O čomkoľvek alebo aká je slovenská nátura...  

Stránka 1 / 13 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
31/10/2005 2:50  

Tak si sedím v cudzej krajine, a rád by som „počuť “ niekoho hovoriť o tom veľkom mýtuse nazvanom „typická slovanská (možbyť aj slovenská) povaha“. Narodil som sa na Slovensku, milujem túto krajinu. Čo je pre mňa, ale aj po takmer 40 rokoch života zaťažko, to je zmieriť sa s niektorými „skutočnými“ vlastnosťami Slovákov. Konkrétne celej skupine vyjadrenej frázou: neschopnosť dodržiavať akékoľvek pravidlá hry, bez toho aby si ich každý nepozmenil podľa svojej vlastnej ľubovole. A to podľa možnosti v max.možnej miere.
Preháňam? No nemyslím. Len si spomeňte, kedy ste naposledy niečo na Slovensku vybavovali. Je jedno či na úrade, v obchode, na domovej schodzy, alebo len v MHD. Počúvam z každej strany chválospevy o tom, aká úžasná reforma sa na Slovensku deje. (sprepitujem, a aké sú už aj dosiahnuté výsledky). Vec sa má podľa mňa, ale tak – ako s tým malým slovenským Švajčiarskom. NIJAK! Pretože odstránenie príznaku chorobu nelieči, len nás oberá o identifikátor neštandartného stavu. Takže pokiaľ máme ( a akože máme ) na Slovensku neštandartné postupy(vymykajúce sa tomu, čo predpisuje konkrétna norma, vyhláška, či už písaná, alebo len typu nepísaných pravidiel slušnosti ), ako produkt mentality jedinca – obyvateľa – Slováka. Tak tie nezmiznú vďaka reforme. A ani vtedy, ak si budeme písať optimistické odkazy na webe.
Reformovať treba skutočný problém. A tým sú špecifiká slovenskej povahy.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
31/10/2005 11:33  

Ahoj Miki! Zijem Vo Svajciarsku 4 roky. Takze som zivot vo Svajciarsku trochu uz obkukala. Nie do hlbky, ale vidim toho dost. Kvalita zivota……Je tu vela skutocne bohatych svajciarov, ale aj takych co ziju este na nizsej zivotnej urovni ako slovaci. Na zaciatku som nechapala, ako moze niekto v supermaktete kupit jednu cibulu, jedno jablko, jeden jogurt, jednu zemlu….
Neskor som to pochopila, ja tiez kupujem iba to , co momentalne potrebujem. Oni kupuju skutocne iba to co momentalne skonzumuju, jednoducho potraviny
sa tam nevyhadzuju.
Casom sme si nasli nejakych rodinnych priatelov. Par krat som ich pozvala na navstevu, na veceru… Ja stedra slovenka (moj manzel – mexikanec je taky isty)navstevu automaticky ponuknem kavou, chlebickami, niecim slanym, kolacom, unuvam sa aj zo slovenska priniest fernet citrus, becherovku, slovenske klobasky….. Ak pozvem niekoho na veceru, tak skutocne nesetrim. Ale nasi svajciarski priatelia ?!? Ak prideme k niekomu na navstevu, sme radi, ze dostaneme pohar vody. Razne som s tym skoncila!
A teraz nieco k reformam na Slovensku. Cestujem na Slovensko 2 x rocne. Ale ziadne velky zmeny nebadam. Akurat ( v meste) na kazdom rozku je nova krcma, restauracia, banka alebo cinsky obchod. Rodicia sa mi zakazdym v telefone stazuju na zvysenie elektiny, plynu, vody. Skutocne ich obdivujem, ze vyziju.
Co sa tyka Svajciarska. Byvanie a potraviny su tu tiez drahe. Ak chcete lepsie byvanie skutocne musice – cvakat. Ale co s tyka oblecenia, obuvy kupite tu kvalitu mozno za rovnake ceny ako na Slovensku. Ak ste zamestnani , robite si raz rocne danove priznanie a platite si dan sam. Zhltne Vam to pomaly dva platy. To skutocne boli…

Inac velmi rada by som privitala temu – Ako daleko ste to ako SLOVACI v zahranici profesionalne dotiahli…..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
31/10/2005 16:03  

ďakujem Zuzi,
snažil som sa vystihnúť podstatu Tvojej reakcie na moj prispevok, ale ušla mi. Prepač. Len tak cítim z Tvojich slov: POHOSTINNOSŤ Slovákov kontra cudia kultúra. To čo chcem vyjadriť, najlepšie vystihuješ svojimi slovami: …rázne som s tým skončila! Pouvažuj trochu nad tým, čo si nimi povedala: „nevrátili mi moju pohostinnosť – končím s tým“. Nie je to náhodou o tom: niečo za niečo?
A sme u toho. Skutočná pohostinnosť ( ako jedna z mýtizovaných národných vlastností )je kdesi inde. Pohostím a idem ďalej. Nielenže nečakám odvetu – ani o tom nepremýšľam.
Nemožeš na základe pár vzoriek – posudzovať celý národ Švajčiarov.

Navyše, ja nechcem hovoriť o cenách potravín. Ako sa toto týka témy?
A ešte jedná vec: nikdy som nesúťažil s chlapcami, kto ďalej doci… . Nehnevaj sa, nechcel som Ťa zotrieť. Ale netúžim počúvať príbehy o NADľuďoch ktorí to samí niekam dotiahli. Pravda je vždy o tom, že im niekto v kľúčovej situácíí pomohol. To je realita.
Ak hľadáš takýchto výnimočných ľudí – hľadáš ilúzie neobjektívnych ľudí AMERICKÉho typu, ktorý potrebujú glorifikovať niektorých jedincov zo svojich radov, miesto toho aby sa vyrovnali s realitou: Je nás niekoľko miliárd, a naše životy sú podobné ako vajce – vajcu. A je len jediné východisko – potlačiť nutkanie prevyšovať ostatních. Človek so zdravím sebavedomím nepotrebuje vyhrávaŤ. Každá výhra je doprevádzaná prehrou niekoho iného. A prehry nie sú v dnešnej, a ani inej spoločnosti – také neškodné. Sorry Zuzi, ale Ja sa nepotrebujem vracať domov každý rok v novom fáre a s novými fotkami domu. Chcem žiť, milovať. Ak sa podarí – aj byť milovaný. Ale chcem aj to, aby som sa nebál vychovávať deti na Slovensku. Aby ich, až raz tu ja nebudem – mali iný ľudia radi. Nie preto, že to oni alebo ich rodičia niekam dotiahli, ale preto že ich budú obklopovať dobrí ľudia.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
03/11/2005 14:49  

Miki, uplne z tebou suhlasim. Na Slovensku uspesne funguju nestadardtne a neracionalne vzory spravania. Casto sa vravi,ze ludia su pokazeni minulostou a bude treba niekolko generacii na napravu. A to je velky omyl! Ak sa nezacne s liecbou okamzite, tak choroba prerastie do kritickeho stavu. A s liecbou sa nezacalo, prave naopak! Ked sa podvod, klamstvo, kradez a nasilie glorifikuje a naviac aj nepotresta, tak aj slusni ludia, aby prezili sa prisposobia, zmlknu alebo emigruju. A to sa deje!
A to nevravim o geopolitickych zaujmoch Ruska, ktoreho tajna sluzba v spojeni s podsvetim az privelmi uspesne pracuje aj v prostredi slovenskej vlady, diplomacie,armady a SIS. Vysledky sa dostavia pravdepodobne vo volebnom vitazstve proruskej strany SMER a nacionalistickych zoskupeni riadenych a finacovanych uz dlhodobejsie z Moskvy.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/11/2005 0:22  

Miki, aj ja suhlasim. Nieco za nieco…to nie je spravanie. Kde je v tom potom pohostinnost? Pri kazdej prilezitosti pripravujem pre nasich hosti hody, vzdy s nejakou tou davkou slovenskej kuchyne. A su ludia, ktori nam to nikdy nevratili a nadalej ich hostime a tak im velmi chuti, ze zas pridu…a my sme radi, ze sa dobre citili. Mam pocit, ze mam v sebe tu slovensku povahu, davat…tak ako som to tych prvych 18 rokov mojho zivota videla v mojej rodine.
A ohladom- slovenska natura…myslim, ze sa vieme velmi dobre prisposobovat roznym situaciam..ako mi odpovedal jeden svajciarsky polnohospodar na otazku, ci nahodou nema jedno volne miesto pre mojho brata..a akej je narodnosti? slovak. tak ho beriem hned, vy viete drzat hubu a krok a s vami nie su nikdy ziadne opletacky. A tak vdaka nasej povestnej slovenskej povahe si brasko zaraba peknych, cistych 3000.
Na druhej strane, mna by tiez zaujimalo, kde to niektori slovaci dotiahli. To vsak neznamena, ze ma zaujima len ich uspech, ale skor ake miesto si dokazali vytvorit v ich novej adoptovanej krajine..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/11/2005 8:18  

Pamatajte:
Kto doma stastie nenajde,marne ho v cudzine hlada!!!!!!!!!!!!!!!!!!
V SK sa da skvele zarobit ak vies ako na to a nepotrebujes sa ponizovat vonku.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/11/2005 11:07  

Ahoj Jozef,
1, Ja nehľadám vo svete šťastie – hľadám tam prácu. Následne od toho sa odvíja to ostatné.
2, …v SK sa da skvele zarobit ak vies ako na to a nepotrebujes sa ponizovat vonku…

Ako to myslíš? Že, keď viem komu PODMAZNÚŤ, že sa dá aj na Slovensku? Tak to si priateľu na tom správnom fóre :-)))
To je presne to, čo kritizujem, tzv.: vedieť kam sa obrátiť. Tebe to ani neprišlo – že to je nenormálne? Že nemusíš mať vzdelanie, že ti stačí LEN vedieť odkiaľ vietor f´úka a tam obrátiť kabát?

