Ako žijú Slováci za hranicami?  

Stránka 1 / 15 Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
15/10/2005 14:02  

Dávam do pozornosti tematickú prílohu TV Oka: „Čo si o nás, čo tu žijeme, myslia Slováci spoza hraníc? Prečo by tu žili alebo nežili? Prečo sa väčšina z nich nechce vrátiť a prečo je ich pohľad na vlasť kritický? Čo im na Slovensku prekáža najviac? A čo im okrem bryndzových halušiek a Vysokých Tatier chýba?“ = http://www.sme.sk/c/2422124/Ako-ziju-Slovaci-za-hranicami-Slovensko-mam-rad-ale-mojim-domovom-uz-nie-je.html:38marmbd]( celý článok tu):38marmbd]

Možno to vidíte rovnako, možno úplne inak… 😉


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/10/2005 19:42  

Zijem vonku 5 rok a hlavnym dovodom preco som odisla bol vydaj za cudzinca.Je mozne , ze by so odisla aj z inych dovodov, neviem, osud ma zavial tam kde som.
Jedno viem naisto, ze mi Slovensko chyba, nechcem nic kritizovat, lebo po case von zistite, ze vlastne kazda krajina ma svoje plusy a minusy.
Myslim, ze Slovensko sa vyvija smerom, ktorym sa priblizuje k zapadnym vyspelym krajinam, ja len dufam, ze samotnych ludi a tu nasu slovensku povahu to neovpyvni.Asi bude tazke tomu zabranit, ale to je to, co mne osobne okrem halusiek a Vysokych tatier chyba.Ta nasa “ slovac“ a vsetko zle a dobre s nou suvisiace.Moja reakcia je len kratka a na zaver len tolko, nie je nic krajsie ako pohlad z lietadla bliziaceho sa k slovenskej zemi a znovu a znovu prezivat to vnutorne vzusenie a radost z navratu( aj ked casto kratkeho) DOMOV.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/11/2005 12:43  

dada, kde presne si? Velmi s tebou suhlasim! Presne tak to aj ja vnimam. Aj ked som si tu v gecku uz vytvorila svoj druhy domov a viem, ze by mi vela veci chybalo aj odtialto, Slovensko je a vzdy bude mojou slabostou! ten buchot srdca pri pilietani do BA je neopisatelny 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
08/11/2005 13:06  

Raz som prechadzala sama po meste a zacula som zname ,,tony,,. Bola to slovenska ludova hudba. Vystupovala tam nejaka tanecna a spevacka skupina z Bratislavy. Musim Vam povedat, chlpy na rukach sa mi ,,zjezili,,… , ked som pocula nieco zo Slovenska. (Pacili sa aj domacim, lebo v klobuciku mali dost nahadzano).Aj ja suhlasim s Dadou a Janou. Slovensko je mojou slabostou.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
09/11/2005 17:05  

DADA!To si napisala neuveritelne krasne.Mne nasa slovenska zem velmi chyba,no nemam sancu chodit casto domov.Zijem tu pre syna a pre mojho manzela.Som tu sama slovenka.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/11/2005 2:46  

Ja by som si az tak nestazoval. Aj ked som na druhej strane sveta nezda sa mi to az take vzdialene… Svet je coraz mensi tym ze cestovanie je rychlejsie a jednoduchsie. Spojenie cez Internet je jednoduche a rychle, aj ked samozrejme nie je to to iste ako osobny kontakt.
Slovakov je vsade dost, problem s mnohymi v zahranici je ze casto z pohodlnosti „zabudnu“ po slovensky. Mnohi sa z roznych dovodov nechcu stretavat s krajanmi – mozno aj historicky to bolo tak – imigranti zo starych cias (po 1948) sice prijali novsich (po 1968), ale stale tam bol akysi rozdiel. Potom prisla nova vlna (po 1989) a tych uz neprijimal nikto, lebo prichadzali z vlastnej vole, nie ako „prenasledovani“ komunistami. A kto prisiel a usadil sa, zalozil si rodinu, viac-menej sa asimiloval v spolocnosti, takze nejake tie vztahy so Slovakmi (aleo nedajboze Cechmi!) su len sporadicke. Mozno inde je to inak – dajte vediet 🙂


