Slováci v Českej republike  

Stránka 1 / 4 Nasledujúca
  RSS

 imported_admin
Zaregistroval sa v roku 2004
Príspevky: 59
30/08/2004 20:49  

Hľadáte Slovákov žijúcich vo Vašom okolí? Toto je to správne miesto pre všetkých nachádzajúcich sa práve v Českej republike!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/03/2005 21:35  

Zdravím všetkých z Ostravy : ))) Wooow… ani som nevedel, že niečo takéto „na Slovensku“ máme : ))) Uplne great : )))

Inak výstižný názov… Exil.sk : )))

Ale inak zaujímavé zistenie z mojej skúsenosti: Nikdy som si neuvedomoval, čo to značí, hlásiť sa k nejakému národu, alebo národnosti, no dnes presne viem, čo to znamená…. Len ma trošku šokujem zistenie, že preto aby som začal byť skutočne hrdý na to, že som Slovák som musel začať žiť niekde mimo Slovenska… Keď som žil na Slovensku, nadával som… teraz žijem v Čechách… a na Slovensko nedám dopustiť : ))) VIVA LA SLOVAKIA : ))) – teda ak sa to tak píše : ))))

Viem, že som iba asi 100 km od slovenských hraníc a Ostrava – no nič moc… ale až tu som si uvedomil, že máme byť na čo hrdí a že som rád, že som Slovák : )))

PS: Soráč za toľko použitých výrazov typu Slovák : ))) Ale nepoznám ekvivalent : )))

Rudy : )))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/04/2005 14:50  

Nie je bohužiaľ byť veľmi na čo hrdý. Už 10 rokov žijem v ČR (Brno) a dá sa povedať, že často chodím na Slovensko (hlavne do BA) a musím bohužiaľ konštatovať, že už by som sa na Slovensko vrátiť nechcel. Mentalita Slovákov je úplne odlišná od napr. Moravákov, a to je len taký kúsok. A táto mentalita mi nie je ani trochu sympatická. Keď prídete do BA (alebo hocikde na Slovensko), všade počuť výrazy typu: „čo si k****?“, „choď do p***“, „j***** na to“ + ďalšie rôzne prevedenia týchto vulgarizmov, ktoré sa neostýchajú Slováci používať aj v tých „najvyšších kruhoch“. Pripadá mi to veľmi prízemné, akokeby slovenčina nemala dostatok iných slov. No a najviac ma dostáva, keď počujem ako slovenskí diplomati v rôznych krajinách, zneužívajúc diplomatickej imunity, jazdia autom ožratí tak, že zaspávajú na červenej (prípad z Nemecka), to teda podľa mňa nie je až taká dobrá vizitka Slovákov v zahraničí. To si potom každý povie, „veď ho nechajte, on vyšiel z chudobných slovenských pomerov“, alebo niečo podobné. No, je to na grcanie. Prajem pekný deň.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
22/04/2005 15:11  

Na Slovákov som hrdá, sú pracovití,cielavedomí, usilovní, dobromyselní. Teda niesú zákerní, podvraťáci a lenivci, prešla som za prácou viac krajín, kde si cenia Slovákov velmi vysoko, nech už išli len za prácou, či štůdiom, vydajom, alebo len na skusy s kumštom. Vždy sa vedeli presadiť. A keď sa nám Slovákom podarí dať dokopy k zábave, tak slovenské pesničky, jedlá a dievčence i chlapci nemajú páru. Gratulujem k tomuto portálu…!!! Všetkým Slovákom vo všetkých kútoch sveta, mladým i starým želám šťastie, zdravie a lásku. Príďťe domov…potom… aspom povedať ako žijete.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/06/2005 11:11  

Neda mi nereagovat na tvoj prispevok. Ja tu /Brno/ taktiez travim uz rok a na Cechov a zvlast moravakov vemozem povedat nic zle. Samozrejme najdu sa aj tu primitivovia, no to i u nas!
A Bratislava mi taktiez nesedi, no hlavne mesto nie je cele SLOVENSKO!!!
A asi si prilis toho u nas doma nepresiel, ked si myslis, ze tu ziju len sami ty, ktorych si spominal. Myslim si, ze mas dost skreslene predstavy… Nastastie takych s tvojim nazorom nie je vacsina. A Slovensko nie je len o politickej moci…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/06/2005 11:14  

To som rad, ze zdielas moj nazor! Bez nejakeho nacionalizmu….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/06/2005 11:15  

Ta reakcia mala byt na „Rudolf BABEĽA“


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/07/2005 23:00  

Dobrý den, měl bych jednu poznámku, nechápu pana Rudolfa, že když má tak rád Slovensko a je tak hrdej, že je Slovák, tak proč žije v ČR????????? Vy to chápete?????????


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/07/2005 23:05  

A to je ještě žije v Ostravě!!! Nejhnusnějším městě v ČR!!! 😀 Tam se asi cítí dobře, když je tak hrdej. Ale pořád nechápu proč tam teda žije???? :-/


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
26/08/2005 12:12  

Úplne ho chápem. Poznám pár ľudí, čo žijú v zahraničí a pritom sú hrdí, že sú Česi. A aj Česi sú hrdí na nich, že sú Česi. Napadá mi Jágr, Nedvěd, Koller alebo napr. Miloš Forman.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/09/2005 6:48  

Zdravim vsetkych z Brna a okolia.Som od Kosic a nasiel som si konecne po dlhom case pracu,aj ked nie priamo v Brne alebo v Prahe,ako som povodne chcel, a zaujimalo by ma ,ci je niekto zo Slovenska aj tu v Blansku, 20km od Brna.Vsimol som si ,ze vela Slovakov nenavstevuje tuto stranku,podla prispevkov, ale podla mna ju ani nepoznaju resp.nespoznali este ,ako ja.Robia sa nejake stretka,napr v Brne, myslim na kavu ,na pivec, a v noci samozrejme,hlavne vikendy?Tak zatim.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/09/2005 14:49  

Čauky krajania
tak to som rada že som našla aspoň jeden portal kde píšu slováci žijúci v Čechách. Ja konkrétne bývam s manželom v Prahe už štvrtý mesiac a môj názor je som spokojná našla som si končne prácu za ktorú som adekvátne ohodnotená nie ako na Slovensku a služby a zábava sa nedajú absolútne porovnať. Aj keď mám Slovensko a špeciálne Košice veľmi rada mám tam predsa celú rodinu nemenila by som. Síce tu trochu postrádam Slovákov zatiaľ som sa so žiadnymi nezoznámila a predsa najakí tí kamoši by sa zišli, takže všetci slováci žijúci v Prahe ktorí ste sami a chcete zajsť na pivečko len tak pokecať sem z vami.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/10/2005 20:37  

No Martin, neviem neviem… Skús si niekedy pozrieť Českú televíziu a české filmy… Myslím, že ja Slovensku je tých nadávok oveľa menej ako tu v ČR… A stretávam sa s tým na každom kroku denno-denne… A ani v Prahe to nebolo nič lepšie… A ešte k tej mentalite… možno, sme u nas trošku o generaciu pozadu oproti ČR, no v ČR je ta nova generacia uplne niekde inde… Vidim to a je mi z toho zle…(pritom mi je 24)… Krajina plna fetakov, drog, nezaujmu o zivot o okolo seba…. Trebars v Prahe, ci Ostrave nemas problem natrafit na marihuanovy dym kdekolvek i v lepsich podnikoch a policii je to jedno… Vsetci to tu toleruju… A myslim, ze tato nova česká generácia nie je na tom diametralne inde oproti tej starej slovenskej (s max. dosiahnutym vzdelanim – zakladna skola)… Je to to iste… Akurat vedia robit na pocitacoch… zvladaju vydobky dnesnej modernej techniky… ale mentalne sa vratili niekam…tazko povedat kam… RUDY…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/10/2005 20:49  

Sorac, výraz „Krajina plna fetakov“ – moc silne… Ale oproti Slovensku je to fakt v tomto ovela horsie… Na druhej strane, je tu zivotna uroven ohodne odlisnejsia oproti Slovensku… Avsak musim povedat, ze za tych poslednych 5 rokov sme presli obrovsky kus cesty a Cesko velmi rychlo dobiehame… Ked to porovnam celkovo…. Progres Slovenska a progres Ceska za poslednych 5 rokov je neporovnatelny !!! A na druhej strane, je zase pravda, ze pred 5 rokmi so mnou velmi vela ludi jednalo ako s handrou, napriek mojmu vzdelaniu atd. len po zohladneni faktu, ze som Slovak… Dnes musim uznat sa to znacne zlepsilo !!! Ale stale sa tu najdu ludia, ktori Vas otvorene diskriminuju a maju blbe poznamky na Vasu statnu prislusnost a narodnost… Ale hold „debilov“ najdes vsade a to nielen v ustavoch… : )))