Maj sa Jozef, nech sa na Slovensku stretnutia s ľuďmi ako si Ty – stanú históriou.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/11/2005 14:19  

A ešte jedna vec Jozef,

To či sa pred niekým plazíš, nezávisí od toho – či si odišiel za hranice, ale od Tvojho charakteru. Ak to „máš v krvi“ tak to budeš robiť aj na Slovensku, a naopak.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
07/11/2005 18:36  

Ahoj Miki,
musím sa pousmiať nad touto diskusiou…hlavne nad pochopením témy diskutujúcich…
Suma sumárum vidno, že je to typická slovenská diskusia.
Jeden Ťa nepočúva (i keď s Tebou súhlasí 😉 ),
druhý Ti povie,
že vlastne keď sa snažíš žiť štandardne,
ako v tzv. západnom svete žije väčšina, tak si smiešny a máš sa vedieť „oháňat“ pekne ako väčšina doma, lebo inak nebudeš „kvalitne“ žiť doma ani vonku …
Ty rozprávaš o kvalite života,
ktorú si ostatní Slováci vysvetľujú úplne inak: … množstvom nákupov, kvalitou oplatených návštev (už konečne teda rozumiem tzv.slovenskej pohostinnosti haha … myslela som si, že pohostinnosť je v tom, že hosťa hlavne usadím, vypočujem, porozumiem, lenže Slovák býva väčinou pohostinný, keď mu má z toho v budúcnosti niečo kvapnúť, pozrime sa doma na tzv.pohostinnosť k slabším,chudobnejším a máme vyjasnené… )…
Úcta k pravidlám teda je, ale k akým ?!
Otočeným o 180 stupňov, žiaľ …
Ja síce žijem na Slovensku, ale nejako sa tie väčšinové NAŠE pravidlá nie a nie na mňa nalepiť… aj keď sa o mňa otierajú skoro každý deň: na diaľniciach, v MHD, na úradoch, v práci, v súkromí, v TV … Nie som pesimista, len nejako tiež nemôžem nájsť onú vnútornú reformu …


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
07/11/2005 19:10  

Ahoj Zuza.
Ja tiez byvam vo Svajciarsku a musim povedat ze ked sme pozvani dakou Svajciarskou rodinou tak vzdy dostaneme jest a aj pit. Ja neviem, ale tych co vy poznate asi nie su skutocny priatelia. Ja som tu uz 6 rokov a este som sa nestretla s takymi ludmi a az by som sa aj stretla to znamena ze nie su dobri kamarati. Tak by som prestala mat s nimi kontakt


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/11/2005 12:34  

tema je „slovenska natura“ a nie ci suhlasime alebo nesuhlasime s Mikiho nazorom. Jedna z vlastnosti slovenskej natury je aj pohostinost a tiez vela inych pozitivnych ale aj vecny skepticizmus, negativizmus, frflanie BEZ REALNYCH SKUTKOV. Zivotna uroven, kvalita zivota atd. je rozna aj na tzv. zapade – chudobni, bohati, stredna vrstva, stastni , nestastni, spokojni ci nespokoni so svojim zivotom alebo systemom. Rozdiel je v tom, ze v niktorych krajinach ludia svoju nespokojnost vedia aj dat patricne najavo napriklad demonstraciami, dialogom s vladou a zastupcami nespokojnych obcanov atd. U nas sa len frfle a plce ale aby niekto zdvihol zadok a nieco zorganizoval, verejne prejavil tuto nespokojnost nejako viazne. A dalsia vec ktora ma mrzi je „strkanie sa do …“ ci uz v sukromnej ci verejnej politickej sfere, nejako sme „prazdny“ bez lastnej tvare a osobitosti, vzdy musime byt na nieci obraz – rusky alebo americky, to je jedno…. (nevolnikmi sme boli a asi aj nimi zostaneme – momentalne aj „nevolnici“ vyspevovanych zahranicnych investorov lebo vsetko vlastne sme sprivatizovali = stunelovali atd. atd.)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/11/2005 17:23  

poznam Slovakov, ktori su vo FR pomohli inym Slovakom sa sem dostat za pracou a podobne, viete co urobili ti, aby sa im ako inac odplatili resp.podakovali ….. isli za zamestnavatelom a ziadali ho, aby vyhodil tich co im pomohli sa tam dostat …..
ZAVIST, ZAVIST a plus nenavist a zloba nevdacnost hnus hamba


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
10/11/2005 6:34  

Pochodil som kus sveta a nakoniec som sa vratil na Slovensko.Nemame dovod byt taki pesimisticki a zatrpkli ako niektori prispievatelia na tomto fore.Nestotoznujme nasich politikov s narodom.Treba ist mozno medzi tych najchudobnejsich, obycajnych ludi aka je slovenska natura.
Opravdu nemame dovod byt pesimisti,pozrite sa kriticky aj na ine narody.
Vcera som cital diskusiu na stranke class=“postlink“ href=“http://www.prop.sk.Pozrite“>www.prop.sk.Pozrite sa na tu debatu kolko dobrych a rozumnych ludi zije na Slovensku.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/11/2005 8:30  