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/11/2005 6:43  

Mas pravdu Lubos, Slovakov je vsade dost. Ale mam taky dojem, ze po aklimatizovani v inej krajine sa dost zmenia. (Cest vynimkam.)
Zijem v meste velkom asi ako Kosice. Donedavna som si myslela, ze zije nas tu mozno 10 Slovakov. Nahodne som sa stretla s jednou Slovenskou, otvorila si slovensky bar, zacala organizovat slovenske stretnutia. Na prve stretutie nas prislo zo 30, boli tam aj nejaki Cesi. . Bola som stastna, ze je nas tu tolko. Rozpravali sme sa, vymienali si skusenosti pri slovenskych ludovkach, popijali slovenske vino… Atmosfera bola skutocne perfektna. Na drude stretnutie nas prislo menej, na tretie uz iba styria. Stvrte stretnutie sa asi neuskutocni. Jednochucho nemaju zaujem…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
13/11/2005 6:21  

Lubosh,
vidim ze si z Australie a ak si ten isty Lubos‘ ktory sa obcas zucastnoval “ diskusii na inom Slovenskom fore tak si snad zo Sydney.
Ja som z Melbourne (mimo Slovenska od 1968) a vcera sme tu mali mi „postarsi“ emigranti v lokalnom parku futbalovy zapas Cesi oproti Slovakom.
Bolo tam par stovak ludi, varil sa gulas, hudba, capovalo sa pivo, predavali sa parenice, klobasy a ine Slovenske „zalezitosti“. Mnoho veci je podmienene tiez individualnou zainteresovanostou a chutou sa zucastnit.
Musim tiez poznamenat ze v tomto pripade sa Cechov dost nedostavilo a najlepsi domaci Slovensky hrac bol poziadany aby isiel hrat na ich stranu.
Preto aj „vyhrali“ myslim si ze to bolo o dva goly (uz sa nepamatam) !
Pozdravuje v.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2005 2:58  

DADKA CZESC AHOJ CAU NAZDAR PRIVET HELLO HI SALUT HO SIA CAO SZA …
SLOVAK SOM PREC TIEZ TAM EUROPE A KDE DALEJ HERE…
AKO U NAS,CIEKAWE,PZEPRASZZAM FOR EVOLUTION..
CO CAKA NAS VSADE.ô§
AJ U NAS KRASNE MOZE BXT
JE.NO MI SME USLI..
PRECO KSM.
VRATME SA.NAJDIME SILU
DOMOV DOM DO TATIER
HOW I WISH YOR WHERE HERE
SLOWACIJA


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/11/2005 15:04  

Nechcem sa vyjadriť k téme , ale hľadám ľudí žijúcich v EÚ , potrebujem informácie , ktoré nemôžem nájsť , týkajú sa mojej ročníkovej práce , ak by ste prejavili záujem odpovedať na pár mojch otázok , napíšte na mail href=“mailto:vasilkova.p@zoznam.sk“>vasilkova.p@zoznam.sk budem rada


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
18/11/2005 11:18  

Hey keyvee, futbal sa medzi Cechmi a Slovakmi hrava dost, nielen v Melbourne… Posli mi SS, zastavim sa ked budem nabuduce v Melbourne (chodim tak raz za dva mesiace, pred Vianocami niekedy zase pojdem), treba mi vediet kedy sa vari v klube an Queen Street a ci sa nieco organizuje pred Vianocami. V Melbourne uz nepoznam skoro nikoho, odstahoval som sa pred vyse 10 rokmi…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
04/01/2006 14:27  

