodin do tyzdna!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/08/2005 23:42  

Ahoj Katka, zdravim Ta z Anglicka. Ja som tu rok, ale 31.augusta letim do Amsterdamu. Mam tam prislubenu pracu. Velmi by mi pomohli vsetky informacie ohladom pracovneho povolenia. Ako sa Ti ho podarilo ziskat, na aky urad sa mam obratit, co vsetko k tomu potrebujem.. Ak moj buduci zamestnavatel ma nebude chciet zamestnat legalne, tj. ze budem robit na „cierno“, aky postih je voci mne mozny. Pripadne ak dostanem kontrakt, staci to na udelenie pracovneho povolenia. Napis mi prisim odpoved na email ak mozes. Vopred velmi dakujem.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
21/08/2005 23:45  

Email pre Katku: href=“mailto:vetroplach@centrum.sk“>vetroplach@centrum.sk


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/02/2006 22:14  

tak za prve:
1. po vstupe do uk a najdeni prace je potrebne sa zaregistrovat s home office do 30 dni tlacivo najdete na stranke class=“postlink“ href=“http://www.homeoffice.gov.uk“>www.homeoffice.gov.uk alebo vam ho da zametsnavatel. budete potrebovat 70 libier poplatok za aplikaciu, 2 fotky pasoveho formatu, original obicanky, potvrdenie od zametsnavatela. o take asi 5 dni vam dojde obcianka nazad a registracna karta a registracny certifikat asi o take 3-4 tyzdne. karta vam uz plati navzdy certifikat ak zmenite zamestnavatela si musite vybavit zase novy ale uz je bezplatne.
2. je dobre si vybavit ni number nakolko niektory zamestnavatelia beru ludi len tych ktore ni number maju. treba si byvavit pohovor na prislusnom urade DSS department of social security, pohovor trva asi hodinu treba si doniest vsetky mozne dokumenty ktore na svoje meno mate absolutne vsetko.
3. ucet v banke sa najlahsie otvori v v banke HSBC staci im len obcianka a home office aby vam to otvorili na anglicku adresu ak nemate home office este staci obcianka a vypis uctu zo slovenskej banky tym padom vam to otvoria na slovensku adresu s tym ze vypisy a pod vam budu chodit do anglicka na adresu kde byvate ale permanent v banke bude uvedena adresa zo slovenska
4. zaregistrujte sa s lekarom ktory je najblizsie k vazmu domu do 4 tyzdnov vam pride karticka poistenca a tym padom mate vsetko osetrenie zadarmo v anglicku nemusite cez slovensku poistovnu nic platit.
5. po odpracovanych 12 mesiacov v uk myslia sa tym 12 mesaice pocas ktroych musite nepretrzite pracovat nevynechat ani jeden den myslim tym ze nie aj soboty a nedele a normalka 5 dni v tyzdni maximum pocas 12 mesiacov mozte byt bez prace 30 dni. po uplinuti tejto doby mate potom narok na rozne podpory zo socialnych fondov ako su tax credit, child tax credit, child benefit a pod.
dalej ma uz nic nenapada ak ma niekto konkretne otazky napiste zijem tu uz 10 rok tak viem k tomu dost povedat. bye bye 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
31/05/2006 2:09  

Zaujimalo by ma ako je to s ubytovanim v Anglicku, konkretne Londyn. Dostal som ponuku (na pomery ktore mam teraz je to veeelmi lakave) – len vobec netusim kolko miniem na ubytovanie, stravu, cestovne a podobne…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/06/2006 8:54  

zdravim,
konecne nejake komplexne info dakujem pekne. ale mam este zopar otazok, ja som zila v UK este v dobe ked sme mali vizovu povinnost a teraz sa chystam spat na par rockov zohnat pracu nevidim problem ajvybavovacky okolo ma nelakaju jediny problem je ze mam 4 rocnu dceru a neviem sa nikde ale nikde dopatrat k ziadnym info ohladne skolok ako je to spoplatnene ci su nejake poradovniky do skolok alebo ako to vobec funguje viem ze UK rodiny to riesia au parkami ale to si ja nebudem moct dovolit a chcem dat dceru do skolky na 8 hodin denne tak ako je na to zvyknuta zo SK, vies mi v tom to nejak poradit alebo poskytnut nejake info pripadne na koho sa obratit, DAKUJEM velmi velmi pekne.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
10/06/2006 11:39  

