Hľadáme právnickú radu (USA)...  

  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/12/2006 4:05  

Sme uz 7 mesiacov v usa ale stale si nedokazeme zvyknut na tento „svet“.Je velmi tazke sa tu adaptovat hlavne ak ste predtym nikde „inde“ neboli.Je to tu vsetko uplne ine na co sme my slovaci ale aj iny slovania zvyknuty.Vlastne ani neviem kde mam zacat,co vlastne napisat do mojho prveho prispevku.Asi hadam to ze vsetko o com budem teraz a azda aj v dalsich prispevkoch su len nase skusenosti a zazitky,len tie ktore sme zazili na vlastnej kozi. Vsobecne je to krajina neobmedzenych moznosti,aspon tak sa to hovori.Myslim si ze je to aj pravda,zalezi na kazdom cloveku ako dokaze vyuzit svoje schopnosti a
vedomosti.Drsne povedane ako sa dokaze predat.Chceme sa podelit o skusenosti s ludmi ktory sa len chystaju vycestovat,ako aj s tymi ktory su uz exilakmi.Budeme radi ked budete reagovat aj Vy na nase postrehy.Momentalne mame problem s nasim byvalym „landlordom“.Mali sme spolocne prenajaty3-izbovy apartman,kde sme byvali piati.Ja s priatelkou,polsky par a vposlednej izbe jeden poliak.Majitel s nami uzavrel zmluvu o najme asi 7 stranovu.Vsetko bolo v poriadku,prezili sme takmer 6mesiacov v podstate bez vacsich problemov.Platili sme vzdy na cas,udrziavali sme apartman vzdy v cistote,aj ked sme na to boli len my dvaja.Ostatna cast osadenstva si upratala ake vzdy len svoju izbu.O spolocne priestorynemali zaujem.Ale nie o tom sm chcel.Majitel nas vacsinou „navstevoval“ len v case nasej nepritomnsti,co je nezakonne ale to sme my vtedy nevedeli.Mna velmi trapilo ze sme mali najmensiu izbu a platili sme za nu este viac ako ostatny za vacsie izby.Dodnes neviem preco.Dokonca bola v nasej izbe umiestnena centralna klimatizacia,ktora nam v lete svjim hlukom branila spat po dennodennej 16 hod.smene.Nic sme si nezelali viac ako tichu izbu.Ale akosi sa na to zabudlo,ochladilo sa…Presla jesen a zacala zima,teda vykurovacie obdobie,a zase sa zacalo to nase zname trapenie.Mozno sa to zda smiesne ale nam do smiechu nebolo,opat sme tuzili po tichu aspon v noci.Majitela sme par krat upozornili,ale bohuzial len slovne.A nic sa nezmenilo.Zacali sme rozmyslat co urobime,zima sa len zacala a s predstavou ze by sme ju mali prezit v tej izbe,nam nebolo velmi veselo.Vsetko sa to pohlo len pred par dnami.Nasi spolubyvajuci zacali po veceroch popijat a v svojich polnocnych naladach si skakali do vlasov.Neprajem nikomuzazit taku situaciu.Nervozne sme pocuvali ich hadky,nadavky bitky…Par krat som ich upozornil,par dni bolo vsetko ok,avsak vzdy sato ako bumerang vracalo.Tak sme sa rozhodli odist.Dohodli sme si stretnutie s majitelom,kde sme mu vsetko vyklopili.Odbil nas ze sme ho mali o tom informovat skor,ale v celku akceptoval nase stanovisko.Avsak zasa to bolo len v ustnej forme.Odisli sme s domu na prelome mesiaca prechodne do hotela pokial si najdeme nieco ine.Vsetko sme perfektne vycistili,vyprali,koberce profesionalnou firmou,tak to bolo zachytene v zmluve,okrem ineho.Majitel nebol ochotny vykonat ispekciu izbu na ktorej sme my trvali.Len sme chceli aby nam nedajboze nenauctoval chybajuci nabytok,spinave steny…..Vsetko sme teda nafotili a pod dohladom svedke{americky obcan} uzavreli.Poslali sme majitelovi doporucene uzavretie zmluvy a neskor aj kluce.A povazovali sme to za uzavrete.Otvorena ostavala len otazka depozitu,ktory sme museli uhradit pri podpisu zmluvy.Jednalo sa o nemalu ciastku,ktoru nam podla zakona ma vratit do 45 dni od ukoncenia najmu.Ale kedze nam majitel nedvihal telefon,sme len v nadeji dufali ze dostaneme spat svoje tazkozarobene peniaze.Co nas uplne dorazilo bola ranna navsteva policajneho dostojnika ktory nam osobne dorucil predvolanie na sud,kde od nas majitel pozaduje zaplatenie usleho zisku za obdobie do ukoncenia platnosti zmluvy.Teda april 2007.O nicom takom sa v nasej zmluve nehovorilo az na par slov o tom ze sa zmluva riadizakonmi statu Maryland.Tak sme si prostrednictvom internetu zistili,ze na to ma pravo.A hlavne ma za sebou pravnika.A co My?Sme len obycajny studenti,neznaly zakona.Ani vo sne by nas nedapadlo,ze to bude mat takuto dohru.Aj touto cestou prosime o akukolvek radu ci uz pravnicku alebo akukolvek pomoc rieseni nasho takmer existencneho problemu.A pre vas co sa chystate uzavriet akukolvek zmluvu,vsetko co podpisujete si vopred dobre prestudujte pripadne pretlmocte.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
19/12/2006 22:53  