Čaute všetci,ja žijem na východnom Slovensku 🙂 som šaľená východňarka a nehanbím sa za to.Žila som aj v USA, bolo fajn,našla som si medzinárodných kamarátov,ale tam kde ste sa narodili a pamatáte nejaké tie chvíle strávené v tej krajine,určite vás tam bude ťahať.Mám kamarátov,ktorí dobrovoľne odišli von a stále keď ich stretnem počúvam,ako to tu vyzerá,že je tu bieda a pod.Je tu bieda to je pravda.Hlavne u nás a preto sa zlostím na politickú scénu.Ale po pár pohárikov sa mi väčšina z nich vyplače,ako im je smutno a keby nemuseli kvôli tým peniazom,ostanú doma.Takže tak.Ja som si vybrala žiť na Slovensku a tu žijem a poznávam iné národy prostredníctvom tlačenej kultúry a kníh.A tak mi to vyhovuje.S pozdravom Lucia


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
02/02/2006 12:29  

Ahoj, ta velmi dobre chapem, je mi podobne. A to som blizko slovenska „len“ v Rakusku…..
Ak mas chut tak napis. href=“mailto:abervienna@hotmail.com“>abervienna@hotmail.com


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/02/2006 15:35  

som v Izraeli a je mi sialene smutno za Slovenskom….ale mam tu muza a dve krasne deti…
ale jedneho dna sa urcite vratim…ked bude na Slovaci trochu lahsie zit….


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/02/2006 13:48  

ahoj, ja zijem stale na slovensku, ale ratam dni do mojho odchodu, a to hned ako ukoncim VS, za 3 mesiace pojdem do nemecka, kde mam priatela uz vyše roka to tahame vztahom na dialku a poviem vam funguje to, laska je laska,,,, !! takze stahujem sa do freiburgu, ak je niekto znamy neznamy tam, ohlaste sa, mozme skocit na kafeeeeeeee…… href=“mailto:andrea238@post.sk“>andrea238@post.sk

PS. a hore hlavu vsetkym ktori smutite za slovenskom, je tu otrasna situacia , od zdravotníctva, cez skolstvo no proste hruza, clovek tu musi visiet rodicom na krku minimalne do 30 tky, bo z tych mizernych slovenskych platov nik nevyzije ,,, /moj názor /


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
26/02/2006 9:42  

Hmm, takze na Slovensku je situacia otransa, ale v Izraeli je to fajn, ovsem ak sedis v restauracii musis si davat pozor aby sa Ti nevyhodil niekto do luftu pri vedlajsom stole 🙂 Vsetko je relativne, na nieco si ludia zvyknu a na nieco nie. Slovac si na vela veci zvykla, a Ti co uz boli za hranicami bud nakratko alebo na dlhsie prezivaju „opacny kulturny sok“ – oproti kultunemu soku pri navsteve novej krajiny tento „opacny“ sa preziva ked sa clovek vrati odkial prisiel ale je v soku lebo vsetko teraz vidi trochu inak a uz si nemoze zvyknut na zivot „v starych kolajach“.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/03/2006 6:31  

Vážení, Slovensko je krásne, ale momentálne ešte vo vývoji – ekonomickom.Škoda, tých premrhaných 40rokov a dalších 8, ale už čo .čo sa týka žitia mimo vlasti, poznám jedno príslovie Tam máš svoju vlasť,kde ti je dobre.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
10/04/2006 16:04  

Momentalne som v Belgicku uz 3 roky. Nie som prevy krat v zahranici. Zila som v Alzirsku 11 rokov a v Kanade 1 rok, takze poznam ako sa zije v zahranici. Prajem vsetkym, ktori, nikdy nezili v zahranici, aby to raz skusili, lebo, ti co to este neskusili si myslia, ze v zahranici je to ovela lahsie. Tazko sa zije vsade a verte, ze nikdy som nevidela ludi, cakat aj na 1 centim ( plati 4.99 euro ), ale cakaju na 1 centim, aby mu vydali.
Pre mna je Slovensko mojou krajinou, kde sa citim najlepsie a doma u seba. Viem, ze teraz prechadza vela problemami, a ludia velmi trpia, ale verte mi doma je len doma.
A ja som osoba, ktora si velmi rychlo zvykne vsade, nemam s tym problem, ale najkrajsi moment pre mna je, ked vstupim na Slovensko.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
11/04/2006 14:45  

uz vac ako pat rokov zijem v rakusku.Zial na slovensku je taka situacia ze vsetci mlady balia kufre a odchazdaju a ani sa im necudujem to iste som spravila ja v 19 rokoch mojho zivota,clovek riskoval ale sa vela naucil ze sam vo svte nie je med lizat ako sa hovori.Na slovensko nie je daleko ale predsa chyba je to moja najkrajsia vlast ked su moji najblizsi ktory mi velmi chybaju.No Slovenkou v srdci navzdy ostanem…..clovek musi bojovat aby sa mal lepsie aby dosiahol to co ho robi stastnym a to trva niekedy dlho aj na to treba pevne nervy a este k tomu ked je clovek sam nie je to naozaj lahke…..