Rudy : )))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
19/11/2005 21:53  

Fajn, ze je sa takato stranka nasla – alebo, ze som ju ja nasiel. Rad by som prispel k diskusii o tom, preco sme tu – aspon tak som ju pochopil?
Nuz, slovaci su v podstate domasedi, takze ak ich nieco skutocne vazne nepostihne, z domu ani zo Slovenska neodidu. To, ze je nas tak vela za hranicami Slovenska o niecom svedci – o tom, ze Slovensko, ako nasa rodna zem nas nedokazala uzivit, alebo profesionalne „ukojit“. Je to bohuzial tak – vacsina z nas (hovorim za muzov) odisla preto, lebo sa doma nemohla dostatocne realizovat v profesii, alebo mala pocit, ze nie su dostatocne zaplateni (ale to sa tyka skor tych, ktori su trochu dalej na zapad). Budem konkretny:
Som kardiochirurg, je nas na Slovensku spolu asi 20, s mojou kvalifikaciou mozno 5. Z tych 20 kvalifikovanych je dnes 5 v zahranici, vsetko s vysokou kvalifikaciou (atestacie, CSc, PhD, primari a byvali primari) nevrati sa z nich zrejme nikto. Cudujte sa, ale na Slovensku o nasu pracu nemali zaujem (o tom, ze nas nezaplatili ani nehovorim). Ak sme pracovali, teda operovali srdcia, tak sme minali prilis vela penazi a to strana a vlada nepotrebovala. Tiez sa neplanujem vratit – nemam preco a neverim, ze sa na Slovensku nieco zmeni. Pretoze na Slovensku je vsetko iba o kontaktoch, znamostiach a zakulisnych konaniach. Aj preto moze byt vo vysokom postaveni vseuzitocny clovek – najlepsi kardiochirurg na svete, sef Slovanu, umelec, univerzalny politicky,… Slovan uz znicil, a pokracuje dalej.
Uz 3 roky pracujem v Cesku a hlavny rozdiel, ktory citim je fakt, ze tu odo mna chcu, aby som pracoval. A pracujem tak, ze som v podstate rad, ked ma niektory den vypisu iba na jednu operaciu. Jedine, co ma mrzi je to, ze v rozpore s propagandou vlady, na Slovensku ludia veselo na ochorenia kardiovaskularneho systemu zomieraju v podstate bez pomoci. To, co slovenske zdravotnictvo poskytuje je absolutne nedostatocne – pre ilustraciu v Cechach operuju na srdce cca 1200 ludi na milion obyvatelov za rok, na Slovensku je to stale niekde na urovni 400-500 vykonov /mil. obyv. a rok. o tzv. kardiologickych invazivnych vykonoch ani nehovorim a to je skutovna buducnost kardiologie. Na Slovensku dostane adekvatnu liecbu v mojom odbore – teda v ochoreniach srdca a ciev tak 20, mozno 30% obyvatelov byvajucich v BA, BB a KE.
A moravaci, su to dobri ludia, ktori sa nam velmi podobaju.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/11/2005 9:30  

Dusan ani ma velmi neprekvapilo ked si pisal o tom co robis a preco si v Cechach. Ak môžem hovoriť za ženy tak je to presne to iste. Mam 25 a tiez so v Prahe kvôli tomu že aj napriek môjmu vzdelaniu a skusenostiam zo zahranicia som nemala v Košiciach jednoducho sancu po skonceni skoly. A navyse ak si chcem raz zalozit rodinu a nemysliet na to či svojmu dieťaťu to alebo ono môžem kupiť tak mi nič ine ani neostava.Je mi ľuto akurat to , že človek ako ty, ktorého by si Slovensko malo udržať stoj čo stoj ho radšej pusti k susedom a potom sa čudujeme ako je na tom Slovensko biedne, že nemame nikoho kvalifikovaného. No hold múdrych slovákov je dosť len si ich naša draha spoločnosť neváži. Neviem ako ty ale ja som stále idealista a verim že sa raz do toho mojho Slovenska vratim a budem šťastna že tam žijem a vychovávam svoje deti. Zatiaľ bohužial musim hľadať šťastie hoc len u našich susedov aby som sa raz nemusela hanbiť že som v živote nič nedokazala, lebo som jednoducho nedostala v Košiciach šancu. Tak ti prajem veľa úspecho a veľa vyliečených pacientov a to je jedno kde na svete veď určite poteší každy.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
25/11/2005 20:00  