Vdaka za Vase prispevky :-))))
vie mi prosim niekto povedat ako je to so zaradenim deti do skoly v UK????
chcela by som ist do UK aj so synom ktory je siedmak

Dakujem za odpoved


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/06/2006 18:21  

Ako je to teda presne so ziskanim pracovneho povolenia v Taliansku? Ziada on zamestnavatel alebo zamestnanec? A kolko stoji asi tak mesacne ubytko, cestovne…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/07/2006 20:17  

Celkom pekne info,dakujem.Mam jeden problem, moja priatelka odisla na zmluvu prac. do Manchestru. Cestou jej ukradli pas, ak vies ci tam moze ostat aj na obc.preukaz, ci to nieje obmedzene casom.Zmluvu ma na 6 mesiacov.A chcem ist za nou, nie cez agenturu, mam sancu najst nejaku pracu,aby som mal aspon na stravu a ubytko.Ak budes tak dobra, odpovedz,dik.Ozaj mam 49 r.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/07/2006 21:13  

ahoj,volam sa milos,byvam v corby nedaleko northamptonu,som tu treti rok,narodil sa nam syncek,zlatucky pan boh zaplat,dostali sme tych 250 libier na start dietata do zivota a potom mu ty sporis kolko chces mesacne,do 18 rokov je to tusim,chcem sa len opytat ako je mozne ze niekto mohol dostat 4000libier benefity,je to mozne?a dalej by som sa chcel este spytat,my teraz poberame child benefit a tax credit,lebo len ja robim,mamina je doma pri malom,poberame 370libier,pocul som aj o takych pripadoch ze su na tom tak ako my a poberaju o dost viac ako my,do 500-ky,nezavidim nikomu boze chran,len sa chcem spytat ci to nepatri aj nam,kedze sme tu uz treti rok,vdaka za odpoved a radu s pozdravom milos z rodinkou


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
30/07/2006 13:01  

Sise.
Sisa, chcel by som sa ta opytat ci nemas nahodou novsie informacie o home office resp kde by som ich mohol najst.Ja som teraz v Skotsku a kazdy mi podava ine spravy.Jedny, ze home office uz platit nemusim a druhy ze ano.Nikde na www strankach sa k tomu neviem dopracovat a ani neviem najst kde by som si mohol stiahnut WRS formular.Vsetky odkazy na neho su neplatne.Mohla by si mi prosim ta poradit.Dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/08/2006 19:38  

Ahoj sisa.Aj ked tvoj prispevok je uz dost starsi a aj tak navstevujes tuto stranku, tak by som ta rad poprosil o viac info ak chcem pracovat Skotsku.
Mal by som tam mat pracu, ale mam malo skusenosti s tym co treba po prichode spravit.Dakujem pekne.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/10/2006 15:30  

zdravim vas krasne zo stuttgartu.Poculi ste niekto o tom,ze od noveho roku uz nebudeme potrebovat pracovne povolenie,ale ze budeme moct pracovat ako teraz slovaci napr.v anglicku,alebo v cesku?
Prosim,ak ste niekto o tom poculi,napiste mi.Dik papa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/10/2006 9:28  