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
12/04/2006 4:36  

Zaujimave prispevky a vsetci prispievajuci sa zdaju byt sympataci (zaplat panboh, to sa az tak casto nestava!).
Zda sa, ze Slovensko mnohym chyba, teda hlavne Slovenkam, ako vyplyva aj z inych diskusii. To vsak nie je prekvapenim. Je prirodzene, ze zeny tieto veci znasaju tazsie.
Viacere sa zhoduju v tom, ze je to dobry pocit prist na Slovensko. Ja s vami suhlasim, len by som dodal – ak prichadzame na navstevu. Aspon, pokial hovorim za seba. Vsimol som si, ze rad na Slovensko prichadzam, ale akosi mi neprekaza ked zo Slovenska zas odchadzam. Bohuzial. Cim to asi bude…
Doba nie je prave najstastnejsia. Oficialne na Slovensko zavitala pred 16 rokmi sloboda, Slovensko je samostatne, avsak zivot sa tam stal tazsie zvladnutelnym. Preto mame dnes podla oficialnych odhadov 140 000 ludi s trvalym pobytom na Slovensku, ktori pracuju mimo Slovensko. V skutocnosti to budu asi stotisice. Strasne vela mladych odchadza, dokonca aj ludia po styridciatke, alebo matky s detmi, ako som sa docital na susednom fore.

Strucne o sebe – ako som uz v inej teme kedysi spominal, najskor bolo 6 mesiacov Rakusko, potom 20 rokov USA, kde som dodnes a asi na dobro. Hlavny dovodom pre nas nenavrat (hlavne pre manzelku) su deti, ktore tu vyrastali a preto sa tu citia doma. Rovnako dolezity je vsak aj fakt, ze na Slovensku by sme sa (podobne ako vy ostatni) jednoducho neuzivili. Zatial co tu by nam stacil na vyzitie aj jeden prijem, na Slovensku by sme ich museli mat aspon styri, aby sme si mohli dovolit zit aspon tak ako by sme tu v USA zili z jedneho. Teda v rovnakom zamestnani.
Inak, zivot v USA je fajn, hlavne ak mate to stastie, ze vykonavate kvalifikovanu pracu, co je nas pripad. O zivote v USA by sa dalo hodne napisat, ale to uz by bola taka mensia kniha, takze v tomto prispevku sa o to nejdem pokusat.

Nuz teda, taky je osud emigrantov. Na jednej strane nieco ziskame, na druhej zas stratime. Celkove to vsak nie je zle, kedze mame stale na vyber: Mozme zvazit okolnosti a slobodne sa rozhodnut, ci zostat tam kde sme (mimo Slovenska), alebo sa vratit. Mnohi ludia ten vyber nemaju, hlavne ti, ktorym sa nikdy nepodarilo ist skusit stastie do sveta.
Takze, ono dost zalezi na tom, z akeho uhla sa kazdy na svoj zivot v exile pozerame.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
20/04/2006 22:10  

to je krasne, ked niekto moze na Slovensko v dobrom spominat, sice som vydata v Nemecku, nie je tu med lizat, ale naspät, by som sa uz nevratila, mozno tak na dochodok.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
23/04/2006 19:28  