Prajeme vsetkym Slovakom v zahranici prijemny vecer! Som velmi rada ze som objavila tuto perfektnu stranocku! Zijem v Cechach uz 18 rokov. Pochadzam z Liptovskeho Mikulasa a velmi rada by som spoznala Slovakov zijucich v Cechach. Ak mate niekto chvilku casu naviac, napiste mi, prosim.
Jana z Tabora.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/02/2006 22:44  

Ahoj,
obraciam sa na Vas slovakov zijucich v zahranici s temou:
OSUDY SLOVAKOV VO SVETE
( z dovodu pisania knihy k tejto teme).
Takze je jedno odial Ste,ak mate chut piste Vase zivotne pribehy, to ako ste odisli zo Slovenska, pohnutky, prihody,… Vase ci Vasich blizkych. Uvitam aj obsirnejsie pribehy e-mailom na moju e-mailovu adresu: href=“mailto:abervienna@hotmail.com“>abervienna@hotmail.com
Dajte moznost podielat sa na Vasich skusenostiach aj ostatním slovakom.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/02/2006 17:58  

Prosim o radu študujem v Brne a mam problem sa vyznat v narokoch na zdravotnu starostlivost jedna sa o osetrenie u zubara cosa plato co sa neplati atd .dakujem za odpoved


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/02/2006 18:01  

Dobry den reagujem na vas odkaz a prosim o radu studujem v brne a koncim chcem sa ale usadit v Prahe a potrebovala by som par rad co treba vybavit administrativne poistovna socialna poistovna obciansky prechodny pobit dakujem


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/04/2006 20:24  

Pekný večer!
Nuž dlho som rozmýšlala,či napísat,ale povadala som si že sa mi aspon ulaví.Ja osobne už dlho uvažujem o práci v čechách,pretože robota na Slovensku nie je.Neviem či máte nejaký prehlad,čo sa tu deje,ale situácia je taká,že na miesto upratovačky sa robia konkurzy…Myslím,že toto stačí na dokreslenie situácie.V máji mi končí materská a ja nech sa snažím akokolvek tak som si robotu nezohnala.Jediné čo nás može spasit,je zamestnat sa v zahraničí,napr.Morava.A prečo tam? Možno preto,lebo aj na Morave mám pocit,že som doma.
Má to jeden háčik: všetci naokolo sa stašne čuduju nad mojím rozhodnutím a neustále tvrdia,že sa to neoplatí.Ked to nepomáha,tak začnu hrat na moje city,že opustím 3 deti.
Dovetok:manželovi po zaplatení bytu a tlf,internetu zostalo 2700.-Sk.Máme ešte RP 1620.- Ja jednoducho musím íst,aby deti mali strechu nad hlavou,atd.Dufam,že mi rozumiete,lebo mám niekedy pocit,že som krkavčia mater.Budem rada,ak sa niekto ozve a napíše konkrétne skusenosti.Budem len rada.Vdaka za prečítanie.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/04/2006 20:01  

Ahoj, tiez som rada, ze som nahodou „narazila“ na tuto stranku, poprecitala si nazory slovakov na cechy. Neviem, ale moji rodicia mi tvrdili, ze vsade je clieb o dvoch korkach. A kedze som v cechach 18 rok, mozem to len potvrdit. Nemozeme sudit ludi len tak, sami si musime vybrat spolocnost, kde a s kym chceme zit. Vsade sa najdu zli i dobry ludia, nech sme kdekolvek.Ja som tu uz dlho, mam tu svoje zazemie, rodinu. Na slovensko by som sa nevratila, ale nie preto, aky tam su ludia, politika, alebo hospodarska situacia, ale pretoze tu mam deti, manzela. Keby som bola mlada a bez deti, verim, ze by som sa mohla vratit a bojovat so zivotom, ale teraz uz beriem ohlad na deti, ktore by si tam tazko zvykali. Az budu dospele, sami sa rozhodnu, kde budu nabyvat zivotne situacie a kde sa usadia, a co ja viem, trebars to bude daleko a v „horsej“ zemi nez su cechy a slovensko. Hlavne ked tam budu spokojeni.Takze ja si myslim, nech sme kdekolvek, zalezi len na nas, jakymi ludmi sa obklopujeme. A to neznamena, ze moji znami nevedia, odkial pochadzam, naopak, vzdycky si robim srandu, „na mna pozor, ja som z vychodneho slovenska!“ A viete co? Vzdycky sa usmeju, a ja viem, ze tu mam priatelou, aj ked ja som slovenka a oni cesi.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/07/2006 12:19  