Ahoj Dusane,

Mel by si psát clánky s mezerama tedy odstavci, kazdý odstavec jedna myslenka, takhle Ti ten tvuj príspevek, ani nikdo nebude chtít císt, je to velmi neprehledné a nadusané, clánky musí být vzdusné a ne mooc dlouhé, zkus to tak príste a uvidís.

Vís ze bohuzel neznalost zákona neomlouvá, ale právníka prece musíte taky dostat urcite taky. A vse mu rekni popravde.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
20/12/2006 16:03  

vo vacsine zmluv sa odkazuje na platen pravo toho ktoreho statu. To znamena akurat toko,ze to co nie je vyslovene uvedene v zmluve sa riadi ustanoveniami zakona. Prestudujte si este raz zmluvu a hladjte ustanovenie o vypovednej lehote. Bolo by dost cudne aby 7 stranova zmluva taketo nieco neobsahovala. Potom vychadzajte z toho. Ak je tam uvedena pisomna vypoved mate smolu..Nie vzdy to tak ale musi byt. A asi ani nie je kedze sa Vas landlord chyta ustanoveni zakona neuvedenych v zmluve. Pozrite si v zakone sposob vypovede a vypovednu dobu, tiez sposob jej dorucovanie. Za dokaz o platnej vypovedi by sa moh pouzit aj list s fotkami co ste poslali (mate o tom potvrdenie posty?)..takzsko sa radi na zaklade Vami uvedenych informacii. Nebudem vam nadavat, ze ste podpisovali zmluvu, ktoru ste si riadne neprestudovali lebo to tak robi asi 90% populacie sveta. Z praxe Vam mozem povedat, ze prave tento fakt sposobuje ludom problemy. Aj obcajnu zmluvu s bankou o vedeni bezneho uctu by ste si mali v buducnosti precitat – hlavne tie malinke pismenka. Ste cudzinci a Vas landlord to zjavne zneuzil. Kontaktujte pravnika. Neviem ci v amerike nieco take existuje ako bezplatna pravna pomoc ak preukazete, ze namate dostatocne financne prostriedky, vtedy sa prideluje advokat, ktory by Vas aj zastupoval. Alebo ak nie ste uplne vo financnej nudz (tu treba preukazat) chodte opytat na sud ci poskytuju niekedy bezplatne poradenstvo – nezastupuju na sude ale poradia. Na Slovensku mame taketo sluzby.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
08/01/2007 22:32  