pre Janku,
súhlasím s def.témy. Tiež súhlasím s tým, že povaha – je komplexný prejav, i skepsa má v nej svoje miesto. To fŕflanie bez reálných skutkov, mám taký pocit – myslíš (asi) máličko inak než ja. Nevadí. V podstate mám podobný názor na vec.
Jedna modelová situácia: stojíš v rade na zeleninu. Predavač Ťa obsluhuje, a pritom si všimneš, že Ti prihodil zopár nahnilých jabĺk. Ty urobíš to, čo by mal urobiť každý rozumný človek – upozorníš ho na to. Predávač Ťa začne presviedčať, že potrebuje predať aj takéto kusy. Ty mu budeš oponovať, že Ty máš právo na výber. Riešiť to ostatné nie je Tvoja povinnosť, ba ani sa zúčastňovať sa na riešení.
Ďaľší priebeh vyzerá na Slovensku štandartne (až na malé výnimky): v rade za Tebou sa začnú ozývať nespokojné hlasy, aby si to už nezdŕžoval(a). Poviem Ti, dosť dĺho mi tŕvalo, pokým som sa s týmto „klenotom myslenia“ vysporiadal. Vysporiadal, ale nezmieril. Ako vysvetliť takému človeku, že Ty vlastne brániš jeho záujmy? Že on by mal stáť za Tebou, a nie za predavačom. Atď.
Správne si uviedla súvislosť povahy so schopnosťou – ozvať sa. Na Slovensku je totiž TEN, kto sa ozve okamžite stredom pozornosti. Bohužiaľ nie súhlasnej. Toto mi úplne sedí s tým, čo som sa učil o správaní Slovákov v minulosti. Zraky mali sklopené, a to doslova (keď pracovali na poli) a aj v prenesenom zmysle slova. Myslím, že toto stále máme v sebe, ako výrazne určujúci pŕvok správania.
Nedá mi, ale vždy si v týchto súvislostiach spomeniem na scénu z filmu: Pacho – Hybský zbojník. Keď nevoľník vezme Pachovi bičík, a vráti ho pánovi, aby ho ďalej spráskal.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/11/2005 9:08  

Pozrel som si tu stranku prop.sk,doporucujem,je to poctive citanie,ktore v oficialnych mediach nenajdete.Diskusia ma vysoku uroven.
Vsimnite si diskusie na roznych internetovych strankach.Okolo kazdej stranky sa sustreduju ludia urcitych povahovych vlastnosti od agresivity na SME a PRAVDE az po citlive a umiernene reakcie na krestanskych portaloch. Aj taka je slovenska povaha.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/11/2005 23:36  

Miki (k tvojmu uvodnemu prispevku)
Do coho si sa to vlastne pustil? Slovenska povaha > nedodrziavanie pravidiel hry > reformy > priznaky neliecenej choroby > nestandartne postupy > mentalita Slovaka…
Nic proti tvojmu nazoru, ale, je trosku rozharany.
Povaha/mentalita je nieco co sa u naroda formuje desatrocia alebo storocia, nieco co je sucastou naroda. Bud prijmes Slovakov takych aki su, alebo ich neprijmes. Avsak stazovanie ti sotva pomoze.
Mimochodom, ako si prisiel na to, ze tvoje neradostne skusenosti na uradoch a inde su vysledkom slovenskej povahy? Reakcie Slovakov v spominanych situaciach len odrazaju ich zivotne skusenosti. Ak sa ti ich jednanie nepaci, tak s tym nic nenarobis. Akakolvek zmena moze prist len s odstupom casu, ak teda vobec pride.
A reformy maju na ludi skor negativny vplyv, pretoze pre nich priniesli hlavne nevyhody, aspon doteraz.
Nazyvat povahu/mentalitu naroda neliecenou chorobou nedava vyznam.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2005 5:48  

Jana,
mimo tematiky (som tu no tomto fore len nahodne) !
Nie si nahodou dcera mojho kamarata z Blavy ktory ma sestru v Australii ? Ked ano, tak by som si rad privatne vymenil par slov.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2005 12:42  

Albert, nesúhlasím s istou tendenčnosťou, ktorá vyplýva z Tvojho príspevku: …až po citlivé a umiernené reakcie na kresťanských portáloch.

Citlivosť a umiernenosť, nie je výsadou kresťanských portálov. Naopak, napr. diskusia na Blumentáli ( class=“postlink“ href=“http://www.blumental.sk/forum“>www.blumental.sk/forum)– téma: dokaz existencie boha, naznačuje radikalizmus, či extrémne chápanie pravovernosti. Oprav ma ak sa mýlim, ale radikalizmus je opakom umiernenosti. Vieš to sú také vymývania mozgov. Tu prihodíš odkaz (na doporucenu stranku), tu spojíš cnostné správanie – s jediným správnym pohľadom na svet (kresťanstvo).