Tak ak ma niekto pocit, ze je to take jednoduche, zvacsa sa popali. Pracu v UK si sice mozete najst legalne, potrebujete len National Insurance Number a ucet v banke. Ten vam daju vtedy, ked zdokladujete svoju totoznost, adresu v UK a pripadne aj pracu. Kazda banka ma na to svoje specifikum. Ked ste si toto vybavili, sups do pracovnych lokalit, ktore vas zaujimaju. Samozrejme ratajte s tym, ze priama umera vasich jazykovych znalosti a uspechu najst si lepsiu pracu je jasna. Cim horsie viete jazyk, tym mensia nadej na lepsie miesto a teda aj peniaze. Mozete vyuzit sluzby agentur, job centra, noviny a najma pomoc ludi, ktori tu ziju dlhsie a kde-co poznaju……..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/10/2006 20:55  

Vie mi niekto povedat alebo aj len odhadnut ci odtedy ako sa EU otovorila Slovensku ludia odchadzaju menej do USA za pracou? Ja to z USA tazko posudim: mam pocit, ze pocujem menej, ze je tu nejaky Slovak, co hlada pracu ako som to pocuval pred par rokmi. Ale to moze byt malou informovanostou. Mozno vy na Slovensku to dokazete povedat.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/11/2006 4:17  

Pracujem v anglicku 2 roky.Jeden rok bez prerusenia.Ako je to prosim s tou podporou zo soc.fondou napr.tax credit.Je potrebne vyplnit nejaku „application form“?
Co sa tyka zdravotneho poistenia:zaregistrovana v anglicku u lekara som,ale ziadnu karticku som nedostala.Toto bezplatne osetrenie je len v anglicku.Ako je to prosim na Slovensku?Som na SK samoplatca?
Ak o je to prosim s dochodkom?Rataju sa mi odpracovane roky v anglicku do dochodku na SK?alebo si to musim vybavit na Sk?
Dakujem pekne za odpoved aj za vsetkych tych ,ktory v tychto veciach nemaju jasno alebo im bolo povedane,nepovedane nieco ine.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/11/2006 5:28  

Ahoj Sisa,prosim ako to je ohladom prispevkov z fondov co sa tyka tax credit.Som v UK 2 roky,rok som bez prerusenia pracovala.Treba si vyziadat nejaku „application form“ ?
2.Registrovana u doktora som,ale ziadnu karticku mi nedali.Ak vycestujem na slovensko a potrebujem lekarske osetrenie,som samoplatcom?
3.Ako je to prosim s dochokom?Rataju sa mi aspon roky odpracovane v UK na Sk,alebo ako je to vlastne.Mam si platit nieco na Sk?
DAKUJEM za odpovede


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/12/2006 13:31  

Ahoj Sisa,sme mlada rodina,ktora zhana informacie ohladom socialnych davok.Viem ze od nas vacsia komunita poliakov vyuziva vsetky vyhody,ale od nich nieco dostat je nemozne.Ako by to bolo len pre nich.Tak ak Ta mozem popytat,a mala by si cas trosku popisat,bola by som velmi rada.Moja adresa je href=“mailto:findo@centrum.skVelmi“>findo@centrum.skVelmi pekne Ti dakujem.Ahoj.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/12/2006 14:28  

mimmi
To mas odkial? ja som doteraz nic take nepocula, podla toho ako nemci reaguje na cudzincov, nemame narok na pracu, lebo tym trpia nemecky obcania, ze nemaju dostatok volnych prac. miest. Dokonca vychadzaju este drsnejsie zakony, aby boli vsetci vystahovani. Nechcu uz platit na cudzincov, pomali vsetkych
posielaju domov. Za chvilu tu nebude ziaden turek, juhos, proste ziaden
cudzinec. nemci su hrozni, neviem co sa im porobilo. Nemaju radi cudzincov.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
07/01/2007 19:59  

Ahojte
Vie niekto ako je to s legalnou pracou v Spanielsku?