Stravila som 2x po 6 mesiacov na Cypre so svojou dcerou. Pracovali sme v 4* hoteli, v turistickom stredisku Agia Napa.
V prvom rade netvrdim, ze nase skusenosti su vseobecne, stretla som sa so Slovakmi, ktori mali lepsie, ale aj horsie skusenosti.
V našom hoteli platilo, ze Slovaci su pracoviti, poctivi a spolahlivi a preto nas tam mali vseobecne radi /hlavne majitelia/. Ako je vseobecne zname
na Cypre su dost nizke zarobky v porovnani s EU. Nastupny plat je od 500
do 600 EUR, zalezi to funkcie, ktoru clovek zastava.
Vsetci cudzinci maju ovela tazsie podmienky ako, domaci a samozrejme aj mzdy, nech robite akokolvek usilovne. Plat sa zvysuje az vtedy, ak sa vratite pracovat na dalsi rok a to maximalne o 25 – 50 EUR mesacne.
Neexestuju tam ziadne priplatky za pracu v sobotu, nedelu a sviatok, ani za nocne sluzby /pracovala som len v noci na recepcii/. Cudzinci pracuju 6 dni v tyzdni, domaci len 5 dni.
Vseobecne su domaci ziarlivi, ak podavate lepsi vykon ako oni /pretoze su dost lenivi a permanentne unaveni/, ak Vas maju hostia radi a hlavne ak
sa s hostami dorozumiete jazykom, ktorému oni nerozumeju. Domaci hovoria dost zle anglicky /cest vynimkam/ a velmi malo z nich nemecky.
Ja som mala pocit ze sme tam novodobí „Gastarbeiteri“ ako kedysi nasi
stari rodicia, ktori chodili za pracou do Ameriky za podobnych podmienok.
Zasada je, cim viac Cyprecanov s Vami pracuje, tym su podmienky tazsie. Ak ńerobia problemy Vam, hadaju sa a intriguju medzi sebou ako v „Brazilskych telenovelach“. V kolektivoch, kde pracuje viac cudzincov ako cypercanov je to ovela znesitelnejsie. Sami manageri to vedia a priznavaju to. V nasom hoteli bola minuly rok vedúca recepcie Bulharka, vydata za Cypercana /9 rokov/. Tento rok ju vystriedala Ruska, vydata za Cypercana/3 roky/. Na recepcii bol 1 Nemec, 1 Cypercanka, 2 Rusky a ja – Slovenka. Mozem povedat ze ja som nemala ani s domacimi,
ani s inymi spolupracovnikmi ziadne problemy.
Minuly rok pracovalo v hoteli zopar Poliakov, viac Slovakov. V tomto roku Poliakov prepustili, zostali len 2 Polky a ostatni cudzinci boli len Slovaci. Vacsinou študenti hotelovych akademii.
V bare bola veduca Madarka a jej zastupkyna Rumunka, ktore ziju na Cypre asi 9 rokov. Najviac problematicke stredisko bola restauracia, kde bol veduci Cypercan a taktiez tam pracovalo dost Cypercanov, ktori hovorili len cypersky a velmi zle anglicky.
Slovenke, ktora prisla pracovat po 1,5 rocnej praxi v Nemecku s velmi dobrou nemcinou a vynikajucou praxou jej kolegovia casnici a servirky tak strpcovali zivot, ze poziadala o preradenie ku chyznym. Urobila to napriek tomu, ze ju general manager aj veduci obsluhy prosili, aby zostala. Nedokazali jej vsak pomoct v tom, aby jej kolegovia zmenili svoje
spravanie voci nej. To vsak nebol jediny pripad. Takych bolo viac,dokonca
niektori odisli uplne z Cypru, pretoze to psychicky nezvladli.