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2005 12:44  

Ahoj emigrant z USA,

Citujem:
„Miki (k tvojmu uvodnemu prispevku)
Do coho si sa to vlastne pustil? Slovenska povaha > nedodrziavanie pravidiel hry > reformy > priznaky neliecenej choroby > nestandartne postupy > mentalita Slovaka…
Nic proti tvojmu nazoru, ale, je trosku rozharany.“


??? . . . ??? To čo je podstatou nejakého javu ( a je pomenované, tj. nesie „nejaký“ názov ), súvisí ( vždy! ) resp. zasahuje do podstát javov susediacich, inak nazývaných – javmi súvisiacimi. Emigrant z USA, pokiaľ budeš chápať existovanie javov, ako absolútne autonómne. Bude Tvoj svet jednokoľajná dráha, bez križovatiek. Lenže koexistencia niekoľko miliárd ľudí na Planéte ZEM, je porovnateľná s internetom – samý hypertextový odkaz. A podstatu javu – hypertext, vystihujú aj všetky ľudské kategórie. Všetky podstaty, vyjadrené názvami, či menami (pomenované) majú práve tento charakter. TJ. veci navzájom súvisia. Vo chvíli, keď dáme prednosť chápaniu sveta, ktoré naznačuješ Ty, stratíme niť, ktorá spája vetu – ešte TVOJU, s vetou UŽ mojou. V skutočnosti všetky doterajšie demagógie sa opierajú o TEBOU naznačený postoj. TJ. ak dostanem nepríjemnú otázku, na ktorú nebudem vedieť odpovedať – jednoducho poviem: „to s problematikou nesúvisí“. TJ. ide o oklieštené chápanie pojmov, bez kontextu.
Je to rovnaké, ako s mantrou kapitalizmu: všetci si možu za svoj osud sami. Áno? Je tomu naozaj tak? A ako si može za svoj osud človek, ktorý sa narodil zdravotne postihnutý? Ako može za to, že mu to na konkurzoch bude na prekážku a nikdy sa nedostane na takú pozíciu, ako človek príťažlivého vzhľadu, zdravý? Chápeš?
Keby si mal kapitalizmus odpovedať na túto otázku, musel by pripustiť, že postavenie človeka v spoločnosti nezávisí len od neho samého. TJ.museli by sa pripustiť súvislosti, konkrétne súvislosť mezdi uplatnením jedinca v spoločnosti – so skutočnosťami, nezávislími od jeho schopností, či osobného nasadenia. Lenže toto (to nachádzanie súvislostí) kapitalizmus (ani akákoľvek iná ideológia/demagógia) nikdy nepripustí. Pretože by musela pripustiť, že jej základ odporuje základom logiky: tj. nemožem byť zodpovedný za to, čo nemožem ovplyvniť.
A s Tebou je to rovnako. Keby si si dával veci do súvisu, musel by si si začať klásť napríjemné otázky typu: „no dobre, ja sa mám OK – je to zásluhou mojej dĺhoročnej a poctivej práce. Ale čo so susedom z vyšného konca? Je to naozaj taký lenivec? Veď ho vidím každý deň pracovať? Atp, atp. . . Až by Ťa to nakoniec doviedlo k sociálnemu súciteniu. A to často vedie k tomu, že sa človek podelí s druhými . . .

Citujem ďalej:
„Povaha/mentalita je nieco co sa u naroda formuje desatrocia alebo storocia, nieco co je sucastou naroda. Bud prijmes Slovakov takych aki su, alebo ich neprijmes. Avsak stazovanie ti sotva pomoze.“


Nuž toto už je ukážka demagógie. Naznač mi, prosím Ťa, kde vidíš súvislosť podstaty vyjadrenej vetou č.1, s podstatou vety č.2 ???
Ja to vím takto: veta č.1, hovorí o dĺžke intervalu – počas ktorého sa formuje povaha národa, veta č.2, hovorí o tom – aké má možnosti pozorovateľ, pokiaľ ide o zaujatie postoja voči povahe národa. Ako mi, prosím Ťa (po kvalitatívnej stránke) tvŕdenie z vety č.1, pomáha riešiť dilemu – ktoré z dvoch načŕtnutých riešení mám zaujať? Navyše: aké sťažovanie? Toto je diskusia! To každý diskutujúci, ktorý sa kriticky vyjadrí – je pre Teba – S Ť A Ž O V A T E Ľ ? nIč PRIATEĽ MOJ, NečíTAš POZORNE MOJE PRíSPEVKY. Už vyššie som napísal: ten, kto sa ozve je pre Slovákov – nič dobré, napr. sťažovateľ.

Citujem ďalej:
„Mimochodom, ako si prisiel na to, ze tvoje neradostne skusenosti na uradoch a inde su vysledkom slovenskej povahy? Reakcie Slovakov v spominanych situaciach len odrazaju ich zivotne skusenosti. Ak sa ti ich jednanie nepaci, tak s tym nic nenarobis. Akakolvek zmena moze prist len s odstupom casu, ak teda vobec pride.“


A čo myslíš? Č o je dovodom zmeny? Lebo tak to píšeš, ako keby zmena mala prísť akosi automaticky. Nejaký mimozemšťan ju tu zabudne – náhodou, keď pojde okolo? Nie je náhodou dovodom zmien (akýchkoľvek) – nespokojnosť? Lenže ja z Tvojho príspevku cítim presne to, čo pertraktujem v mojom príspevku pred Tvojím. Ja sa cítim nespokojný, ale Ty ma vyzývaš, aby som sa s tým zmieril. Tak fajn, vezmem do ruky bičík a pojdem ho odovzdať poslednému: úradníkovi, čo ma pripravil o niekoľko hodín voľného času, lebo si po svojom vykladal svoje právomoci – borcovi s vyholenou hlavou, ktorý vystúpil z auta s tmavými fóliami na oknách, lebo som prechádzal cez prechod na zelenú, práve vo chvíli keď on prechádzal autom na červenú s mobilom pri uchu – politikovi, ktorý si nakradol vďaka tomu, že je pri koryte a ktorý ma presviedča o tom, že keď nemám prácu možem si za to sám, že som si (sám, akože inak) nevytvoril príležitosť?!? To je svet podľa Garpa?(prepáč podľa Teba?)