Izrael
Slovensko je fajn, ale je fakt skoda, ze tam este vsetci spia. keby si aspon trochu zobrali priklad od bratov Cechov. Ja sa tu v Izraeli snazim zviditelnit Slovensko pomocou cestovneho ruchu, ale poviem Vam nie je nic tazsie ako byt sam vojak v poli. Zo strany Slovenska…nic…proste kazdy vo vlade a podobne si sedi na svojej stolicke a nerobi nic v tejto oblasti…co uz dokazali Slovinci – a mali sa tam este horsie ako my…my – slovaci sa stale vyhovarame na komunizmus, ale asi to nebude len tym…vzdy proste hrame druhe husle – my sme ti robotnici a ini su riaditelmi..tak to vyzera aj v mnohych zahranicnych firmach posobiacich na Slovensku…je to skoda, lebo Slovaci nie su hlupejsi od inych, ale su stale v pozadi…tak sa deje to, ze ti sikovni proste odchadzaju a skusaju to inde, kde ich mozno ocenia viac…aj ked to stoji mnoho – ako napriklad odlucenie od rodiny, co ja osobne znasam dost tazko hlavne po narodeni mojich deti, ktore maju to stastie vidiet starych rodicov len 2krat do roka…no co uz……
stale verim , ze si tu zvyknem tak ako doma, ale musim sa priznat, ze ozajstne priatelstva ako mi zostali z vysky som tu este nenasla..bude to asi aj tym, ze izraelcania su dost odlisni od Slovakov, viac uvolneni, otvoreni, no mozno na druhej strane aj povrchni…ale ako sa hovori v kazdom narode sa najde aj to dobre a aj to zle…
Takze ja stale skusam citit sa tu ako doma…a dufam, ze jedneho dna to dosiahnem ako mnohi z Vas


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/04/2006 6:00  

Suhlasim s emigrantom ;o)

Zuzana – zial je to tak ako pises, aj ja som sa s tym casto stretla, a vzdy ma to zarazalo, ake je to slovensko pomale, ako keby tam prespali vsetko.
Cesi sa prezentuju nielen doma, dokonca a v susedních krajinach vidiet reklamu na cesku republiku atd…
A ak hladas nejake reklamne materialy o slovensku ponukaju sa ti len kopce, ovce s batom, stare vyludnene kostoliky…..
No väcsinou nic coby prilakalo turistov. A pritom ma slovensko ovela viac z prirodnej krasy co by sa dalo ukazat ….
Kdekolvek ste prezentuju ( ak vobec) slovensko s ovcami a batom v krojoch…… no uprimne povedane nepoznam vela ludi, ktorí by boli zvedavi na ovce a batu… a ak ano a dojdu na slovensko, len tazko take nieco uvidia.

Mne sa pacila napriklad ceska reklama na cechy v rakusku….:
Mozart navstivil 4x Prahu a Vy?

Info a ceskej republiky a rozne materialy su lahko dostupne….uplen inac je to so slovenskom.
Zial.
Este je co dohanat.
az
Aj ked uznam, ze slovensko ma vaznejsie problemy ako je prezentacia slovenska v zahranici
No napriektomu….
Slovensko by si malo vziat priklad z rakuska a tiez vsadit na turizmus.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/04/2006 8:35  

Ja zijem vo Francuzsku len nieco viac ako 1 rok.Prisla som sem kvoli laske a aj som sa vydala. V podstate som uz od puberty planovala zo Slovenska odist. Nemala som pocit istoty, ze sa nieco zmeni k lepsiemu. Prave naopak, vsetko sa len zhorsovalo. Stretnutie s mojim manzelom bola ta najlepsia vec, co sa mi v zivote mohlo prihodit.

Ked idem na Slovensko, idem tam hlavne kvoli rodicom. Napriek tomu, ze mam na Slovensku par velmi dobrych kamaratov, vztahy ochladli, ludia sa snazia prezit zo dna na den a nevedia pestovat priatelstva ako v zahranici… Nemaju na to cas kvoli honbe za zivobitim!