Ak ktokolvek ide pracovat do cudziny, je lepsie byt pripraveny na horsie
ako lepsie. Ak si niekto mysli, ze mu tam budu pecene holuby padat do ust, tak nech radsej zostane doma.
Vyhodou je, ak idete s niekym, koho dobre poznate. Tu vzdy plati ceske
porekadloa“ Ve dvou se to lepe tahne“.
Ubytovanie, ktore poskytuje hotel je obycajne 1 apartman /kuchyna a izba/ pre 4 osoby /ktoré ak pridete sam/a/ Vam prideli hotel. 2 byvaju v kuchyni a 2 v izbe. Kedze kazdy ma inu pracvonu dobu, obcas aj v tomto byvaju problemy. Spolocna kupelna a toaleta, do ktorej musite ist cez izbu ….. Jeden spi, iny sa chce po praci osprchovat ….

V kazdom pripade je to dobra skola zivota a clovek si po navrate domov
viac vazi vsetko co doma nechal.
Drzim palce vsetkym, ktori sa rozhodnu ist pracovat do cudziny a zelam
aby ste mali stasteie len na dobrych a milych domorodcov, pripadne spolubyvajucich.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
21/10/2007 7:59  

CHCETE POMOCT OD PRAVNIKA? HA HA HA . V CALIFORNIJI ZE VRAJ MAJU JUDR. ZIGMUNT TEN DLZI DOLLARE VLASTNEMU SVAGROVY ASI DESAT TISIC DOLLAROV A NEVRACIA. TAKY SU JUDR. PUDR. A MUDR Z VYSOKOLSKYM VZDELANIM POZICAJ A NECAKAJ . TENTO JUDR. IBA KECA AKO POMOZE SLOVAKOM A SKUTEK UTEK . ZE VRAJ BOL HOLICOM A TERAZ PRAVNIKOM TAK TO MA ASI Z REMESLA OHOLIT LUDI. PRAX.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
15/03/2008 16:13  

Dusan a Zuzka

neviem ako v USA , ale vo vacsej casti europy by spravanie tvojho „landlorda“ mohlo byt specifikovane aj ako : úžera ….a teda narok na ušlý zisk by mu nebol priznaný.

Skus sa poinformovat o tvojom probleme v tomto duchu.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
15/03/2008 16:31  

…alebo nie len poinformovat.Bud drzý a priebojný ako pravý američan a použi tie iste metody ako ten tvoj lanlord.
Na tvojom mieste by som skoncipovala list (snažila by som sa dat mu nejaké to právne vyjadrenie) v ktorom na oplátku obviním ja jeho z úžery …z vykoristovania…zo zavádzania a nedodržania hygienických podmienok, ktoré musia byt podla zákona zabezpečené (jedným z nich je aj miera hluku)….a ty si musel v izbe trpiet dlhodobý, celé noci trvajúci hluk klímy ..potom hluk vykurovania, zatial čo on inkasoval plnú sumu – ako za kvalitnú a pezproblémovú izbu .
Neustály hluk spomínanej klímy a vykurovania ti poškodil psychické a fyzické zdravie ..privodil poruchy spánku…a bla bla bla ….. a žiadaš odkodné!

Zruš ho ako papierového čerta! Uvidíš, ako stiahne chvost.
Hajzel jeden nenažratý!!!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
09/11/2009 4:38  

Ako na advokatov ktory beru peniaze nic za to neurobia ciste okradu a to neni jeden to je milion prypadov kde sa da stazovat na tych zlodejov ?
Poznam niekolko prypadov ze ani nedosiel na sud , to su ludia bez srdca a to im mame verit tym sudcom ludskych prav oni ziju iba z nas a vymyslaju si zakony ako ta dostat o vsetko zoberie ti co mas strci ta do vezby a potom ze demokracia pre koho ? A aka demokracia ojebat ludi o kusok chleba . Hnusi sa mi tento svet mozna bude lepsi ten druhy stretnem sa z viaceryli ludmi na druhom svete mam rakovinu a tak som rad ze cimprv tym lip


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Bútľavá vŕba

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.