A na záver citujem:
„Nazyvat povahu/mentalitu naroda neliecenou chorobou nedava vyznam.“


Si absolútne vedľa. Význam mojich slov bol nasledovný, ak neveríš prečítaj si ich ešte raz – tentokrát s touto nápovedou: Reforma, ktorá má slúžiť na odstránenie neštandartných postupov, ktoré sú zasa príčinou našej súčastnej situácie – tj.výsledku prebiehnutia neštandartných postupov. Tak tá reforma – to je to proces odstránenie príznaku, tj. vecí, ktoré nás každodenne pajedia. Ale tie veci sú výsledkom povahy, ktorá sa premieta do každého skutku jednotliva. Tak neviem, možem si vziať aj vacšiu lopatu, ak nestačí táto? 🙂

Mnnooo emigrant z USA. Oceňujem Tvoj záujem o túto tému. Som úprimne rád, že si sa s nami podelil o svoj názor, nielen pasívne prečítal príspevky. Len si ich čítaj pozorne. Bez emócií. Potom sa hádam aj prepracujeme k nejakým záverom. Inak sa táto diskusia zmení na materskú školu s hlavným predmetom: základy logiky vedenia argumentácie atp. Dúfam, že sa na mňa nehneváš. Predpokladám, že nás oboch vedie úprimná snaha  Maj sa


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2005 19:01  

Miki, bolo to uchvatne! Som dojaty. K slzam.

Vo svojom prvom odstavci si mi vysvetlil pomocou jednokolajnej drahy a hypertextoveho obsahu, ze „moje chapanie existencie javov je absolutne autonomne“…
V druhom a tretom odstavci mi vysvetlujes, ze ludia si za svoj osud nemozu sami. Vdaka. Doteraz som to nevedel, takze teraz som uz mudrejsi.
Potom dochadzas k zaveru, ze so mnou to je rovnako – teda, ze moj pohlad na veci je prilis obmedzeny.
Dalej odhalujes, ze to co pisem je demagogia. Super!
V dalsej casti pertraktujes, potom opat dokazujes, ze sa mylim, pretoze povaha naroda je neliecenou chorobou avsak liekje reforma(!).
Na zaver ma povzbudzujes, aby som cital prispevky bez emocii, co je dalsi vystizny postreh, kedze moj povodny prispevok bol sama emocia, zatial co z tvojho posledneho vyzaruje len sama logika. A nakoniec zistujes, ze moje emocionalne reakcie zmenia diskusiu na matersku skolku kde zakl. predmetom budu Zaklady logiky.

Miki, som uneseny! Nikdy som si nemyslel o sebe, ze mozem byt taky hlupy. Ale nastastie si tu ty, ktory mi pomohol uvedomit si to!

Ono, je skutocne tazke diskutovat s takym geniusom ako ty. My priemerni (vlastne ja som podpriemerny) ludia uz asi do smrti ostaneme taki zadubeni, pretoze aj napriek tvojej ocividnej snahe nie sme schopni najst odpovede na niektore elementarne veci, ako:
Preco „nedodrzovanie pravidiel hry“ sa rovna alebo je sucastou „slovenskej povahy/mentality“?
Ktore narody svojou povahou/mentalitou dodrzuju pravidla hry? A ako vieme, ze dodrziavanie pravidiel hry je otazkou „narodnej povahy/mentality“ a nie zalezitostou inych faktorov?
Aka je vlastne definicia povahy/mentality (urciteho naroda)? A z ktoreho zdroja je ta definicia?
Cim sa Slovaci lisia svojim „nedodrziavanim pravidiel hry“ od inych narodov? A ktore narody tie pravidla dodrzuju?
Preco povaha/mentalita naroda spada do kategorie chorob?
Ktory doktor stanovil liecbu takej chorobou pomocou reformy?
O ktoru reformu sa jedna?
Aky je mechanizmus ucinnosti tohto lieku (reformy) na liecenie pricin tejto choroby (narodnej povahy), a ake su vlastne priciny tejto choroby (narodnej povahy)?
Preco su touto chorobou postihnuti prave Slovaci?
Preco si neposlal svoj patent na liecenie slovenskej povahy/mentality veducim cinitelom SR, aby ho mohli uviest do praxe a tak povzniest Slovensko z tej nepriaznivej situacie, ktoru vykreslujes vo svojom uvodnom prispevku? Verim, ze tvoj talent by bol skor ci neskor uznany i na medzinarodnej urovni a bola by to len otazka casu kym by si dostal Nobelovu cenu! Co je vsak podstatne – pomohol by si Slovakom (ak nie aj inym narodom) dostat sa z ich choroby zapricinenej ich povahou/mentalitou. Ten pocit dobre vykonanej prace by bol nezaplatitelny!