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/12/2007 13:18  

No urcite praca v EU ano. Ak clovek nema potrebu ostat doma tak ano. Pravda je, ze uz dnes sa veci tak zmenili v pracovnej sfere v europe, ze sa da dostat aj decentna praca. Mam super skusenost s firmou class=“postlink“ href=“http://www.windofexchange.eu“>www.windofexchange.eu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/03/2008 8:57  

Ja som zacal pol roka pred vstupom do Eu v Nemecku…siel som cez slovensky urad prace do mc donaldu….mal som prac.povolenie na 18mes..tym ze Slovensko vstupilo do Eu a ja som bol na prelome s rocnou zmluvou dostal som neobmedzene papiere na cele nemecko na stalo a mozem robit kde chcem v nemecku oficialne…konecne po rokoch aj slovensko a staty vychodnej europy maju papiere nielen turci a spol..v Rakusku je to odost tazsie …ziskat rocne papiere pre obycajne profesie a na zivnost nechcem…najlepsie ej to na zmluve odvedu za vas odvody a nemate problemy s nicim…dokonca aj Svajciarsko od kedy sme eu vydava viac sezonych papierov a ti co maju tam na 18mes dostanu na 5r papiere…takze Eu je pre mladych ludi ktori chcu legalne pracovat v zahranici naozaj prinosom.Ak ma niekto zaujem o pracu vo svajciarsku odporucam tuto serioznu jedna z mala agentur na slovensku co do predu neberu ani korunu class=“postlink“ href=“http://www.personalswkservice.sk“>www.personalswkservice.sk vybavuju rozne prace vo svajciarsku a rakusku.kamaratovi vybavili behom 3tyzdnoch oficialne do svajcu na 9mes super platove podmienky..a class=“postlink“ href=“http://www.gastrojob.ch….svajciarska“>www.gastrojob.ch….svajciarska agentura taktiez nebere nic dopredu ak ste casnik mate referencie z rakuska alebo nemecka alebo lodi vedia vam vybavit super job na papiere pre casnika vo svajci.vsteko toto je overen moji znami cez nich sli a so slovakmi su velmi spokojni.Takze dopredu neplate nic ludia vsteky slovenske agentury ktore dopredu pytaju nieco su podvodnici!!!!!!!!!!!!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/03/2008 9:01  

Zoznam serioznych overenych agentur na Slovensku,
-www.personalswkservice.sk
-www.gastrojob.ch
-slovensky urad prace vybavuje spolu s centralou z Nemecka z Bonnu dva krat pohovory do roka pre mc donald kuchari casnici atd…
vsteky spomenute agentury a urad prace sus eriozne ja osobne a moji znami sme sli dopredu clovek neplati ani korunu a za vybavenie plati len agenture v stropkove ak mas podpisanu zmluvu.Odporucam!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/03/2008 12:01  

11.3.2008 v poprade v hale arena od 10-17.00 sa kona medzinarodna burza prace v spojeni s uradom prace a eures kde dojdu zamestnavatelia z anglicka irska svajciarska a roznych krajin robit nabor…takze ak ma niekto zaujem dojdi tam a dojednajte si priamo pracu zo zamestnavatelom a nemusite ktomu mat ziadnu pochybnu slovensku agenturu.zdroj o burze prace class=“postlink“ href=“http://www.eures.sk“>www.eures.sk


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/03/2008 17:34  

Ahoj anonymny,
naozaj sa ti tak paci v macdonalde? Ja mam ine informacie. Ludia, co tam makaju, su väcsinou cudzinci, Indovia, Africania…, ktori pracuju za zlych podmienok. Nemaju cas na prestavku, aby si nieco zajedli, okrem toho, ze musia „plnit“ hamburgery, musia umyvat aj zachody. Mnohi si potom ani ruky neumyju. Musia robit bez odvravania ako stroje. A za smiesny peniaz (ca.6 Ř/hod). Jeden pocerny mladik (zamestnanec) od zlosti nachriachal do hamburgera, ktory mal prave v ruke a dal ho na predaj. Samozrejme, s usmevom. Ved sa musia spravat milo voci zakaznikom. Dobru chut!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/03/2008 17:37  

opravujem:
ca.6 Euro/hod


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Práca a štúdium v zahraničí
Stránka 1 / 3 Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.