Ked sledujem reakcie Slovakov na internete, som velmi sklamana z ich postojov a nazorov. Stale viac som presvedcena, ze s takymi ludmi sa Slovensko z tej svojej „diery“ nedostane. Cesi boli vzdy 100 krokov pred nami a nadalej to len potvrdzuju. Co ma len a len mrzi… Pred rozdelenim sa nasi politici predbiehali v presviedcani Slovakov, ako Slovensko velmi trpi ako mensi brat Ceskej republiky a ako nas Cesi vyuzivaju. Pricom vsetko bolo inak… Je tazke cudzincom vysvetlovat, preco sa Ceskoslovensko rozdelilo…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
29/04/2006 11:15  

Dobry postreh co sa tyka Ceska a Slovenska. Ale nie je az take tazke vysveltit preco sa federacia rozdelila. Napr v Australii to chapu lahko – aj tu sme federacia, a parkrat boli (aj ked asi nikdy nie vazne) nejake navrhy ze by sa napriklad Zapadna Australia osamostatnila. Ak niekto chce trocha fundovanejsie vysvetlenie staci opisat ako sa dovlady dostala populisticka strana s nacionalistickym programom a vacsina volicov im zbastila ich program rozdelenia federacie aj s topankami… Bohuzial je treba povedat ze v demokracii ti co s tym nesuhlasili nemali na vyber ked raz bolo rozhodnutie urobene. Treba sa pohnut dopredu, vsetci su teraz uz rovnocenni partneri v EU, Slovensko by sa malo snazit z toho ziskat co najviac. Pred dvadsiatimi/tridsiatimi rokmi boli niektore EU krajiny chudobnejsie ako Ceskoslovensko a EU ich podporilo aby sa dostali na vyssiu uroven ekonomicky, politicky aj socialne.
Skoda len ze vacsina z nas co to citaju uz nema tolko casu na experimentovanie 🙂 Slovaci sa asi najlepsie ucia na vlastnych chybach.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
01/05/2006 19:16  

Viki -> suhlasim s tebou. Aj s tvojou mienkou ohladom vztahov s priatelmi na slovensku, mas pravdu je to tak. Cim dlhsie si „von“, tym su tie vztahy chladnejsie a prazdnejsie , zial :o(
Poznam to aj ja.
A skor ci neskor, sa pristihnes pri zisteni, ze sa citis na slovensku ako bezdomovec…..
Vzdy sa rada vracias, ale nelutujes ked odchadzas……
Clovek sa pyta..preco…..?
Odpovedi je niekolko….
Kazdy z nas si urcite nade tu svoju…


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
05/05/2006 17:08  

najaktualnejsie aktuality na slovaci v zahranici-manzelstvo s cudzincom a v butlavej vrbe- mam muza nemca. a aki su len prirodzeni, ako big brother.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
06/05/2006 16:50  

„Je tazke cudzincom vysvetlovat, preco sa Ceskoslovensko rozdelilo…“

Prave naopak, obyvatelia byvalych kolonialnych krajin to velmi lahko pochopia… A tiez ti co pochadzaju z byvalych kolonii.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
14/05/2006 0:04  

Ja som plakavala za Slovenskom 5 rokov.Tak som sa tam sla zasa pozriet. Pravdu povediac nemohla som sa dockat kedy sa vratim spat do Australie. Chodim teraz na Slovensko s celou rodinou kazde 2 roky koli rodine. Ale kebyze tam rodinu nemam, tak asi tazko by som tam zasa prisla. Tu je dost slovakov ale vacsinou sa kazdy iba chvali co ma a s kym ma kontakty. Australcania sa nikdy nechvalia a su priatelia s kazdym.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95382
17/06/2006 22:33  

Je nieco po polnoci, pomaly sa nam ukazuju volebne vysledky a ja mam chut si zbalit veci a vypadnut odtialto. A to som si myslela,ze tu uz zostarnem. Presne pred dvomi rokmi som sa vratila na Slovensko, sice iba z Ciech (zila som tam 8 rokov), ale aj tak to bol docela velky rozdiel. Som sklamana, znechutena a vazne rozmyslam nad tym, ze co bude dalej. Nikdy by som si nebola pomyslela, ze tu je tolko negativistickych, zloprajnych a do seba zahladenych ludi. Sorry, za tu depku, ale ked vidim tie (aj ked este stale len predbezne) vysledky, tak mi to veru na optimizme nepridava.


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Hyde Park
Stránka 1 / 15 Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.