ja som tiez zo Slovenska a zijem v Prahe,spominas,ze na Slov. pocujes len vyrazy ako ….. a ……… Ja nie,takze neviem,kde sa zdrziavas.To skor tu v Prahe je az neunosne pocuvat : Ty vole! …podla toho je tu sami vol 🙂
je fakt, ze mentalitu mame velmi odlisnu a dokonca sa velmi lisi aj mentalita Prazakov a Brnakov a celkovo Moravakov….
papa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/07/2006 12:27  

ahojky,
aj ja som s bud. manzelom v Prahe, zijeme tu uz 4 rok a tiez sme z KE, takze ak budete mat chut radi s Vami skocime na kavicku.
pekny den,
zuzka


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/08/2006 23:56  

Ahoj Všem ze slovenska a nejen jim,
rád bych oslovil ty z Vás, kteří hledají práci na slovensku či v čechách. Jako personální agentura nabízíme legální práci s množstvím bonusů a možná je právě toto pro Vás východisko z nemilé finanční situace. Kdo bude mít zájem o konkrétní informace, nechť napíše na můj e-mail. Pro upřesnění dodávám, že ubytování zajišťuje a hradí zaměstnavatel, příspěvek na dopravné do zaměstnání a 1x měsíčně hrazená cesta do místa trvalého bydliště, je u nás samozřejmostí, taktéž zdrav. a soc. pojištění. Práce je většinou ve stoji a je vhodná pro věkové kategorie 18-40 let. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, ochota pracovat a min. SOU vzdělání.

Přeji Všem, hezký den
Přema


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2006 13:58  

Dobrý deň,žijem v Banskej Bystrici a mala by som záujem o prácu v Čechách.Prosím Vás o akú prácu sa jedná.S pozdravom Magda


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/09/2006 14:23  

50-ročná pani hladá prácu-opatrovanie starších,prípadne postihnutích ľudí-vo Viedni prípadne v blízkom okolí.Mám skúsenosti v tejto oblasti,pozitívvny vzťah k praci so starými ľudmi.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/10/2006 8:33  

Hladam si pracu s ubytovanim v Prahe,mam stredosk.vzdelanie,som pracovita,zodpovedna,spolahliva.
Moze to byt praca v predajni,pokladni,v sklade,velkoobchode,v hoteli-chyzna,opatrovatelka,…………..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/10/2006 8:37  

Napiste mi prosim,ci sa vam podarilo najst pracu v Cesku,pretoze aj ja si hladam,vopred dakujem.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/10/2006 18:03  

Ahojte Slovaci v Cechach,

v podstate najma ti prebyvajuci v Prahe. Radi by sme Vas pozvali na koncert nasej kapelky ktory sa uskutocni 14.10. o 21.00 v Akord Jazz Klube v Prahe. Sme slovenska NU JAZZ-ova kapela EA z Bratislavy. Zive vystupenia tvoria energicky koktail groove-ov: atraktivne zenske vokaly podporene skvelymi gitarovymi vyhravkami, zivou a samplovanou rytmikou obohatene o improvizacne pasaze.
Viac info class=“postlink“ href=“http://www.eamusic.sk“>www.eamusic.sk
class=“postlink“ href=“http://www.akord-jazz.com“>www.akord-jazz.com
Bude to nas prvy prazsky koncert, tak budeme radi ked pridete podporit a checknut co kvasi na Slovensku.:o)

Sisa


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Kontakty medzi Slovákmi a Čechmi v zahraničí
Stránka 1 / 4 Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.