Som si viac nez isty, ze taky genius ako ty vysype odpovede na vyssie uvedene otazky z rukava. Nam ostatnym, ktori mame vyrazne nizsi IQ ostava len dufat, ze budeme schopni tvoje vysvetlenia zalozene na prisnych principoch zdravej logiky aspon ciastocne pochopit.

Miki, este raz srdecna vdaka! Som nesmierne stastny, ze vsetci mudri ludia este nevymreli!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2005 21:31  

Je mi z vas do smiechu…dokaz, ze slovaci vedia aj pobavit :))


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2005 6:04  

A napíšeš Andrea, čím Ťa prispievatelia tejto témy pobavili?
Myslíš, že téma nestojí za príspevok? Rád by som si prečítal Tvoje vyznanie, prečo si nezostala doma.

Ja, napriek svojím kritickým slovám verím, že Slováci vedia nielen pobaviť. Že ako každý národ, majú v sebe toho viac. Niečo, čo može iné národy obohatiť. Sú hodní kritiky – tak ako všetci ostatní, ale sú hodní aj uznania – tak ako iné národy, ktoré museli vo svojej histórií vybojovať nejeden boj.
Podrobujem nás kritike preto, aby nás to posunulo dopredu. Nie preto, aby som sa zvŕchu na niekoho díval a dobre sa na ňom bavil.

ahoj


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2005 10:57  

pre keyvee z Australie:

sorry, ale nie som! neviem cim to je ale snad kazda 2-3 slovenka v Atenach je jana 🙂 osobne ich poznam vela, mozno aj tu Vasu znamu. Ale nespominam si, ze by niektora mala tetu v Australii.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2005 12:03  

Pozrel som si tiez prop.sk – skoda casu 🙂 Uz sa tu vyssie diskutovalo o tom aky pristup maju Slovaci vo vacsine pripadov k tomu co sa deje.

V malom bol dany takyto priklad – predavac zeleniny sa Vas snazi osklbat predanim par nahnitych jablk. Ak sa ozvete tak sa cely rad ludi za Vami prida k predavacovi a povedia vam aby ste sa brali kade lahsie.

Priklad vo vacsom – vo firme sa kradne, ak sa ozvete a podate dokazy na toho kto je zodpovedny tak sa zvysok zamestnancov na Vas obori ze co je Vas do toho, ved to nie je Vas majetok, naco robite zbytocny vietor, atd atd…

Priklad v najvacsom – vlada okrada vlastny narod, je totalne neschopna, vacsina tych co su pri moci je viditelne skorumpovana komunistickou minulostou, okrem nacionalistickych zvastov nemaju prakticky nic povedat, v zahranici nikto nerozumie ako je mozne po 40 rokoch komunizmu zvolit si zase komunistu… Ale ak sa ozvete tak sa do Vas obuje polovica vlastnej rodiny, ktora sa zacne zastavat ich milovaneho predsedu vlady a namiesto toho aby rozmyslali o tom co z toho vsetkeho bude o par rokov (je tomu uz 15rokov ak ste sa este nedovtipili o ktorej ere je tu rec 🙂 tak Vam povedia ze sa mate radsej starat o to ako zarobit viac nez Fero co kupil krcmu na rohu..!

Takze – na prop.sk som zase nasiel skvosty takeho razenia ake som pocul a cital pred patnastimi rokmi na Slovensku: terajsia vlada su pravicovi fasisti, ide im len o ekonomiku, na ludi nehladia, zatial co predosla vlada (koho asi myslia ?) mal vzdy na mysli len dobro ludi…! Inak povedane – je tam hrba ufrflanych komentarov bez akejkolvek praktickej myslienky ako sa nieco da alebo ma zlepsit. Kto ma casu nazvys nech si precita (treba aj silny zaludok..)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/11/2005 22:37  

Miki, mal by si pozornejsie citat. Napisala som, ze slovaci vedia „aj“ pobavit a ty si to hned prekrutis na „nielen“… Mam pocit, ze vyhladavas, alebo lepsie povedane, vynucujes komunikaciu. Neber to zle…mozno si samotar a je to tvoj jediny sposob uplatnenia sa v socialnom zivote, mozno ze chces naozaj zmenit nieco..tak potom prajem vela sil a trpezlivosti s tak nezaujimavymi ludmi ako ja.
A na tvoju otazku, preco som nezostala doma…ja som doma.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
16/11/2005 14:08  

Ahoj Andrea,

Citujem:
„Je mi z vas do smiechu…dokaz, ze slovaci vedia aj pobavit )“

Ak by veta: „dokaz, ze slovaci vedia aj pobavit :-))“ stála osamote, dal by sa zvažovať aj Tebou uvádzaný význam (nedal by sa vylúčiť ani iný význam – ten ktorý si prisúdila mne).
Ak ale použiješ aj citovanú vetu: „Je mi z vas do smiechu…“ , kontext celého príspevku smeruje viac k negatívnemu postoju, než pozitívnemu. Zvyčajne, ak chcem niekomu naznačiť, že ma dobre baví (v pozitívnom význame slova) – formulujem vetu skor: „rozveselil si ma, či potešil si ma“. Ten druhý sposob naznacuje osobnejší prístup – dovernejší. A náklonnosť k niekomu, predpokladá istú mieru dovernosti. Naopak, baviť nás može aj niekto, koho sme si zaplatili, a kým možeme v konečnom dosledku aj pohŕdať.
Ak je mi „nejako“ z „niečoho“, či „niekoho“. Je to čosi iné, než keď: je mi „nejako“ s „niekým“. Rozumieš? To čo sa zdá, ako drobná nuansa, je v podstate pomerne presné, či výstižné vyjadrenie vnútorného postoja.

Vynucujem si komunikáciu? Čím? Že Ti oponujem? Povedz mi, moje slová sú mágia, ktorá Ťa napriek Tvojej voli priťahujú k tejto téme? Lebo inak, ak by si chcela – nič Ti nebrání túto tému nenavštevovať. Ja by som napriek tomu bol rád, keby si zostala a podelila sa o to, čo viedlo Teba k odídeniu zo Slovenska.

Vyhľadávam komunikáciu? Áno. A Ty nie? Ja chodím na net preto, pretože chcem komunikovať. Prečo Ty?

Citujem:
„…mozno si samotar a je to tvoj jediny sposob uplatnenia sa v socialnom zivote“
??? …??? To je Tvoj sposob, akým si vybavuješ účty s niekým, kto naznačí kritický postoj k tomu Tvojmu?

Nemyslím si, že si nezaujímavá. Vyplýva to z mojho záujmu – aj o Tvoj príspevok. Inak, neodpovedala si mi na otázku, čím Ťa pobavili prispievatelia 🙂 Ver mi, čítam pozorne.

ahoj


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/11/2005 10:05  

Jana,
ziadny problem a dakujem za odpoved :-).
A keby si nahodou objavila tu skutocnu Janu tak jej povedz ze by som chcel aby si jej otec nainstaloval „Skype“ aby sme uz konecne mohli zadarmo cez internet telefonovat.
Pokial viem tak je vydata za Greka a nedavno mali tiez dieta.
Nemam paru ci zije priamo v Atenach.
v.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/11/2005 14:52  

Za seba pokladám túto tému – za ukončenú. Keby som naplánoval nejaký postup, nebolo by to dopadlo ukážkovejšie. Je to ukážková modelová situácia (najma u niektorích prispievateľov). Určite, nie všetky moje názory sa ľuďom musia páčiť, ale má to znamenať, že by som sa mal začať riadiť radami typu:
– zmier sa s tým
– prisposob sa
.
.
.
resp, po osobných útokoch (hejže Andrea) – stiahnúť chvost? Len, aby som sa Vám (a Vám podobným na Slovensku) začal páčiť ( ja, alebo mne podobný. Pretože zďaleka nie som so svojimi názormi sám) ?
To ste mi chceli niektorí z Vás odkázať ? A čo mi odkážete – Vy ostatní ? A čo si odkážete Vy sami – medzi sebou ?

Všetko to čo kritizujem na sposobe života na Slovensku, sa tu ukázalo.
Falošná hrdosť, ktorá pokladá kritizovanie Slovenskej povahy, nebodaj za svatokrádež. Falošne by sme sa mali poplácavať po pleciach, ako sú iný ešte horší, a aký sme my lepší, oni horší, …

O to mi predsa vobec nešlo. Každý národ je iný. Preto pri analýze nemožeme postupovať POMEROVANíM SA s ostatnými národmi. Naopak, vziať vlastný rozum do rúk, sadnúť si za stol, a povedať si na rovinu: tak DOBOHA, toto nie je dobré. Tamto nafunguje, … A robí sa to u nás. Nezaujíma ma či to robí aj Švajčiar. A ak to robí, to predsa nie je pre nás podstatné.

Lenže na to je potrebné, aby sme neukrižovali tých, čo si otvoria ústa!!!
Ten kto nás kritizuje – nám preukazuje priateľskú službu. Umožňuje nám rásť. Naopak, ten kto nám nepraje, nám nikdy nič neporadí, lebo by nám umožnil PROGRES.

Toto som Vám všetkým chcel povedať.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/02/2006 18:57  

ano da sa ale len „vyvolení“


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/02/2006 7:19  

Sloveska natura,…
jedno kde som ci v nemecku alebo ako teraz v Rakusku, vzdy si stojim za svojimi rodakmi, ak ked ako zena to mam sama tazke..pretoze slovenske zeny ako vlastne aj vsetky z „vychodnej europy“ maju zle meno vo svete…
napriektomu sa snazim sama vyvratit tieto predsudky a nas…
Zial stale existuje dost hlupakov, ktorí to ludom ako som ja kazia.
Posledne prave v piatok 4.feb. na 5.feb. pripad 45-rocneho slovaka, ktory v hornom rakusku totalne zdemoloval vstupnu halu pobocky rakuskej sparkasse, a to len preto, ze mu bankomat vtiahol karticku…
alarmovana policia ho musela pod vystrahou pouzitia zbrani zatknut, pretoze sa im nechcel ani vzdat, a navyse mal v aute ukradnute obaly na vypisy z uctu……no horor.
Skoda, ze este stale existuju takíto ludia :o(


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Hyde Park
Stránka 1 / 13 Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.