Výročie Nežnej revolúcie (17.november 1989)

Rečnícky kútik - diskutuj na ľubovoľné témy - aktuálne i pálivé

Poslaťod Gxacknth » 16 Júl 2009 06:49

XwTZt5
Gxacknth
 

Poslaťod Jaroslava Marekova » 13 Sep 2009 17:12

Ahoj. Hľadám kohokoľvek kto si zažil "svoje" počas bývalého režimu ( obmedzenia v cestovaní, vierovyzmaní, politického presvedčenia alebo akékoľvek iné pikošky) a je ochotný sa so mnou o to podeliť a pomôcť mi tak pri písaní mojej rigoróznej práce. Vopred ďakujem!!!!!
Jaroslava Marekova
 

Poslaťod vransky@gmail.com » 16 Sep 2009 20:29

Keď prišlo na lámanie chleba

Historické udalosti, ako sú prevraty a revolúcie, mávajú neraz dramatický dej a podobu. Odohrávajú sa na scéne života pred obecenstvom. Ako každý dramatický príbeh, aj ten, ktorý sa odohral sedemnásteho novembra 1989 v Prahe a v nasledujúcich dňoch a týždňoch v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v iných mestách, mal svojich aktérov i štatistov, divákov i komparz, Do našej najnovšej histórie vošiel pod názvom „nežná“ alebo „zamatová“ revolúcia. Istý známy politológ sa vyjadril takto: „Akáže revolúcia, obyčajné divadlo na prevzatie moci, ktorá aj tak už ležala na zemi, len ju zodvihnúť. Komunistický režim u nás by sa bol zrútil aj bez toho smiešneho a trápneho vykrikovania amatérskych samozvancov na námestiach. Keď padol komunistický režim v Poľsku, Maďarsku, vo východnom Nemecku, v Rumunsku a Bulharku, myslíte si, že by sa bol udržal práve v Československu? Nebolo ho treba dobýjať ako Bastillu či Zimný palác, skolaboval sám od seba - tak akáže revolúcia!“. Nech už nazveme túto udalosť akokoľvek – revolúcia, prevrat, prevzatie moci, bol to historický predel či zvrat, ktorý bol nevyhnutný. A keď prišiel, musel mať predsa nejakú viditeľnú, identifikovateľnú a zapamätateľnú podobu. Áno, každá historická udalosť je do určitej miery aj „divadlom“, má svojich hercov, štatistov i divákov, kulisy, rekvizity, slogany a heslá, ktoré s odstupom času, keď ochladnú emócie a život skoriguje vtedajšie predstavy, vízie, sľuby a plány, a vtedajší teatrálny pátos a frázovitosť sa ocitne v inom svetle, môže sa to všetko zdať smiešne a trápne. Ak „nežná revolúcia“ pripomínala divadlo väčšmi ako iné dejinné udalosti, bolo to aj preto, že aktérmi „nežnej“ boli aj divadelníci, herci, dramatici a režiséri. A navyše, išlo o televíznu šou v priamom prenose, tak aj s ohľadom na to sa robili predstavenia. Ale to neznehodnocuje samotný historický akt prechodu od jedného politického systému k druhému, a to so špecifickým česko-slovenským imidžom. A práve v tom nenásilnom, „nežno-zamatovom“, ale aj kultúrnom, zábavnom a sebaironickom „divadelnom“ predstavení a vystúpení na tribúnach Nežnej, bol náš osobitý prínos k historickej porážke komunizmu v Európe. Aj mikrofóny Slovenského rozhlasu boli pri tom a verne zaznamenávali všetko, čo sa dialo, minútu po minúte, udalosť za udalosťou. A preto mohol autor Emil Benčík siahnuť do rozhlasového zvukového archívu a s použitím autentických nahrávok a zvukových dokumentov vytvoriť tri pôsobivé umelecko-dokumentárne pásma (rozhlasové fíčre) o Nežnej revolúcii: „Plamienky nádeje“ – „Bola raz jedna Nežná“ – „Neslávny odchod mocných“, pod spoločným názvom „Keď prišlo na lámanie chleba“. Vysielal Košický rozhlas na Rádiu Slovensko.
vransky@gmail.com
 

Poslaťod Jaro » 16 Okt 2009 23:13

Bola to uz davno organizovana fraska,obchod. Vsetko predal Gorbacov pod dohodou ze Zapad ktory vusiel ako vitaz neskrivy ani vlas zidobolsevikom.A tak sa aj stalo.Zo sudruhov riaditelov vlastnici a to co prinasa vsade vo svete zisky to dostal Zapad za darovacie ceny.Vivat Nezna fraska v maske Zlateho telata.
Jaro
 

PredchádzajúciSpäť na Hyde Park

 


  • Príbuzné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia